Bir pencere üzerinde fesleğen nasıl yetiştirilir

Et yemekleri, salatalar, limonata ve deniz ürünlerine mor fesleğen eklenir ve balık pişirmek için limon kullanılır. Her iki çeşit de ahşap kasalarda veya seramik kaplarda pencere eşikleri üzerinde yetiştirilebilir. Zengin aroması olan baharatlı bir bitki tüm yıl boyunca mahsul verir. Hiç yazlık ve bahçesine sahip olmayan insanlar bile iddiasız bir kültüre bakabilirler.

Bir pencere üzerinde fesleğen nasıl yetiştirilir

Dikim materyali

Çiçek dükkanları fesleğen filizleri ve tohumlar satıyor. Hazır fideler daha hassas ve kaprislidir. Genellikle kök salmaz ve hastalanmazlar. Tohumlar tanıdık olmayan toprağa daha iyi uyum sağlar ve güçlü ve sağlıklı fideler verir.

Yeni başlayanların küçük yapraklı fesleğen çeşitleri satın almaları önerilir:

 • Karanfil aroması;
 • Erivan;
 • Marquis;
 • Bakü;
 • kaşık eğilimindedir;
 • cüce;
 • Osmin.

Çömelme ve kompakt çeşitler daha az eser element ve besin tüketir. Geniş ve etli yaprakları olan çalıların özel şarjla daha sık gübrelenmesi gerekir. Fesleğenin aroması ve faydalı özellikleri boyut ve şekilden bağımsızdır.

Ekimden önce tohumları hazırlarsanız ilk fideler daha hızlı görünecektir. Dikim malzemesi gazlı bezle kaplı bir kaba veya plakaya dökülür ve biraz ılık su eklenir. Fesleğen 2 gün ıslatılır. Kaptaki sıvı her 12 saatte bir değiştirilir. Durgun su küf kaynağı haline gelir. Mikroorganizmalar tohumlara zarar verir ve gelecekteki fideleri yok eder.

Konteyner akünün yanına yerleştirilir. Isı bitkiyi uyandırır ve filiz oluşumunu tetikler. Islatma işleminden sonra, şişmiş tohumlar açık pembe bir potasyum permanganat çözeltisi ile muamele edilir. Dikim malzemesi 2 saat boyunca bir dezenfektan içinde bırakılır ve daha sonra bir kürdan ile yakalanır veya hafifçe filtrelenir. Kuru gazlı bez üzerine dökülürse, bir parça pamuklu bez veya kağıt havlu alabilirsiniz. Dikim materyali, fazla sıvı akana kadar bir bez üzerinde bırakılır. Şu anda, toprağı ve kapları fesleğen için hazırlayın.

alt tabaka

Çiçek dükkanlarında, otlar için toprak sunulur, ancak satın almaları önerilmez. Ambalajdaki toprak hızla tükenir. Tohumları ekmeden önce, substratı iki kez içeren bir çözelti ile emdirmek gerekir:

 • süperfosfat - 50 g;
 • amonyum nitrat - 20 g;
 • kalsiyum klorür - 15 g.

Gübreleme ve toprak bahçeden getirildi, ama sadece bir kez. Toprak bir patates tarlasından, yazlık veya orman kenarından alınabilir. Kullanmadan önce, alt tabakayı 100-120 derece sıcaklıkta bir fırın tepsisine ve fırında kalsine dökün. Bu şekilde böcek yumurtalarını yok eder ve toprağı dezenfekte ederler. Dezenfeksiyondan sonra baz, besinlerle zenginleştirmek için bir süperfosfat ve nitrat çözeltisi ile sulanır. Normal toprağa biohumus ve iç mekan bitkileri için evrensel bir substrat eklenebilir.

Bir tencereye veya kutuya iki santimetrelik çakıl veya kırık tuğla tabakası dökülür. Drenaj olarak rendelenmiş köpük, kil parçaları ve genişletilmiş kil kullanılır. Bir sonraki katman substrattır. Tencere iki üçte doldurulur, 3-4 cm kenarlardan çekilir, tohum ekilmeden önce zemin bol sulanır.

iniş

Fesleğen, bireysel tencerelerde veya dikdörtgen ahşap kasalarda daha iyi büyür. Kare kaplar uygun değildir. Kültürün kalın bir kök sistemi vardır. Çalılar birbiriyle iç içe geçmişse, fideler zayıf ve uyuşuk olacaktır, mahsulün yarısı basitçe ölebilir.

Dikim fesleğen

Tohumlar kürdan ile ıslak toprak üzerine serilir. Dünya 7-10 cm genişliğinde karelere ayrılmıştır.Ortada küçük bir depresyon yapın, bir tane koyun ve toprakla doldurun. Derhal streç film ile kaplayın.Sulama gerekli değildir. Fesleğenli, torbalara sarılı tanklar, ilk sürgünlere kadar ılık bir yerde temizlenir. Genellikle çeşitliliğe ve sıcaklığa bağlı olarak 7-12. Günlerde filizlenir. Film periyodik olarak açılır, böylece kaplarda yoğuşma olmaz. Fide ortaya çıktıktan sonra paket tamamen çıkarılır. Fesleğenli bir kap aydınlatılmış pencere kenarına aktarılır.

Fide yetiştirmek için tahta sandıklar ve kil kap yerine 0,25 L tek kullanımlık kaplar kullanılır. Plastik kapların dibinde birkaç alt drenaj deliği yapılır, böylece alt tabakada su birikmez. Fideler iki tam yaprak oluşana kadar bardaklarda yaşar. Daha sonra plastik kaplar kesilir, toprak yumru kök sistemi ile birlikte dikkatlice çıkarılır ve baharatlı çalıların büyüyeceği kil saksılara aktarılır. Tek kullanımlık kaplar bir tepsiye yerleştirilir ve ılık bir yerde temizlenir, her biri yapışkan film ile kaplanır veya bir torbaya sarılır.

İpucu: Kutulara ekilen fesleğen çok kalınsa, ekstra sürgünler kaldırılır. Parmaklar tepeyi sıkıştırır ve kökü toprağa bırakır. Zamanla, genç sürgünler için ayrışacak ve ek bir besin kaynağına dönüşecektir.

Fide Bakımı

Tohumlar + 23-25 ​​derecelik bir sıcaklıkta çimlenir. Güneydoğu penceresine genç sürgünleri olan bir konteyner yerleştirilir. Fesleğen, günün uzadığı Nisan veya Mayıs aylarında ekilir. Fideler çok fazla güneş ışığına ihtiyaç duyar.

Çalılarda 2 gerçek yaprak göründüğünde film çıkarılır. İlk kez geçici bir kapak 5 dakika boyunca çıkarılır. Havalandırma süresi yavaş yavaş artar ve 2-3 hafta sonra film atılır ve fideler temperlenmeye başlar.

Genç sürgünler sabahları ve öğle saatlerinde ılık, oturmuş su ile püskürtülür. Sıvı 30 dereceye kadar ısıtılır. Akşam, sulama yapılmaz. Hava sıcaklığı geceye yaklaşır ve suyun yerden buharlaşmak için zamanı yoktur. Sıvı durgunlaşır, küflere ve köklerin çürümesine neden olur.

Tenceredeki toprak, çatal veya özel bir tırmık ile haftalık olarak gevşetilir, böylece alt tabaka üzerinde kabuk oluşmaz. Sertleşmiş toprak havanın iyi geçmesine izin vermez ve kök sisteminin gelişimini yavaşlatır.

Fesleğen, her 2 haftada bir döllenir, böylece çalılar tatlarını kaybetmez. Baharatlı bir bitki için uygun beslenmenin bileşimi şunları içerir:

 • kalsiyum;
 • azot;
 • potasyum;
 • fosfor.

Çalı 40-50 cm yüksekliğe ulaştığında ilk kez gübreleme yapılır, gübre öncesinde zemin gevşetilmelidir, böylece yararlı iz elementler oksijen parçacıkları ile birlikte kök sistemine emilir.

Fesleğen düşük sıcaklıklara tahammül etmez. Yapraklar zengin renk ve tatlarını kaybeder. Dışarısı soğursa, pencere üzerindeki tencere sarılmak filmi ile sarılır. Malzeme alt tabakadaki ısıyı tutar ve kök sistemini donmaya karşı korur. Donda, baharatlı bir bitki ile saksılar plastik torbalarla kaplanır, böylece çalılar solmaz.

Kapalı fesleğen bahçeden daha az hastalanır, ancak bazen fide ve gri küf fideleri tarafından saldırıya uğrar. Zararlı mikroorganizmalar durgun suda ve su dolu toprakta çoğalır, bu nedenle dünyanın günde en fazla 2 kez sulanması gerekir. Tavada biriken aşırı nem hemen lavaboya boşaltılır ve kapların tabanı kuru bir bezle silinir.

Toprakta gri küf adacıkları ortaya çıkarsa, üst toprak çıkarılır ve atılır ve kalan substrat kurutulur. Sulama 3-4 gün boyunca durdurulur. Toprak kuruduktan sonra devam edin. Suyla birlikte, sebze bitkileri için gübreler substrata sokulur. Gri bir kaplamadan etkilenen yapraklar ve saplar, zararlı mikroorganizmaların sağlıklı örneklere yayılmaması için çıkarılır ve atılır.

Aralık veya Şubat ayında fesleğen yetiştirmeye karar veren yeni başlayanlar bir fitolamp almak zorunda kalacaklar. Baharatlı bir bitki için gün ışığı süresi 15 ila 18 saat arasındadır.Ultraviyole radyasyon eksikliği nedeniyle çalılar solur ve hastalanır. Doğal güneş ışığı yapay ile değiştirilir. Tencereden 25-30 cm mesafeye monte edilen sıradan floresan lambaları kullanabilirsiniz.

Halojen ışık kaynakları çalılara yapay UV ışığı sağlar, ancak çok fazla ısınırlar. Bu tür lambaların uzun süreli kullanımı ile, bitkiler ısı çarpması alabilir. Halojen seçenekleri, balkonda büyüyen fesleğeni aydınlatmak ve ısıtmak için en soğuk günlerde kullanılır.

İpucu: Baharatlı bir bitkinin çalılarında görünen pedinküller hemen çıkarılır, böylece fideler zengin aromasını kaybetmez.

Genç sürgünler ve yetişkin örnekleri taslakları tolere etmez. Çerçevelerde çatlaklar varsa ve açık pencerelerin veya pencerelerin yanında bırakılmıyorsa, fesleğen tanklar pencere eşiklerine yerleştirilemez.

Çalı oluşumu

İlk ürün tohum ekiminden 1-2 ay sonra hasat edilir. Fesleğende dört tam yaprak oluşur. Daha az ise, bitki budama için hazır değildir. Çalı yemyeşil yapmak için, üst kısmı dikkatlice sıkıştırmanız gerekir. İşlemden sonra, baharatlı bitki dikkatle bakılır: sulanır, döllenir, toprağı gevşetir ve taslaklardan korur.

Fesleğen çalı oluşumu

Bütün yıl hasat edilir. Keskin makas ile yaprakları yan sürgünlerden kesin. Fideye zarar vermemek için ellerle yırtmak önerilmez. Keskin kenarlı yaralar, keskin bir bıçak kullandıktan sonra kalan kenevirden daha yavaş iyileşir. Çalılarda her zaman en az 3-4 yaprak bulunmalıdır, aksi takdirde kültür iyileşemez ve ölemez.

Kesilmiş sürgünler plastik veya cam kaplarda saklanır. Demir kutular ve kaplarda karakteristik aroma ve bazı yararlı bileşenler kaybolur. Doğru yemeklerde, fesleğen 3 ila 5 yıl arasında uzanabilir.

Pencere kenarında baharatlı fide yetiştirmek, yeni başlayanlar kadar zor değildir. Ana şey sıcaklık ve ışık koşullarını gözlemlemek, zamanında su ve bitkiyi döllemek. Düzgün bakılan fesleğen, hoş ve zengin bir aromaya sahip yemyeşil ve kalındır.

Video: Evde fesleğen nasıl yetiştirilir

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat