Evde sümbül nasıl yetiştirilir

Evde sümbül nasıl yetiştirilir? Kelimelerle kavga - hiçbir şekilde. Bu çiçek, çoğu ampul gibi, değişen mevsimlere belirgin bir bağımlılığa sahiptir. Yani, bir tencerede bir pencere kenarında sürekli olarak büyümeyecektir.

Sümbül nasıl yetiştirilir

Ama denemeye değer. Özellikle etkili ve orijinal sümbül her durum için bir hediye gibi görünecektir. Dahası, olağanüstü bakıma ihtiyacı yoktur. Şimdi tüm adımları düşünün.

Ampul seçimi ve hazırlanması

Bir evi büyütmek için, çapı 4 cm'den büyük olan büyük bir ampul seçin.Daha küçük olanı yeşillik verecektir, ancak çiçeklenmeyi beklemeyeceksiniz. Zorunlu ekim malzemeleri aşağıdaki koşulları karşılamalıdır:

 • Sert, hoş bir elastikiyet hisseder. Yumuşaklık bozulmayı gösterir.
 • Görünür hasar, kesik, koyu ıslak lekeler yok.
 • Küf eksikliği ve kokusu.
 • Terazi bütün, kuru. Renk çeşitliliği için karakteristik.
 • Tabanı temiz, eşit, yoğun, hasarsız ve eziksiz.

Ampul çiçek yatağınızda seçilebilir veya pazardaki bir mağazadan satın alınabilir. Hatta bazıları çevrimiçi sipariş vermeyi bile başarıyor. Riskli meslek. Oraya posta yoluyla ne geleceğini kim bilebilir?

Sümbül seçildikten sonra, iyi hazırlamak gerekir. Bunun için ampul, güçlü bir sıcak potasyum permanganat çözeltisi içinde 17-19 dakika ıslatılır. Yaklaşık + 40 ° C Daha sonra, yıkamadan, fitosporin çözeltisine daldırın. Pişirme talimatlarını daima ambalajın üzerinde bulabilirsiniz.

Kurutulmuş. Ve orta nemin karanlık ılık bir yerinde temizlenir. Böyle bir tedavi mantar sporlarını ve patojenik bakterileri öldürür.

Sümbül ne zaman ekilir

Çiçeklenmenin başlangıcını belirli bir tarihe göre tahmin etmek için matematiği hatırlamanız gerekir. Doğru numarayı alıyoruz. 24 gün götürüyoruz. Bu, yeşil kütle oluşturma ve tomurcukları olgunlaşma zamanıdır. Ve soğuk köklenme süresi için 10 hafta ayırın.

Örneğin, 7 Ocak'a kadar çiçek açan sümbül lazım. Gerekli hesaplamaları yapıyoruz. Ampulün 3-5 Ekim civarında toprağa ekilmesi gerektiği ortaya çıktı.

Toprak ve saksı seçimi

Tencerenin hangi malzemeden yapıldığı hayati değildir. Boyutuna uyan herhangi birini alın. Ve onu nasıl tanımak, bu kötü şöhretli boyutu? Her şey basit. Kabın kenarından ampule kadar en az 1.5-1.8 cm daha kalmalıdır, buna göre ampuller arasında da. Çiçeklerin geniş olması için biraz daha fazla alan bırakmanız önerilir. Aksi takdirde, güneş ışığı mücadelesinde gerilmeye başlayacaklar. Gevşek çirkin çiçek salkımları ile doludur.

Toprak. Toprak besleyici olmalı, çürümüş organik madde bakımından zengin olmalıdır. Karışımı kendiniz yapmanız tavsiye edilir. Bunu yapmak için ihtiyacınız olacak:

 • iyi humus, 1
 • turba 1
 • kaba temiz kum, 2
 • çimen
 • olgunlaşmış kompost, 0.5

Sayılar, toprak karışımındaki parça sayısını gösterir. Bütün bunlar iyi karıştırılmış. Sonra fırında + 105-110 ° C sıcaklıkta ısıtılırlar. Bu toprağı dezenfekte edecektir. Güzel, hazır.

Bitki sümbülü

Evde sümbül yetiştirmek için doğru şekilde dikmeniz gerekir. Bir tencereye kaç adet dikilecek? Hangi boyutta olduğuna bağlıdır. Belki de saksılarınız 7 veya 9 ampul için yeterlidir. Ancak en etkili olanı tek iniş veya bir tankta farklı renklerde üç sümbül. Bunu yapmak için, fazla sıvıyı boşaltmak için kabın altında açıklıklar olmalıdır. Kalın bir drenaj tabakası serpilirler. Örneğin, genişletilmiş kil veya ince çakıl. Sonra üstüne biraz temiz kum ekleyin.

Sümbül nasıl ekilir

Bundan sonra toprak dökülür, ampul yerleştirilir. Ve omuzlarında uyuyorlar. Kafanla değil! Ampulün üstü yüzeyin üzerinde kalmalıdır. En az 2.5-2.7 cm daha sonra toprak tamamen nemlendirilene kadar sümbül sulanmalıdır.

Şimdi en kritik dönem geliyor.

Köklü Ampuller

In vivo olarak, sümbüller yaklaşık 9-10 hafta içinde tamamen sağlıklı bir kök sistemi geliştirir. Sonbaharda olur. Kışın, ampuller çiçeklenmeye tamamen hazır kalır. Onları da sonbahar ayarlayacağız.

Bunu yapmak için, sümbüllü tencere yüksek nemli serin bir odaya yerleştirilir. Sıcaklık yaklaşık + 4-6 ° C olmalıdır. Bir mahzen, yeraltı, ısıtılmamış sundurma olabilir. Ama tamamen karanlık kesinlikle gereklidir! Yani, kaplar örtülmelidir. Kalın kumaş, karton kutu, ahşap çekmece.

Konsey. Barınaktan önce boşluğa bakın, aniden bir ışın bir yere nüfuz eder mi?

Bazıları dikimi buzdolabında saklamanızı önerir. Karanlık, soğuk ama kurudur. Bu nedenle, kap kesinlikle bir filmle kaplanmalıdır. Kondensin havalandırılması ve buharlaşması için birkaç küçük delik bırakılması önerilir.

Ve bir şey daha. Kapları soğuk dönemin 10 haftası boyunca düzenli olarak kontrol ettiğinizden emin olun. Gerekirse, serin, çökmüş su dökün. Veya kaynatın. Toprak komalarının kurumasını önlemek önemlidir. Ancak doldurmak da imkansız. Biraz nemlendirin - mükemmel. Doğal olarak, havalandırma da gereklidir.

Zorlama Aşaması

Beklenen çiçeklenmeden 23-24 gün önce, kapların ışığa çekilmesi gerekir. Ama hemen doğrudan ışınların altında değil. Sıcaklık da kademeli olarak yükseltilir. Aksi takdirde, ampul termal bir şok tarafından tehdit edilir. Unutmayın, ilkbaharda da her şey hemen başlamaz. Ve kışı atlıyoruz ve sadece sümbül için yapay bahar günleri ayarlıyoruz.

Yaklaşık prosedür:

 1. 1 gün Serin bir yerden çekilmiş, giriş veya balkon kapısında yere koyun. Gerekirse, sulanır.
 2. 2 gün. Potasyum ve fosfor içeriği yüksek kompleks mineral gübreler ile beslendiler. Azotun tamamen dışlanması arzu edilir; iyi organik toprakta yeterlidir.
 3. 5 gün. Sümbül ile kabı odanın arkasına taşıdı. Bir sandalye, masa, komodin üzerine koyun. Yani, biraz ek aydınlatma ve sıcaklık.
 4. 10 gün. Bir kez daha beslendi. Ve kalıcı bir dağıtım yeri koyabilirsiniz.

Bu ısıtıcılardan ve doğrudan güneş ışığından uzak olmalıdır. Sadece üç seçenek vardır:

 1. Pencerenin yanındaki masada, radyatörler kalın bir havlu veya battaniye ile kaplıdır.
 2. Pencere kenarında. Piller kapalı, sümbül güneşten beyaz kağıt veya bir perde ile gölgeli.
 3. Odanın arkasında bir stand. Fitolamplarla ek aydınlatma.

Tüm koşullar yerine getirilirse, yaklaşık 21-24 gün sonra sümbül, güzel çiçekler fırçasıyla kalın bir peduncle ile memnun edecektir.

Çiçeklenme bakımı

Sümbül Decembrist değil. Çiçeklenme sırasında kolayca yeniden düzenlenebilir veya vermek için taşınabilir. Evde, bitki yaklaşık 19-21 gün çiçek açar. Bu bahar habercisinin büyülü aromasının tadını çıkarmak için daha iyi bakmanız gerekir.

Sümbül Bakımı

Sadece kaynamış veya eritilmiş su ile su, oda sıcaklığı. Tavadaki fazla sıvı boşaltılmalıdır. Aydınlatma günde en az 12 saat olmalıdır. 13 günde bir, maden suyu ile üst pansuman tavsiye edilir. Organik gübre çiçeklenme süresini kısaltır.

Toprak gevşetilmez, ancak üst bir kabuğun ortaya çıkmasını önlemek için üstüne yosun veya turba parçaları yerleştirilebilir. Veya büyük, temiz kum serpin. Bu bir tür kalıp önleme olacaktır. Düzenli olarak havalandırın, ancak taslaklar olmadan.

Çiçeklenme sonrası içerik

Diyelim ki evde bir hediye için sümbül değil, neşeniz için. Her şey ortaya çıktı, bitki ayarlanan zamanı güvenli bir şekilde çiçek açtı.Soğan ile şimdi ne yapmalı? Atmak için mi? Hadi Tabii ki, artık yeni bir damıtma için uygun değildir; sadece yeterli güç olmayacaktır. Ancak bahçeye veya çiçek tarhına dikim için hala işe yarayacak. Bir yıl dinlenecek, güç kazanacak, her zamanki bitkisel döngüsüne girecek. Ve sonra her 5 yıl daha size her baharda kendi buketini verecek.

Aynı zamanda çocukları doğurur. Kışın büyüyebilir ve aynı zamanda sokağa ekilebilirler. Ancak, tüm bunlar sadece çiçeklenmeden sonra uygun bir özenle mümkündür.

Yapılacak ilk şey, sapı kesmek. Suyu ampulden kuruyana kadar uzun süre çekecektir. Ama daha güçlü ve dolu olmak için buna ihtiyacımız var. Ayrıca yardım için modu değiştirmeyin. Yani, sıcaklık ve aydınlatma aynı kalır.

Son yaprak soluncaya kadar, sümbülü düzenli olarak sulamaya devam ediyoruz. Doğal olarak, gübreleme de unutulmamalıdır. Bütün bunlar ampulün yeterli besin toplamasını ve iyileşme süresini ertelemek için kayıpsız olmasını sağlayacaktır.

Topraksız büyüyen sümbül

Tarım teknolojisi pratik olarak toprak ekiminden farklı değildir. Sadece ampul suyun aynasına zar zor dokunmalı ve içinde yüzmemelidir. Yukarıda açıklandığı gibi her şey: köklenme için 10 hafta soğuk, daha sonra çimlenme ve çiçeklenme.

Tek fark, sümbülün beslenme gereksinimleridir. Suya mineral gübreler eklemelisiniz. Düzenli olarak, ama fanatizm olmadan. Aksi takdirde, bir temiz küçük su ampulünde güç kazanmak ve yemyeşil çiçeklenme göstermek zor olacaktır.

Konsey. Böyle bir denemeye zaten karar verdiyseniz, şeffaf bir kap kullanın. Böylece sıvı seviyesini ve köklerin durumunu kontrol etmek daha kolay olacaktır. Ayrıca, bu tasarım çok orijinal görünüyor.

Bazı ipuçları

sümbül

 1. Sulama yaparken, suyun bitkiye hiç düşmediğinden emin olun. Herhangi bir dönemde. İnce bir burun veya büyük bir şırınga ile bir sulama kabından sulamak en iyisidir. Ve kesinlikle potun kenarı boyunca. Doğal olarak, herhangi bir püskürtme hariç tutulur.
 2. Yağmur suyunu sulama için kullanmayın. Periyodik tablonun yarısı olmadan çevre dostu bir sıvı olduğu garantisi nerede?
 3. Yapay bahar sırasında, potu her üç günde bir ekseni etrafında yaklaşık 40-43 ° döndürün. Bu bitkinin yaprakları eşit olarak serbest bırakmasına neden olur. Ve sapı dolu olacak. Bunu ihmal ederseniz, fırça tek taraflı olur.
 4. Kaçırdın ve çiçek bir şekilde büyüdü? Daha da kötüsü, eğilmeye mi başladı? Önemli değil. Doğaçlama malzemelerden yapılan destekler iptal edilmemiştir. Kalın teli "p" harfiyle bükün ve bir tencereye koyun. Sadece sapı bağlamayın, besinlere erişimi engelleyerek daha da zarar verebilir. Bir tel yerine, uygun bir şekle sahip küçük bir düğüm alabilirsiniz.
 5. Dikim için toprakta bitkilerin veya gübrelerin hiç olgun olmayan kısımlarının kalmamasına dikkat edin. Köklenme sırasında, ampule ısı verecektir. Ve düşük bir sıcaklığa ihtiyacımız var. Sümbül sonbaharı ilkbahar ile karıştıracaktır. Ve yaprakları önceden bırakabilir. Az gelişmiş bir kök sistemi ile, bu deforme olmuş pedinküller veya çiçek yokluğu ile doludur.

Evde sümbül nasıl yetiştirilir? Genellikle. Böyle bir iş, kapalı çiçek yetiştiriciliği yapmayanlar için bile uygundur. Biraz hile, biraz dikkat, bakım ve sevgi - kışın ortasında çiçeklere hayran olmak için ihtiyacınız olan her şey. Ve ne lezzet! Odalarda yüzüyor! Bu sonuç küçük işlere ve harcanan zamana değer.

Video: evde sümbül nasıl yetiştirilir

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat