Evde kivi nasıl yetiştirilir

Geçmişte, sitede sadece klasik bir meyve ve sebze yetiştirildiği zaman geçti. Bugün, en tembel bahçıvan bile, herkes pencere kenarında veya bahçede büyümek için bir şeyler istiyor. Egzotik! Bir kivi ekelim mi? Lezzetli, sağlıklı, ilginç, güçlük yok - başka ne gerekiyor?

Kivi nasıl yetiştirilir

Tabii ki, güney bölgelerinin sakinleri fi'lerini yapabilirler. Neredeyse her köşede büyüyen kivi var. Ancak az sayıda insan bu asmanın -30 ° C'ye kadar olan donlara dayanabileceğini biliyor. Ya da pencere kenarında, serada, kış bahçesinde mükemmel büyüyün. Yani, orta bölge sakinleri evde başarılı bir şekilde bir bitki yetiştirebilir.

Evde kivi nasıl yetiştirilir? Uygun bir filiz aramak için çiçek dükkanlarının etrafında koşmak zorunda değilsiniz. Bu boş ve işe yaramaz faaliyetin maliyeti çok fazladır. Biz bunu kolaylaştırıyoruz. Pazara veya mağazaya gidiyoruz ve kivi meyvelerini alıyoruz. Adet 7. 6 tanesi yenilir. Ve tohumların en olgun ve güzel meyvelerinden birini bırakıyoruz. Ve kivi kabartması olup olmadığı kesinlikle önemli değil. Evde "kel" meyvelerin tohumlarından büyüyebilir. Evet, botanik açısından bakıldığında, bu bir meyvedir.

Ama şimdi bununla ilgilenmiyoruz. Evde tohumlardan kivi yetiştirmenin klasik yolu böyle önemli noktaları içerir:

 • tohum hazırlama
 • çimlenme
 • fide yetiştiriciliği
 • kalıcı iniş
 • bakım soruları

Listeden de görebileceğiniz gibi, her şey basit. Düşünülemez anlar veya karmaşık noktalar yoktur. Her birini ayrı ayrı analiz edeceğiz.

Tohum hazırlama

Sadece tohumları seçip toprağa itemezsiniz. Bütün bunlar güvenle çürür ve güzel bir asma yerine sıvı kompost alırsınız. İlk olarak, tohumlar hamurdan kurtarılmalıdır. Bunun çıplak elle yapılması kolay değildir. Bir çıkış yolu var. Domateslerini dikim için toplayan herkes çok basit bir fermantasyon yöntemini bilir.

Bunu yapmak için, posayı az miktarda temiz suyla ezin ve ısıtın. Bir günden sonra en fazla iki karışım fermente olmaya başlayacaktır. Bu durumda, tüm et aşağıda kalacak ve tohumlar ortaya çıkacaktır. Burada da toplanmaları gerekiyor. Bir kaşık, bir süzgeç, bir parça kağıt. Herhangi bir şekilde.

Daha sonra yaklaşık 2 saat kurutulmaları gerekir. Tüm tohumlar daha fazla harekete hazırdır.

çimlenme

Fidelerden emin olmak için kivi tohumları filizlenmelidir. Bunu yapmanın iki yolu vardır: bir bez veya bir "salyangoz". Her iki seçenek de eşit derecede iyidir. Tek fark, sonraki naklin rahatlığıdır.

 1. Bir kumaş üzerine. Bir tabağa pamuklu bir bez konur, biraz sıcak su dökülür. Tohumları açın, daha sonra şeffaf bir torba veya plastik bir kap ile örtün. Sıcak bir yere yerleştirilirler, günde bir kez yayınlanırlar. 5 gün sonra küçük filizler ortaya çıkacaktır. Tohumlar sıkı ise, ekim için ayırmak uygun olmayacaktır. Ve eğer genişse, geniş bir alana ihtiyaç duyulacaktır.
 2. "Salyangoz" da. Masanın üzerine 10 cm genişliğinde bir polietilen şerit yerleştirilir, üstüne bir şerit tuvalet kağıdı yerleştirilir ve suyla hafifçe nemlendirilir. Üstten 0.5 cm mesafede, kivi tohumlarını tüm iş parçasının uzunluğu boyunca yatırın. Bu ıslak bir kürdan ile yapmak için uygundur. Daha sonra, kenardan başlayarak, ortaya çıkan yapıyı gevşek bir rulo haline getirin. Buna "salyangoz" denir.

Böyle bir sargı bir bardak içine yerleştirilir, böylece kivi tohumları üstte olur. Camın dibinde 1.5-2 cm saf su dökülür, daha sonra mutabakat şeffaf bir torba ile kapatılır. Tüm yapı sıcak bir yere yerleştirilir. Filizler göründüğünde, sadece "salyangoz" yerleştirerek onları dikmek çok uygun olacaktır.

Büyüyen fideler

Kivi tohumlarımız küçük filizler verdikten sonra onları ekmeliyiz. Hayır, dışarıda değil. Ve tencerede bile değil. Bunun için sürgünler hala çok zayıf. Onları hala çok düşük bir kapasiteye ekeceğiz.

Kivi fide yetiştiriciliği

Dikim için sıradan arazi iyi değil. Çok kalın ve şişman. Gevşek, hafif ve aynı zamanda biraz besleyici bir karışıma ihtiyacımız var. Bunu yapmak için toprağı, ince turba ve temiz kumu alırız. Her şeyi eşit oranlarda karıştırın. Daha sonra, siyah bacak uyumadığı için ortaya çıkan alt tabakayı dezenfekte ediyoruz. Ne ektiğiniz umurunda değil - sıradan domates veya egzotik kivi. Her şeyi mahvedecek. Bu nedenle, orta mukavemetli bir potasyum permanganat çözeltisi ile iyice dökülür ve 110 ° C'de fırında delinir.

Şimdi hazırlanan kabı 10 cm yüksekliğinde alıyoruz (potasyum permanganat ile yıkandı ve kurutuldu), drenaj delikleri yapıyoruz. Kivi filizi içmeyi sever, ancak bataklıkta büyümez. Hazırlanmış bir toprak tabakasını yaklaşık 3 cm dökün 1.5 ila 1.5 cm şemasına göre küçük delikler açıyoruz. Derinlik en fazla 5 mm. Ve taranmış kivi tohumlarını dikkatlice yerleştirin. Toprak karışımının en fazla 2 mm üzerine dökün. Söyleyebiliriz - hafifçe kemiririz.

Hafifçe ve fanatizm olmadan, bir sprey şişesinden temiz ılık su püskürtün, camla örtün. Karanlık ve sıcak bir yere koyduk. Geceleri camı çıkarırız, böylece soğuk yoğuşma oluşmaz, bu da hastalıklara yol açabilir. Sabah, kabı tekrar kapatın. Cam yerine plastik bir torba veya bir parça şeffaf plastik kullanabilirsiniz.

Kivi tohumları filizlendikten sonra, daha uygun kaplara nakledilmeleri gerekir. Ancak hemen değil, sadece bir çift gerçek yaprak oluşumundan sonra. Bunu geciktirmemelisiniz, çünkü kivi çok hızlı bir şekilde güçlü bir kök sistemi geliştirir. Biraz bekleyin ve sonra karışık kökleri yırtmanız gerekecek. Ve bu bitkilere fayda sağlamayacak. Buna ek olarak, Kivi yaprakları geniş ve gür. Az yer ve ışık olacak, bu yüzden filizler güçlü bir şekilde gerilecek.

Bundan kaçınmak için, en az 10-12 cm çapında bir kaba bir bitki ekiyoruz.İki parça yok. En hafif pencere pervazını taktık. Bu güney liana ışığı çok seviyor. Sabah 7'den akşam 9'a kadar iyi bir aydınlatma sağlayamıyorsanız, vazgeçin - bahçıvan değilsiniz! Bitki rutabaga, özel bakım gerektirmez. Ve kivi bir floresan lamba veya gün ışığı ile ek aydınlatma verir. Gerçek bir bahçıvanın her zaman böyle lambaları vardır.

Bunca zaman, toprak karışımının nemini kesinlikle izleyin. Toprağın kurutulması kesinlikle yasaktır! Aksi halde, eğer kuraklık ile öldürecekseniz, tüm bu çimlenme ve bitkiler arasındaki mesafeleri ölçmek için neden dans eder? Her gün sprey tabancasından dikimleri biraz temiz, ılık az su ile püskürtmek daha iyidir. Ayrıca, kivi broşürleri içmeyi sever. Tabii ki, sığınak kaldırıldı. Artık gerekli değil.

Kalıcı bir yere iniş

Kivi 3 çift gerçek yaprak büyüdükten sonra, kalıcı bir yere dikilmeleri gerekir. Dışarıda veya tencerede. Bu durumda, toprak 1 ila 1 arasında verimli toprak ve turbadan oluşmalıdır. Kök sistemini etkilememek için kiviyi aktarma yoluyla nakletmek tavsiye edilir. Yani, filizleri zeminle birlikte konteynırdan çıkarırız, bir delik veya tencereye koyarız. Daha sonra bitkinin sıkıca sabitlenmesi ve sallanmaması için her tarafa toprak dökürüz.

Kivi taslaklar olmadan iyi aydınlatılmış bir yere yerleştirilmelidir.

Kivi bakımı nasıl yapılır

Egzotik olmasına rağmen, bir kivi bakımı oldukça karmaşık değildir. Ot ayıklaması, düzenli yetiştirme. Toprak nemini izlediğinizden emin olun. Aşırı sıcakta, kivi temiz suyla iyi püskürtülür.

Kivi bakımı nasıl yapılır

En iyi giyinme. Ekimden Mart'a kadar kivi, doğaçlama herhangi bir karmaşık mineral gübre ile beslenir. Yaklaşık 12-14 günde bir. Yine de, bir liana ve iyi bir büyüme için çok fazla besine ihtiyacı var.Nemli toprakta doğrudan kök altına bir gübre çözeltisi uygulanır.

Organikler ayda bir kez Nisan'dan Eylül'e kadar beslenir. Çevrenin etrafına dikkatlice bir kanal kazın, orada iyi bir kompost veya çürümüş gübre koyun. Sadece taze değil! Aksi halde kökleri yak. Birkaç sulamadan sonra, tüm besinler bitkiye ulaşacaktır.

Zararlılara veya hastalıklara gelince, kivi orta bandında henüz bulunamamıştır, kediler hariç. Evet, kedi kivi bitkileri çiğnemeye çok düşkündür. Bu nedenle, ilk üç yıl boyunca bir çit koymak daha iyidir. Gelecekte, kediler kivi ilgisini kaybeder.

Bazı ipuçları

 1. Kivi, iki bileşenli bir bitkidir. Bu nedenle, site veya pencere pervazındaki bir tanesi meyve vermeyecektir. Sadece çiçek açtıktan sonra erkek veya dişi bulmak mümkündür. Bu arada, 3-4 yıllık büyüme için açık zeminde, pencere kenarında - sadece 6 yıl boyunca gerçekleşir. Erkek çiçekler büyük, sarımsı renktedir, genellikle birçoğu vardır. Dişi - kar-beyaz, büyük çıkıntılı havaneli ile büyük. Bitki üzerinde daha az var.
 2. Sürekli olarak yüksek bir kivi verimi elde etmek için, bir erkek bitki 4-5 dişi için dikim planlanmaktadır. Arılardan veya yaban arılarından gelen iyilikleri bekleyemez ve çiçekleri bağımsız olarak tozlaştıramazsınız.
 3. Sürgünlerin üst kısımlarını sıkıştırın. Böylece kivi genişlikle büyür, uzunluk değil.
 4. Kış için kivi kafesden (aynı asma) çıkarılır ve kapatılır. Ayrıca, üzümleri yere yatırmamak daha iyidir. Panoları veya lapnik yerleştirin. Kemerler üstüne yerleştirilir, daha sonra üç kat bir sera filmi ile kaplanır. Aralarında bir kat yoğun dokunmamış malzeme döşeyebilirsiniz. Kışın, karla yukarıdan barınak atmak istenir.
 5. Mart ayının başlamasıyla birlikte film periyodik olarak kısa bir süre açılıyor. Bu, liana'nın biraz soğuması ve önceden büyümeye gitmemesi için yapılır. Sonuçta, Mart cüzamı çok sinsidir: gün boyunca güneş ısınır ve geceleri donlar oluşur. Bu nedenle, kivi biyolojik döngüsünü kısa süreli ventilasyonla hafifçe askıya alırlar.
 6. Bu arada, dönüş donlarının, kısa olanların bile, yetişkin bir bitkinin tüm hava kısmını tamamen yok edebileceği görülür. Kökleri kökünden sökmek için acele etmeyin. Yaz mevsiminde, onlardan tamamen bağımsız bir bitki büyüyecek.
 7. Barınak olmadan kış yapabilen çeşitler zaten satışta ve -28 ° C'ye kadar donlara dayanabilir. Bu çeşitte bir meyve veya fide almaya çalışın ve sonra bir film veya başka bir barınakla uğraşmanıza gerek yok. Bu arada, bu çeşitlerin lezzet nitelikleri üstte.
 8. Kivi meyveleri gerçek don donmadan önce Ekim sonlarında veya Kasım başında hasat edilir. Sarmaşık çok uzun bir büyüme döngüsüne ve meyve dolgusuna sahiptir. Ama sıcak bir odada mükemmel bir şekilde olgunlaşırlar.
 9. Olgunlaşmamış bir durumda, kivi Şubat'a kadar en basit plastik torbada mükemmel bir şekilde saklanır.
 10. Pencere kenarında, kış bahçesinde veya yalıtımlı balkonda üzüm yetiştirenler, soğuk havanın gelişinden kesinlikle endişelenemezsiniz. Ve kivileri tamamen bitki üzerinde olgunlaşır. Düşünmeniz gereken tek şey evcil hayvanınız için iyi beslenme ve çiçeklerin tozlaşmasıdır. Gerçekten de, evde bu işlevi yerine getiren hiçbir böcek yoktur.

Evde kivi nasıl yetiştirilir? Çok basit çıkıyor. Yukarıdaki önerileri izleyin ve her yıl elle yetiştirilen meyvelerin tadını çıkaracaksınız. Şimdi, konuklar bitkinizi gördüklerinde soluklanacaklarsa, kelimelerle küçümseyebilirler - evet bu kivi, sürpriz olacak bir şey buldular, benimle birlikte büyüyor.

Video: ülkede kivi nasıl yetiştirilir

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat