Evde gardenya bakımı nasıl yapılır

Gardenya. İlk kez yetiştirenler için, imkansız kaprisli bir bitki gibi görünüyor. Uzun yıllardır yetiştiren kişiler kaprislerine adapte olmuşlardır. İki grubun ortak bir yanı var - hiç kimse güzel çiçeklere kayıtsız değil.

Gardenya bakımı nasıl yapılır

Ancak, bunları her yıl ilk elden gözlemlemek için, biraz çaba sarf edilmesi gerekecektir. Evde gardenyaya nasıl bakılacağını bulalım.

Aslında, tüm sır istikrardır. Bu çiçek değişimi tolere etmez. Sıcaklık, sulama, nem, hatta uzaydaki konum her zaman aynı seviyede ve değişmemiş olmalıdır. Bunun istisnası kış uykusuzluğudur. Bu temel kuraldan yola çıkacağız, aşağıdaki gerisini okuyoruz.

kir

Gardenya, alkali toprak reaksiyonlarına tolerans göstermeyen bitkilerden biridir. Yüksek asitlik gerektirir. Bu durumda, toprak su ve havayı iyi geçmelidir. Bazı kaynaklar bir mağazada açelyalar için arazi satın alınmasını tavsiye ediyor. Prensip olarak, oldukça uygundur, ancak bazen kalitesi arzulanan çok şey bırakır.

Toprağı kendiniz toplamanızı öneririz, çünkü çok basittir. İhtiyacınız olacak:

 • iğne yapraklı arazi
 • çim toprak
 • at turba
 • kaba kum

Tüm öğeler eşit parçalara alınmalı, daha sonra iyice karıştırılmalı ve dezenfekte edilmelidir. Gardenya dikimi için mükemmel karışımı elde edersiniz.

Bu arada, bitki bir nakliye tenceresine hediye olarak alındıysa veya alındıysa, çiçek açtıktan hemen sonra nakledin. Gerçek şu ki, toprak çiçekli uyarıcılar ve diğer çok yararlı olmayan maddelerle doldurulur. Böyle bir kıçta, gardenya kuvvetten 2 ay boyunca gerilecek, sonra sadece ölecek.

Ve drenajı unutma. Onsuz, herhangi bir bitki hızla kök sisteminden çürümeye başlayacaktır. Böyle fakir bir adamı kurtarmak neredeyse imkansız.

Konsey. Çiçekli bir bitki nakli yapmayın. Hemen hemen tomurcukları bırakacaktır. Çiçeklenme bitene kadar bekleyin.

Işık

Gardenya, kuzey hariç herhangi bir yönde pencerelerde güzelce büyür. Orada ışıklandırmada oldukça eksik. Ancak, özel fitolampların mutlu bir sahibiyseniz, bu sorun sizi ilgilendirmez. Ek vurgulama tüm sorunları hızla çözer.

Ancak, yaz aylarında orta şeritte güneş özellikle sinsidir. Gardenya yapraklarını yakmaya çalışır. Bu nedenle, güney ve batı pencerelerinde açık gölgeleme ayarlamanızı öneririz. Örneğin, beyaz kağıttan veya hafif kumaştan yapılmış bir ekran, levha plakalarının yanmasına izin vermez, ancak yeterli miktarda dağınık ışığın geçmesine izin verir.

Konsey. Kışın, tüm pencereler ek aydınlatma içermelidir.

sıcaklık

Gardenia, normal büyümesinin ve çiçeklenmesinin sıcaklık sınırlarını açıkça belirler. Aralık +17 ila + 23 ° C'dir. Herhangi bir yönde 1 derecelik bir adım bile, çiçekleri çok uzun bir süre görmemenizi sağlar.

Kışın, her şey basit. Pencerenin dibini odadan cam veya plastikle çitle çevirdiler ve şimdi potun yakınında normal bir mikro iklim var. Ve termometre sütunu kaçınılmaz olarak sürünürse yaz aylarında ne yapmalı? Bir çıkış yolu var. Tabii ki, nemlendirme yardımcı olacaktır, ancak zayıf. Ancak her evde dondurucu bir buzdolabı vardır. Orada plastik şişe suyu sıkıştırmak yeterlidir ve bir gün içinde mini klima hazırdır.

Tencerenin yanına bir çift koyun ve buz eridiğinde onları başkalarıyla değiştirin. Bitki etrafındaki sıcaklık belirgin bir şekilde düşecektir. Sadece aşırıya kaçmayın! Dondurulmuş gardenya, kızarmış gardenyadan daha iyi değildir.

Konsey.Gardenya'yı gerçek bir ev klimasının soğuk havasının altına koymaya çalışmayın! Bitki havalandırmayı sever, ancak taslaklardan hızla ölür.

nem

Gardenya'nın normal gelişimi için çok önemli bir özellik. Etraftaki hava her zaman nemli olmalıdır. Günlük ve her zaman. Kışın bile. Bazı kaynaklar, çalının tepesine günde birkaç kez püskürtülmesini önerir. Ama bu sürekli bağlılıktır. Ancak çiçek yetiştiricileri de çalışır, çalışır, ziyarete gider. Neden gardenya'nın yanında oturamayacağınızı sonsuz olarak listeleyebilirsiniz.

gardenya

Ne yapmalı Yapay olarak gerekli nem seviyesini oluşturmak için:

 1. Tencereyi palete koyun (stand gerekir). Etrafında sfagnum, turba, genişletilmiş kil, hidrojel. Tüm malzemelerin tam olarak yüzmesi için periyodik olarak su ekleyin.
 2. Etrafa birkaç ekstra daire veya bardak yerleştirin. Her zaman su bulunduğundan emin olun.
 3. Bir iç mekan hava nemlendiricisi varsa, bitkinin yanında sürekli açık tutun.
 4. Soğuk mevsimde, radyatörlere ıslak bir havlu veya battaniye koyun, kurudukça nemlendirin.
 5. Peki, mümkünse tacı geleneksel bir püskürtme tabancasından daha sık püskürtmeyi unutmayın. Tercihen ılık ve yumuşak (çökelmiş) su.

Bu öğelerin tümü aynı anda gerçekleştirilmelidir. Ayrı kullanım önemsiz bir sonuç getirecektir. Ve gardenya yüksek bir nem seviyesi olmadan büyürse oldukça yeteneklidir, o zaman kuru havada asla çiçek açmaz.

Konsey. Bazı bahçıvanlar, gardenyaların yaşadığı pencere üzerinde bir mini sera düzenler. Bu nedenle mikro iklimi uygun seviyede tutmak çok daha kolaydır. Bu arada, bu tasarım bitki gibi olmayan keskin bir sıcaklık düşüşünü önlemeye yardımcı olur.

sulama

Gardenia toprağın kurumasını pek sevmez, tüm tomurcukları düşürebilir. Aşırı su hakkında, daha önce de söylemiştik. Bu nedenle, tenceredeki nem seviyesini kesinlikle izlemelisiniz. Toprak her zaman hafif nemli olmalı, ancak nemli olmamalıdır. Bazı bahçıvanlar tahta bir çubuğu yere tabana yapıştırmayı tavsiye eder ve 12-14 dakika sonra ona bakın.

Ancak bugün sanayi, toprağa günlük toplamadan daha uygun bir çözüm sunuyor. Bunlar özel işaretlerdir. Sadece toprağa yapışırlar. Belli bir seviyede kurur kurmaz, işaret rengi değişecektir. Çok kullanışlı bir şey.

Şimdi doğrudan içmekle ilgili. Gardenia ne tür sular sulanabilir? Sonuçta, bu noktada çok talep ediyor. Sadece musluktan sıvı dökemez ve tencereye sıçrayamazsınız. Böyle bir terlemede bulunan tuzlar bitkiyi anında yok edecektir.

Su:

 • yumuşak
 • süzülmüş
 • sıcak
 • haşlanmış
 • savundu

Evet, bunlar yetkili gardenya sulama için gerekli olan zor koşullardır. Ayrıca, ayda bir kez suya birkaç damla limon suyu veya 3-5 kristal sitrik asit eklemeniz gerekir. Bitki ekşi sever.

Konsey. Sulama için su hazırlamak için zamanınız yoksa, akvaryum mağazasına doğrudan bir yolunuz vardır. Sıvıyı yumuşatmak için özel preparatlar satın alabilirsiniz. Her şeyi talimatlara göre yapın ve bir saat sonra sulama için oldukça uygun olan normal bir su kaynağınız var. Kullanmadan önce ısıtın.

En iyi giyinme

Gardenias çok önemlidir. Yüksek potasyum ve fosfor içeriğine sahip mineraller yapacaktır. Bu eser elementler kaliteli çiçeklenmeden sorumludur. Ancak aşırı azottan kaçınmalısınız, gevşek sürgünlerin kontrolsüz büyümesine neden olur.

Bazı kaynaklar gardenyayı 2 haftada yaklaşık 1 kez beslemeyi önerir. Bu garip bir ipucu. Hangi gübreyi satın aldığınızı nasıl bilebilirler?

Farklı bir yöntem öneriyoruz. Sadece üreticinin talimatlarını takip edin, ancak dozu 2 kez azaltın. Ve bir şey daha.Paket üzerinde "çiçekli houseplants için" yazılmalıdır. O zaman kesinlikle yanılmayacaksınız.

Konsey. Dozun tam olarak ölçülmesi için zaman veya arzu yoksa, uzun süreli beslenme alın. Bu tür gübreler, granüller veya tabletler şeklinde satılmaktadır. Onları basitçe toprağa koyarlar ve bitki sulanırken doğru miktarda eser element alır.

Zararlılar ve hastalıklar

Gardenyadaki tüm hastalıklar 2 nedenden kaynaklanır: yanlış bakımdan veya zararlıların hayati aktivitesinin bir ürünü olarak. Ve lezzetli yaprak suyunun tadını çıkarmak için birçok avcı var:

Gardenya hastalıkları

 • yaprak biti
 • unlu biti
 • thripsi
 • ölçek kalkanı
 • nematod
 • whitefly
 • örümcek akarı

Bazıları yaprak plakalarını basitçe bir çamaşır veya potas sabunu çözeltisiyle yıkayarak ortadan kaldırılabilir. Diğerleri uzun süre, dikkatlice ve ağır toplarla savaşmak zorunda kalacaklar.

Her durumda, oyalanamazsın. Derhal harekete geçmek gerekir. Gardenia davetsiz misafirler hakkında çok gergin olduğu için. Tomurcukları düşürür, pigmentasyonu değiştirir, çabuk kurumaya başlar ve büyümeyi durdurur.

Böceklerin varlığını belirlemek çok basittir. Normal durumda, yapraklar sulu yeşil, yoğun, parlaktır. Zararlılarla enfekte olduğunda, garip noktalar ortaya çıkar, yapraklarda delikler, sürgünler deforme olur, siyah veya beyazımsı bir kaplama oluşur.

Büyükannenin garip kompozisyon yöntemlerini kullanarak güzelliği riske atmamalısınız. Deneyimsizlik sadece işleri daha da kötüleştirebilir. Ünlü markaların kanıtlanmış böcek ilaçlarını daha iyi kullanın. En azından tedavilerin kesin dozu ve sıklığı belirtilmiştir.

Konsey. Bir nematod ile mücadelede bir mucize beklemeyin. Böyle bir bitkiyi kurtarmak imkansızdır. Bilim bu çöpten kurtulmanın yollarını henüz bilmiyor. Koruyucu olmadan kesimleri kesin ve köklerini köklendirin. Böylece birkaç genç ve en önemlisi sağlıklı bitkiler elde edersiniz.

Evde gardenya bakımı nasıl yapılır? Diğer kaprislerden daha zor değil. Sadece kendi tercihleri ​​var, bu da sağlanmalı. Ancak çabalarınızın ödülü çok çabuk alacak. Gardenia, bakım sahiplerini muhteşem çiçekli ve büyülü aromasıyla ödüllendirecek. İnan bana, en az bir kez görülmeye değer - ve onu sonsuza kadar seveceksin. Sonra ayrılmak bir mucize beklentisiyle hoş sıkıntılardan başka bir şey olmayacak.

Video: Gardenya Yetiştirme Sırları

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat