Evde tohumdan şeftali nasıl yetiştirilir

Şeftali - az sayıda karşı koyabileceğiniz kokulu, sulu bir muamele. Ne yazık ki, meyve güney bölgelerde yetişir ve her zaman satışta bulunamaz. Bugün size evde, basit bir tohumdan şeftali yetiştirmeyi anlatacağız. Ancak, sizi hemen uyarıyoruz: böyle bir ağacın meyve vermesi için çok çaba harcamanız gerekecek. Bu sizi korkutuyor mu? Sonra deneyebilirsiniz. Sonunda, meyveler başarısız olsa bile, enlemlerimiz için güzel ve sıradışı bir bitkiniz olacak. Ayrıca, bağımsız olarak yetiştirilir.

Bir taştan şeftali nasıl yetiştirilir

Doğru notu seçme

Şeftali çok çeşitli çeşitlere sahiptir. Her biri kendi özellikleri ile ayırt edilir ve hangi ağacı yetiştireceğinizi seçerek, tür özelliklerinden ilerler. Melezler hemen reddedilir: normal, görünüşte dolu, tohum, ondan bir filiz olsa bile, asla beklemezsiniz. Gerçek şu ki, melez bitkiler bir cins doğurmaz.

Şeftali Tohumu Gereksinimleri:

  1. Soğuğa karşı yeterince dayanıklı olmalıdırlar.
  2. Az miktarda güneş ışığını kolayca tolere etmeli ve meyve vermek için zamanları olmalıdır.
  3. Mağaza malzemesini seçmeyin, kural olarak, ondan tam teşekküllü bir bitki elde edilmez. Özel fidanlıklarda veya doğrudan güneyde, güvenebileceğinizlerden özel çiftliklerde meyve elde etmek en iyisidir.
  4. Rusya'nın merkezinde büyümek için en iyi çeşitler: "Nektarin Beyaz", "Erken Nehirler", "Soylular", "Erken Minion", "Kazanan", "Amsden" ve "Nektarin Anasny".

Gelecekteki çeşitli şeftali seçerken dikkate alınması gereken başka bir nokta daha var. Her bir başvuranın özelliklerini dikkatlice okuyun ve hangisinin en iyi olduğuna karar verin. Dikkat:

  • Büyüme koşulları;
  • Toprak talebi, gübreleme, bakım;
  • Tat nitelikleri (erken olanlar genellikle iş parçaları için uygun değildir, daha sonra olanlar daha zordur);
  • Olgunlaşma oranı (daha sonraki birçok çeşidin kısa bir yaz aylarında olgunlaşmak için zamanı yoktur, bu nedenle önceden toplanmaları gerekecektir).

Her durumda, en uygun çeşidi seçmek hazırlık aşamasında ana görevdir. Orta şeritte, gelecekteki ağaç için gereksinimler, prensipte herhangi bir şeftali yetiştirmenin oldukça kolay olduğu güneydekinden daha ciddidir.

Çeşit seçimi sorunu nihayet çözüldüğünde, tohumun çimlenmesine devam etmek gerekir. Böyle büyük ve güzel bir ağacın sadece sıradan tohumdan elde edilmesi şaşırtıcıdır, ancak şimdi yapacağımız şey budur.

Başarılı Şeftali Tohumu Çimlenmesinin Sırları

Yere bir kemik dikmeden önce, yaklaşan işlem için uygun şekilde hazırlanmalıdır. Şeftali çok hızlı büyümez, oldukça tuhaf ve kaprislidir. Bu nedenle, inişe hazırlık aşamasında bile, uğraşmak zorunda kalacaklar.

Başarılı Şeftali Tohumu Çimlenmesinin Sırları

katmanlaşma
Önce olgunlaşmış yumuşak meyveleri seçin. Yukarıda belirtildiği gibi, sadece çeşitli olanlar uygundur. Hamurun tohumunu iyice temizleyin ve sonra tabakalaşmaya geçin. Aslında, bu süreç kış koşullarını taklit eder, gelecekteki mahsulü fideler için hazırlar, yumuşatır ve yaşam kıvılcımını uyandırır. Tabakalaşma teknolojisi sadece, bitkiler olmadan alışılmadık büyüme koşullarına uyum sağlamak oldukça zor (ve hatta bazen imkansız) olan bitkilere uygulanır. Şeftali için orta enlemler önemli stresdir. Bu yüzden hazırlık yapmadan yapmak imkansızdır.

Böylece, tüm kış boyunca taşı yeterli nemli soğuk bir yerde çıkarıyoruz. Tohum açık bir kaba, ıslak kum veya talaş üzerine yerleştirilmelidir.Çevreyi daima ıslak tutun! Başarılı bir tabakalaşma ile, bahar zamanına kadar, dikim zamanına kadar, şeftali kemikleri çatlayacak ve filizlenecektir. Gördüğünüzde, bitkiyi bir tencereye taşıyın.

Toprak hazırlama ve ekim
Toprak önemlidir! Verimli kara toprağın (veya humusun) yarısını, turbanın yarısını içermelidir. Kemiği hafifçe derinleştirin, 3 cm'den fazla değil ve bekleyin. Şeftali içinde kök sistemi önce oluşur, sonra bitkinin kendisi. Bu nedenle, filiz istediğiniz anda görünmeyebilir. Ama umutsuzluğa kapılmayın. Şeftali güçlü olur olmaz, kesinlikle dışarıda görünecek ve güzel ve güçlü bir ağaçta oluşmaya başlayacaktır.

Bitki bakımı
Toprak bir yumru dikkatlice izleyin, şeftali kuruduğunda sevmez. Toprak kurur kurmaz, orta derecede sulayın. Kuvvetli neme izin verilmemelidir. Ayrıca, şeftali ağacı güneşe çok düşkündür. Karanlık bir yerde, kurur ve yok olur. Unutmayın: koşullara uygun sağlıklı bir şeftali, hızlı değil ama elbette büyüyor.

Kural olarak, şeftali evde yaşıyor. Ayrıca toprağa ekilirler, ancak bu tuhaf “evcil hayvanlara” bakmak çok daha zor olacaktır. Aşağıda bunun hakkında konuşacağız, ancak şimdilik - evde meyve ağacının nasıl yetiştirileceği hakkında. Şeftali ısı seven ve güneş seven bir kültürdür. Güneşli gün sıkıntısı çekerken, yapay aydınlatma yaratması gerekiyor. Kışın, bitki dinlenir. Onun için yaklaşık 4 derecelik bir sıcaklık yeterlidir. İlkbaharda, meyvelerin çiçeklenmesi ve olgunlaşması başlar. İşlemin başarılı olabilmesi için, ağaç daha sıcak ve 10-15 derecelik bir sıcaklıkta mümkün olduğunca hafif bir odaya taşınmalıdır. Gelecek meyveler bağlandıktan sonra, tüm yaz dönemi boyunca şeftali daha sıcak bir iklime ihtiyaç duyar: 25 dereceye kadar.

Bir ağacın çiçeklenmeden önce veya hasattan sonra büyük bir kaba nakledilmesi önerilir. Toprak: humus + turba + çim + kum + levha toprak (oran 1: 1: 1: 1: 2). İlkbaharın başından yaz sonuna kadar, ayda iki kez beslemek gerekir. Şeftali hem organik hem de mineral gübrelere ihtiyaç duyar. Ayrıca, yıllık olarak kesilmeli ve gereksiz sürgünleri sıkıştırmalıdır.

Az miktarda sıcak, güneşli günleri olan kısa bir yaz ile karakterize orta şeritte, bitki sadece serada yetiştirilir. Özel bir "ev" olmadan yapmak istiyorsanız, o zaman kış için ağacı çuval bezi ile ve kök kısmını cam yünü veya diğer yalıtım malzemeleri ile sardığınızdan emin olun.

Evde şeftali yetiştirebilirsiniz! Ve göründüğü kadar zor değil. Ancak, her şey yolunda giderse, ev "bahçesinden" sulu, kokulu meyveler ile arkadaşlarınızı ve akrabalarınızı şaşırtabilirsiniz!

Video: bir taştan şeftali yetiştirmek

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat