Bir motosiklette frenleme: yararlı ipuçları

Motosiklet, riskli bir ulaşım modu olarak kabul edilir, çünkü bu tür ekipmanların sadece 2 tekerleği vardır. Deneyimli bisikletçiler oybirliğiyle doğru fren yapma yeteneğinin bir motosiklet sürmenin ayrılmaz bir parçası olduğunu düşünüyorlar. Kararsızlık nedeniyle, araç yan tarafında kolayca çöker ve bu da acil durumlara yol açar. Yeni başlayanlar, tekerlekler tamamen bloke edilene kadar frenlendiğinde, düşmeye ve “kaymaya” (motosiklet asfaltta kaymaya) neden olur.

Bir motosiklette fren nasıl yapılır

Motosiklet frenleme riskleri

Deneyimli bisikletçiler, frenlemenin uzun ve sıkıcı bir şekilde yapılması gerektiğini ilk elden bilir. Böyle bir hareket, parçaların erken aşınmasını ortadan kaldırır ve ayrıca olası bir kazayı önler.

  1. Yeni başlayanların yaptığı ilk hata, arka fren pedalını tamamen sıkmaktır. Bu durumda, motosikletçi ayrıca gaz kelebeğini açar, bu da bir nakliye kızağına yol açar. Böyle bir durumda, motosikleti dengelemek neredeyse imkansızdır, bir sonuç - bir düşüş.
  2. Asfalt yeterince sıcak olmadığında, soğuk havalarda motosiklette fren yapmak özellikle riskli hale gelir. Bu koşullar altında, kauçuk kaplamaya zayıf "yapışır", bunun sonucunda frenleme mesafesinin uzunluğu artar. Aynı şey, toz yolun üzerine döküldüğünde, kaygan bir tuval oluşturan yağmurda sürüş için de geçerlidir.
  3. Motosikletçiler tarafından yapılan yaygın bir hata, aşırı yavaş bir reaksiyon ve deneyimsizlik olarak kabul edilir. Yeni başlayanın aynı anda iki freni konsantre etmek ve kullanmak için zamanı yoktur, bu araç üzerinde kontrol kaybına yol açar.
  4. Çoğu durumda, önden hareket eden araçla yanlış tahmin edilen mesafe, motosikletin ağırlığı ve kauçuğun kaplama ile temas alanı nedeniyle kazalar meydana gelir.
  5. Deneyimsiz motosikletçiler genellikle arka fren pedalını kullanmayı unutur, bunun sonucunda acil durumlarda önü durdurmaya çalışırlar. Bu tür olayların bir sonucu olarak, yine yakın bir düşüşe neden olan tekerlek bloke edilir.

Normal motosiklet frenleme

Düz bir çizgide sıralanan düz bir yüzey üzerinde sürüş yaparken, ön tekerleğin asfaltla temas yaması arkadan çok daha küçük değildir. Frenleme sırasında, lastiklerin ağırlık dağılımı, gazı açma / kapama veya olası düzensizlikler gibi çeşitli faktörlerin etkisi altında değişir.

Bunun sonucu olarak, ön tekerlek daha fazla yüklenir, bu nedenle fren mesafesi bir el freni kullanılarak aşılır. Arka frenle frenlemenin yapılacağı durumlarda, tekerlek motosikletin bu bölümüne yüklenmediğinden fren mesafesi otomatik olarak 2–2,5 kat artar.

Bu nedenle, acemi bisikletçiler bile bir el freni (ön) ile fren yapmanız gerektiğini bilirler, ancak ayak frenini unutmayın, çünkü fren yaparken, ağırlık otomatik olarak arka aksa da dağıtılır. Bu, frenleme işleminin başlangıcında bir ayak freninin kullanılmasının prosedürün sorunsuz ve zaman zaman daha hızlı yürütülmesine yardımcı olacağını göstermektedir. Yaklaşık bir benzetme düşünelim.

Mümkün olan en kısa sürede doğru fren yapmak için önce arka freni uygulayın. Motosikletin nasıl "sarktığını" hissedeceksiniz, sonra güvenle ama tam olarak değil, ön freni bastırın. Ön-arka ağırlık dağılımı% 60: 40 oranında olmalıdır, hepsi fren mesafesinin uzunluğuna bağlıdır.

Acil durum motosiklet frenlemesi

Şehirde dolaşırken, birçok motosikletçi genellikle diğer yol kullanıcılarının maruz kaldığı acil durumlarla karşı karşıyadır.Bu nedenle, hatasız bir şekilde hakim edilmesi gereken acil durum frenleme ihtiyacı.

Acil durum motosiklet frenlemesi

Her şeyden önce, motosikletin üzerine doğru bir şekilde oturun. Tankı dizlerinizle birlikte gruplandırırken pelvisi mümkün olduğunca tanktan uzaklaştırın. Kollarınızı dirseklerinize yayın, asla katlamayın. Ardından, aşağıda açıklanan talimatları izleyin.

Gazı tamamen kapatın ve arka freni yumuşak bir şekilde sıkmaya başlayın, hiçbir durumda durana kadar basınç uygulamayın, aksi takdirde tekerlek kilitlenir. Bisikletin dik olduğundan emin olun (kapağa dik, açılı değil).

Dengeyi geri yükleyerek arka tekerleği yüklemek için havzayı depodan uzaklaştırın. Ayağınızı ayak freninde ve iki parmağınızı elinizde tutun. Arka freni bir kez daha uygulayın, sonra hafifçe ön frenin üzerine (yaklaşık% 15-20), debriyajı sonuna kadar sıkın, her iki kola da basma derecesini değerlendirin. Tekerleği kilitlerseniz, istenen freni bırakın, işin geri yüklenmesini bekleyin.

Kaygan frenleme

Yukarıda açıklanan acil frenleme arka frenin büyük bir kısmının kullanılmasından oluşur. Benzer şekilde, bir motosiklet kaygan yüzeylere sahip yollarda (buz, yağmur, kum vb.) Durur.

Ancak, dikkate alınması gereken özellikler vardır. Unutmayın, kumda dururken fren mesafesi 3,5-5 kat artar, aynısı yağmurda sürüş için de geçerlidir (asfalt tozunu ilk damlalar tehlikeli olarak kabul edilir).

Yavaşlamanız gerekiyorsa yapılacak ilk şey odak noktasıdır. Bundan sonra, motosikleti dengelemeye çalışarak arka tekerleği frenlemeye başlayın. Ardından, el frenini (yaklaşık% 20) ekleyerek ayak frenini uygulamaya devam edin.

Motosikleti dengelerken frenlemeye devam edin, ancak tekerleklerin kilitlenmesine izin vermeyin. Bu olursa, istenen kolu bırakın, işin yeniden başlamasını bekleyin.

Bir motosikletin frenlenmesi konsantrasyon ve detaylara dikkat gerektirir. Benzer bir beceri deneyim ile birlikte gelir; 2-3 gün boyunca öğrenilemez. Düz, düz bir yolda sürerken, ön freni arka frenle birlikte kullanın (yaklaşık% 35-40), acil durumlarda arka çatalı yükleyin, ayak frenine odaklanın.

Video: bir motosiklette nasıl fren yapılır

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat