Evde ananas nasıl yetiştirilir

Ananas, ılıman iklimimizde pek yetişmeyen tropikal bir meyvedir. Bununla birlikte, evde yetiştirilebilir ve hatta meyve verebilir. Sadece nasıl yapılacağını bilmelisin. Büyüyen ananas çok zaman ve çaba gerektirir, ancak sonuç buna değer.

Ananas nasıl yetiştirilir

Ananas nasıl ekilir

Evde tropikal bir meyveyi düzgün bir şekilde yetiştirmek için bir kerede bir veya daha fazla yöntem kullanabilirsiniz:

 • meyvenin tepesinden büyüyen;
 • genç sürgünler kullanarak üreme;
 • tohumlarından büyüyen meyve.

Bir ananas nasıl seçilir

Her şeyden önce, sağlıklı ve olgun bir meyve elde etmek önemlidir. Böyle bir meyvenin yaprakları katı ve koyu yeşil renkte olmalıdır. Zaten solgunluk ve sarılık belirtileri gösterdiyse, bu meyve ekime uygun değildir. Kışın, pazarlarda, tüm meyveler genellikle biraz soğuktur ve böyle bir ananastan başka bir tane yetiştirmek neredeyse imkansızdır.

Yeni bir meyve yetiştirmek için ananas belirtileri:

 1. Sağlıklı üstleri. Bu meyvenin olgunluğunu gösterir. Bunu başka bir şekilde kontrol edebilirsiniz, sadece bir yaprağı ananastan çekebilirsiniz. Olgunlaşmış meyvelerden bu kolay olacak. Üst kısımlar çıkmazsa, meyve olgunlaşır.
 2. Ananas üzerindeki kabuk, muntazam kahverengi bir renk olmalıdır. Hiçbir durumda yeşil kabuklu bir meyve almamalısınız, çünkü böyle bir meyveden hiçbir şey yetiştirilemez. Ayrıca, kabuk üzerinde lekeler olmamalıdır. Ananas satın almadan önce üzerine dokunabilirsiniz. Ses sesliyse, meyve taze ve olgunlaşır.
 3. Ananas kokusu çok keskinse, bu meyve taze olarak adlandırılamaz. Aksine, iyi bir olgun meyvede, koku zar zor farkedilmelidir.

En iyi yetiştirme

Ananas yetiştirmenin en kolay yolu onu başka bir meyvenin tepesinden büyütmektir. Ve ananas zaten satın alınmışsa, o zaman büyüyen meyveye geçme zamanı:

Yukarıdan büyüyen ananas

 1. Ananasın üst kısmını çıkarın. Bunu yapmak için tüm yaprakları alın ve yavaşça yana çevirin. Böylece, sanki kapaklı bir kavanozmuş gibi. Bu dikkatli bir şekilde yapılmalı ve daha sonra gövde kolayca çıkacaktır.
 2. Ananas olgun değilse, zorluklar ortaya çıkabilir. Meyve sapını bir mutfak bıçağıyla kesmeniz gerekir.
 3. Ayrıca, gövdenin tabanından, tüm yapraklar soyulur. Çoğu zaman, köklerin gövdesinde kökler bulunabilir. Artık büyümeyecekler, ancak hiçbir durumda kesilmemelidirler.
 4. Ananasın üst kısmı etle kesildiyse, iyi kurutulmalıdır. Üst, hamuru aktif kömür ile serptikten sonra iki hafta boyunca karanlık bir yerde bırakılır. Bu olmadan, et hızla çürür.
 5. Daha sonra gövde dikkatlice 3-4 cm suya batırılır. Bir bardak veya bardak bunun için en iyisidir. Ananası güneşin üstüne koyamazsınız, ancak karanlık bir yerde de saklamanız gerekmez. Orta derecede aydınlatılmış bir yer olmalıdır. İki günde bir bardaktaki suyu değiştirmelisiniz. 5-7 gün sonra küçük kökler görünecektir.
 6. Birçoğu beklemez ve hemen toprağı toprağa eker. Ancak bu durumda, nadiren kök verir, bu nedenle önce çimlenmelerini beklemek daha iyidir.
 7. Köklerin oluşumundan sonra, kök toprağa dikilmelidir. Kapasite, bitkinin daha sonra nakledilmesi gerekmeyecek kadar büyük olmalıdır. Çapı 30 cm ve aynı yükseklikte olan bir bahçe saksısı uygundur.
 8. Tencerede, sıvıyı boşaltmak için delikler açılmalıdır. Dibe 3 cm'yi geçmeyen bir drenaj tabakası yerleştirilir Yukarıdan her şey toprakla kaplıdır. Ananas 3-4 cm derinliğe oturmaz.
 9. Ananasın etrafındaki toprak sıkıştırılmalıdır. Sonra su ile püskürtmeli ve bitkiyi plastik bir şişeden bir kapakla örtmelisiniz. Daha sonra sıcak ve iyi aydınlatılmış bir yere yerleştirilen bir mini sera açmalıdır. Ananası güneşe koyamazsın.

Yaklaşık 7 hafta sonra, bitki kök alacak ve yeni yapraklar bırakacaktır. Bunca zaman boyunca ananas yaşam belirtileri göstermiyorsa, iniş başarısız oldu demektir. Yeni yaprakların büyümesiyle, eskileri ölecek. Bu nedenle, zaman zaman kesilmeleri gerekir. Bir yıl sonra, gerekirse, ananasın bitki için daha geniş bir tencereye nakledilmesi gerekecektir. Toprağa, kaktüs yetiştirmek için toprağa benzeyen özel bir karışım eklemeniz gerekecektir.

Su durgunluğuna izin verilmemelidir, bu nedenle drenaj sistemi çok iyi olmalıdır. Kışın, ananas genellikle büyümez, ancak ilkbaharda büyümeye devam eder. Bitki daha fazla gelişmezse, toprağın ciddi şekilde tükenmesi ve bitkinin beslenmesi gerekir. Bunun için mineral gübreler veya kuş dışkısı kullanılır.

Filiz yayılımı

Ananas, bitkinin çiçeklenmeye başlamadan önce serbest bıraktığı genç sürgünlerden kolayca yetiştirilebilir. Sadece en az 20 cm'lik bir boyuta ulaştıklarında kullanılabilirler.Genellikle sürgünler kesilir, ancak kırılabilir. Kesim yerleri kömür ile serpilmeli ve serin bir odada 6-7 gün bırakılmalıdır.

Sürgünlere göre ananas üretimi

Sürgünlerdeki kesimler iyileştikten sonra bitkileri köklendirmeye başlayabilirsiniz. Bunu yapmak için toprak aşağıdaki gibi hazırlanır: tencerenin tabanına çim toprağı, daha sonra bir tabaka toprak tabakası, bir humus tabakası ve iki kum tabakası dökülür. Toprağın sıcaklığı yaklaşık 25-26 ° C olmalıdır. Toprak hazır olduğunda, sürgünler içine ekilebilir. Daha sonra tencere bir filmle kaplanır, böylece kesimler ona dokunmaz.

İyi aydınlatma, yüksek nem ve sıcaklık kesimler için önemlidir. Her gün, bitkinin ve toprağın durumunu izlemek ve filmi birkaç dakika boyunca açmak gerekir. İniş başarılı olursa, ilk genç yapraklar yakında ortaya çıkacak. İlk kökler 1-2 ay sonra oluşur.

Bundan sonra ananasın tekrar nakledilmesi gerekir. Bu küçük bir kap gerektirecektir. Toprak, ilk kez kesimler dikerken olduğu gibi olmalıdır. Tencerenin üçte ikisi drenaj ve geri kalanı toprakla doldurulur.

Ananas nasıl ekilir

Bu tropikal meyve tohumlardan da yetiştirilebilir. Bunu yapmak için taze bir meyve almanız ve tohumları hamurundan dikkatlice çıkarmanız gerekir. Renkleri sarı veya kahverengi olmalıdır. Daha sonra zayıf bir potasyum permanganat çözeltisi içinde iyice yıkanır ve hafifçe kurutulur. Ananas tohumlarının sığ ekilmesi gerekir, 1-2 cm yeterlidir Saksı yukarıdan camla kaplanmalıdır.

Ananas kabı hemen sıcak bir yere konulmalıdır. Bitkinin yeterli ışığa sahip olduğundan emin olunmalıdır. Düzenli olarak sulayın. Ayrıca, ayda birkaç kez, bitkinin iyi beslenmeye ihtiyacı vardır. Bunu yapmak için, satın alınan mineral gübreleri kullanabilir veya bağımsız olarak kuş dışkılarının bir çözümünü yapabilirsiniz. Genç yapraklar 5-6 cm'ye ulaşır ulaşmaz, toprağa nakledilebilirler.

Gözaltı koşulları

Ananas asla soğukta tutulmamalıdır. Kışın evde pencere kenarında bırakmamak daha iyidir. Bir odaya almak ve ısıtıcının yanına koymak daha iyidir. Daha sık yetiştirilen ananas temiz havada bulunur, daha hızlı büyür. Buna ek olarak, her zaman çok fazla ışığa ihtiyacı vardır, bu nedenle her gün 5-6 saat boyunca bitki iyi aydınlatılmış bir yerde olmalıdır. Bitki için normal sıcaklık 25 ° C'dir.

Sulama ve besleme

Ananas zaten büyüdüğünde, bitki kuraklığa oldukça toleranslı olduğu için sık sık sulanması gerekmez. Büyüme sırasında, haftada 1-2 kez sulanmalıdır.Su oda sıcaklığında olmalı, ancak daha soğuk veya daha sıcak olmamalıdır. Ananas uzun süre dışarıdaysa, zaman zaman tüm yapraklara su püskürtmelisiniz. Sonra bitki onlardan nem alacaktır. Tenceredeki toprağın çok fazla kurumamasını veya çürümemesini sağlamak önemlidir. Kalıp yerde ortaya çıktıysa ve hoş olmayan bir kokuyorsa, tamamen yenisiyle değiştirilmelidir.

Sulama ve giyinme ananas

Besleme de oldukça basittir. Bitki çok fazla gübre gerektirmez. Üst pansuman sadece büyüme mevsimi boyunca ve hatta ayda sadece bir kez gereklidir. En kolay yol, bitkiyi yapraklardan beslemek, sadece özel bileşiklerle püskürtmektir. Ancak aynı zamanda, sıvının genç yapraklara düşmediğinden emin olmalısınız. Aksi takdirde onlara zarar verir.

Hastalıklar ve Zararlılar

Ananas bakımı doğruysa, zararlılarla hemen hemen hiç sorun olmayacaktır. Buna rağmen, bir apartman dairesinde bile, bitki bir etli böcek veya keneler tarafından saldırıya uğrayabilir. Bu nedenle, zaman zaman ananas yapraklarının su ile yıkanması ve kimyasal maddelerle işlenmesi gerekir. Bunu talimatlara göre yapın.

Ananas bitkiyi tamamen yok edebilecek hoş olmayan bir hastalığa sahiptir. Bu, çekirdeğin çürümesini provoke eden bir mantardır. Mantardan etkilenen ananas yaprakları hızla kararır ve gövdeden düşer. Bir mantar ilacı çözeltisi ile iyileştirilebilir. Ürün doğrudan bitkiye dökülür. Enfeksiyon yok edildiğinde, ananas genç bir ateş bırakacak ve eskisi zamanla çıkarılabilir.

Ananas nasıl çiçek açar ve meyve verir

Bir bitkinin yeni bir meyve üretmesi için yaklaşık 25-26 ay gerekir. Ananas evde büyürse, bu süreler değişebilir. Genellikle 15-16 ay sonra bir çiçeklenme görülür. Üstte oluşur ve peduncle üzerinde büyür, yavaş yavaş üstten uzaklaşır.

Ananas çiçekleri nasıl

İki ay sonra, bitki çiçeklenmeye başlar. Yaklaşık 10-14 gün sürer. Ananas çiçekleri genellikle mavi renktedir ve sadece bir günde birer birer çiçek açar. Son çiçek kaybolur kalmaz, fetüsün gelişimi başlar. Tam olgunlaşma 4-6 ay sonra gerçekleşir.

Genellikle, evde yetiştirilen ananas çiçek açmaz. Ancak, yeterince büyümüşse, elbette buna dikkatle uyarılabilir. Bunun için etilen kullanılır. Aşağıdaki gibi alabilirsiniz - 1 çay kaşığı. kalsiyum karbür 500 ml suya dökülür ve bir gün boyunca kapalı bir kapta bırakılır.

Daha sonra sıvı ayrı olarak boşaltılır, böylece tortu girmez. Bu çözüm ile ananasın çiçek açması için sulanması gerekir. 7 gün boyunca günde bir kez, yaprakların tabanına yaklaşık 50 gram dökülmelidir. etilen. O zaman çiçekler görünene kadar beklemeniz gerekir. Bu yöntemi kullanmak istemiyorsanız, farklı bir şekilde yapabilirsiniz. Ananasın üstüne, içine biraz çürük elma koyarak, normal bir plastik torbaya koymanız gerekir. Ayrıca ananasın çiçek açmasını ve meyve vermesini sağlayabilir.

Genellikle bu 5-6 hafta sonra olur. Çiçeklenme başlamamışsa, ya ananas hasta ya da henüz meyve vermeye hazır değil. Ananas meyvesini verdikten sonra ölür. Ancak bu hemen gerçekleşmez, genellikle ananas 2-3 yıl içinde "ölür". Bu nedenle, bitki yeterli sayıda genç sürgün bırakmayı başarır. Onların yardımı ile, özellikle daha hızlı yapılması gerektiği için ananas yetiştirmeye devam edebilirsiniz.

Yetişkin ananasın meyve vermesi için, sulama ve üst pansumanı unutmadan, uzun süre ona dikkat etmek gerekir. Genel olarak, bu iddiasız bir bitkidir ve ani sıcaklık değişikliklerinden korursanız, güzel çiçekler ve lezzetli bir meyve ile sizi memnun edecektir.

Video: Evde köklenme ve ananas yetiştirme

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat