Evde lale nasıl yetiştirilir

Laleler, kayıtsız kimseyi bırakmayacak çok güzel ve popüler çiçekler. Vatanları Orta Asya'dır. Vahşi yaşamda, bu iddiasız soğanlı bitkiler çöllerde ve bozkırlarda, dağ yamaçlarında, soğuk kışları ve kuru yazları olan iklimlerde güzelce büyür. Ekili lale çeşitleri çok çeşitli renk ve şekillere sahiptir: şakayık, leylak, çok çiçekli, vb. Dış manzaraya ek olarak, mükemmel kaliteye sahiptirler - laleler dairenizde yılın herhangi bir zamanında yetiştirilebilir. Sera koşulları oluşturmanıza gerek yoktur. Toprak ve ampul içeren bir saksıya sahip olmak yeterlidir.

Laleler nasıl yetiştirilir

Evde yetişmek için hangi lale çeşitleri uygundur

Varietal laleler alışılmadık derecede güzeldir, ancak aynı zamanda kaprislidir ve büyüme koşullarında talep edilir. Bu nedenle, ev damıtma için basit düşük büyüyen çeşitleri seçmek daha iyidir. Bunlar aşağıdakileri içerir:

 1. Greig'in Lale. Kadehi güzel bir çiçeği vardır. Ayırt edici bir özellik, rengarenk renkli desenli geniş yapraklardır. Tomurcuk rengi tek sesli veya iki tonlu olabilir. Yapraklar sivri uçludur. Greig'in lale narin hassas bir aroma yayıyor.
 2. Foster Lale. Darwin melezinin temelini attı. Sapın uzunluğu nadiren 15 cm'yi aşar, parlak tonları vardır ve virüslere karşı dayanıklıdır.
 3. Lale geçit töreni. Büyük bir kadeh tomurcuğu vardır. Çiçeğin turuncu damarlı kırmızı bir tonu vardır; güneşte bile açılmadan kalır. İyi çoğalır.
 4. Yeni Yıl için akrabalarınızı memnun etmek istiyorsanız Kristal Güzellik ve Saçaklı Apeldoorn çeşitleri idealdir. İkisi de havlu ve saçaklıdır. Çiçeğin tonları çok çeşitlidir: kırmızı-turuncudan mor-menekşe.
 5. Noel sınıfı Marvel sadece odada değil, aynı zamanda balkonda da yetiştirilebilir. Bir kadeh şekli ve beyaz kenarlıklı çok güzel bir ahududu gölgesi vardır.
 6. Çeşitli Lustige Savaşı. Bir kase şeklindedir, rengi beyaz bir sınır ile parlak kırmızıdır. Çok iyi çoğalır, kış damıtma için idealdir.
 7. Hollandalı çeşit Scaboro, Eylül sonu - Ekim başında ekilirse, tam olarak 8 Mart'a kadar çiçek açacak. Çiçek, sarı bir sınır köşesi ile büyük, parlak turuncu.
 8. Çeşitlilik Apeldoorn Elite, bir haşhaş gibi yaygın olarak açıklanmaktadır. Petalın kenarının etrafında sarı bir trim bulunan muhteşem bir turuncu renge sahiptir. Dünya Kadınlar Günü için Blooms.

Lale soğanı nasıl

Lale soğanı aslında değiştirilmiş bir çekim. Ampulün merkezinde, bebeklik döneminde çiçeklenme görülür, yukarıdan ampulü oluşturan ölçeklerle korunur. Laleler kendini yenileyen bitkilerdir. Çiçeklenmeden sonra ölmesine rağmen, kızı çiçek tomurcukları ampulde gelişmeye başlar. Solmuş sap zamanla alınırsa, tüm besinler ampule gider. Kazar, "çocuklar" ölmekte olan anne fetusundan ayrılır. Böylece, bir ampulden 3-4 yeni çiçek elde edilecektir.

Lale soğanı nasıl

Bir lale yaşam döngüsü doğal koşullara bağlıdır, bu nedenle lale büyümesi ve çiçeklenmesi için uygun yapay bir mikro iklim oluşturmak oldukça gerçekçi. Bu güzel çiçeklerin büyümesi ve bakımının özelliklerini bilerek, kış ortasında bile evde bir botanik bahçesi oluşturabilirsiniz.

Yeni Yıl için büyüyen laleler

Yeni Yıl hediyesi ne olursa olsun, her durumda bir buket taze çiçek hayal edilmeyen bir sevinç getirecektir. Ayrıca, sıkı bir güçlü çiçek buketi toprak bir buçuk ila iki hafta ile bir tencerede duracaksa. Sonbaharda dikkatli olunmalıdır. Damıtma için nasıl hazırlanır? Yılbaşı çiçekleri için ekim ampulleri, belirli önerileri izleyerek Ekim ayında olmalıdır.

 1. İlk önce toprağı hazırlamanız gerekir. Islak olmalıdır. Soğan bitkileri için hazır topraklar satılır, ancak bir alt tabakayı kendiniz yapmak daha iyidir. Aynı hacimde humusla yarım litre nehir kumu karıştırın. Oraya bir litre çim ve kül ekleyin. İçinde nemi tutmak için böyle bir substrat bileşimi gereklidir, çünkü ampul topraktan besin maddelerine ihtiyaç duymaz, zaten içinde birikir.
 2. Tencerenin veya kutunun altına drenaj (genişletilmiş kil) dökün ve toprağın 2 / 3'ünü dökün.
 3. Ampulleri oldukça sıkı bir şekilde yerleştirin, ancak birbirlerine dokunmazlar.
 4. Ampulleri, üst kısımları açığa çıkmayacak şekilde tamamen doldurun.
 5. Tencereyi soğuk bir yere, örneğin sırlı bir balkona veya buzdolabının alt rafına koyun (küçük bir tencere ise). Oradaki sıcaklık 5 ° C'ye düşmemelidir. Zemini hiçbir şeyle kaplamayın; nem seviyesini korumaya dikkat edin.
 6. Kutlamadan 2 hafta önce, ampul sandığını odaya getirin. Bu süre zarfında kök salmış olacaklar. Kutuyu güneşli pencere üzerine koymayın, pencere güney tarafına baktığında yere koymak daha iyidir. Bu mümkün değilse, filizlenen ampulleri kağıt kapaklarla kapatın.
 7. Planlanan olaydan bir hafta önce kutuyu iyi aydınlatılmış bir pencere pervazına koyun. Az ışık varsa, çiçekler için gün ışığı saatleri 10-12 saat olacak şekilde fitolamplar kullanın.
 8. Çiçekleri her gün oda sıcaklığına kadar suyla (tercihen eriyen kar) sulayın ve kalsiyum nitratla besleyin.

8 Mart'a kadar büyüyen laleler

Laleler, kadınlığı ve baharın başlangıcını simgeleyen Dünya Kadınlar Günü için geleneksel bir armağandır. Tatil arifesinde çiçekçiler yıllık gelirin yarısını kazanırlar. Öyleyse neden kendinizi ya da sevdiklerinizi evde yetiştirilen çiçeklerle memnun etmiyorsunuz? Bahar lalelerinin damıtılması için malzeme pratik olarak büyüyen kış çiçekleri için hazırlıktan farklı değildir. Bununla birlikte, dikim ampullerinin köklenmesi 8 hafta sürdüğü dikkate alınarak Ocak ayında gerçekleşmelidir.

8 Mart'a kadar büyüyen laleler

 1. Toprak, "kış" ampulleri ile aynı şekilde hazırlanır (kum, çim ve humus karışımı).
 2. İlkbaharda, mikroplar ve bakteriler aktivitelerini gösterir. Öncelikle, dezenfeksiyon için ampuller yarım saat boyunca bir potasyum permanganat çözeltisine yerleştirilir.
 3. Çiçek kutusu bir drenaj tabakası ile doldurulur ve toprak 1/3 yerleştirilir. Ampuller, toprağı sıkıştırarak üzerine serilir. Sulama yapın. Toprak tekrar üste serilir, ampulleri tamamen kaplar.
 4. Kutuyu 8 hafta boyunca balkona yerleştirin. Sulama haftalık olarak yapılır.
 5. Sürgünler göründüğünde, kutu odaya aktarılır ve iyi aydınlatılmış bir pencere pervazına yerleştirilir. Böylece saplar gerilmez, sürgünler yavaş yavaş ışığa alışır, pencereyi kağıtla kapatır.
 6. Laleler iç mekan bitkileri için gübre ile beslenir.

Toprak olmadan lale nasıl yetiştirilir

Topraksız yetişen laleler sadece lüks görünüyor ve özelliklerinde hiçbir şekilde toprağa sürülen bitkilerden daha düşük değil.

 • Şeffaf bir cam vazo, çakıl taşları ve arıtılmış su hazırlayın.
 • Soğanı kağıda sarın ve 2 hafta boyunca buzdolabının alt rafına yerleştirin.
 • Dibe çakıl ekleyin ve vazonun 1 / 3'üne su dökün.
 • Soğanı sadece kökler suya değecek şekilde koyun. Ampulün kendisi suya dokunmamalıdır.
 • Yukarıdan, üzerine bir avuç taş serpin.
 • Vazoyu bir ay boyunca balkona yerleştirin.
 • Sonra odaya transfer edin ve 2-3 hafta sonra bir tomurcukta bir çiçek alacaksınız.

Daha iyi büyüme ve yemyeşil çiçeklenme için laleler nasıl beslenir

Soğanlı çiçekler mevsimden bağımsız olarak büyür (kışın şiddetli donlarda bile), çünkü tüm önemli süreçler ampulün içinde gerçekleşir. Bu nedenle, bitkiyi sadece çiçeklenme sırasında değil, aynı zamanda toprağa ekimden önce ampulün de beslenmesi önemlidir.

Daha iyi büyüme ve yemyeşil çiçeklenme için laleler nasıl beslenir

 1. Heteroauxin, bitkinin kendisinin ve kök sisteminin büyümesini destekleyen oksin ailesinin fitohormonu olan bir potasyum tuzudur. Tablet şeklinde üretilir. Yetişkin bir ampul yayılırken kullanılabilir. 1 tablet heteroauxini bir litre suda erittikten sonra, “çocuk” ile bölünmemiş ampul 15-24 saat çözelti haline getirilir. Bu prosedür aktif kök büyümesine neden olurken, tedavi edilmemiş ampuller 2-3 kök verir. Ne kadar çok kök ve kalınlarsa, “çocukların” hayatta kalma şansı o kadar artar. Ampuller ayrıca daha iyi köklenme için ekimden önce ilacın bir çözeltisinde tutulur.
 2. Sıvı ilaç Narcissus, lalelerin hastalıklara ve mikroorganizmalara karşı direncini arttırır, ampul üzerindeki küçük yaraları iyileştirir ve patojenik mantarların sporlarını yok eder. Doğal kökenli bir ilaç olan kitosanın ana aktif bileşeni kabuklu hayvanların kabuğundan bir ekstrakttır. Radyonüklitleri, böcek ilaçlarını, ağır metallerin tuzlarını emer, bağışıklık ve koruyucu enzimlerin üretimini uyarır. İlacın kullanımı çimlenmeyi bir hafta hızlandırır. Bitki her 2 haftada bir kök altında sulanarak litre su başına ½ kap Narcissus çözeltisi ile beslenir. Aynı zamanda zaten yetişkin bir bitkinin aynı frekansta bir sprey şişesinden püskürtülmesi tavsiye edilir.
 3. Doğal büyüme düzenleyicisi Zirkon, immün sistemi uyarıcı özellikleri ile bilinen ekinezya purpurea özünden yapılır. İlaç lale soğanlarının yeni koşullara uyum sağlamasına yardımcı olacaktır (ampulleri balkondan odaya çıkarmadan önce), bir antioksidan etkiye sahip olacaktır. Laleler (nemli hava ve toprak, dolaylı güneş ışığı, çok fazla ışık) için optimal bir mikro iklim oluşturmak mümkün değilse, Zirkon bitkiyi olası hastalıklardan koruyacaktır. Zirkon nedeniyle çiçeklenme acı çekmez, tomurcuklar büyük, sıkı oluşur. İlacın bir kapsülü kök beslenmesi için 5 litre suda çözülür.
 4. Sıvı hazırlama MisterCvet Universal, ampuller dahil tüm iç mekan bitkilerini beslemek için uygundur. Makro elementler (azot, potasyum, fosfor), mikro elementler (magnezyum, çinko, manganez, bakır), fitohormonlar, mineraller ve amino asitler içerir. Lalelerin üstün çiçeklenmesini, hızlı büyümesini ve sağlıklı görünümünü teşvik eder. İlacın 1 kapağı kök pansumanı için bir litre suda çözülür. Büyük bir sap, büyük hantal tomurcuk ve çiçeğin parlak renginin oluşumunu destekler. Besleme her 2 haftada bir yapılır. Çözelti, tüm ev bitkileri için uygundur.

Laleler iddiasız oldukları için uygundur ve neredeyse tüm yıl boyunca yetiştirilebilirler. Ev damıtma için egzotik çeşitlerin (papağan, pion şeklinde veya lila renkli çeşitler) seçilmesi tavsiye edilmez, çünkü bunlar kaprisli ve mikro iklimde talep edilir. Kısa ve sağlam bir sap uzun ve ince olandan daha iyi görünecektir. Evde yetiştirilen bir lale renginin, bir bahçe arsa üzerinde yetiştirilen bir çiçeğin rengi kadar parlak olmayacağına dikkat edilmelidir. Bununla birlikte, uygun bakımla ve dairenizde, olağandışı güzel çiçeklere hayran olabilir ve pencerenin dışında şiddetli don ve kar yağışı olsa bile aromalarını 2 hafta boyunca soluyabilirsiniz.

Video: zorlamak için kutulara lale soğanları dikmek

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat