Domuz yağı evde lezzetli turşu nasıl yapılır

Peki, Rus şöleni ince bir kokulu ve sulu domuz pastırması olmadan ne yapabilir? Ayrıca tereyağı, yeşil soğan, salatalık turşusu, pembe somon ve biraz bardak beyaz haşlanmış patates için ... Tükürük yoğunlaştırmaya başlayana kadar domuz yağı hakkında konuşalım.

Domuz yağı nasıl tuzlanır

Salo, insan vücudunun normal çalışması için gerekli olan çok miktarda yağ asidi içeren benzersiz bir üründür. Salo, birçok Slav evinde tek bir tatilin tamamlanmadığı sağlıklı ve lezzetli bir atıştırmalıktır. Eski zamanlarda, yağ fakir insanların gıdası olarak kabul edildi. Sağlıklı insanlar pahalı domuz eti satın alabilirler ve tüm yağlar o kadar zengin olmayanlara gitti. Zamanla, yoksullar fark etmeye başladı - yenen yağ çok fazla enerji verdi. Bu ürünün küçük bir parçası bile bir kişiye dayanıklılık ve uzun vadeli performans sağladı.

Bugün, uzun yürüyüşlerde yağ alınır; sporcular, turistler ve astronotlar onu yer. Tuzlanmış domuz yağı buzdolabı olmadan saklanabilir ve bozulmaz, bu ürünün az bir kısmı çok sayıda insanı besleyebilir. Ve en önemlisi, yağ 4 saatten fazla enerji verir. Bir pastırma sandviç yedikten, bir sonraki yemeğe kadar yiyecek hakkında hatırlamak olmaz.

Bugün, pazarlarda ve mağazalarda yağ çeşitliliği çok geniştir. Tuzlanmış, tütsülenmiş, kızartılmış, haşlanmış ve haşlanmış domuz yağı satın alabilirsiniz. Bununla birlikte, en lezzetli, değerli ve besleyici ürün kendi ellerinizle pişirdiğiniz üründür. Yani, tuzdan önce, satın almanız gerekiyor.

Tuzlama için tuzlama nasıl seçilir

İpuçlarımızı izleyerek en lezzetli ve en taze domuz yağı parçasını seçmek için markete veya süpermarkete gidin.

 1. Bir domuzdaki yağ yoğunluğu bakımından farklı olabilir. Örneğin, boyun ve kafadan gelen domuz yağı en sert yapıya sahiptir, pişirme için en uygundur. Aksine, jambonlar en iyi kıyma için kullanılan çok yumuşak ve gözenekli bir yağa sahiptir. Ancak bel ve periton - bu tam olarak ihtiyacımız olan yağ. Hassas bir tada ve tuzlama için uygun bir yoğunluğa sahiptir.
 2. Domuz yağı cilt ile satın almak daha iyidir, yani soyulmamış. Bilim adamları, en yararlı yağ dilimlerinin cildin altında yaklaşık üç santimetre kalınlığında bir tabaka olduğunu kanıtladılar.
 3. Bir parça yağ keskin bir koku olmadan homojen, yeterince elastik olmalıdır.
 4. Kadınlardan değil, kadınlardan en lezzetli yağ.
 5. Domuz yağı sarı tonları ve serpiştirilmeden beyazımsı veya pembemsi renkte olmalıdır. Yağ sarı ise, eski olduğu anlamına gelir. Bu arada, bol miktarda baharat ile tuzlanmış ve serpilmiş eski yağ parçalarıdır. Kendinizi bir incelik hazırlarken, tuzlama için hangi yağın kullanılacağını kendiniz kontrol edersiniz.
 6. İyi bir yağ seçmek için satıcıdan bir bıçakla delmesini isteyin. Yüksek kaliteli yağ derhal delecek, elastik, kesik açık ve eşit olacak. Eski yağ parçalanacak, hemen delinmeyecek, sıkıştırmadan sonra uzun süre şekline dönecektir.
 7. Oldukça sık, domuz yağı üre kokuyor ve bu koku oldukça kalıcı. Bazen satın alırken fark edilmez, ancak sadece pastırma yaptıktan sonra hissedilir. Yağı koku için önceden kontrol etmek için bir parça yağı kesmeniz ve yanan bir maçta veya daha hafif bir şekilde ısıtmanız gerekir. Bir koku ile domuz yağı eridiğinde hemen kendini gösterir.
 8. Yağda et çizgileri hakkında biraz. Domuz, büyüme hormonları ve yabancı katkı maddeleri olmadan doğal bir şekilde beslendiyse, yağda çizgi olmaz.Ek olarak, mikroorganizmalar ve bakteriler çiğ ette çoğalabilirken, pratik olarak yağda yoktur. Gıda zehirlenmesini önlemek ve daha sağlıklı bir ürün seçmek için, et katmanları olmadan saf domuz yağı satın almanız gerekir. Veya en azından bunlarla. Domuz eti et parçalarını tercih ederseniz, ısıtmanız gerekir.
 9. Domuz üzerinde çizgiler ve partikül madde olup olmadığını kontrol edin. Arka tarafta yağa bir kibrit yapıştırın. Domuz eti yumuşak ve yumuşaksa, maç kolaylıkla gerçekleşir. Katı, sert ve çizgili ise, maç yağa sığar ve başlar.
 10. Ve domuz derisindeki damgalamayı kontrol ettiğinizden emin olun. Sadece bu mühür, karkasın laboratuvar testlerini geçtiğini ve yemek için güvenli olduğunu söyleyecektir.

Klasik Tuzlu Salata Tarifi

Bu nedenle, tuzlama için en basit ve en yaygın tarifi düşünün.

Klasik Tuzlu Salata Tarifi

 1. Büyük bir yağ parçası aldıysanız, 5-6 cm genişliğinde orta küplerle kesmeniz gerekir.
 2. Bundan sonra, her çubukta, yağı tamamen kesmemek için enine kesimler yapmak gerekir. Bu, inceliğin tamamen tuzlanması için yapılır.
 3. Her pastırma parçasını bol tuzla yuvarlayın. Tuz sallamayın, yağ ihtiyacınız olduğu kadar içeri girecektir.
 4. Bir kapta 2 ölçü karabiber ve bir ölçü kırmızı acı biber ekleyin. Domuz yağı tuz haline getirildikten sonra, pişmiş biber karışımına batırın.
 5. Kesiler arasında plakalar halinde kesilmiş sarımsak karanfil yerleştirin.
 6. Bundan sonra, domuz yağı sarılı film ile sarın ve buzdolabına yerleştirin. 4-5 gün sonra kullanıma hazırdır.
 7. Domuz yağı tuzlandığında, uzun süreli depolama için tuz ve karabiber temizlenmeli ve temiz bir beze sarılmalıdır. Bundan sonra, doku torbasını torbaya ve buzdolabına koyun. Böylece, domuz yağı uzun bir süre saklanabilir - iki aya kadar. İleride kullanmak için tuz büyük miktarlarda ise, dondurucuda saklamanız gerekir. Uzun süreli donma, yağın bir yıldan fazla kalmasına yardımcı olacaktır.

Tuzlamanın en kolay ve en ünlü yolu budur. Çok fazla çaba harcamadan lezzetli baharatlı domuz yağı hazırlamanıza yardımcı olacak bazı daha ilginç tarifler.

Tuzlu su üzerinde tuzlu tuzlama

Bu tarif 6-8 saat içinde yağı tuzlamanıza izin verecektir. Sabahları konukların akşamları size geleceğini öğrendiyseniz, domuz yağını kendiniz tuzlamak için zamanınız olabilir.

Salamura hazırlamak için bir litre suda bir bardak tuz çözmeniz gerekir. Konteynere 15-20 yaprak defne yaprağı ekleyin ve suyu kaynatın.

Salamura soğurken, domuz yağı parçalara bölünmelidir (belirtilen tuz ve su oranları için iki kilogram domuz yağı gerekecektir) ve karabiber ve sarımsak ile ovalayın. Domuzu soğutulmuş salamuraya koyun ve kalan sarımsaklara atın. Domuzu daha iyi tuzlanacak ve yüzmeyecek şekilde bir plaka ve baskı ile örtün.

6-8 saat sonra yağ hazır olacaktır. Tuzlu sudan çıkarılması gerekecektir. Buzdolabında plastik bir torbada saklayın.

Ukrayna'da tuzlu tuzlama

Ukrayna'da tuzlu tuzlama
Domuzu ilk tarifte olduğu gibi hazırlıyoruz. Yani, bir kilogram yağ 3-4 cm genişliğinde şeritler halinde kesilmeli, daha sonra defne yapraklarının ve ince dilimlenmiş diş sarımsaklarının yerleştirildiği enine kesimler yapılır. Bundan sonra 4 yemek kaşığı tuz, bir çay kaşığı acı biber, aynı miktarda kimyon tohumu, iki çay kaşığı kırmızı biber ve bir çorba kaşığı öğütülmüş karabiber karıştırmanız gerekir. Domuzu hazırlanan baharat karışımında yuvarlayın ve parçaları folyoya sarın. İki hafta buzdolabında bekletin. Bu süre zarfında domuz yağı baharatların tüm tadını ve aromasını emer. Bundan sonra domuz yağı genişletilebilir ve ince dilimler halinde kesilebilir. Folyoyu açtığınızda, tuzlu domuz pastırmasının çılgın kokusunu alacaksınız. Ve tadı sizi daha da memnun edecek!

Yavaş bir tencerede soğan kabuğu ile tuzlanmış tuzlama

Bu, bu inceliğin narin tadını ve aromasının tadını çıkarmanızı sağlayacak kızarmış tuzlanmış domuz yağı için ilginç bir tarif. Bir kilogram yağ için bir bardak tuz, iki bardak soğan kabuğu, bir litre su, 5-7 defne yaprağı, sarımsak, biber, şeker gerekir.

Çok pişiricinin kasesine bir soğan kabuğu tabakası (toplam kütlenin yarısı) koymanız gerekir. Kabuk önceden yıkanmıştır. Domuz yağı ve defne yaprağı üzerine serilir. Soğan kabuklarının tüm kalıntılarını kapatır. Sıcak suda iki yemek kaşığı şeker ve tuzu çözmeniz gerekir. Pişmiş salamura domuz yağı ile dökün. Yavaş bir tencerede yağ yaklaşık bir saat güveç. Bundan sonra, domuz yağı gece boyunca pişmiş turşuda bırakın. Sabah yağ, tuzlu sudan çıkarılmalı, doğranmış sarımsak ve biberle rendelenmeli, dondurucuya konulmalıdır. Bir gün sonra domuz yağı yenilebilir.

Salo, birçok ulusun favori ürünüdür. Çoğu Slav, günlük tuzlu pastırma tabakası olmadan hayatlarını hayal edemez. Tariflerimiz kendi ellerinizle doğal ve sağlıklı bir ürün yapmanıza yardımcı olacaktır.

Video: lezzetli somon veya pastırma nasıl tuzlanır

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat