Evde biberiye nasıl yetiştirilir

Biberiye severler genellikle orta enlemlerde bu baharatın kışın hayatta kalmadığından şikayet ederler. Ne yapmalı? Bir tencereye ve pencere kenarında bitki!

Biberiye nasıl yetiştirilir

Evde biberiye nasıl yetiştirilir? Tohumlardan veya kesimlerden. Her yöntemin kendi zorlukları vardır, ancak oldukça aşılırlar.

Biberiye tohumlarından büyüyoruz

Tohumların bulunması kolaydır. Hemen hemen her özel mağazada satılmaktadır. Ama sorun bu - çok kötü filizleniyorlar. Bazen filizlerin bir ay, hatta daha fazla beklemesi gerekir. % 100 çimlenmenin sırrı ekim yöntemidir. Pencere kenarında biberiye almak isteyen çoğu insan standarttır. Toprağa dikilen, kalın bir filmle kaplı, daha sonra fideleri bekleyen çok uzun bir süre. Üzücü bir resim, böyle bir makarla biberiye birkaç kez yeniden yetiştirilmesi gerektiği gerçeği göz önüne alındığında.

Sırrı açığa çıkarıyoruz - "salyangoz" daki tohumları çimlendirmek gerekiyor. Bu gevşek katlanmış kalın film, mutfak muşamba veya laminat sırtlı bir rulo. "Salyangoz" da tohumları nasıl ekilir? 10-12 cm genişliğinde bir malzeme şeridi düz bir yüzeye yuvarlanır, tohum sayısına bağlı olarak uzunluk herhangi biri olabilir.

Üstüne üç adet gevşek kağıt şeridi yerleştirilir, sprey şişesinden temiz suyla hafifçe püskürtülür. Daha sonra, üst kenardan 0.8-1.2 cm mesafede, tohumlar serilir. Sonra ortaya çıkan yapıyı bir ruloya dikkatlice katlayın. Tohumların nefes alması için değil, "salyangoz" un formunu korumak için çok gevşek değil. Şimdi tüm bu ilginç şeyi bir bardağa koymanız, dibe yaklaşık 1.5 cm su dökmeniz gerekiyor. Mini-sera yapmak için üstte şeffaf bir torba ile örtün, çimlenmeyi karanlık ve sıcak bir yere koyun.

Sürgünler 10-14 gün içinde ortaya çıkar. Bundan hemen sonra, sığınak kaldırılır ve bir cam ile birlikte "salyangoz" iyi aydınlatılmış bir yere aktarılır. İlk gerçek broşür ortaya çıkar çıkmaz, ruloyu yuvarlamanız gerekir. Doğrudan köklere, dikkatli bir şekilde kumla karıştırılmış verimli toprakları ikiye dökün. Katman 0,5 cm'den fazla olmamalıdır, şimdi tüm yapıyı dikkatlice tekrar sarmanız gerekir. Camdaki sıvı seviyesini izlemeyi unutmayın, gerekirse su ekleyin.

Üçüncü gerçek yaprağın ortaya çıkmasından sonra biberiye dalış yapılabilir. Daha da iyisi, hemen kalıcı bir yere dikin. Bu durumda, ıslak kağıt toprak ile birlikte makasla çok iyi yırtılır veya kesilir. Ayrıca köklere zarar vermemek için toprak ve kağıt ile birlikte nakledilir.

Biberiye kesimlerden büyüyoruz

Biberiye saplarını bulmak, büyük bir zincir süpermarketin yakınında yaşayanlar için zor olmayacaktır. Yeşillikli raflarda her zaman birkaç taze dal bulabilirsiniz. Dikim için harikalar. Yakınlarda böyle bir mağaza görmüyorsanız, sapı başka şekillerde almanız gerekir: bir hediye için yalvar, arkadaşlarından satın al, sonunda çal. Bu arada, çalıntı sürgünlerin en iyi büyüdüğünü söylüyorlar.

Biberiye kesimlerden büyüyoruz

Yani, bir dalın mutlu sahibisiniz. Alttan yaklaşık 6-7 cm sap uzunluğunu kestik. Bu yapraklar çay veya diğer yemeklere güvenle atılabilir. Sapı 1 mm'den fazla olmayan bir derinliğe dikkatlice çiziyoruz. Bu, bir iğne, pim veya keskin bir bıçağın ucu ile yapılabilir. Şimdi kesimleri hızlı bir şekilde herhangi bir kök stimülatörüne daldırmanız gerekir ve kesimleri toprağa ekebilirsiniz.

İlk hafta boyunca üzerine bir sera düzenlemelisiniz, sonra kaldırabilirsiniz. Sapın kök saldığını ve büyüdüğünü fark ettiğiniz anda, hemen merkezi sapın tepesini sıkıştırın. Bu, bitkinin sıkışması gereken yan sürgünleri atmasına neden olacaktır.Bu kalıplama sayesinde, uzun bir tek sap değil, yemyeşil bir çalı elde edersiniz.

Bazıları biberiye çeliklerini bir bardak suya köklendirdiklerini ve çok iyi başardıklarını söylüyor. Yöntemin olması gereken bir yeri var. Kesikler ve tüm bunlarla uğraşmak istemiyorsanız suda deneyin. Bir dal kökler oluşturur ve kalıcı bir yere dikilebilir.

Biberiyeyi doğru şekilde ekiyoruz

Yetişkin biberiye çok güçlü bir geniş kök sistemine sahiptir. Bu nedenle, tencerenin boyutu uygun olmalıdır. Derinlik 15 cm'den fazla değil, en az 20 cm çapında, yani düşük ve geniş. Bitki için toprağın bileşimi en sıradan: verimli topraklar, temiz kum ve turba. Oranlar 2 ila 1 ila 1'dir. Drenaj mutlaka tankın altına konur, çünkü kökler sıvı durgunluğunu sevmez.

Biberiye her yıl nakledilmek zorunda değildir. İlkbaharda toprağın üst 3 cm'lik kısmını yenisiyle değiştirmek yeterli olacaktır. Bir kil veya seramik tencere seçtiyseniz bu teknoloji uygundur. Plastik bir kap seçerken, her yıl biberiye nakli yapmanız gerekecektir. Bu arada, bitki bu işlemi sevmez, bu yüzden hemen seramiklere dikmek daha iyidir.

Biberiye Bakımı

Bu baharat olağandışı bir tutum gerektirmez, ancak hiç ayrılmadan yapamaz. Biberiyeyi oda sıcaklığında suyla serpin. Topraklanmış bir komanın kurumasına izin vermemeniz önerilir. Bu ölümle doludur. Ancak, sıvı durgunluğu yaprağın düşmesine neden olabilir. Bu nedenle, sulamadan sonra tavada su kalmadığını dikkatlice izlerler. 15 dakika içinde sıvı tamamen emilmezse, boşaltılmalıdır.

Biberiye Bakımı

Biberiye ışığı sever. Aynı zamanda, doğrudan güneş ışığından kesinlikle korkmaz. Onun için yaz saati en az 7 saat olmalıdır. Bu nedenle, kuzey pencerelerinde veya kış aylarında ek aydınlatma gerekli olacaktır.

Sıcaklık biraz serin olmalıdır. En uygun sıcaklık 14 ila 18 ° C'dir. Daha yüksek bir konumda, hava nemini korumak için kovanın yanına temiz bir su kabı yerleştirilir. Veya daha sık bir sprey şişesinden püskürtürler, biberiye böyle hafif bir duşu mükemmel bir şekilde tolere eder. Çiçek açmak için biberiye gerekiyorsa, kışın 12 ° C'den yüksek olmayan bir sıcaklıkta tutulur. Sonra baharda, tomurcuklar üzerinde görünecek ve biraz sonra mavimsi çiçekler. Sıcaklığı sadece kademeli olarak düşürürler, aksi takdirde tüm yapraklar sıfırlanır.

En iyi giyinme. Kesinlikle herhangi bir mineral gübre biberiye tarafından mükemmel bir şekilde algılanır. Belirli bir miktar organik maddeyi reddetmez. Sadece fanatizm olmadan, aşırı besleme bitkinin ölümünü tehdit eder. Şubat'tan Kasım'a kadar, kesinlikle nemli topraklarda, ayda bir kez gübreler eklenir. Aralık ve Ocak aylarında biberiye açlık diyetine oturmalıdır. Endişelenme, ona hiçbir şey olmayacak. Gübresiz iki ay boyunca, bu baharatlı ot iyi hayatta kalacak.

Havalandırma. Biberiye temiz havayı sever, ancak bir taslak değil. Bitkiyi daha sık havalandırın, bunun için teşekkür ederim. Daha da iyisi, donma tehlikesi ortadan kalktıktan sonra, tencereyi balkona veya bahçeye çıkarın. Orada her mevsim güzel büyüyecek.

Tencereyi sonbahar soğuk havalarından çok önce eve getirdiğinizden emin olun. + 5 ° С'da, ateş büyümesi durur, 0 ° С biberiye ölür.

Zararlılar ve hastalıklar

Tencereyi pencereye geri getirmeden önce biberiyeyi zararlılar için dikkatlice kontrol edin. Orta bölgenin ikliminde, neredeyse hiç biberiye hayranı yok, ama burada her yerde bulunan yaprak biti var! Patlamamalı, en sıra dışı bile olsa herhangi bir bitki olacak. Bu nedenle, tenceredeki toprağı streç film ile kaplarlar ve çalının kendisi akan su altında iyice yıkanır. Sonra karantinaya alındı. Ve ancak o zaman pencere tarafından kendi yerlerine dönerler.

Böcek öldürücüler olmadan yapmaya çalışın ve yaprak bitlerinden elle kurtulun.Zehiri kullandıktan sonra biberiyenin mutfak amacını unutabilirsiniz. Bununla birlikte, bu, dekoratif değerinden ve odadaki havayı dezenfekte etme yeteneğinden uzaklaşmaz.

Tüm hastalıklardan sadece biri biberiye - külleme tehdidi -. Ve o zaman bile, sadece sıcaklıkta keskin bir değişiklikle ortaya çıkar. Bununla nasıl başa çıkılır? Başlamak için, bitkiye ani değişiklikler yapmadan sabit bir sıcaklık sağlayın. Ve tüm hasarlı sürgünleri çıkarmanız gerekecek. Mantar ilaçları püskürtmek biraz yardımcı olacaktır, çünkü biberiye yaprakları çok yoğundur. İlacın yaprak içine girmesine izin vermeyen sağlam ölçeklerle kaplıdırlar.

Eğer kaçırırsanız, bitkinin çoğu etkilenir, o zaman kalan sağlıklı sürgünleri kesmek ve köklendirmek mantıklıdır. Geri kalan hastalıklı çalıların atılması gerekir. Bu arada, altındaki toprak da hiçbir şey için iyidir. Zaten patojenik bakterilerle enfekte olmuştur ve ayrıca atılmalıdır.

Yararlı İpuçları

Büyüyen biberiye

  1. Sürgünlerin düzgün büyümesi için, biberiye kabını her hafta 40-45 ° döndürmelisiniz. Sonuçta, bitkinin her tarafı güneş ışığının tamamını tam olarak almalıdır.
  2. Dikimden önce, özel bir mağazadan satın alınmış olsa bile toprağı dezenfekte ettiğinizden emin olun. Gerekli miktarda toprak yoğun bir torbaya dökülür, daha sonra 3 gün boyunca dondurucuya yerleştirilir. Sonra çıkarırlar, tamamen çözülmesine izin verirler. Daha sonra çok güçlü bir potasyum permanganat çözeltisi ile iyice dökülür ve 12 saat sonra 105-110 ° C sıcaklıkta fırında kalsine edilir. Tamamen soğuduktan sonra toprak ekime hazırdır. Artık zararlıların ve patojenlerin larvalarını içermez.
  3. "Salyangoz" da tohumları ekmeden önce ıslatılmazlar! Emdirilmiş kağıtta ve kabın dibinde bulunan sıvı yeterli olacaktır. Ek ısı için, köpüklü bir levhaya veya yünlü bir beze rulolu bir kap koyabilirsiniz. Sıcak için ahşap veya mantar standı da oldukça uygundur.
  4. Bitki toplamaktan kaçının. Biberiye, bir inişi tolere etmek için başka bir toprağa nakledilmekten çok daha kolaydır. Kök sistemini artık rahatsız etmemek için hemen kalıcı bir yere dikmek daha iyidir.
  5. Yaprakların uçları biberiyede sararmaya başlarsa, o zaman içmeyi ister. Unutmayın, toprak kütlesi tamamen kurumamalıdır.
  6. Sürgünlerin kıstırılması ilkbahardan sonbahara kadar yapılabilir. Kışın, bitkiye dokunmamak daha iyidir. Biberiye, ışık eksikliğinden dolayı yüksekliğe gerilmeye başlasa bile, kışın ek aydınlatma kullanılması tavsiye edilir. Daha uygun bir ana kadar ayrılacak bir tutam.
  7. Biberiye toprağın düzenli olarak gevşemesine çok duyarlıdır. Kökleri nefes almayı sever. Bu prosedürü sadece onlara zarar vermemek için çok dikkatli bir şekilde uygulayın. Kısa dişli bir çatal, tahta bir çubuk kullanabilirsiniz. Bir tencerede dünyayı sürekli olarak gevşetme olasılığı veya arzusu yoksa, dikim yaparken ince çakıl, kırık tuğla veya kireçtaşı parçaları ekleyin. Bu toprağın nefes alabilirliğini artıracaktır.

Evde biberiye nasıl yetiştirilir? Çok zor değil. En standart tarım teknolojisi ile, pencere kenarında 60 cm yüksekliğe kadar kokulu bir çalı elde etmek oldukça mümkündür.Bir buçuk metreye kadar büyüyebilir, sadece ihtiyacınız var mı? Biberiyeyi doğru bir şekilde oluşturun ve kendi üretiminizin kokulu baharatlarının tadını çıkarabilirsiniz. Veya kozmetik amaçlı kullanın.

Video: biberiye tohumlarından nasıl ekilir

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat