Evde yosun nasıl yetiştirilir

Evde yosun nasıl yetiştirilir? Sadece nedenini sorma. Ve sokakta güzelce büyüdüğünü söyleme. Sokakta - pencere kenarında bir tencerede değil.

Yosun nasıl yetiştirilir

Önce uygun çevreye sahip büyük bir yuvarlak akvaryumda büyütün. Admire. Sonra neden göreceğiz ya da çıldırıyoruz, iki tane ver!

Dahası, büyüdüğü yerde olsun. Ve evde, bunu büyütmek için hala çok çalışmanız gerekiyor. Nem ve ışık miktarı üzerindeki katı noktalar, bir parça yosunu ormandan kavanoza sıkıştırmanıza ve güzel bir resim beklemenize izin vermez.

So. Evde yosun dikiyoruz. Dur. Nasıl ekilir? Hiçbir türün kökleri veya tohumları yoktur. Neyi çoğaltacağız? Doğada olduğu gibi anlaşmazlıklar. Onları nereden bulabilirim? Aramak için mikroskopla dolaşmayın.

Aslında, her şey basit. Hadi yürüyüşe çıkalım. Ormana gitmiyoruz. Ağaçlarda yetişen orman yosunu çok agresif ve tüylüdür. Bir Alp idilinin yerine, bombalamadan sonra sayı kalıntıları alacaksınız. Taşlar, takozlar, eski duvarlarda yetişen bir yosuna ihtiyacımız var. Sadece binaların gölgeli tarafında bile.

Kendimizi biraz koparıyoruz. Sadece kaydı kaldırabilirsiniz. Orada kim yazıyor: dikkatlice köklere zarar vermeyin? Bir bonusunuz olur. Nobel. Yine de, milyonlarca yılda ilk kez, yosun köklerini keşfettiler!

Ve biz sakince eve durduk. Bu arada, doğada, spor olgunlaşma süresi yaklaşık Temmuz ve Ağustos'tur.

Sebze sallamak

Akvaryumun dibine bir tabak bitki koyarsanız, kurur. Ve güzel bir manzara elde edemezsiniz. Bu nedenle bir kokteyl yapacağız. Hayır, içmek için değil. Yağlama yüzeyleri için. Hazırlamak için sadece bir karıştırıcıya ihtiyacınız var. İşte bazı tarifler:

  • 100 g yosun, 2 yemek kaşığı. l. ekşi krema, 200 ml saf su.
  • 200 g bitki, 400 ml herhangi bir bira, 1 yemek kaşığı. l. toz şeker.
  • 1 yemek kaşığı. yosun, 2 tablet aspirin, 2 yemek kaşığı. sade su.
  • 200 g bitki, 200 ml kefir, 300 ml su, 1 çay kaşığı. şeker.

Herhangi bir tariften malzemeler alıyoruz. Eldeki olanlar. Bir kaseye veya sürahiye bir araya getirdik ve eğlenceli hale getirdik. Sonra karıştırıcıyı neşeyle öğütün. Sizi hemen uyarıyorum: süt ürünlerini kullanan kokteyl kokuları kötü. Şey, hiçbir şey. Güzellik her zaman gerektirir ...

Kompozisyonu uygulayın

Tabii ki, bu güzel bulamacı hazırlamadan önce bile, akvaryumun içine çakıl taşları düzenledik. Yapay bir kale koydular, eski kabukları koydular. Dibe kum eklediler, biraz ince çakıl döktüler. Gerçekten büyüleyici mi? Ama bir şey eksik.

Ünlü çizgi film karakteri oradaki herkese ne dedi? Bu yeterli olmayacak. Yeterli değil! Estetik ekleyin. Bu arada, sürahi kokusu zaten koklanmıştı. Şimdi eski fırçayı alın. Kokteyle iyice batırın ve yazmaya başlayın. Taşlarla, kaleyle, salyangozlarla. Kalpten bulaş, pişman olma. Hatta biraz sıçrayabilirsin.

Geriye kalanlar arka bahçeye taşınacak. Orada en karanlık ve en ıslak köşeyi seçiyoruz. Ve tam duvarlarda bir bulamaç çiziyoruz. Akla gelen her şey. İmzanız olmasına rağmen. Bir şablondan çizim yaparken iyi sonuçlar elde edilir. Yosun büyüyebileceği için konuklar beynini uzun süre rafa alacaklar. Doğal olarak, son olarak onları karanlıkta tutun. Yine de, bu özel!

Tabii ki, yosun tüm boş alanı dolduracaktır. Ancak sadece kabarık yumuşak bir duvar bile göze çarpıyor. Ve binalara zarar vermekten korkmayın. Moss üssü yok etmez, sadece halı gibi kaplar.

Karışımın ürpertici rengi bitti. Ama işimiz henüz değil. Bir sonraki adıma geçin.

Ekimden sonra bakım

Evet, evet. Bulamaç bulaşmamıza bilimsel olarak ekim sporları denir. Ve ekim varsa, o zaman bir ürün olmalı! Ve bunu elde etmek için başka ne gerekiyor? Bu doğru - bakım.

Yosun nasıl ekilir

Prensip olarak, evde periyodik olarak yosunu nemlendirmek ve akvaryumu güneşte, sonra geri sürüklemekten oluşur. Sadece iki saat, sabah erken, ama her gün. Aksi takdirde, evcil hayvanımız bu açgözlü sulu yeşil renk tonuna sahip olmayacaktır. Geri kalan her zaman gölgeli tutulabilir. Ama odanın arkasında değil. Pencerenin yakınında bir yerde daha iyi, ama kapaklı.

Hidrasyon hakkında. Sabah kalktık - cama bakıyoruz. Yoğuşma var mı? Yani bugün sulamanıza gerek yok. Cam tamamen kuru mu? Boya tabancasının arkasında durduk. Bu arada, içindeki su sadece çözülür. Veya filtrelendi. Aksi takdirde, yosun üzerinde çirkin beyaz bir kaplama görünecektir. Buna hiç ihtiyacımız yok.

Neden bir sulama tabancası değil, bir sprey tabancası. Çünkü yosun vücudun yüzeyinde içiyor. Kökleri yok. Bu nedenle, bitki üzerinde küçük bir sprey. Düzgünce, fanatizm olmadan. Taşma karartma ve ölümle tehdit ediyor. Kel noktalar olacak, küf. Tüm güzellik boşuna.

Tabii ki, bu prosedürler sadece çizim sıvınızın sonucunu gördükten sonra gerçekleştirilir. Bu genellikle yaklaşık 10 gün içinde gerçekleşir. Bu noktaya kadar, akvaryumu bir parça cam veya kalın bir filmle örtmek daha iyidir. Bu dönemde güneşte giymeyin! Ancak günde bir kez havalandırdığınızdan emin olun.

Ardından, mikro sistem iklimini ayarladıktan sonra, masanızdaki mini alpin çimine hayran olmanız yeterlidir.

İlginç Yardımcı Programlar

  1. Bir akvaryum yerine geniş bir şişe alabilirsiniz. Ve bir mantarla bile. Bir adamın böyle bir şişeye yosun eklediği, suladığı bilinen bir vaka var. Bir tapa ile kapattı ve artık açmadı. Bu 40 yıl önceydi. Ve mikro sistem hala hayatta. İklimi, nem seviyesi ve tabii ki yosunu ile. Tekrar deneyin!
  2. Bu arada, bilim dünyası hala yosunların istediği zararlıları ve hastalıkları bilmiyor. Kalıplar bazen tadı olmadığı sürece. Ve o zaman bile, sadece aşırı nemlendirmeden sonra.
  3. İnişlerinizi merkezi ısıtma pilinin yakınında tutmayın. Çok kuru hava yosun için zararlıdır.
  4. Kompozisyonunuzdaki taşlar ne kadar kaba olursa, bitki onlara ne kadar kolay tutunur. Düzgün çakıllar kel kalacaktır. Bu arada, mükemmel bir şekilde seramik kaplardaki kırık kırıklarla değiştirilir. Sadece sırsız.

Evde yosun nasıl yetiştirilir? Çok basit ve eğlenceli. Çoğunlukla eğlenceli. Bu durumda, fazla çaba ve malzeme maliyeti gerektirmez. Bir akvaryumun satın alınması hariç.

Video: yosundan yaşayan bir duvar oluşturma

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
Kretova Julia
Kretova Julia

Site çok yararlı !!!! İlginç bir açıklama ....

Natalia
Natalia

Bir mağazadan yosun aldım, ekşi krema ile reçete yaptım - bir günde her şey küfle büyümüştü. Neyi yanlış yaptım?

wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat