Muşamba altında beton bir zemin nasıl düzleştirilir

Hangi zeminlerin yüksek ısı yalıtım özellikleri ve aşınma direnci vardır? Linolyum. Bütçe malzemesi, mutfak ve banyonun ıslak mikro iklimine karşı dayanıklıdır, yatak odasının, oturma odasının ve kreşin içine sığar. Kaplamanın dezavantajı, tabanın tüm çöküntülerini ve çukurlarını tekrarlamasıdır, bu nedenle, muşamba döşemeden önce beton yüzeyi dikkatlice düzleştirilir.

Muşamba altında beton bir zemin nasıl düzleştirilir

Hazırlık aşaması

Onarım yapılması gereken odadan tüm gece masaları, dolaplar, koltuklar ve diğer eşyalar yapılır. Eski döşemeyi yıkarlar, inşaat atıklarını çıkarırlar ve tozu süpürürler. Beton tabanın mükemmel bir şekilde temiz olması önemlidir. Kir ve ekstra alet yok.

İlk olarak, zeminin kendisiyle ilgilenirler: çatlakları kapatın, alttan komşuların hasarlı tavandan şikayet etmemesi için bir su yalıtım malzemesi tabakası döşeyin. Genellikle seçin:

 • bitümlü kağıt;
 • çatı malzemesi;
 • yoğun plastik sargı;
 • polimer membranlar.

Su yalıtım kaplamasını döşemeden önce, beton taban bir astar ile işlenir. Sonra kağıt veya filmle kaplayın. Bir değil birkaç kat kullanırsanız, zeminin ısı yalıtım özellikleri artar. Malzeme üst üste bindirilir, derzleri inşaat bandı ile dikkatlice yapıştırır.

İkinci adım, beton tabanın eğim açısını belirlemektir. 3 cm'yi geçmezse, şap kalınlığı 7 ila 9 cm arasında değişir, en yüksek ve en düşük noktalar arasındaki farkın 4 cm'den fazla olduğu yüzeyler ilk önce özel döşeme ile düzleştirilir. Daha sonra kuru veya ıslak bir şap kullanabilirsiniz.

Açı nasıl belirlenir

 1. Cetveli yere dik olarak yerleştirin ve tam olarak 1 m geri çekilerek bir işaret yapın. Bir vidayı duvara vidalayın veya çok kalın olmayan bir çivi sürün.
 2. Bina seviyesini kullanarak odanın çevresini işaretleyin. Sıkı dişleri gerdirin veya vidalar arasında sicim yapın.
 3. En yüksek ve en düşük noktalar arasındaki farkı hesaplayın. Sıfır seviyesini işaretleyin.

Kendiliğinden kılavuzlanan vidaları 10-20 cm mesafede beton tabana vidalayın.Bir bina seviyesinde şapkalarının zemine paralel olduğunu kontrol edin. Deniz fenerleri vidaların üzerine yerleştirilir. Beton zemini düzleştirmek için metal T veya U şekilli seçeneklerin kullanılması önerilir.

Lazer seviyelerini veya seviyelerini kullanırsanız, fenerler için kendinden diş açan vidaların montajı daha kolay olacaktır. Daha doğru hesaplamalar yaparlar, bu nedenle laminat için beton taban mükemmel pürüzsüz olacaktır.

Kuru dolgu

Su yalıtım filmini dikkatlice düzeltin, tüm kıvrımları ve tümsekleri çıkarın. Damper bandı ile odanın çevresini yapıştırın, işaretleri ayarlayın.

Kuru döşeme

Beton yüzeyini küçük genişletilmiş kil ile doldurmak için. Seviyeye odaklanarak malzemeyi dikkatlice düzleştirin. Tabanı iyice sıkıştırın, alçı levhalar için yer bırakın. Genleşmiş kil tabakası yaklaşık 10 cm kalınlığındadır.

Neme dayanıklı kaplamalı veya kontrplak levhalı alçı elyaf levhalar, bir gün sonra kuru bir dolgu üzerine serilir, derzler sıkıca birbirine yapışacak şekilde inşaat tutkalı ile dikkatlice bulaşır. 2 kat malzeme kullanılması tavsiye edilir. Levhalar, bağlantı hattı boyunca vidalanan vidalarla birbirine sabitlenir. 40-50 mm mesafeye dikkat edin.

Kendinden kılavuzlu vidaların bağlantıları ve kapakları macunlanmalıdır. Plakalar arasındaki çatlakları kaplayın ve kuruduktan sonra, yüzeyi düzeltmek için macunun geri kalanını zımpara kağıdı veya bir öğütücü ile çıkarın. Kontrplak levhaların üzerine çıkıntı yapan su yalıtım malzemesinin uçlarını kesin.

Kuru bir şap, ıslak bir çeşitlilikten daha pahalıdır, ancak zaman kazandırır.Linolyum, macun kuruduktan hemen sonra serilir. Genişletilmiş kil tabakası zeminleri daha sıcak hale getirir ve aşağıdaki komşular gürültüden şikayet etmeyi bırakır.

Alçak tavanlı dairelerde bu tür şapların kullanılması önerilmez. Duvarların yüksekliğini azaltır ve odanın sıkışık ve rahatsız olmasını sağlar.

Kuru dolgu olarak silis kumu veya polistiren köpük de kullanılır. Bir rulo ile kurcalandıktan sonra malzeme büzülme için bir gün boyunca bırakılır, böylece tüm boşlukları doldurur. Gerekirse, biraz kum veya genişletilmiş kil ekleyin.

Islak dolgu

Islak dökme teknolojisi pratik olarak kuru çeşitlilikten farklı değildir. Çatlak ve çukurları işledikten sonra, derzleri bantla yapıştıran bir su yalıtım filmi serilir. Çevre çevresindeki duvarlara bir ısı yalıtım bandı yapıştırılır, kendinden kılavuzlu vidalar monte edilir ve işaretçiler monte edilir.

Islak zemin

Beton karıştırıcıda, 1 kısım çimento 1 kısım su ve 3 kısım kum ile birleştirilir. Bazen küçük genişletilmiş kil veya ezilmiş cam eklenir, ancak bu gerekli değildir. Evde çimento hazırlamak için büyük bir demir banyoya veya başka bir dayanıklı kaba ihtiyacınız olacaktır. Bileşenler içine dökülür ve daha sonra bir spatula veya el ile iyice yoğurulur. Ayakları temiz lastik çizme giymek mümkündür.

Sıvı çimento, bir işaretçi ağı ile kaplanmış su yalıtım filmine dökülür. Bir spatula ile dengelenir ve daha sonra alt tabakadan havayı sıkmak için yüzey boyunca bir iğne silindiri ile geçirilir. Çözeltiyi kurumaya bırakın.

1-2 gün sonra, çimento karışımı sertleştiğinde, işaretler dikkatlice çekilir. Onlardan sonra kalan oluklar aynı bileşim ile doldurulur. Düzleştirin, fazla kalıntıyı bir spatula ile temizleyin. Şapın harçlanması. İnce bir tabaka uygulayın ve mükemmel bir şekilde pürüzsüz hale getirmek için tüm çimento tabanı üzerine yayın.

Beton dökme 28-30 gün kurur. Bu süre zarfında hiç kimse odaya girmemeli, böylece hiçbir ezik veya iz kalmamalıdır. Linolyum bazı periyodik olarak su ile ıslatılır, böylece çatlamaz. Önce bol miktarda sıvı ile sulanır ve daha sonra beton tabakadaki nemi korumak için plastik sargı ile kaplanır.

Islak şapın üzerine yalıtım koyacak mısınız? Daha sonra çimento karışımı tamamen kuruyana kadar beklememeniz önerilir. Islak katmanın kalınlığının 3-4 cm olması arzu edilir.

Yalıtım gerekli değilse, muşamba, astar ile önceden işlenmiş kuru bir beton taban üzerine yerleştirilmesi önerilir. Bu araçtan tasarruf edemezsiniz, çünkü zemin kaplamasının dayanıklılığı kalitesine bağlıdır.

Çimentolu bileşiği dökmeden önce su yalıtım filmi üzerine güçlendirilmiş bir ağ döşenirse ıslak bir şap daha güçlü olacaktır. Levhalar hareketsiz kalmaları için yoğun bir tel ile sabitlenir.

Islak şap, alçak tavanlı dairelerde kullanılır. Beton yüzeyler ahşap ve alçıpanların aksine normalde nem taşır. Daha kararlı ve güvenilirler.

Yarı kuru şap

Çatlaklar kapalı, zemin enkazdan arındırılmış ve işaretler monte edilmiştir. Islak şap için tasarlanan bileşimden farklı bir çözelti hazırlamak için kalır. İhtiyacınız olacak:

Yarı kuru zemin şapı

 • çimento parçası, tercihen marka M400;
 • 1 metreküp başına 600-800 g lif m. hazır çözelti;
 • 3 parça elenmiş kum;
 • 100 kg kuru çimento başına 1 litre madde.

Pürüzsüz olana kadar kütleyi yoğurun. Kalın ve hafif viskoz olacak. Özel hareketlerle tesviye küçük porsiyonlarda istifleyin. Önce aleti kendinize doğru çekin, sonra sağdan sola. Çözelti fenerleri tamamen örtmeli, içeride bırakılmalı ve şap kurutulduktan sonra çıkarılmamalıdır.

Döşemeden 20 dakika sonra, beton tabakası bir öğütücü kullanılarak silinir. Karışım, musluk suyu ile sıvı kıvamda seyreltilen aynı kum-çimento kütlesinden hazırlanır.Harç geniş bir spatula ile dengelenir ve daha sonra bir iğne merdanesi ile işlenir, böylece içeride hava kabarcığı kalmaz.

Yeni beton tabakanın kalınlığı, eğim açısına bağlı olarak 3 mm ila 4 cm arasında değişir. Çatlamayı önlemek için çimento kütlesini döşemeden önce zemin su ile dökülür. Hızlı, tercihen biriyle birlikte çalışmanız gerekir, çünkü yarı kuru bir şap hızla donar.

Linolyum döşemeden hemen önce, beton taban bir öğütücü ile pürüzsüzleştirilir, pürüzlülük ve pürüzlülük giderilir.

Yarı kuru şap, ıslak gibi, en az 30 gün kurur. İlk hafta düzenli olarak su ile sulanır ve yüzeyde çatlak oluşmaması için plastik muşamba ile kaplanır. Son aşama, üstüne linolyum döşenen bir astar uygulanmasıdır.

Beton zeminlerin hizalanması karmaşık ve zaman alıcı bir iştir. Kendinden emin olmayan yeni başlayanlar daha deneyimli yoldaşları davet etmeye teşvik edilir. Size çözümü nasıl düzgün bir şekilde yoğurup işaret koyacağınızı, şapı düzeltmeye ve öğütmeye yardımcı olurlar. Ve onarımdan uzak insanların sadece para kazanmakla kalmayıp sinir hücrelerini kurtarmak için profesyonellere başvurmaları önerilir.

Video: muşamba ve laminat altında zemin nasıl düzleştirilir

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat