Kilo kaybı için kakule: kullanışlı özellikleri ve uygulamaları

Kokulu baharatlar, kombinasyon halinde vücut üzerinde faydalı bir etkiye sahip olan ve halsizlikle başa çıkmaya yardımcı olan uçucu yağları, mineralleri ve vitaminleri iyileştirmek açısından zengindir. Baharatların ve diyetlerin çoğu etkilidir.

Kakule Zayıflama

Kakule, dünyanın en pahalı baharatlarından biridir. Binlerce yıldır yemek pişirme, ilaç ve aromaterapide geleneksel bir takviye olarak kaldığı Hindistan ve Asya ülkelerinde yetiştirilmektedir. Modern dünyada, kakule sadece yiyecek veya tıbbi amaçlar için değil, aynı zamanda parfümler, kozmetikler ve mumlar veya sabunlar gibi parfümlü ürünlerin üretimi için de kullanılır.

Baharat özellikleri

Kakule özgü tadı ve aroması, baharatlı baharat ve benzersiz bir eterik notayı birleştirir. Bu bitki zencefil ailesine aittir ve tanıdık kökü hatırlatır. Kakule, içinde baharatlı tohumların depolandığı kuru, kapalı tahıllarda satılır. Tohum kutusunun kendisi de bir dizi yararlı madde içerir, bu nedenle yiyecek ve kaynatmalara eklenir, böylece meyve suyunu verir. Ek olarak, kuru kakule tozu ezilmiş bitmiş formda satın alınabilir.

Kakule tozunu düzenli olarak kullanın, günde bir çay kaşığı dörtte birinden fazla değil. Sindirimi ve mikroflorayı iyileştirmenin yanı sıra nefesini tazelemek için, yemekten önce sadece birkaç tane çiğneyin. Baharatlı yemekleri sevmiyorsanız, tatlılara ve sıcak içeceklere kakule eklenebilir. Ve tatlıyı reddederseniz - sıcak ve soğuk yemeklere. Baharat pratik olarak herhangi bir bileşenle birleştirilir, ancak birkaç saat boyunca hazırlanan sıcak yiyeceklerde lezzetini daha iyi ortaya çıkarır. Bu nedenle, salatalara kakule tozu eklenmez.

Kilo vermek ve vücudunuzun sağlığını iyileştirmek için günlük diyetinize kakule girin ve yeni lezzet kombinasyonlarını keşfetmek ve en sevdiğiniz yemeklerin aromalarını düzeltmek için ek bir fırsatınız olacak.

Kakule neden yararlıdır

Kakulenin yararlı özellikleri, kabızlık, sindirim bozuklukları ve obezite ile tedavi edilen ve aynı zamanda ağrıyı hafifleten ve hastalıklar sırasında vücudu güçlendirmeye yardımcı olan eski şifacılar tarafından biliniyordu. Kakule proteinler, çoklu doymamış yağlar, lif ve vitaminler içerir, bu nedenle tohumları vücutta kolayca emilir, temizleme işlemlerine katılır, normal mikroflorayı geri kazandırır ve fazla yağın yanmasını uyarır.

Baharat, farklı vücut sistemleri üzerinde iyileştirici ve destekleyici bir etkiye sahiptir:

 • karaciğeri uyarır;
 • metabolizmayı hızlandırır ve yağ dokusunun birikmesini önler;
 • inflamatuar süreçleri hafifletir;
 • bağırsakta gaz oluşumunu azaltır, besinlerin emilimini artırır;
 • kepekle savaşmaya yardımcı olur;
 • sinir sistemini güçlendirir ve uykuyu iyileştirir;
 • yılan zehirini nötralize eder;
 • tahriş durumunda sakinleştirici bir etkiye sahiptir;
 • yağ bezlerinin normalleşmesine katkıda bulunur;
 • soğuk algınlığı semptomlarını hafifletir;
 • krampları, ağrıyı hafifletir, ateşi azaltır;
 • şişliği hafifletir, sistit ve piyelonefrit semptomlarıyla savaşır;
 • bakterileri öldürür ve ağız kokusundan kurtulmaya yardımcı olur.

Gıdalarda hangi kakule kullanılır?

İki tür kakule vardır: açık ve karanlık.

Yeşil kakule, çok belirgin bir aromaya sahip küçük yumuşak tanelere sahiptir. Pilaki sırasında et ve sebzelere eklenir. Hızlı kilo kaybı için önerilen bu tiptir.

Siyah kakule, tohum içeren sert ve kuru bir kutudur. Genel olarak, çekirdek kakaoya çok düşük bir biçimde benzemektedir. Bu görünüm hassas bir baharatlı aromaya sahiptir ve içecekler ve tatlılar için idealdir.

Bu baharatın taneleri toz haline getirilir veya bir bütün olarak kullanılır. Baharatın yararlı özellikleri yağlarla etkileşimi tolere etmez, bu nedenle yağlı yemekleri pişirmek için bir kutuda kakule alır ve çaylar ve hamur işlerine öğütülmüş tohumlar eklenir.

Kilo kaybı için kakule ile ne pişirilir

Kilo kaybı için kakule ile ne pişirilir
Fazla kiloları emmek için kakule içeren içecekler hazırlanır. Dikkat çekici sonuçlar elde etmek için günlük diyetinize baharat eklemek ve baharatların kullanımını sağlıklı bir diyet ve artan fiziksel aktivite ile birleştirmek gerekir. Nadiren kullanılması, vücudun iyi durumda kalmasına yardımcı olacaktır, ancak belirgin bir etkisi olmayacaktır ve motor aktivitesinin veya sağlıksız bir diyetin olmaması, besinlerin etkisini sıfıra indirecektir.

Lezzet ve iyileştirici etkiler için çaya kakule eklenir. Bunu yapmak için, bir çaydanlıktaki çay yapraklarını demlemeniz ve daha önce taneleri öğüterek bir kutu ile baharat eklemeniz gerekir. Uzun bir infüzyonda lezzetli bir içeceğin sırrı. Kakule özellikleri, gerçek aroması hemen açığa çıkmayacak şekildedir, bu nedenle fincandaki içeceğin 1 porsiyonuna baharat eklemek, baharatın gerçek zengin tadını çıkarmanıza izin vermez.

Kahvenin vücut üzerindeki olumsuz etkisini azaltmak ve tadını tadı notlarla tamamlamak için muhallebi doğal içeceğine kakule eklenir. Bu durumda, tahıllar toz haline getirilir. Kutu başına nükleollerin yaklaşık yarısı porsiyon başına alınır.

Çeşitli takviyeler kakule etkisini artırır. Tarçın, kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olabilir ve diyabetli insanlar için uygundur. Zencefil, hardal, karanfil ve kırmızı biber, vücuttaki fazla sıvının yanı sıra toksinleri ve toksinleri gidermeye yardımcı olur ve kalorileri daha hızlı yakmanıza izin verir. Hindiba, nane ve bal bağışıklık sistemini sakinleştirir ve güçlendirir.

Soğuk algınlığı sırasında, ılık bal ve karanfil, kakule ve zencefil kökü gibi baharatlı tohumlarla bir bardak süt hazırlayabilirsiniz. Bu, vücudun iyileşmesini hızlandıracak, ateşi rahatlatacak, mikropları kaldıracak ve bağışıklığı güçlendirecek ve aynı zamanda bir hastalıktan sonra gücü geri kazanmaya yardımcı olacaktır.

Bir bardak suda 1 çay kaşığı baharat kaynatma, uykusuzluğa karşı yardımcı olacaktır. Yemeklerden bir saat önce ılık iç.

Kakule ve çay ağacı esansiyel yağları 40 g bitkisel yağ başına 10 damla ekler ve vücudun bazı kısımlarını selülitle ovalar. Karışım kan dolaşımını iyileştirir ve cildi sıkılaştırır. Ayrıca 2 yemek kaşığı demleyebilirsiniz. 0.5 l su içinde kakule ve vücudu sıkmak ve "portakal kabuğu" ortadan kaldırmak için tuz banyosu ekleyin.

Kontrendikasyonlar ve Dikkat Edilecek Noktalar

Baharat mide için çok faydalıdır ve genellikle yan etkilere neden olmaz. Bununla birlikte, gastrit muzdaripseniz veya uçucu yağlara ve baharatlara karşı alerjik reaksiyonlara eğilimliyseniz - baharatları tüketme konusunda dikkatli olmanız, bir doktora danışmanız veya kullanmayı reddetmeniz gerekir.

Kakule Zayıflama Kontrendikasyonları

Baharatlara karşı alerji, döküntü, vücuttaki ateş, cildin hassas bölgelerinde kızarıklık, midede yanma, bağırsaklarda şişkinlik veya kaynama, ishal, baş dönmesi ve mide bulantısı ile ifade edilebilir. Bu tür reaksiyonlar çok bireyseldir ve genetik, hormonlar ve diğer faktörlerden kaynaklanır.

Ayrıca, kokulu baharatların hamilelik ve emzirme döneminde kullanılması önerilmez.

Kakule nasıl seçilir ve saklanır

Satın alırken, herhangi bir türden tam tahıllara bahis yapmak daha iyidir. Kompozisyonda, farklı değildirler, ancak yeşil, alkol tentürleri, kaynatma, birinci ve ikinci kurslar hazırlamak için daha iyidir. Aroması çok daha parlaktır ve kullanılan doz kesinlikle izlenmelidir.Siyah kakule daha ince bir kokuya ve kaba bir kutuya sahiptir, bu nedenle toz haline getirilir ve şekerleme, parfümeri ve kozmetiklerde kullanılır. Bu tür ile alerji riski daha düşüktür, bu nedenle daha önce kakule denemediyseniz, büyük koyu tahıllarla başlayın.

Paketlenmiş kakule tozunu dikkatlice satın almanız gerekir. Fabrika üretimi, seçilen tanelerin kalitesini, ürünün raf ömrünü, özel işlemeyi ve faydalı özelliklerin korunmasını sorgulamaktadır. Ambalajın üzerindeki işaret manuel çalışmayı gösteriyorsa, böyle bir toz yararlı olacaktır ve tüm çekirdeklere verilemez. Paket üzerinde belirtilen son kullanma tarihlerini ve kalite işaretlerini takip edin.

Öğütülmüş kakule sıkıca kapalı bir kavanozda saklanmalıdır. Bir çay tenekesi veya cam kap olabilir. Karton veya açık tabaklarda, baharat kokulu özelliklerini kaybedebilir ve kullanışlılığı azalacaktır. Kepekli tahıllar daha uzun süre korunur, ancak ayrıca izole bir kaba yerleştirilmesi gerekir, o zaman baharatınız birkaç ay boyunca bozulmadan kalır. Ancak, ürünün periyodik olarak güncellenmesi gerektiğini daima unutmayın.

Video: tarçın ve kakule - kilo kaybı için baharat

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat