Hangi şarap daha sağlıklı - beyaz veya kırmızı?

Fransa'daki şarap üreticileri genellikle pembenin aşk için var olduğunu iddia ediyor, beyaz susuzluğumuzu en iyi şekilde giderebilir, ancak sağlığımızın tadını çıkarmak ve iyileştirmek için bize kırmızı verilir. Hangi şarabın satın alınacağının daha iyi olduğuna karar verdiğimizde, genellikle ne seçeceğimiz konusunda bir kayıptayız. Birçok seçenek var - kuru ve yarı kuru ve tatlı şaraplar. Ve hangisini almalıyız - kırmızı mı beyaz mı? Ve ayrıca hangi ülkeden - Fransa, İtalya, Güney Afrika, Şili veya belki Gürcistan?

Hangi şarap daha sağlıklı

Bilim bize tüm şarapların vücudumuza fayda sağlamayacağını söyler. Sadece doğal ürünlerden yararlanabiliriz ve kuru ve yarı kuru içecekler bununla ilgilidir. Bazı doğal niteliklere göre, kırmızı ve beyaz çeşitler de birbirinden çok farklıdır. Bu şarap üretiminin teknolojik özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Diyelim ki, kırmızı şarapta bulunan yararlı maddelerin kaynağı hiç üzüm suyunda değil, üzüm derisinde bulunur (tabii ki şaraba da kırmızı tonlar verir).

Ancak beyaz şaraplar sadece üzüm suyundan ve posasından üretilir, bu nedenle üretimleri için hemen hemen her türlü üzüm kullanabilirsiniz - hem beyaz hem de kırmızı. Bu nasıl olabilir? İşin sırrı, üzüm suyunun sıkıldığı anda derhal süzülüp soyulmadan daha fazla fermente edilmesidir. Bu nedenle, herhangi bir renge sahip olabilir - açık saman veya koyu sarı, konyak tonuna kadar.

Fransızlar şaka yapmaktan hoşlanırlar, kırmızı ve beyaz, bir alkolizm hariç neredeyse tüm rahatsızlıkları tedavi edebilir.

Beyaz ve kırmızı şarap - bir kişi için daha faydalı olan nedir?

Bilim bize söylediği gibi, doğal kırmızı şarap hala herkes için daha faydalıdır, çünkü azaltılmış bağışıklığı ve prensipte bir kişinin durumunu olumlu yönde etkileyebilen bu içecek. 1998'de Amerika Birleşik Devletleri'nde popüler bir dergi bir deney hakkında veri yayınladı. Bu deneyin sonuçlarından çıkarılan sonuçlar, çoğu şarap sever için tam bir sürpriz oldu.

Bu deney sırasında, bir grup katılımcı iki hafta boyunca günlük olarak kırmızı kuru şarap tüketmiştir. Her biri günde yarım şişe içti. Paralel olarak, aynı sayıda katılımcının olduğu ikinci takım beyaz şarap aldı.

Deneyin sonuçlarına göre, doğrudan kırmızı şarap içen denek grubunda, çalışılan kan plazmasındaki antioksidan seviyesinin en fazla yarım saat sonra olduğu ve 2 ila 4 saat arasındaki bir süre boyunca bu değer içinde kaldığı bulunmuştur. Aynı zamanda, deneyimler beyaz şarap içen grupta bu etkinin tamamen olmadığını gösterdi.

Kırmızı Şarap: Sağlık Faydaları

Kırmızı şarabın kırmızımsı bir renk tonu olduğu kabul edilmez. Elbette renk çok farklı olabilir: hem soluk kırmızı hem de çok doymuş karanlık, neredeyse yakut. En bilimsel araştırmalar ve tıp alanındaki uzun yıllara dayanan uygulamalar, kırmızı şarabın beyaz ve pembe ile karşılaştırıldığında, insan sağlığına en somut faydaları getirdiğini göstermektedir. Tabii ki, doğal şarap kullanılıyorsa ve şüpheli kalitede değilse, ucuz bir vekil.

Peki, bu alkollü içeceğin insan sağlığı için faydası nedir:

  1. Kırmızı şarabın insan vücudunda endofelin-1 adı verilen bir proteinin üretimini azaltmaya önemli ölçüde katkıda bulunduğuna dair kanıtlar vardır. Bu proteinin içeriğindeki bir artış, koroner kalp hastalığının (KKH) yanı sıra ateroskleroz ve diğer vasküler hastalıkların gelişimi gibi istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Bunun nedeni kırmızı şaraptaki polifenollerin içeriğidir. Uzmanlara göre, güçlü bir antioksidan görevi görüyorlar. Bu maddelerin kalp kaslarının iyi çalışmasına katkıda bulunduğu, dolaşım sistemini geliştirdiği ve ayrıca "kötü" kolesterolü vücudumuzdan uzaklaştırdığı bilinmektedir.
  2. Genellikle doğrudan kırmızı şarapta bulunan antosiyanin boyalarının vücudumuzun ihtiyaçlarını tam olarak karşılayan miktarda değerli P vitamini almamıza katkıda bulunduğuna dair kanıtlar vardır, yani bu vitamin vücudun askorbik asidi emmesine yardımcı olur.

Şarabın iyileştirici niteliklerinden bahsedersek, bunun kuru kırmızı şarap anlamına geldiğini itiraf etmeliyiz. Sonuçta, içindeki alkol ve şeker az miktarda bulunurken, yararlı flavonoidler ve hatta etkileyici bir vitamin listesi oldukça yüksek bir seviyede kalır. En fazla miktarda doğal madde içeren şampiyonlar, örneğin birçokları tarafından bilinen Cabernet ve Sauvignon gibi üzüm çeşitleridir. Ancak şarabın ne kadar olgunlaştığı, bu ürünün değerli özelliklerini hiç etkilemez. Sonuçta, iyileştirici özelliklere sahip maddeler, fiyatların aksine, zaman içinde miktar olarak artmaz. Bu nedenle, bir şişe şarap “sağlık için” satın alırken, genç kırmızı ve kuru şarabı tercih etsek iyi olur.

Beyaz şarap faydalı olur mu?

Beyaz şarabın faydaları
Beyaz şarap ne olacak? Uzun bir süre, şarabın tıbbi özelliklerinin üzüm derisinde bulunan maddeler tarafından verildiğine inanılıyordu ve beyaz şarap üretiminde kullanılmadığından, bu şarabın yararsız olduğu düşünülüyordu. Yine de, vücudumuza faydaları da kategorik olarak reddedilmemelidir. Codex Enotherapy (bir çeşit ev yapımı şarap tedavisi) yayınlayan Fransa'dan Dr.Eilot, doğal beyaz kuru şarabın maden suyuyla karıştırıldığında aterosklerozu yenmeye yardımcı olacağını yazıyor.

Amerikalı doktorlar son zamanlarda kırmızıdan daha kötü olmayan beyaz şarabın kalbi ve kan damarlarını korumaya yardımcı olduğu görüşüne katıldılar. Hayvan deneylerinin bir sonucu olarak, üzüm etinin kabuğu kadar iyi olduğunu ortaya çıkardılar. Deney sırasında beyaz şarap, kalp ve kan damarları alan tüm deneysel sıçanların kesinlikle sağlıklı olduğu kaydedildi. Aslında, sadece kırmızı şarap verilen hayvanlar gibi.

Beyaz şarabın faydaları:

  1. Bazen bu içecek hakkında diyorlar: "akciğerler için kolay." New York Eyaletindeki Buffalo Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, elbette, sınırlı kullanımla, akciğerler ve işlevleri üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu doğruladılar.
  2. Alkol içeriğinin% 12'yi geçmediği kuru beyaz şarap kan damarlarının korunmasına yardımcı olabilir. Ayrıca metabolik bozukluklarda ve bazı mide hastalıklarında kullanılması önerilir.
  3. Bu tür şarabın kıvamı, örneğin kırmızı veya pembe kadar yoğun değildir. Bu nedenle, örneğin, yaz aylarında 6 dereceden daha yüksek olmayan bir beyaz şarap yardımıyla susuzluğunuzu mükemmel bir şekilde giderebilir ve vücut tonunuzu koruyabilirsiniz.

Gül şarabı ne kadar yararlı?

Rosé şarabı, olduğu gibi, kırmızı ve beyazın değerli özelliklerini birleştirir. Kırmızı üzümden yapıldığını düşündüğünüzde bu şaşırtıcı değildir, ancak beyaz şarap üretim teknolojisini kullanarak: daha sonra çıkarılan ciltle fermente olmaya başlar.Bu yöntemin sonucu, herhangi bir rosé şarabının, kural olarak, hafif, oldukça aromatik ve çok ekşi olmamasıdır. Yüksek kaliteli pembe şarap, şekerlerin% 1'inden fazlasını içermez, çünkü fermantasyon sürecinde içindeki şeker kuru alkole dönüştürülür. Alkol içeriğine gelince, hala% 11'i geçmez. Bütün bunlar, bu şarabın hepimizin çok korktuğu çok az kaloriye sahip olduğu anlamına gelir.

Pembe şarap içmek vücudumuzun genel tonunu korumamıza yardımcı olacaktır. Bu içecek kullanılabilir ve kalp aktivitesi bozulduğunda - kalp kasının normal işleyişini korumaya yardımcı olur. Ayrıca kan damarlarımızı temizlemeye yardımcı olarak kolesterol "plaklarını" azaltır. Pembenin karaciğer ve mide hastalıkları ile içilebileceği görüşünde. Uzun bir hastalığın sonucu olarak iştahımızı kaybedersek ve onunla neşeli bir ruh hali varsa, bir bardak pembe çok yararlı olacaktır. Ayrıca, hipertansiyon ve kolit ile kullanımı mümkündür. Ve pembe şarapta sinir sistemini olumlu yönde etkileyen çok miktarda potasyum ve fosfor var.

Hamile kadınlar şarap içebilir mi?

Hamilelik sırasında ne yapmalı, bir kadının şarap içip içemeyeceği - bu sorun internette yaygın olarak tartışılmaktadır. Genellikle, doktorlar bu kritik dönemde hem bebek hem de hamile anne için herhangi bir alkol gibi şarap içmeyi önermezler. Sonuçta, hamile kadının vücuduna çift yük düşer. Doğmaya hazırlanmakta olan gelecekteki bebeğinizin hayatı, sevginize ve korunmanıza değer. Tabii ki, doğa rahimde gelişen fetusu korumak için her şeyi yapar - annesinin bağışıklığı onun için çalışır, bu yaşamda iki kişilik sahip oldukları dolaşım sisteminden tüm önemli besinleri sağlar.

Hamile kadınlar şarap içebilir mi

Ne yazık ki, küçük miktarlarda, örneğin kuru kırmızı şarabın hamile bir kadına zarar veremeyeceğine dair yaygın bir inanç vardır. Ve hemoglobin iştah için iyidir. Ancak her zaman hatırlamanız gerekir: annenin kanına giren alkol de fetüse girer. Bebeğinizle içmek gibi. Peki, ne - "acıtmaz"? Kendimizi kandırmayalım, anne şarap içer içmez, “biraz” bile, çocuk hemen etanol dozunu alacaktır. Ve bir yetişkinin ve bir bebeğin ağırlığını karşılaştırırsanız? Hemen anlaşılıyor: onun için bu devasa bir doz!

Annesi tarafından içilen alkolün neden olabileceği fetüsün sonuçları nelerdir? Bunun, intrauterin alkolizm olarak adlandırılan görünüme yol açabileceğini söylemek yeterli. Kafatasının kemiklerindeki kusurlar, fetusun başının büyüklüğünde azalma, yenidoğanın ağırlığı ve büyümesi, vücudun bölümlerinin orantısız gelişimi, göğsün çeşitli deformasyonları, sinir sisteminin patolojisi ve iç organların kusurlu gelişimi gibi ciddi etkiler içerir. Gelecekte annede, alkolün birçok önemli organın işleyişinde rahatsızlığa neden olabileceği gerçeğinden bahsetmiyorum.

Ve en hoş olmayan şey, tüm bu korkunç sonuçların ortaya çıkma olasılığının, tek bir doz alkolle bile çok yüksek olmasıdır. Ve bilim adamları böyle korkutucu istatistikler veriyor: hamilelik sırasında alkol içen kadınlarda, vakaların% 20'sinde yeni doğmuş bir bebeğin ölümü kaydedildi. Ne yazık ki, şarabın gelişmekte olan fetüse verdiği zarar, bu sevilen içeceğin birçok yararlı içeriğinin olumlu etkisinden daha ağır basmaktadır. En iyi şey, bebeğinizin sağlığını riske atmamak ve yeni bir aile üyesinin ortaya çıkmasını kutlayabileceğiniz ana kadar içmeyi bırakmak değildir.

Ne tür şarabın sağlık için iyi olduğu sorusuna nasıl cevap verebiliriz? Tarafımızca ele alınan tüm argümanlar, şarabın yararının alkol severlerin buluşu değil, bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek olduğunu açıkça göstermektedir. Bu durumda, kırmızı, beyaz ve pembe şarap insan vücuduna gerçek faydalar sağlayabilir.Bunun için tek ve vazgeçilmez koşul - şarap içerken, kendinize ve sağlığınıza sağduyulu ve düşünceli bir tutum göstermeniz gerekir.

Video: beyaza karşı kırmızı şarap

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat