Evde tohumdan nar nasıl yetiştirilir

Nar meyveleri dostluğun ve doğurganlığın sembolüdür. Hindular vücudu gençleştirmek için kırmızı taneler tavsiye eder ve soyulur - parazitleri temizler. Pembe nar çiçekleri herhangi bir pencere süsleyecek ve evi uyum ve sevgi ile dolduracak. Öyleyse neden kendi minyatür ağacınızı taştan büyütmüyorsunuz?

Tohumdan nar nasıl yetiştirilir

Doğru Tohumları Seçmek

Dikim materyali nereden alınır? Piyasada veya mağazada doymuş bir gölgenin büyük bir meyvesini satın alın. Çürük veya küf ile meyve dikmek için alamazsınız. Bu tür örneklerden elde edilen kemikler zayıf ve ağrılıdır, zayıf çimlenir ve gelişir.

Dikkatlice kesilmesi ve içindekilerin çıkarılması gereken sadece sağlıklı olgun narlar uygundur. Yumuşak kabuğu çıkarın ve tohumları bir kevgir içine koyun ve meyve suyu ve posa parçalarından temizlemek için musluğun altında durulayın. Kemikleri dikkatlice inceleyin. Sadece grimsi bej renkteki sert tohumlar veya fildişi tonu yapacak. Yani zaten olgunlar ve çimlenmek için yeterli besine sahipler. Yeşil rengin ekim malzemesi, yumuşak dokunuşlu, çimlenmez. Bu kemikler basitçe çürür, toprağa girer ve kaybolur.

çimlenme

Nar tohumlarını bir tabağa koyun ve sıvının yarısına daldırılması için biraz su dökün. Dikim materyali havaya ihtiyaç duyar, çünkü oksijen tohumu uyandırır ve çimlenme sürecini başlatır. Kemikler suda yüzemez, aksi takdirde ölürler.

Dikim materyali dezenfekte edilmelidir. Tavsiye Zirkon veya Epin gibi araçlar. Sadece 2-3 damla ve mantar ve çürüme yok. Daire içindeki çözeltiyi 12 saatte bir değiştirin. Tohumlar yaklaşık 3 gün suda yatmalı ve kurumamalıdır, aksi takdirde sert kabuk çatlar ve tahıl ölür.

Tabağı gazlı bezle veya nemi iyi tutan pamuklu bir bezle kaplayabilirsiniz. Suda bekletme amaçlı su, zararlı kirlilikleri temizlemek için bir filtreden geçirilmelidir. Tabağı ısıya, taslaklardan uzak bir yere koyun.

Üç günlük bir yüzmeden sonra kemikler pratik olarak görünümlerini değiştirmez. Diğer ekim malzemelerinin aksine, bir plaka üzerinde çimlenmezler, ancak zaten toprağa girerler. Doğru toprak ve saksıları önceden hazırlamak önemlidir, çünkü tohumlar toprağa doğrudan plakadan serilir.

Yüzey Hazırlığı

Nar neredeyse her ülkede kök salıyor, ancak bitkinin güçlü olması ve hızla gelişmesi için üç seçenekten biri kullanılmalıdır. En kolay yol, iç mekan çiçekleri için tasarlanmış özel bir alt tabaka satın almaktır. Birçok besin içerir, oldukça gevşek ve havanın geçmesine izin verir.

Toprağın ikinci versiyonu, ön kireçlenen veya dezenfekte etmek için kaynar su ile dökülen turba ve kaba nehir kumundan hazırlanır. Bileşenleri eşit oranlarda alın, iyice karıştırın ve tencereyi karışımla doldurun.

Turba elinizde değilse, çim toprağı ve humus ile değiştirilir. Malzemeleri birleştirin ve birkaç gün ısrar edin ve nar tohumlarını ekmeden önce nehir kumu ekleyin. Son bileşen toprağı daha gevşek ve yumuşak hale getirecek ve humus bir mineral kaynağı haline gelecektir.

Substratın bileşiminden bağımsız olarak, tencereye bir drenaj tabakası konulmalıdır. Eğer yoksa, su sürekli olarak tankın dibinde durur, ağacın kökleri çürür ve bir mantarla hastalanır. Genişletilmiş kil veya küçük çakıl taşları, polistiren parçaları veya ezilmiş kil parçaları uygundur.

İpucu: Toprak çabuk kurursa veya çok sıkıştırılırsa, çam veya diğer talaşın eklendiği yeni toprakla değiştirilmelidir.

iniş çukurları

Nar taneleri ekimi

 1. Tencereyi bir alt tabaka ile doldurun, 1-1.5 cm derinlikte birkaç delik açın ve püskürtme tabancasından hafifçe nemlendirin.
 2. Çukurları çok derin yapamazsınız, aksi takdirde mikrop zeminden kırılması zor olacaktır.
 3. Nemli bir tohum koyun ve tokmaksızın toprağa serpin.
 4. Su serpin ve tencereyi streç film veya plastik torba ile örtün. Her zaman sıcak ve nemli olduğu bir mini sera ortaya çıkacaktır.
 5. Gübreler veya büyüme uyarıcıları eklemek gerekli değildir. Nar tohumları topraktan gerekli besinleri alacaktır.
 6. Ana şey, gelecekteki ağaçlı saksı sürekli sıcaktır.

İlk filizlerin ilkbaharda ortaya çıkması için kışın tohum ekilmesi tavsiye edilir, böylece narın akünün yakınında kalmasını sağlar, ancak dünyanın kurumadığından emin olun.

Doğal seleksiyon

Sürgünler açıldığında, güney penceresindeki tencerenin yeniden düzenlenmesi önerilir. Genç ağaçlar büyümek ve güç kazanmak için çok fazla ışığa ihtiyaç duyar. Filmi çıkarmayın, filizleri düzenli olarak havalandırın, geçici kapağı 1-2 saat açın ve su. Toprak çok ıslak olmamalıdır, aksi takdirde su birikebilir. Bu gibi durumlarda, substratı kurutmak için birkaç gün boyunca sulamayı durdurmanız ve toprağı nemlendirmek için sıvı miktarını daha da azaltmanız gerekir.

Tohumlar kışın ekilirse, erken ilkbaharın ortasına kadar, ilk yapraklar sürgünlerde görünecektir. Daha sonra film, ağaçların yukarı doğru gerilmesini engellemeyecek şekilde çıkarılır. Tencerede sadece bir bitki kaldı, en güçlü ve en büyük. Gerisi dikkatlice çekilmelidir. Kökü toprağa bırakarak üst kısmı kıstırabilirsiniz. Gelişmekte olan filizlere ek besin maddeleri vererek yavaş yavaş bozunur.

Önemli: Kış aylarında ekilen tüm kemikler Mart-Nisan aylarında iyileşmez. Bazılarının uyanması aylar alabilir, bu nedenle fidesiz boş saksıların atılmaması, bir kenara bırakılması ve suya devam edilmesi önerilir. 6 ay sonra hiçbir şey olmadıysa, tohumlar çimlenmedi.

kılıç oyunu

Fideler inceltilemez, ancak ayrı kaplara nakledilir. Nar toplama kotiledon değil, iki gerçek yaprak ortaya çıktıktan sonra gerçekleştirilir.

Nar Çekirdeği

Prosedür nasıl yapılır?

 1. Birkaç orta boy tencere alacak. Miktar, kaç tane ağaç yetiştirmeyi planladığınıza bağlıdır.
 2. Her bir tencereye drenaj ve bir alt tabakayı çam talaşı ile doldurun.
 3. 2-2.5 cm derinliğinde bir delik açın, zemini nemlendirdiğinizden emin olun, böylece nar hızla kökleşir.
 4. Kökleri fossada yavaşça dağıtın. Fideyi toprakla serpin, toprağı biraz sıkıştırın.
 5. Su ekleyebilirsiniz, ancak substrat yeterince nemliyse, sulama birkaç gün ertelenmelidir.

Çok ince ve zayıf veya çarpık fidelerin atılması önerilir. Ağrılı ağaçlar onlardan büyür, bunlar sürekli olarak zararlılar veya mantarlar tarafından saldırıya uğrar.

Sulama ve güneş ışığı için su

Nar sıcak ülkelerin yerlisidir, bu nedenle ağaç güneşe hayran kalır ve normalde yüksek sıcaklıklara tolerans gösterir. Güney pencere üzerine, ışığa daha yakın bir bitki olan bir saksı yerleştirilebilir, ancak narin yaprakları ultraviyole radyasyondan gizlediğinizden emin olun. Pencerelerde, güneş ışınlarını dağıtan ve daha yumuşak hale getiren desenli perdeler veya güneşlikler asmak arzu edilir.

Yaz aylarında, bir nar ağacı balkona almak için yararlıdır. Evler sahipleri bahçeye bir saksıyı taşıyor. Temiz havada, nar daha hızlı çiçek açar ve daha iyi gelişir. Saksının toprağın altına gömülmesi ve fideyi daha uzun bir ağacın altına saklaması önerilir.

Kışın, narları haftada 2 kez ve yaz aylarında 4-5'e kadar dökün.İçindeki toprak nemli kalır ve üst tabaka hızla kurursa, püskürtme tabancasından püskürtülmelidir. Su, ağaç yapraklarına ve çiçeklerine düşmemelidir. Sadece ilkbahar ve yaz aylarında iç mekan çiçekleri için gübreler veya domates ve tatlı biber için kompleksler ekleyebileceğiniz ılık, çökmüş sıvı kullanın. Doğal ikmaller arasında, bir gübre ve akvaryum suyu özü ayırt edilir. Besinleri eklemeden önce, dünyayı ayda iki kez dölleyin, narlar bol miktarda sulanır.

Diğer nüanslar

 1. Ağacı kabarık hale getirmek için, üçüncü yaprak çiftinin ortaya çıkmasından sonra dördüncü olanı sıkıştırmanız gerekir. Bu, narın iki üstte büyümesini sağlayacaktır.
 2. Bitki ekilirse meyve verir. Diğer durumlarda, sadece tohumdan yetiştirilen bir ağaç çiçek açar, ancak meyveler üzerinde görünmez.
 3. Kışa daha yakın, Kasım veya Aralık başında, nar yapraklarını bırakır. Sonuncusu düştüğünde, potu serin bir seraya veya mahzene almanız gerekir. Bitki + 5-0 derecelik bir sıcaklıkta kış yapmalıdır.
 4. Kasım ayından mart ayına kadar, narlar her 1.5-2 ayda bir sulanır. Döllenmeye gerek yoktur.

Çiçeklenme döneminde, bitkiyi bir fırça veya pamuklu çubukla tozlaştırmayı deneyebilirsiniz. Kimse narda bir yumurtalığın ortaya çıkacağını garanti etmez, ancak sonbaharda birkaç meyvenin ince dallarda olgunlaşması muhtemeldir. Ağaç her yıl doğmayacak olsa bile, her 10 ayda bir ortaya çıkacak güzel pembe tomurcuklar uğruna ekime değer.

Video: nar nasıl yetiştirilir

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat