Bir pencere üzerinde nane nasıl yetiştirilir: 3 yol

Soğuk kışın, nane yaprakları ile bir çay için ... Kim sevmez? Evet, hatta taze! Ve Ocak ayında nereden alınır? Mağazadan satın almak kârsız ve böyle bir ot özellikle iyi kokmuyor. Böylece, kendimizi yetiştireceğiz.

Bir pencere üzerinde nane nasıl yetiştirilir

Bir pencere üzerinde nane nasıl yetiştirilir? Bir çırpıda. Önerileri takip ediyoruz ve sonucu bekliyoruz.

Pencere üzerindeki nane üç şekilde yetiştirilebilir:

 • yetişkin bitki
 • graftage
 • tohum ekimi

Her yöntemi düşünün. İlk ikisi güçlü bir tada sahip kaba bir broşür verir ve üçüncüsü - genç kokulu yeşillikler.

Yetişkin bir çalı ile nane büyümek

Bunu yapmak için sonbaharda bahçede güzel bir temiz çalı seçiyoruz. Küçük bir topakla birlikte bir tencereye aktarıyoruz. Kapasite yeterince büyük olmalıdır, çünkü nane kök sistemi iyi bir miktardır.

Çalıların tencerede sendelememesi için biraz humus ekleyin. Aynı zamanda ilk kez bitkinin beslenmesi olacak. Şimdi nane periyodik olarak sulamanız ve ek bir vurgu ayarladığınızdan emin olmanız gerekir. Normal gelişim için en az 12 saatlik gün ışığı gerekir. Aksi takdirde, yapraklar soluk, bodur ve neredeyse kokusuz olacaktır.

Bu arada, nane sadece üst toprak kuruduktan sonra sulamanız gerekir. Bir bataklıkta yüzmeyi sevmez, bu nedenle sulamadan sonra fazla sıvıyı hazneden boşaltmamız gerekir.

Pencere kenarındaki nane sıcaklığı + 25 ° C'yi geçmemelidir. Aksi takdirde, bitki kurumaya ve sararmaya başlar. Ve onu su ile dökmek için tüm çabalarınız köklerin çürümesi ile sonuçlanacaktır.

Konsey. Genç yaprakları daha sık yırtın. Bu yeni sürgünlerin büyümesini uyarır.

Kesimlerden büyüyen nane

Bahçede bir tencereye nakledilebilecek bir bitkiniz yoksa, pazara veya mağazaya gidin. Oradaki en taze ve en yumuşak nane dallarını seçin. Diğer eylemler aşağıdaki gibidir:

 1. Naneyi eve getiriyoruz, alt yaprakları kesiyoruz. Amaçlanan amaç için kullanılabilirler.
 2. Plastik veya cam bir bardak alıyoruz, temiz, savunan su döküyoruz.
 3. Herhangi bir kök uyarıcıdan bir tane atın veya herhangi bir biyolojik adaptojenden biraz damlatın. Örneğin, epin, zirkon, aloe suyu.
 4. Hazırlanan nane dallarını alt yapraklar olmadan kaba koyun ve köklerin ortaya çıkmasını bekleyin.
 5. Aydınlatma ve sıcaklık, birinci yöntemde tarif edildiği gibi korunur.

Topraklı bir tencerede, en az 5 kök oluşumundan sonra dalları ekebilirsiniz. Gelecekte bakım normalden farklı değildir. Aynı düzenli sulama, periyodik gevşeme ve taze yaprakları toplama.

Bu arada, pencere kenarında nane dikmek için toprak mağazada satın almak gerekli değildir. Kendiniz karıştırmak çok kolaydır. Bunu yapmak için, huş ağacının altından eşit miktarda iyi bir yağ humusu, kum ve toprak almanız gerekir. Gevşeklik için biraz turba ekleyebilirsiniz. Yaklaşık 3 litre arazi.

Tencerenin dibine nane altında mutlaka bir drenaj tabakası yerleştirilir. Yosun ya da yumurta kabuğu değil. Sıkıştırılır ve hiçbir etkisi olmaz. İnce çakıl, mermer yongaları almak daha iyidir. Genişletilmiş kil küçük fraksiyon veya orta büyüklükteki çakıl taşları da uygundur.

Su yerine dalları ıslak kumda köklendirebilirsiniz. Bu durumda, kesimin kesimi kök oluşumu stimülatörüne batırılmalı, kuma yapıştırılmalı ve bir süre bir mini sera ile yapıyı örtmelidir. Yaklaşık 10 gün sonra barınak kaldırılır ve 7 gün sonra yeni bir bitkiyi kalıcı bir yere nakledebilirsiniz.

Konsey. Nane çiçek açmasına izin vermeyin. Aksi takdirde, tüm tadını ve aromatik özelliklerini kaybeder.

Tohumlardan büyüyen nane

İlk iki yöntem gerekli miktarda kokulu yaprak verir. Ama kaba çıkıyorlar. Lifsiz en yumuşak yeşilliklere ihtiyacınız varsa, bir pencere üzerinde tohumlardan nane yetiştirmeye çalışın. Üstelik bu iş hiç de zahmetli değil.

Tohumlardan büyüyen nane

İlk önce kabı hazırlayın. Plastikten yapılmış geniş bir tepsi veya küçük bir ahşap çekmece olabilir. Küçük bir toprak kap da uygundur.

Toprağı doldurun. Eşit kısımlarda humus, bahçe toprağı, turba ve temiz kumdan oluşmalıdır. Şimdi yüzeyde sığ oluklar yapmalısınız. 0.5 cm, fazla değil. Tohumları hafifçe yayın. İnce bir toprak tabakası ile yavaşça üstüne serpin. 0,8 cm yeterli olacaktır.

Şimdi tüm bunları nemlendirmemiz gerekiyor. Sulayamazsınız, dikimleri bulanıklaştırması muhtemeldir. Bu nedenle, bir püskürtme tabancası kullanıyoruz. Oda sıcaklığında suyumuz var. Toprağı hafifçe nemlendirinceye kadar püskürtün. Şeffaf bir kapta aşırıya kaçmak zor.

Ardından, tüm yapıyı bir kapakla kapatın. Sadece bir parça şeffaf plastik, cam yapabilirsiniz. Kalın polietilen bile yapacaktır. Sonra ekimi karanlık, sıcak bir yere yerleştirin. Kondensatı periyodik olarak havalandırın ve çıkarın. Bunu yapmak için, barınağı diğer tarafa çevirmeniz yeterlidir.

Yaklaşık 9-12 gün sonra, ilk sürgünler görünecektir. Artık barınak tamamen çıkarılabilir ve kap parlak bir yere çıkarılabilir. Doğrudan güneş ışığında değil. Yetişkin bir nane bitkisinde bile yeşillik yakabilirler. Genç inişler hakkında ne söylenir?

İlk günlerde fide ile hiçbir şey yapmıyoruz. Sadece toprak kuruduğunda nemlendiririz. İkinci bir gerçek yaprak göründüğünde, nane ayrı bardaklarda soyulabilir. Hassas narin köklere parmaklarınızla zarar vermemek için bir çay kaşığı kullanın. Filizi bir dünya toprağıyla birlikte başka bir kaba aktarması çok uygundur.

Bu broşürün 5'inin ortaya çıkmasından sonra, nane tacını sıkıştırmanız gerekir. Bu, yanal sürgünlerin ortaya çıkmasına katkıda bulunur. Sıkışmazsanız, tencereye yalnız bir dal yapışacaktır. Ancak nane 90 cm yüksekliğe kadar büyür. Pencerede neden yelkenlere ihtiyacınız var?

Ve her yeni atış 5 sayfa sonra tekrar sıkışır. Sonra çalı yoğun, yemyeşil ve temiz olacak.

Yararlı İpuçları

 1. Pencere kenarındaki nane beslenmelidir. Organik gübrelere iyi cevap verir, ancak mineral gübreleri reddetmez. Sadece azotla aşırıya kaçmayın. Üre de kullanmamak daha iyidir. Şüphesiz, yeşil kütle böyle bir tedaviden sonra hızla büyür. Ancak bu tür yaprakların tadını beğenmeniz olası değildir.
 2. Zararlılardan nane en çok yaprak bitleri tarafından sevilir. Bitkinin tohumlarından gelen pencere kenarında tamamen ondan korunur. Ancak bahçeden transfer edilen yetişkinler sürpriz olabilir. Yaprakları ve sürgünleri ev sabunu ile yıkamak çok az yardımcı olacaktır. Kısa etkili bir insektisit kullanmanız daha iyi. Nanenin daha sonra gıda amaçlı kullanılabilmesi için bu gereklidir.
 3. Güney denizliklerinde nane yetiştirmeyin. Doğrudan güneş ışığı bir günde yeşillik yakabilir. Başka seçenek yoksa, gölgelendirmeyi beyaz kağıt veya kalın tül şeklinde kullandığınızdan emin olun.
 4. Kışın, bitkilerin etrafına hava sık sık püskürtülmesi tavsiye edilir. Bu, mikro iklimin nemini artıracak ve nane yaşamak çok daha kolay olacaktır. Püskürtmek yerine, yanlarına su içeren ek kaplar yerleştirebilirsiniz. Islak genişletilmiş kil veya turba içeren bir daire bile havayı gerekli miktarda nemle doyurur.

Bir pencere üzerinde nane nasıl yetiştirilir? Gördüğünüz gibi, bu çok basit. Nane özel bir bakıma ihtiyaç duymaz. Biraz dikkatine ve biraz bakıma ihtiyacı var. Ama sana tam olarak teşekkür edecek. Ve tüm kış büyüleyici bir aroma ile taze yaprakların tadını çıkarabilirsiniz.

Video: Birkaç gün içinde evde nane nasıl yetiştirilir

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat