Banyoda kireç nasıl kaldırılır

Hiç şüphe yok ki banyo veya duş almanın rahat bir ortamda ve temiz bir odada yapılması gerekir. Modern zaman modunda sürekli temizliği korumak için banyoda düzeni uygun seviyede tutmak her zaman mümkün değildir. Buradan bu hoş olmayan kireç kiremitte, banyoda ve lavaboda görülür. Bu hoş olmayan şeyin üstesinden gelmek için ne yapmalı ve hangi araçlar kullanılabilir?

Banyoda kireç nasıl kaldırılır

Gerçek bir ev hanımının cephaneliğinde fayans ve diğer yüzeylerin bakımı için araçlar olmalıdır. Bunlar temizleme işlemini kolaylaştıran ve minimum çaba göstermenizi sağlayan tozlar, jeller ve spreyler olabilir. Ancak bazen reklamı yapılan ürünler her zaman etkili değildir ve uygun saflık elde edilemez. Peki bu durumda ne yapmalı?

Kireç - nedir bu?

İlk olarak, ne olduğunu bulalım. Bunlar sert sudan sonra kalan potasyum ve magnezyum tortularıdır. Yüzeylere yerleşirler ve karakteristik bir şekil ve renk kazanırlar. Bundan sadece asit içeren ürünlerin kullanımı ile kurtulabilirsiniz, bu nedenle, banyoyu veya lavabo içeren maddelerle temizlerken, cildinizi kimyasal yanıklardan korumak için özel lastik eldivenler kullanın.

Ama bir zorluk var. Mesele şu ki, cam gibi yüzeylerde plakların çıkarılması kolaydır, ancak seramik veya demir yüzeyler ise denemeniz gerekecektir. Banyoda kireçten çeşitli yüzeyleri temizlemek için hangi yöntemlerin mevcut olduğunu görelim.

Seramik yüzeyler ve fayanslar

Onarımdan sonra banyonun temizliğini korumak mümkün değilse, zamanla plak karo üzerinde birikecek ve parlamayacak, aksine aksine bulutlu hale gelecektir. Aynı zamanda, fayanslar arasındaki dikişlerde de atılması gereken hoş olmayan bir siyah kalıp görünecektir.

Bu yüzeyler için, klor içeren çözeltilerin yanı sıra temizlik için her türlü krem ​​kullanılması tavsiye edilir. Fayansların tozla temizlenmesi tavsiye edilmez, çünkü bu, parlaklığı da giderecek olan yüzeyi çizebilir.

 1. Her mutfakta bulunan her zamanki% 6 sirkeyi alarak halk ilaçlarını kullanabilirsiniz. Gerekir, püskürtücüye ekleyebilir ve onunla duvara uygulayabilir, birkaç dakika bekleyebilir, yüzeyi bir fırça ile silebilir, su ile durulayabilir ve bir mikrofiber bezle silebilirsiniz.
 2. Tabloda sirke yoksa, sadece% 80'lik bir çözüm varsa, sadece suyla seyreltin ve aynısını yapın. Su ile seyreltmek için, suyun bir kısmını çözeltinin 12 kısmına götürmeniz gerekir.
 3. Kireç seramik yüzeylerde oluşmaya çok düşkündür, ancak sıradan sirke kullanılarak da çıkarılabilir. Sirke almanız ve 40 dereceye kadar ılık bir tencereye dökmeniz gerekir. Kalıcı plakayı tuvalette temizlemek için, ortaya çıkan maddeyi oraya dökün ve bütün gece boyunca bırakın. Sabah her şeyi yıka. Baskından iz kalmayacak.
 4. Tuvalette su akışı yerinde plak oluşmuşsa, önce onu engellemeniz ve daha sonra bu tür karmaşık oluşumlar için herhangi bir temizlik maddesi dökmeniz gerekiyorsa, her şeyi iki veya üç saat bırakın. Bundan sonra, her şeyi bir fırça ile temizlemeniz ve her şeyi iyice durulamanız gerekir.
 5. Yüzeyleri kireçten temizlemenin çok etkili bir yolu sitrik asittir. Yüzeyi beyazlatmaya mükemmel bir şekilde yardımcı olur. Gerekli olan tek şey süngeri su ile ıslatmak ve üzerine sitrik asit tozu dökmek ve kirlenme yerini temizlemek. Sonra suyla iyice durulayın.

Dikkat! Asit içeren ürünlere gelince, bunları kiremitten kirletici maddeleri temizlemek için kullanmamak daha iyidir, çünkü bu sadece yüzey hasarına yol açacaktır.

Peki ya akrilik yüzeyler? Burada, sıradan tozlar ve asitli araçlar asla kullanılmamalıdır! Ancak bu kural sitrik asit için geçerli değildir. Aynı şekilde, görevi ile mükemmel bir şekilde baş eder ve banyo veya lavabonun akrilik yüzeyini bozmaz.

Akrilik yüzeyleri sitrik asit ile temizlemek için:

 1. Bir sünger ve birkaç poşet sitrik asit hazırlayın.
 2. Küçük bir kaseye asit dökün ve oraya su ekleyin. Bunu hesaplamanız gerekir: 1 su bardağı suda yarım torba asit.
 3. Banyo, banyodaki tüm düzensizliklere ve kıvrımlara özellikle dikkat ederek, bir sünger kullanarak elde edilen solüsyonla dikkatlice temizlenmelidir. Temizledikten sonra çözeltinin yüzeyde 15 dakika kalmasına izin verin.
 4. Son adım, bir banyo veya lavabonun akrilikten bir çözelti ile tekrarlanan geçişi olacaktır. Sonuçta, her şeyi temiz suyla yıkıyoruz. Sarılık ve plak hiçbir şey kalmamalıdır.

Dökme demirin yüzeylerini temizleyecekseniz, basit kirlilik için bulaşık deterjanı oldukça uygundur. Sadece ürünü plak biriktiği yere dökün ve bir süngerle ovalayın. Geleneksel kirler kolayca temizlenir.

Kirlilik devam ederse, bu normal bir deterjanla giderilemezse, karmaşık kimyasallar (Comet, Sanox, Pemolux, vb.) Kullanmanın zamanı gelmiştir. Uygulamadan önce, fonların kompozisyonunu dikkatlice okuyun. Mutlaka yüzey zamanına neden olmadan doğrudan plak üzerine etki eden korozyon önleyici maddeler içermelidirler. Kural olarak, kremsi maddeler olmalıdır.

Plastik ve cam

Plastik yüzeylerden veya cam yüzeylerden bahsediyorsak, yukarıda listelenen tüm maddeler, üzerindeki kireçlenmenin üstesinden gelmeye yardımcı olacaktır. Safsızlıklar daha az şiddetli ise sıradan sabunlu su uygun olabilir. Daha ileri durumlarda, sitrik asit veya masa veya elma sirkesi de kullanabilirsiniz.

İyi olan şey, cam yüzeylerdeki kiri diğer kaplamalardan daha kolay çıkarmasıdır. Bu yüzeyleri bir veya iki gün içinde çıkarırsanız, bu sorunu yaşamayacaksınız.

Bugün, tüm alışveriş merkezleri ve mağazalar her türlü banyo ve tuvalet bakım ürünleriyle doludur. Buradaki temel kural ürünü akıllıca seçmektir. Uzmanlar, temizleme kremleri veya macunları satın almayı önerir, çünkü çözeltilere kıyasla koruyucu bir etkiye sahiptirler.

Ayrıca sitrik asidin güçlü yanlarına biraz daha eklemek istiyorum. Bu seramik, cam, dökme demir veya plastik gibi birçok yüzey için uygun evrensel bir araçtır. Ellerine zarar vermez ve yüzeyleri bozmaz, çünkü oldukça zayıftır.

Kireç oluşumlarının duş kabinini temizlemeniz gerekiyorsa, birkaç öneri vardır:

 1. Duş yüzeyi banyodan hemen sonra temizlenir. Duş sırayla sıcak ve soğuk suyla durulanmalıdır. Ardından özel bir havluyla kurulayın.
 2. Genel temizlik ve temizlik haftada bir kez ve daha fazla yapılmamalıdır. Bu temizlik özel kimyasal bileşenler kullanılarak yapılır. Temizlik tamamlandıktan sonra, her şeyi sıcak ve sonra soğuk suyla durulayın ve kuru bir bezle silin.
 3. Şiddetli kirlilik durumunda duş yüzeyinin temizlenmesi, daha ağır toplar ve güçlü temizleyiciler kullanılmasını gerektirir. Banyo uzun süre kullanılmadığında kireç ve kirlilik oluşumu oluşabilir.
 4. Bir duşakabin duvarları da dikkatli ayrılmak gerekir.Duvarları kolayca temizlemeye yardımcı olan etkili bir halk yöntemi vardır. Sitrik asit tekrar yardımımıza gelecek. Asit ile temizlemek için ihtiyacınız olacak:
 5. Asidi (100 gram) yarım litre suda çözün.
 6. Özel bir kabı bir sprey ile bir çözelti ile doldurun ve içindekileri duş duvarlarının sorunlu bölgelerine uygulayın.
 7. Bundan sonra, işlenen yüzey kuru bir bezle silinmelidir.

Sitrik asidin yararı ayrıca insan vücuduna kesinlikle zararsız olması ve ellerin yüzeyini veya solunum sistemini yaralamamasıdır.

Kirlilik bu yöntemlerle temizlenmezse ve güçlü ürünlere alerjiniz varsa, paradan tasarruf etmeyin ve bu kirliliği birkaç dakika içinde ortadan kaldıran ve duşun sürekli temizliğini koruyan bir buhar jeneratörü satın alın. Dairenin temizliği için başarılı mücadele!

Video: banyo kar beyazı bir duruma nasıl temizlenir

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
umut
umut

Çok teşekkürler çocuklar! Banyoyu temizlemek için bu kadar erişilebilir yöntemleri gerçekten bilmiyordum, bizi aydınlatmaları iyi, denedim!

wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat