Evde çiğdemler nasıl yetiştirilir

Erken ilkbaharda, çiğdemler birçok çiçek yatağında çiçek açar. Minyatürlerinde o kadar büyüleyici olurlar ki, genellikle doğrudan saksılarda sunulurlar. Ama sadece karayı yere doldurmak yeterli değil. Çiçek açan bir çiçek sunmak istiyorum. Evet, belli bir tarihle örtüşmek.

Çiğdemler nasıl yetiştirilir

Evde çiğdemler nasıl yetiştirilir? Aslında çok kolay. Doğal süreçlerin taklitinde damıtmanın sırrı. Bu, en yeni başlayan üretici tarafından yapılabilir. Ve ekim malzemesini düzgün bir şekilde hazırlar ve yüksek kalitede alırsanız, başarı garanti edilir.

Hangi ampuller dikilecek

Yapılacak ilk şey iyi bir dikim materyali seçmektir. Diğer ampullerin aksine, çiğdemlerin boyutu çapa göre değil, en geniş yerin çevresine göre ölçülür. Üzerinde 10 numara olan bir artı ile ambalajlamaya ihtiyacımız var. Bu tür hammaddelerden en büyük çiçekler dolgun saplarda elde edilir. Ve aynı zamanda 6 parçaya kadar.

Paketin daha küçük bir numarası varsa, buna göre daha az renk olacaktır. Kendileri orta büyüklükte olacaklar.

Kendiniz için Hollanda yetiştirme çeşitlerini seçin. Bunlar çoğu melezdir. Evde çok iyi çalışırlar. Yerel veya doğal bitkiler küçük çiçekler üretir veya hiç çiçek açmaz. O zaman neden tüm iş? Ve sonbaharda çiçek açan bitkilerle karıştırmayın. Damıtma sırasında çiçek açtıktan sonra sadece derin bir dinlenme süresi vardır.

Ancak bir kartonda güzel bir fotoğraf çekmek için yeterli değil. Doğru corm seçimi hakkında biraz daha fikriniz olması gerekir. Aşağıdaki gereksinimleri karşılamaları gerekir:

 1. Sıkı ve dayanıklı. Hammaddeye hafifçe bastırın. Bahar yapmak güzel olmalı. Yumuşaklık bozulmanın başlangıcını gösterir.
 2. Mümkünse koklayın. En azından küfün en hafif aroması varsa, pişman olmadan kenara koyun. Bu malzeme uygunsuz koşullarda saklandı.
 3. Soğanları dikkatlice inceleyin. Görünür hasarın yanı sıra karanlık veya ıslak noktalara sahip olmamalıdır.

Seçiminizi yaptıktan ve satın almayı eve getirdikten sonra acele etmeyin. Karantina ampulleri. Karanlık serin bir yer. Onlara yaklaşık 10-12 gün sonra bakın. Her şey yolunda mı? Hastalık, küf, çürük belirtisi yok mu? Böylece güvenle bitki kurabilirsiniz.

Konsey. Sezonda corms alın. Bu zaman Temmuz sonundan Eylül sonlarına kadardır.

Hangi pot seçilecek

Tankın malzemesi önemli değil. Boyutu çok daha önemlidir. Sığ ancak geniş kaplar çiğdemler için uygundur. Bir kasede bir grup iniş çok etkileyici görünüyor. Ve ince çakıl veya çakıllarla süslenmiş - genel olarak bir başyapıt.

12-14 cm yüksekliğinde bir tencere almak yeterli olacaktır, ancak her zaman geniş drenaj delikleri ile. Ve bir palete değil, bir standa monte edilir. Bu, fazla sıvının boşalmasına izin verecektir. Çiğdem ampulleri durgun suya çok gergin tepki verir. Hemen çürümeye ve solmaya başlar.

Nasıl ekilir

Bazı kaynaklar birbirine yakın çiğdemler dikmenizi önerir. Bu ipucu sadece küçük soğanlara uygulanır. Bir çiçek veriyorlar, bu yüzden buketin ihtişamı ekimin sıkılığından kaynaklanıyor.

Büyük olgunlaşmış corms seçtiyseniz, aralarında en az 2,5 cm tutmaya çalışın.Bu, çiğdemlerin tüm ihtişamıyla ortaya çıkmasına izin verecektir.

İniş derinliği, yüzeyde sadece uç kalacak şekilde olmalıdır. Çiğdemlerin nasıl doğru bir şekilde ekileceğini adım adım analiz edelim:

 1. Tencerenin altına kalın bir drenaj tabakası döşenir.Bunlar kırık kırıklar, tuğlalar, ince çakıl, mermer yongalarıdır. Çakıl taşları ve genişletilmiş kil de uygundur.
 2. Sonra biraz toprak dökün. Kompozisyonu basittir. Bu bahçe toprağı, kum ve turbaya eşittir. Her şey gevşek ve geçirgen olmalıdır.
 3. Ampulü aşağıdan indirin.
 4. Bir elinizle tutarak diğerini kum ve turba karışımı ile tepeye dökün.
 5. Sulanması. Su tahliye olur olmaz, köklenme için temizlenir.

Toprak karışımlarının bileşimindeki fark, köklerin bitkiyi tankta ve ampulde sıkıca tutmasına izin verir - su ile temas halinde mümkün olduğunca az.

Çiğdemler ne zaman ekilir

İniş zamanını hesaplamak çok kolaydır. Beklenen çiçeklenme tarihinden 14 gün sonra çıkarın. Ve ayrıca serin dönem için süreyi azaltın. Bu 12 hafta. Toplam: Her şey için 14 hafta.

Çiğdemler ne zaman ekilir

Örneğin, 1 Ocak'a kadar çiçek açan bir çiğdem gerekir. Gerekli tüm hesaplamaları yapıyoruz. Ampulü 24 Eylül'de dikin.

Soğuk Bakım ve Bakım

Böylece yaratıcı rolünü üstlendiğimiz ana geliyoruz. Yani, doğal olanlara mümkün olduğunca yakın bir şekilde tutukluluk koşulları yaratıyoruz. Bunu yapmak için, 12 hafta boyunca, ampulleri içeren kapları yüksek nemli, karanlık ve serin bir yere koymanız gerekir. Sıcaklık +4 ila + 8 ° С arasındadır. Nem oranı% 70'den az değil.

Buzdolabı iyi değil, orada çok kuru. Banyo altında çok sıcak. Yalıtımlı sundurma veya balkon - çok fazla ışık. Uygun kulübe, kiler, bodrum, yeraltı. Sadece dikkatli olun, cormlar birçok kemirgende çok popülerdir.

Gerekirse, boşluklarınızı mera için periyodik olarak sulayın. Püskürterek veya sulama yaparak etrafındaki havayı nemlendirin. Ve sıcaklığı izle. Çok yüksek çiğdemler vaktinden önce uyanacak. Çok düşük çürümeye ve küflenmeye neden olabilir. Ve kesinlikle en ufak aydınlatmayı ortadan kaldırın.

Mahzene ya da bodrum katına kovanlı su kaplarına gitmenin bir yolu yok mu? Sonra onları kalın bir filmle kaplayın. Sadece birkaç küçük delik açtığınızdan emin olun. Bu, kondensin havalandırılması ve buharlaştırılması için gereklidir.

Bir sonraki aşama
Beklenen tarihe 15 gün kala, damıtma için parselli arazileri çıkarırlar. Sadece aydınlatma ve sıcaklığın gücünü önemli ölçüde değiştirmeyin. Yaklaşık prosedür aşağıdaki gibidir:

1 gün Onu mahzenden çıkardılar ve ön kapıda yere koydular. Biraz havalı ve karanlık.

3 gün. Tencereyi en havalı odanın arkasında bir stand, bir masa, bir komidin üzerine koydular.

5 gün. Pencerenin yakınına ittiler, ancak merkezi bir ısıtma pili ile kapladılar.

7 gün. Pencereye koy. Pili açmıyoruz. Tencerenin altına yalıtım koymayız, çünkü kökler hala serin hissetmelidir.

14-15 gün. Çiçeklenmeye hayran kaldık.

Tüm bu günlerde, çiğdemleri sulamak için üst tabakayı kurutmayı unutmayın. Püskürtme tabancasından periyodik olarak püskürtüyoruz. Sadece bir itfaiye aracı gibi su basmayın. Toprak hafif nemli olmalı, ancak nemli olmamalıdır. Aksi takdirde, çiğdemler dekoratif görünümlerini hızla kaybeder, hatta sararır ve solgunlaşır.

Her şeyi doğru yaptıysanız, arka arkaya 11 güne kadar güzel çiçeklerin tadını çıkarabilirsiniz. Aynı zamanda, hiç kimse normal bakımı iptal etmedi. Ve çiçekleri doğrudan güneş ışığından koruduğunuzdan emin olun. Çiçeklenmeyi iyi uzatır.

Çiçeklenme sonrası içerik

Güzel çiçekleriyle sizi memnun ettikten sonra mantarlardan kurtulmak için acele etmeyin. Yine de bir çiçek yatağına veya bahçeye ekilebilirler. Gerçekten de, bir yerde 5 yıla kadar büyüyebilirler. Ve bu süre zarfında size büyük yavrular getirecekler. Küçük ampuller her yerde yetiştirilebilir ve ekilebilir. Ya da evde sağım yetiştiriciliğini kullanın.

Çiçeklenme sonrası çiğdemlerin içeriği

Bunu yapmak için içerik modunu değiştirmemelisiniz. Kullanılmış çiçek sapları dikkatlice çıkarılır. Örneğin makas veya budama makası. Bu, uterus ampulündeki besinleri geciktirmez.

Haziran başında, tüm yapraklar sararır ve kurur.Çiğdemlerin dinlenmesi için en doğal zamandır. Bu noktaya kadar, bitkiyi tam bir kompleks mineral gübre ile iki kez beslemek gerekecektir. En çok fosfor ve potasyum içeren, ancak minimum azotlu bir kompozisyon tercih edilir. Besleme çözeltisi, ambalajdaki talimatlara göre hazırlanır. Her üreticinin kendine ait bir modeli vardır.

Çiğdemler organik maddeleri tedavi etmez. Bu kök çürümesine ve diğer hastalıklara neden olabilir. Gerçekten de, doğal koşullarda, nötr bir reaksiyona sahip olan kıt topraklarla dağlık arazide yaşamaya alışkındırlar. Ve organik madde azot ve toprak asitlenmesidir.

Tüm hava kısmı kuruduktan sonra, kozayı topraktan dikkatlice çıkarmanız gerekir. Fırçalayın, küf, hastalık, çürüme belirtilerini dikkatlice inceleyin. Her şey yolunda mı? Soğan temiz mi? Yaklaşık 9-11 gün boyunca serin ve karanlık bir yerde kurutun. Sonra kökleri, kuru yaprakları, sapları kesin. Düşen kabuğu çıkarın. Sonbaharda toprağa ekilmeden önce karanlık ve serin bir yere geri kaldırıyoruz.

Yaklaşık üç haftada bir ekim malzemesini inceliyoruz. Varsa kurutulmuş ve hastalıklı çiğdem bitkilerini reddediyoruz.

Yararlı İpuçları

 1. Karantinadan sonra, ancak ekimden önce, soğanı, kapları ve toprağı dezenfekte ettiğinizden emin olun. Eldeki herhangi bir yolla. Güçlü bir potasyum permanganat çözeltisi içinde 20 dakika ıslatılarak ve fitosporin ile püskürtülerek iyi sonuçlar elde edilir. Bu prosedürü ihmal etmeyin, birçok problemden kaçının.
 2. Çiğdemler evde beslenmez. Yeterli soğan besinleri var. Fazla tedarik deformasyona veya tam bir renk eksikliğine yol açacaktır.
 3. Bir kapta aynı boyutta bir çeşit ve corm ekin. Aksi takdirde, aşağıdaki resmi gözlemlemeniz gerekecektir: bir çeşitlilikteki çiçekler, bir diğerinin batan yapraklarına bitişiktir. Ya da üflenmemiş olanların yanındaki soluk tomurcuklar. Çirkin ve profesyonelce değil. Onları ayrı saksılara dikmek daha iyidir. Böylece ilgilenmek daha kolay olacaktır. Ayrıca, bir çiçek de bakımlı ve sağlıklıysa bir tencerede zarif ve muhteşem görünüyor.
 4. Mutfak amaçlı çiğdemler kullanmanızı tavsiye edenleri dinlemeyin. Masum çiçekler ye. Gıda endüstrisinde sadece çiçek stigmaları kullanın. Ve hatta, belli bir tür, mor ekim çiğdemleri. Hollanda melezleri, hoş kokulu baharatlar elde etmek amacıyla açıkça yetiştirilmemiştir. Çiçek vermeye yöneliktirler ve yemek için tamamen uygun değildirler. Ve sonra her makalede, gerçeği bulmak için bile uğraşmadan böyle saçmalıklar yazıyorlar. Ve sonuçta, çoğu fakir bitkileri kopararak bu aptallığa yol açıyor. Soslarda veya hamur işlerinde karıştırın. Ve merak ediyorlar: bu ilahi aroma ve güzel renk nerede?
 5. Evde kendi başınıza tohumlardan çiğdemler yetiştirmeye çalışmayın. Bu, koşullar, sıcaklıklar ve bir tabakalaşma dönemi için katı gereksinimleri olan bütün bir bilimdir. Beklemek ve tefle dans etmek için kendine eziyet et. Bir biyolog, inek veya sadece doğası gereği bir deneyciyseniz, deneyin. Aniden işe yarayacak.

Evde çiğdemler nasıl yetiştirilir? Oldukça basit çıkıyor. Önerileri takip ederek, pencere kenarında çiçek açmanın tadını çıkarabilirsiniz. Veya işlemi doğum gününüze göre ayarlayın. Kabul et, orijinal bir hediye.

Video: Bir tencereye çiğdemler nasıl ekilir

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat