Bir bahçe arsa ağaç kökleri nasıl kökünden sökülür

Bir ağaç güzel ve kullanışlı bir plantasyon, tüm canlıların gelişiminin ana unsuru, bir oksijen üreticisi. Bununla birlikte, bu kadar yüksek başlıklara rağmen, er ya da geç ağaç kurur veya çürür, sonuç birdir - kesilir. Tabii ki, üst kısımların çıkarılmasında birçok sorun olabilir, ancak daha fazla soru ağaç köklerinden nasıl kurtulacağına ilişkindir. Arazi alanı izin veriyorsa, özel ekipmanların gücünü kullanabilirsiniz, ancak yazlık küçükse, ancak tüm alanın yararlı bitkiler tarafından işgal edilmesini istiyorum? Ağacın büyük, güçlü ve çok dallı kök sistemini ortadan kaldırmanın yolları nelerdir?

Ağaç köklerinden nasıl kurtulurum

Ağacı kestikten sonra kökleri çıkarmak neden gereklidir?

Herkesin bildiği gibi, bir ağacın kök sistemi en karmaşık, dallı ve 7-9 metreye kadar çapa sahiptir. Dikim kesildikten sonra bile, bu arsa ekim için uygun olmayacaktır - toprak köklerle tıkanacaktır, yapılarında bir ağaç gövdesine benzeyen filizler, böylece ot dışında hiçbir şey büyümeyecektir. Kökleri ile güdük tamamen kendi kendine çürümesini rasyonel değildir, çünkü en az 5-7 yıl beklemeniz ve her şekilde hızlı çürüme sürecine her şekilde yardımcı olmanız gerekir - düzenli olarak sulayın ve çürüme için ideal olan nemi muhafaza edin.

Doğal koşullarda, hiç kimse ağacın köklerini çıkarmayı umursamaz, ancak yazlık evlerde, bahçe arazileri bu kullanılabilir alanı korumak için yapılır. Bu nedenle, ekim sayısını arttırmak ve eski güdüklere bakmak istiyorsanız, ekime başlamadan önce eski kökleri çıkardığınızdan emin olun.

Ağaç köklerini çıkarmaya nasıl başlanır

Hemen bir kürek tutup zemini fahiş kuvvetle gevşetmeye çalışmadan önce, ara çalışma yapmanız gerekir, yani:

  • Ağacın yaşını belirle
  • Ne tür bir ağacın (veya güdük) olduğunu bilin
  • Eski hacimli ekipman kütüğüne sürmenin mümkün olup olmadığını hesaplayın, aksi takdirde tüm işlerin manuel olarak yapılması gerekecektir.

Ağacın yaşını belirlemek olayın çok önemli bir aşamasıdır. Bu, köklerin yerini yaklaşık olarak bulmaya yardımcı olacaktır - örneğin, 10 yaşında bir ağaçta 4 metre çapındadır - ekim ne kadar büyürse, daha fazla iş yapılması gerekir.

Ara çalışmanın ikinci aşaması birincisi kadar önemlidir. Örneğin, dağ külünün meşeden daha az yanal kökü vardır, bu nedenle kök salması çok daha kolay ve kolaydır.

Özel ekipmanların geçişi için koşullar oluşturmak mümkünse yapın. Makinelerin çekiş gücünü kullanarak kökleri çıkarmak mümkün değilse, sabırlı olun ve aşağıdaki ipuçlarını okuyun.

Ağaç köklerini çıkarmak için bilinen yöntemler

Yanan güdük ve kök sistemi
Bu yöntem en basit ve daha az zahmetli, ancak en tehlikeli yöntemlerden biridir. Ağacın kuru olması ve köklerin hızlı bir şekilde tutuşması nedeniyle, özellikle yanma kuru, rüzgarlı havalarda gerçekleştirilirse, yangın yakındaki binalara yayılabilir. Bir ağacın köklerini kendisine veya komşularına zarar vermeden çıkarma işlemini güvence altına almak için, bir çeşit büyük eski metal lavabo veya oluk kullanılması önerilir (genellikle 200 litrelik bir varil uygundur). Üst kısımda havalandırma ve oksijen temini için küçük bir delik açılır ve kütüğün kendisi kaplanır.Bu tasarımda, ağacın için için yanan kalıntıları oluşacak, imhası daha az tehlikeli olacak ve size herhangi bir ek sorun getirmeyecektir.

Kuru güdük köklenmesi ve kazılması
Bir ağacın köklerini çıkarmanın başka bir yöntemi vardır - kazmak ve sökmek. Ağacın dallı bir sistemi olduğundan, ağacın etrafına bir hendek kazmak gerekir, 1 metrelik yarıçaplı bir daire olmalıdır. Kazma tamamlandıktan sonra, ağacı sallamak ve çıplak kökleri baltayla doğramak gerekir. Çoğu zaman, sıradan insan çabasıyla kütükle baş etmek imkansızdır, bu nedenle bir geri su olarak kullanılan hurda kullanılır. Levye doğrudan ağacın altına sokulur ve titrek hareketlerle güdükleri hareket ettirmeye çalışırlar, böylece kökleri ortaya çıkarırlar. Böylece, ağacın etrafındaki tüm alan geçer - ancak yanal kökler kesildikten ve serbest bırakıldıktan sonra, güdük elbette levye kullanılarak hareket ettirilebilir.

Özel bir çekiş ünitesi kullanarak veya bir kablo alırken bir güdük kazmak çok daha kolaydır. Bir traktör tüm kökleri ile kolayca bir kütük çekebilir, ancak bu arabaların gücünün ötesindedir. Böyle etkili bir yöntem kullanmak istiyorsanız, traktör kullanarak çeşitli hizmetler sunan bir şirkete başvurmalısınız. Kökleri bir buldozer ile çıkarmak da mümkündür. Bu durumda, bıçak bıçağının keskin ve güçlü basıncı nedeniyle kütük tomurcuklanacaktır.

Toprak erozyonu
Bölgenizdeki toprak kumlu veya kil ise, kökleri çıkarmak için hidrolik yöntemi kullanabilirsiniz. Güdük yanında sığ bir hendek kazılır ve içine güçlü su basıncı olan bir hortum sokulur. Güçlü bir jetin etkisi altında kum ve kil yıkanır ve kökler ortaya çıkar. Bu, ağacın köklerini kesebileceğiniz veya parçalayabileceğiniz için büyük bir avantaj sağlar. Böyle bir prosedür tüm güdük etrafında yapılmalıdır ve daha sonra bir levye ile desteklenmeli ve kuru ağacın yerini değiştirmelidir.

Kökleri odun kesicilerle parçalamak
Orman freze makineleri - 30 cm derinliğe kadar kökleri kesmek ve doğramak için özel bir kurulum.Bu yöntem profesyonel uzmanlar tarafından kullanılır ve mümkün olduğunca çabuk iş yapmanızı sağlar. Köklerin bu şekilde kendi başlarına çıkarılması tavsiye edilmez, çünkü orman kesiciler oldukça pahalıdır ve tek bir ağacın köklerini kesmek haksız bir masraftır. Evde, bir zımba veya öğütücü kullanabilirsiniz, ancak daha fazla zaman alacaktır ve araç hızlı bir şekilde harap olabilir.

Kimyasal yolu
Kimyasal alandaki yenilikler sayesinde, kök sistemini özel bir kompozisyon kullanarak hızlı ve verimli bir şekilde kaldırmak mümkün hale geldi. Amerika Birleşik Devletleri'nde potasyum veya sodyum nitrat, yanma sonrası toprak için sıradan gübreye dönüşen kökleri çıkarmak için uzun süredir kullanılmaktadır. Üre ayrıca hızlı çürümeye katkıda bulunur - sadece güdükleri plastik sargı ile sıkıca sarmanız gerekir. Olağan tuz, rizomlardan kurtulmaya yardımcı olur.

Biyolojik yöntem
Bu yöntem, doğallığı ve ikili faydaları ile ayırt edilir. Kök sisteminin kütüklerini ve kalıntılarını gidermek için, ormandan mantar ve istiridye mantarı getirmek gerekir. Önceden geniş delikler açmaya, verimli orman arazilerini doldurmaya ve hazırlanmış fideleri düzenlemeye değer. Güvenilirlik için yaprak veya yosun ile örtün. Mantarların tüm besinleri emmesi nedeniyle, kökler maksimum hızda çürür. Sadece 2 yıl geçecek ve güdükten tek bir iz kalmayacak ve ayrıca büyük miktarda bal mantarı veya istiridye mantarı alacaksınız.

Ağacınızın kalıntılarını sitenizden kaldırmak için çok çalışmanız gerekir. Kendiniz için en kolay yöntemi seçin ve siteyi temizlemeye başlayın!

Video: Boyutlanmış bir ağacın köklerini yerden nasıl çıkarabilirim?

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat