Çam kozalaklarından reçel nasıl yapılır

Kafkasya ve Kırım'daki eski zamanlardan beri birçok hastalığı benzersiz bir iksirle tedavi ediyorlar - çam kozalaklarından reçel. Genç koçanlar, birlikte bağışıklığı artıran, öksürüğü ortadan kaldıran, poliartritle savaşan birçok vitamin içerir. Ek olarak, tedavi diş etlerinin kanamasını önler, hava yollarını serbest bırakır, vücudu tüm cephelerde güçlendirir. Tüm faydaları elde etmek için, ikramların hazırlanması hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Çam koni reçeli

Çam kozalağı reçeli: hammadde toplama kuralları

 1. Gerçekten değerli bir muamele yapmak için temiz yerlerde hasat edin. Otoyollardan, endüstriyel tesislerden, kirli kamu yollarından uzakta bulunan çam ormanına gidin.
 2. Hammaddelerin toplanma süresi iklim koşullarına ve meyvenin büyüme alanına bağlıdır. Sıcak bölgelerden bahsediyorsak, prosedürü ilkbaharın sonlarında (20-30 Mayıs) gerçekleştirin. Daha soğuk iklim koşullarında konilerin toplanması gerektiğinde, toplama Temmuz ortasında yapılır.
 3. İçeceklerin hazırlanması için, sadece 12 aylık olan genç koçanlar seçilmelidir. Olgunluğun ilk yılında, bu tür meyve mahsulleri yararlı enzimlerle mümkün olduğunca doyurulur; sulu ve saftır. Koniler iki ila üç yaşında kuru ve çoğu vitamin içermez.
 4. Hasat için yukarıdaki temel gerekliliklere ek olarak, hammaddelerin görünümünü dikkatlice incelemek gerekir. Bu nedenle, meyveleri böceklerin çarpmadığı ağaçlardan çıkarın. Açıkça çürüme belirtileri fark ederseniz, bu kulakları atın.
 5. Sadece parlak yeşil konileri, yumuşak, belirgin pullar ve yapışkan bir tabaka (reçine) ile açılmamış toplayın. Meyveyi tırnağınızla delmeye çalışın: eğer kendini ödünç verirse, iyi bir seçenek seçtiniz.
 6. Çam kozalaklarının büyüklüğüne özellikle dikkat edilir. Kulakların çapı 4 cm'yi, uzunluğu - 45 mm'yi geçmemelidir. Yemek pişirmek için uygun konilerin beyaz bir kaplaması yoktur. Yapışkan, sulu, sağlam. Diğer işaretler ağaç hastalıklarının varlığını gösterir.
 7. Temel olarak, 4 kişilik bir aile için bir tedavi hazırlamak için yaklaşık 1 kg yeterlidir. çam kozalakları. Kulakları topladıktan sonra durulayın. Bir elek veya kevgir üzerine atın, bir havuza soğuk suyla daldırın. Tüm çöpleri ve hasarlı maddeleri ortadan kaldırın, havlularla kurulayın.

Klasik tarife göre çam kozalağı reçeli

 • içme suyu - aslında
 • toz şeker - 0.95 kg.
 • çam kozalakları - 950-1000 gr.

 1. Tedavi birkaç aşamada hazırlanır. Tatlı bazın meyvenin yapısına kademeli olarak nüfuz etmesini sağlayan böyle bir harekettir. Koçanlar parçalanmaz ve tüm yararlı enzimleri tutar.
 2. Konileri ayırın ve yıkayın. Onları bir kase suda birkaç kez durulayın, sonra kurumaya bırakın. Isıya dayanıklı kaplamalı bulaşıkları seçin, içindeki hammaddeleri gönderin.
 3. Kompozisyonun 2-3 cm üzerine çıkacak kadar su ekleyin.Kabı kapatın, ısıtma için sobaya gönderin. Ocak gözünü maksimum ve ortalama arasındaki işarete ayarlayınız. Kütleyi 35-40 dakika süzün.
 4. Belirlenen süre sona erdiğinde, kabı ateşten çıkarın. Karanlıkta meyvede ısrar ederek 10 saat bekleyin. Bu süre boyunca, yeşilimsi bir renk tonu ile hoş kokulu bir et suyu ortaya çıkacaktır.
 5. Şimdi infüzyonu şurubu pişirmek için ayrı bir kaba süzün, toz şekeri karıştırın.Bir kez daha, tahıllar eriyene kadar kısık ateşte ısıtın.
 6. Şurubun kıvamını derecelendirin. Orta kalınlıkta olmalı, yayılmamalıdır. Şimdi toplam çam kozalaklarının 1 / 3'ünü homojen bir kaynama karışımına gönderin, 7 dakika kaynatmaya devam edin.
 7. Bitmiş iksiri kaplara koyun, hemen bir teneke ile örtün. Soğutma bir sweatshirt altında baş aşağı yapılır. Yiyecekleri karanlıkta, oda sıcaklığında saklayın - 12-14 derece.

Çam kozalaklarından pişirmeden reçel

Çam kozalaklarından pişirmeden reçel

 • toz şeker (pancar) - 1.8 kg.
 • çam kozalakları (genç) - 1,1 kg.
 1. Ham maddeleri seçtikten, yıkadıktan ve kurutduktan sonra, uygun boyutta bir spin için bir kavanoz hazırlayın. Meyveleri küçük parçalar halinde doğrayın (en fazla 7 mm.), Her dilimi şekerle yuvarlayın.
 2. Şimdi bir kavanoza yaklaşık 2 cm yüksekliğinde bir koni tabakası koyun, 1.5 cm yapmak için şeker serpin, daha sonra tekrar bir sıra çam koçanı ve toz şeker yapın. Tüm tank dolana kadar sıralamaya devam edin.
 3. Üst sıra şekerden yapılmalıdır. Boynu 2 kat gazlı bezle örtün, kabı hammadde ile güneşli bir yerde bırakın. Israr ettiğiniz gibi şurup oluşacaktır. Kabı periyodik olarak çalkalayın.
 4. Kum granülleri tamamen eridiğinde, işlem hazır kabul edilebilir. Capron veya parşömen ve turnike ile mantar, serin ve karanlık tutun.
 5. Vücudu tonlamak için 15 g için günde 2 kez reçel kullanın., Sıcak içme suyu (100-120 ml.) İle seyreltilir. İnfüzyonu yatmadan önce ve sabah aç karnına içmeniz tavsiye edilir.

Çam kozalakları "Tsarskoye" reçel

 • içme suyu - 2 l. + 150 ml.
 • toz şeker - 1 kg.
 • öğütülmüş tuz - 35 gr.
 • çam meyvesi - 1 kg.
 1. Konileri durulayın, sonra durulayın ve bir kevgir içinde kurutun. Isıya dayanıklı bir pişirme kabına koyun, tuz ve 2 litre ekleyin. sofra suyu. Kütleyi önceden ısıtın ve homojenliğe ulaşmasına izin verin.
 2. Bundan sonra, tedaviyi 4 saat bekletin. Bu süre zarfında, varsa böcek ve solucanlar yüzeye çıkacaktır. Şimdi çözümü filtreleyin, gerekli olmayacaktır.
 3. Konileri şekerle ayrı ayrı karıştırın ve 11 saat bekletin. Bu süreden sonra şurup oluşur. 150 ml ile birleştirin. su ve yarım saat kısık ateşte pişirin. Sıvı kısmen buharlaşmalıdır.
 4. 30 dakika sonra, hammaddeleri et suyuna gönderin, bir saatin dörtte biri daha kaynatmaya devam edin. Sıcakken, ikramları mükemmel temiz kavanozlara koyun, teneke ile örtün.

Çam kozalağı reçeli limon suyu ile

 • içme suyu - aslında
 • vanilya şekeri - 30 gr.
 • limon suyu - 60-80 ml.
 • çam kozalakları - 120 gr.
 • toz şeker - 1 kg.
 1. Çam meyvelerini iyice yıkayın, 3 saat boyunca tuz çözeltisine batırın. Bu süreden sonra sıvıyı boşaltın, hammaddeleri durulayın. Isıya dayanıklı bir tavaya koyun.
 2. Koçanı bir bütün olarak kaplayacak kadar içme suyu ekleyin. Kabı örtün, kompozisyonu yemek pişirmek için gönderin. Düşük güçte 20-30 dakika süzün, sonra bir kenara koyun.
 3. Bir gün bekle. Belirli bir süre sonra kompozisyonu filtreleyin. Üzerine limon suyu, toz şeker ve vanilya ekleyin. Isın, homojenlik ve yoğunluk görünene kadar bekleyin.
 4. Bu kıvama ulaşıldığında meyveyi içe yerleştirin. Isıl işlemi 10 dakika boyunca gerçekleştirin, hazırlanan kaplara serinletici içecekler koyun. Bir teneke ile örtün, soğuğa koyun.

Doğranmış çam kozalaklarından reçel

Doğranmış çam kozalaklarından reçel

 • su - 480 ml.
 • çam kozalakları (doğranmış) - 900 gr.
 • toz şeker - 1.1 kg.
 1. Seçim ve durulamadan sonra, hammaddeyi küçük parçalar halinde doğrayın. Meyveleri bir karıştırıcıda öğütebilir, bir kıyma makinesiyle birleştirebilir veya silebilirsiniz.
 2. Toz şeker ve reçeteli içme suyunu emaye bir tavada karıştırın. Kabı ateşe gönderin ve tamamen homojen olana kadar düşük güçte kaynatın.
 3. Bundan sonra, konileri kaynama şurubuna dökün, kaynatma başladıktan 8 dakika sonra pişirin.Belirlenen süreden sonra brülörü kapatın, kapağın altında 10 saat boyunca doğurganlık konusunda ısrar edin.
 4. Şimdi kütleyi tekrar kaynatın, çeyrek saat kadar pişirin. Oda sıcaklığında soğutun, üçüncü bir ısıl işlem gerçekleştirin. Kapları önceden sterilize edin, üzerlerine paket uygulayın.

Tarçın ile çam ve çam kozalaklarından reçel

 • çam meyvesi (genç) - 450 gr.
 • sedir kulakları - 400 gr.
 • toz şeker - 800 gr.
 • taze çekilmiş tarçın - 5 g.
 • filtrelenmiş su - 800 ml.
 1. Hasat ettiğinizde sıralamaya başlayın. Uygun olmayan tüm öğeleri sıkışma için atın. Sağlıklı kulakları yıkayın, 3 saat boyunca salin ile bir tencereye koyun.
 2. Elde edilen sıvıyı boşaltın, konileri yıkayın. Suyu tarife göre kaynatın, üzerine meyve meyvesi ekleyin. Kabı kitle ile sobaya koyun, kaynana kadar pişirin.
 3. İlk baloncuklar göründükten sonra, kompozisyonu 8 dakika boyunca çalkalayın. Bu süreden sonra yavaşça toz şeker ve taze çekilmiş tarçın ekleyin. Brülörü minimum seviyeye getirin, işlemi 1.5-2 saat boyunca düzeltin.
 4. Tavayı periyodik olarak çalkalayın ve köpüğü zamanında atın. Belirlenen süreden sonra kapları sterilize edin ve kurutun. Hediyeler, bir teneke ile mantar geçirin. Soğukta saklayın.

Öksürük için çam kozalağı reçeli

Öksürük için çam kozalağı reçeli

 • çam kozalakları - 900 gr.
 • filtrelenmiş su (içme) - 2.8 l.
 • toz şeker - 2.85-2.9 kg.
 1. Sadece tamamen sağlıklı örnekler bırakarak koçanı seçin. Ham maddeleri durulayın, bir tencereye aktarın ve tarife göre içme suyu ekleyin.
 2. Karakteristik bir koku ortaya çıkana kadar kütleyi düşük ısıda 2.5-3 saat kaynatın. Sobayı kapatın, 11 saat boyunca bir çam suyunda ısrar edin. Daha sonra meyveyi çıkarın ve pişirme işlemi için sıvı kütleyi kullanın.
 3. Toz şeker ekleyin, bir brülöre koyun ve düşük güçte pişirin. Periyodik olarak tedaviye müdahale edin, kalınlaşmalıdır. Bu olduğunda, kompozisyonu kavanozlara koyun.
 4. Yetişkin bir öksürüğü tedavi etmek için 30 g tüketin. günde üç kez bir bardak çay ile reçel. Çocuğun miktarı 15-20 gr'a düşürmesi gerekir. bir bardak sıcak içecek içine.

Poliartrit için çam kozalaklarından reçel

 • çam meyvesi (genç) - 950 gr.
 • temiz ve içme suyu - 1.9 l.
 • toz şeker - 950 gr.

 1. Çam koçanlarını iyice durulayın, fazla dalları ve iğneleri çıkarın. Yumruları bir kevgir içinde kurutun. Ardından refrakter pişirme kabına aktarın.
 2. Toz şeker ve içme suyunu hammaddelerle karıştırın, sobaya gönderin. İlk kabarcıklar görünene kadar kütleyi kaynatın, ardından bileşimi 10 dakika daha ateşte tutun.
 3. Oda sıcaklığında soğutun, ısıl işlemi tekrarlayın. Sıcak bir durumda, bir muamele yapın. 3 gün boyunca soğukta ısrar edin, sonra tadına başlayabilirsiniz.
 4. Poliartrit ile ağrıyı hafifletmek istiyorsanız, bir fincan çay ile birlikte çam kozalağı reçelini alın. 20-30 gr ekleyin. ilaçlar. Terapi rahatsızlık ortadan kalkana kadar devam eder.

Böbrek fonksiyon bozukluğu olan insanlar için çam kozalaklarından reçel kullanmak gerekir. Hepatit (akut form), hamilelik ve emzirme, ana bileşenlere alerjiler, diyabet, kalıcı baş ağrıları, sindirim sorunları için tedavi alımını sınırlamaya değer.

Video: çam kozalağı reçeli

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat