Evde limon nasıl yetiştirilir

Pencere kenarında bir tencerede yetiştirilen limon, evdeki havayı uçucu ve uçucu yağlarla doyurur, bulaşıcı hastalıklara ve bakterilere karşı korur. Ve minyatür ağacın sadece görünüşüyle ​​değil, meyveleriyle de düzenli olarak memnun olması için ekilmesi gerekir. Özel mağazalarda fide satın alabilirsiniz, ancak toprağa bir tohum dikmek ve genç bir filiz haline gelene kadar beklemek daha ilginç ve daha ucuzdur.

Limon nasıl yetiştirilir

Dikim materyalini seçin

Limon tohumu nereden alınır? Süpermarkete veya pazara gidin, zengin bir sarı renk tonunun en büyük meyvesini seçin ve bir kemik alın. Ana şey, narenciye derisinde lekeler veya başka yaralanmalar olmamasıdır. Buruşuk veya çürümüş bir numuneden alınan dikim malzemesinde, bir enfeksiyon veya hastalık pusuya neden olabilir ve bu da yerden çıkan kırılgan filizleri yok eder.

Satın alınan limon, tohumların kabuğuna bir bıçakla dokunmamaya ve kemikleri çıkarmaya çalışarak dikkatlice kesilir. Dikim materyali hemen ayrılır: büyük örnekler bırakılır, küçük örnekler atılır, çünkü nadiren çimlenir.

Hala ıslakken tohumların hemen saksılara ekilmesi tavsiye edilir. Ancak, bir veya iki aydan biraz daha fazla olan kabinde birkaç kuru limon tanesi varsa, iş parçası birkaç saat boyunca ılık suya batırılır ve daha sonra toprağa gömülür.

Limonlar da arkadaşlarınızdan veya komşularınızdan alabileceğiniz kesimlerden yetiştirilir. Meyve ağacından genç bir dal kesin, suya koyun, heteroauxin ekleyin ve bir gün bekleyin. Kesimler en az 3 böbreğe sahip olmalı ve annenin limonu mutlaka yılda en az 6-10 turunçgil üretmelidir.

Toprak ve tencere

Bazı ev ağaçları 8-10 m yüksekliğe kadar büyür, diğerleri 3-4 m'de durur.İlk limonla uğraşan yeni gelenler hemen büyük bir tencereye veya tahta kutuya bir tohum veya sap dikmeye çalışırlar. Bir bitkinin alana ihtiyacı vardır, ancak çok fazla olduğunda, kök sistemi düzgün gelişmez. Bu nedenle, ilk aşamada küçük bir toprak kap veya tek kullanımlık plastik bir kap yeterli olacaktır.

Limon için Toprak ve Saksılar

Bir şişeden limon yetiştirmek için bir kap oluşturabilirsiniz:

 1. Yarım veya üçüncü kısmı kesin. Şişenin alt kısmını bırakarak kapağı üste atın.
 2. Hava sirkülasyonuna izin vermek için alt kısımda birçok küçük delik açın.
 3. Ev yapımı bir tencereyi plastik bir tabağa veya tepsiye koyun, böylece fazla su camın üzerine değil, standa akar.
 4. Şişeyi toprakla doldurun ve içine bir limon tohumu ekin.

Bir tencerede narenciye fideleri bir kerede birkaç tane yetiştirebilirsiniz, ancak aralarında bir mesafe olmalıdır. Dünyanın yüzeyine zihinsel olarak bir eşkenar üçgen çizmeyi ve geometrik figürün her köşesine 1-2 tane yapıştırmayı tavsiye ediyorlar.

Limon ve ahşap dikdörtgen kutular yetiştirmek için kullanılır. Tohumlar arasında 15-20 cm geri çekilir, böylece kök sistemi gelişim için yer vardır. Seçilen kapasiteden bağımsız olarak, tencerenin veya kutunun dibine 1-1.5 cm yüksekliğinde bir drenaj tabakası yerleştirilir, yoksa nem birikmeye başlar, hava zayıf bir şekilde dolaşır ve toprakta mantar görülür. Limon çürükleri ve bitkinin kök sistemi kaybolur.

Drenaj kullanımı olarak:

 • küçük çakıl veya çakıl;
 • küçük seramik parçaları;
 • rendelenmiş köpük;
 • kaba kum;
 • genişletilmiş kil veya ezilmiş şarap mantarı.

İpucu: Bitkiye bir besin maddesi sağlamak için, bir turba, kuru inek veya at gübresi veya drenajın üstüne biraz yosun serilmesi önerilir. Besleme yüksekliği 1,5–2 cm'dir, daha sonra toprak devam eder.

Mükemmel toprak
Limon, herhangi bir ülkede kök salması iddiasız bir bitki olarak kabul edilir. Ana şey sıcak olmak ve nem eksikliği. Genellikle tohumlar çim toprağı, nehir kumu ve humus karışımına ekilir. Daha deneyimli bahçıvanlar, zayıf filizleri besleyecek olan toprağa odun külü ekler.

Narenciye ağaçları ve iç mekan bitkilerine yönelik arazi yetiştirmek için uygundur. Çiçek dükkanlarında toprak satın alabilirsiniz, toprağa biraz turba eklemeniz önerilir. Limon kesimleri saksılara ekilirse, zeminin üstüne bir kum tabakası dökülür. Bu, turunçgilin daha hızlı kök salmasına ve yeni bir yerde kök salmasına yardımcı olur.

İniş süreci

Toprakta, yaklaşık 1,5-2 cm'lik küçük bir depresyon yapın, toprağı hafifçe nemlendirin ve içine birkaç tohum yapıştırın. Delik başına 2-3 tane alınması tavsiye edilir, çünkü ekim malzemesinin bir kısmı boş ve yaşayamayabilir. Birkaç filiz hemen çukurdan çıkarsa, en güçlü ve en sağlıklı örneği bırakırlar, geri kalanı dikkatlice çekilir veya köküne kesilir.

Limon Ekim Süreci

Her şey nasıl olur:

 1. Tohumları nemli toprağa koyun, toprağa serpin ve toprağı hafifçe sıkıştırın.
 2. Bir püskürtme tabancası kullanarak dünyayı ılık damıtılmış veya eriyik su ile serpin.
 3. Tencereyi bir sera etkisi yaratacak plastik bir torba ile örtün.
 4. Sıcaklığın +18'in altına düşmediği bir odaya limon koyun. İlk sürgünler görünene kadar, tohumların ışığa ihtiyacı yoktur, bu nedenle narenciye herhangi bir odada tutulabilir.
 5. Filmi periyodik olarak açın ve toprağı tencerelerde havalandırın, toprağı püskürtme tabancasından düzenli olarak nemlendirin, ancak zeminin çok ıslak ve nemli olmadığından emin olun.

Kesimlerle, biraz farklı davranırlar:

 1. Birkaç gün boyunca özel bir çözelti içinde duran bir dal, ince köklerin ortaya çıkmasından sonra toprağa ekilir.
 2. Bitki o kadar derine gömülür ki, yüzeyde sadece iki tomurcuk kalır, geri kalanı yeraltında saklanmalıdır.
 3. İlk kez sap bol miktarda sulamaya ihtiyaç duyar, çünkü limonun topraktan nem çekebilen güçlü kökleri yoktur.
 4. Bitki + 18-20 derece sıcaklıkta rahat hisseder.
 5. Bir narenciye kesiminin nihayet tencerede kök salması ve aktif olarak büyümeye başlaması için yaklaşık 1,5-2 ay gerekir.

İpucu: Sulama ile çok ileri gittiyseniz ve toprak herhangi bir şekilde kurulamıyorsa, küfün görünümünü beklemeyin. Saksı nemli topraktan kurtarılır ve içine limonun ekildiği yeni kuru toprakla doldurulur.

Narenciye Filiz Bakımı

Bir bitkisi olan tencere, narenciye çok zayıf tolere eden taslaklardan uzak tutulmalıdır. Kuluçka filizi, düzenli olarak güneşe maruz kalan haftada iki kez sulanır. Fidelerin üzerinde tam broşürler göründüğünde, film çıkarılır.

Narenciye Filiz Bakımı

Küçük numara
Saldırıya uğramış limon sürgünlerini sadece bir paketle değil, aynı zamanda sıradan bir cam kavanozla da kaplayabilirsiniz. Sera etkisi yaratmak için kabı boynu aşağı gelecek şekilde yerleştirin. Limonlar tropik iklime benzeyen nemli koşullarda daha hızlı uzar. Turunçgiller kış veya ilkbaharın başlarında bir tencereye ekilirse, bitki pilin veya ısıtıcının yanına yerleştirilir ve haftada 3 kez sulanır.

Su, oda sıcaklığına ısıtılan yağmur veya eriyik olarak kullanılır. Sulama sıvısı, zararlı kirliliklerin çökmesi için birkaç gün dinlendirilmelidir.

Gübre ve nakli
Fideler iki haftada bir döllenir. Narenciye, "İdeal" veya "Sağlık" gibi üst giysi için uygundur. Limon ve diğer egzotik bitkiler için oluşturulan özel gübreler satın alabilirsiniz, ancak şunları içermelidir:

 • bor;
 • manganez;
 • Çinko.

Narenciye yaprakları düzenli olarak nemli bir bezle silinerek toz çıkarılır. Fideli saksı, iyi aydınlatılmış bir pencerede durmalıdır, böylece bitki çok fazla ultraviyole ışık alır. Ancak filizlerin eşit olarak gerilmesi ve yaprakları düşürmemesi için, limon her ay 1.5-2 cm kadar ekseni etrafında döndürülmelidir.Fideleri keskin bir şekilde bükemezsiniz, aksi takdirde bu tür beklenmedik değişiklikler genç ağacın kelliklerine neden olabilir.

Erken ilkbaharda, yetiştirilen narenciye daha geniş bir tencereye aktarılır. İlk yıl limon 4 kez “hareket etmeli”. Yetişkin bir ağaç tenceresinde birkaç yıl yaşayabilir, ana şey üst toprağı zaman zaman güncellemektir.

Bir limonun yeni bir eve ihtiyacı olduğunu nasıl anlayabilirim? Kökleri drenaj tabakasına ulaşır ve saksıdan çıkmaya çalışırsa, ağaç sıkışık hale gelir. Tabana zarar vermemek için limonu bir kaptan diğerine yavaşça taşıyın. Kök sisteminde küçük bir toprak bırakılır, böylece bitki hızla yeni koşullara uyum sağlar.

Ağaç oluşumu
Fidenin anlaşılmaz bir şekle sahip tüylü bir çalıya dönüşmemesi için ona dikkat etmeniz gerekir. Merkezi atış güçlü hale geldiğinde ve yukarı doğru uzamaya başladığında, dallar ve ek yapraklar kazanır, kesilir. 20 cm yüksekliğinde bir kütük kalmalı, daha sonra merkezi gövdede 18–19 cm'ye ulaştıklarında sıkışan ikinci dereceden dallar oluşur. Üzerinde tomurcuklar, çiçekler ve meyveler oluşur.

Ekstra filizleri ve dalları kesmezseniz, limon tacı kalınlaşır ve ağaç yaprakları ve gereksiz sürgünleri beslemek için çok fazla enerji harcar.

Verimli narenciye yetiştiriyoruz

Fidenin gövdesi kalemle kalınlaştığında, limon aşılanmalıdır. Arkadaşlarınıza sormalı veya özel bir mağazada meyve turunçgilinden kesilmiş iki yıllık bir sap sipariş etmelisiniz. Ayrıca aşağıdakilere de ihtiyacınız olacak:

Verimli narenciye yetiştiriyoruz

 • iyi bilenmiş bıçak;
 • bir elektrik bandı bobini;
 • plastik torba;
 • bahçe var.

İlk olarak, merkezi gövdeden uzanan, 5-10 cm yüksekliğinde bir güdük bırakarak bir limon dalını kesin, dikkatlice iki eşit parçaya bölünmelidir. Sapın altını bir bıçak şeklinde sarın ve güdük içine yerleştirin. Açık "yaraları" bahçe çeşitleri ile kaplayın, güdük kaplayacak şekilde elektrik bandı ile sıkıca sıkın.

Filizin ucu da 2 ila 4 böbrek bırakarak kesilir. Dilimine bahçe verniği uygulayın, ılık ve nemli bir mikro iklim oluşturmak için limonu bir paketle örtün. Bu gibi durumlarda, yaralar daha hızlı iyileşir ve sap daha iyi alınır. İlk filizlendikten sonra selofanı çıkarın. Aşılanmış limon 2-3 yıl içinde meyve vermeye başlayacaktır.

İlk kez, 2 çiçek pamuklu çubukla tozlaşmaya bırakılır. Bir fincandan polen toplayın ve diğerine aktarın. Gelecekte, bir limonda yumurtalık kadar meyve görülür.

tavsiyeler

 1. Sonbaharın sonlarında, narenciye potu ile odadaki sıcaklık yavaş yavaş 15 dereceye düşürülmelidir, böylece bitki sert koşullara uyum sağlar. Aynı zamanda, gün ışığı saatleri artar, aksi takdirde ağaç yaprakları düşürmeye başlar.
 2. Kışın, kökleri hipotermiden korumak için bir küvetin yalıtımla veya kalın battaniyeyle limonla sarılması önerilir.
 3. Toprak, toprağa hava akışını iyileştirmek ve toprağın asitleşmesini önlemek için her 5-6 sulamada bir gevşetilir.
 4. İlkbaharın sonlarında ve yaz aylarında, yetişkin bir narenciye ağacını sokağa götürmek, ancak doğrudan güneş ışığından gizlemek yararlıdır.

Limon, diğer bitkiler gibi düzenli bakım ve bakıma ihtiyaç duyar. Bitki ısıyı, nemi ve güneşi ılımlı bir şekilde sever, bazen beslenmeli ve zararlılardan korunmalıdır. Ağacı sulamayı, gübre uygulamayı ve taslaklardan uzak tutmayı unutmazsanız, uzun yaşayacak ve meyveleri düzenli olarak memnun edecektir.

Video: evde narenciye nasıl yetiştirilir

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat