Evde bir tavadan kireç çözme

Su şu anda iyi kalitede değil. Ve zamanla, bunu kullanarak, mutfak gereçlerinde kirli bir kaplama ortaya çıkar. Bu ölçek oluşumunun başlangıcıdır.

Bir tavadan kireç çözme

Bulaşıklar temizlenmezse, ölçek sert tortulara dönüşecektir. Onunla savaşmak çok daha zor olacak. Ve sonra kimyaya bile başvurmak gerekecektir. Hangi tamamen sağlıklı değil.

Ek olarak, ölçeğin kendisi vücuda zararlıdır. Yiyeceklerle birlikte sindirim sistemine girdikten sonra parçalanır ve kana nüfuz eder. Kan damarlarında bir tıkanma olduğunda. Böbrek taşlarının oluşumu hariç tutulmaz.

Kireç Çözme Yöntemleri

Bulaşıkların duvarlarını temizlemeye başlamadan önce, emaye ve alüminyum tavaların farklı şekilde temizlendiğini bilmeniz gerekir.

Bulaşıklar üzerindeki tuz yataklarının ilk düşmanı asidik bir ortamdır. Emaye bir tavadaki ölçeği kaldırmak için nasıl kullanılır:

 1. Sitrik asit kullanarak - bunu yapmak için, kontamine bulaşıkları su ile doldurun. Daha sonra içine 1 litre sıvı oranında iki çay kaşığı sitrik asit dökün. Ateşe koyun ve suyu kaynatın. Birkaç dakika kaynatın ve ısıyı kapatın. Suyu hemen boşaltmayın, her şeyi bir saat bekletin. Ardından prosedürü tekrarlayın.
 2. Sirke ile kireç çözücü (sirke özünü sadece seyreltilmiş formda kullanın). Bulaşıklara temiz su dökün. Ölçek oluşumu seviyesini kapsamak yeterli olmalıdır. Sonra% 9 sirke ekleyin (1 litre su - yarım bardak esans). Çözeltiyi kaynatın ve bulaşıkları bir kenara koyun. Tartı hemen temizlenmezse, suyu 30 dakika sonra tekrar kaynatın. Asetik asit kullanırken, oda bir kişinin solunum yoluna zarar vermeyecek şekilde havalandırılmalıdır.
 3. Salatalık turşusu veya seyreltilmiş domates suyu iyi başa çıkmaya yardımcı olur. Ayrıca asitleri var. Sadece böyle bir alet kaynatılmamalıdır. Tuzlu suyu kirli bulaşıklara dökün ve 24 saat bekletin.

Bu tür ilaçlardan sonra, kaplar akan su ile iyice durulanmalıdır.

Alkali ürünlerle kireç çözme
Kabartma tozu ekonomik ve iyi bir yardımcıdır. Sodayı bir tencereye (1 litre sıvı başına 100 g.) Dökmek, duvarlarını hafifçe ovalamak gerekir. Ölçek biraz ayrılacak, bulaşıklar daha verimli bir şekilde temizlenecektir. Ardından temizlenecek kaba ateşe su dökün. Su kaynadığında, brülörü sıkın, skala miktarına bağlı olarak 1,5-2 saat kaynatın.

Kaynadıktan sonra kirli suyu boşaltın ve tavayı su altında iyice durulayın.

Soda külü 1: 1 kahve telvesi ile karıştırılır. Bu karışımı yoğun bir bez veya pamuklu ped üzerine uygulayın ve kabın içini onunla silin. Temizlik için bulaşık süngeri kullanmaya gerek yoktur. Tüm içerikler gözeneklerine sızacak ve istenen etkiye ulaşmak zor olacaktır.

Eldeki tencereleri temizleme

 1. Evde bir patates veya elma kabuğu toplanmışsa, atmak için acele etmeyin. Garibi, ama aynı zamanda asit var. Pislikle başa çıkmaya yardımcı olacak odur. Büyük büyükannelerimiz de tavaları bu şekilde temizlediler. Kirden iyice temizleyin ve üstüne bir tencereye dökün. İçine su dökün ve ateşe verin. Sıvı kaynadığında yarım saat kaynatın. Tava çok kirliyse prosedürü tekrarlayın.
 2. Bilinen tüm gazlı içeceklerin tüm pisliklerini iyice yıkayın. Sprite, Cola ve Fanta bu konuda özellikle etkilidir. Fosforik ve sitrik asitler içerirler. Daha önce içeceklerden gazları çıkardıktan sonra, bir tencereye dökülür. Sonra, yüksek ateşte kaynatın. Kaynadıkça, bulaşıkları bir kenara koyun ve sıvıyı yarım gün içinde bırakın.Bu süre zarfında ölçek ayrılacaktır.
 3. Plak kalitesi düşük su ve lekeler "Beyaz" kumaşlar için çamaşır suyu kullanılarak çıkarılabilir. 3 litreye bir tencereye su dökün. su, 100 gr. ağartıcıdır. 12 saat bekletin. Tüm eski lekeler ve kireç hızla giderilecektir. Ardından tavayı iyice yıkayın ve içinde temiz su kaynatın, böylece klor izi kalmaz.
 4. Su ile 3 litrelik bir tavada 250 g ekleyin. gliserin ve yarım bardak şeker. Her şeyi 10-15 dakika kaynatın.

Alüminyum tavada kireç çözme

Alüminyum, oldukça hassas bir malzeme. Bu nedenle, temizlik sırasında uzmanlar metal fırçaların kullanılmasını şiddetle tavsiye etmemektedir. Kum ve soda da kirletici maddelerin uzaklaştırılması için uygun değildir.

Alüminyum tavada kireç çözme

Asidik ortam ve alkali temizleyiciler oksitlenir. Aynı zamanda, bulaşıkların yüzeyinde lekeler bırakırlar. Alüminyum tencere orijinal parlaklığını kaybeder.

Bulaşık makineleri de kontrendikedir. Onlardan sonra, alüminyum tabaklar estetik görünümlerini kaybeder.

Alüminyum tavada kireç çözme:

 1. En kanıtlanmış ve etkili yol, yemekleri bir soda külü ve silikat tutkal çözeltisinde kaynatmaktır. Bir tencereye su dökün, malzemeler ekleyin, çok düşük ısıda 1 saat kaynatın. Temizledikten sonra, bulaşıkları akan su altında iyice durulayın.
 2. Tava çok fazla oksitlenmemesi için, pisliği serum veya kefir kullanarak çıkarabilirsiniz. Ölçek seviyesinin üzerine döktükten sonra 10 saat bekletildi.
 3. Soğanın iyi kireç çözücü. Önce kabuğundan soyulması gerekir, aksi takdirde bulaşıkları lekeleyecektir. Sonra soğanları dört parçaya kesin, suyla bir tavaya koyun ve bir saat kaynatın.
 4. Diş tozu, ölçek ve kurum ile iyi başa çıkar. Tozu bir damla sıvı bulaşık deterjanı ile karıştırmanız gerekir. Sonra bu posayı bulaşıkların duvarlarına uygulayın ve bir gün bekletin.

Eski tuz yataklarının saflaştırılmasından muzdarip olmamak için, saksıları düzenli olarak temizlemeniz gerekir. Yemek pişirmek için sadece yumuşak, arıtılmış su kullanılması tavsiye edilir. Halk ilaçları yardımcı olmuyor ve pislik çok eski. Bu durumda, ev ihtiyaçları için kimyasallar satın almadan yapamazsınız.

Video: Tava içeriden çaba harcamadan nasıl temizlenir

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat