Yonca çayır - tıbbi özellikleri ve kontrendikasyonları

Çayır çiçekleri çok iddiasız, büyür, güçlü bir rüzgardan, sıcak güneşten, kötü hava koşullarından korkmaz. Ancak sadece banliyö manzarasını dekore etmekle kalmaz, aynı zamanda insanlara paha biçilmez faydalar sağlar.

Çayır yonca

Botanik özellikler

Küresel bir başı olan pembe veya kırmızı renkli küçük yıllık bal çiçekleri, diğer bitkiler arasında öne çıkar. Çok orijinal, yonca iyi bakarsanız. Kökü 50 cm'ye kadar büyür, üçlü yaprakları vardır, altları küçük dişlilere sahip oval ana hatlarla ayırt edilir. Üst form da dikdörtgendir, ancak neredeyse tüm kenarlardır. Zamanı belirlemek için kullanılabilirler, çünkü geceleri kapanırlar, böylece sabah, belirli bir zamanda açılırlar.

Bitki baklagil ailesine aittir. Ve bu bir tesadüf değil, çünkü meyvesi bir yumurtaya benzeyen bir fasulye. Yaz sonunda olgunlaşır. Eğer açarsanız, bir tohum bulacaksınız.

Yonca Mayıs ayında çiçeklenmeye başlar ve bu durumda Eylül ayının sonuna ulaşabilir. Çayır ve kenarlarda, pistlerin tarlalarında ve eteklerinde, yüksek neme sahip en beklenmedik yerlerde bir çiçekle tanışabilirsiniz.

Belarus grubu Pesnyary tarafından yapılan bir zamanlar popüler şarkı, adamın Yas Konyushin'i nasıl biçtiği ve ilahi olana nasıl baktığı hakkında söyleniyor. Yani bunun yonca için başka bir isim olduğu ortaya çıktı. Ve iyi bir nedenle genç adam çok çalıştı, çünkü yonca en yaygın yem bitkilerinden biridir.

Yonca, birçok hastalığı tedavi edebildiği için geleneksel tıbbın temsilcilerine aşık oldu. Bu nedenle tohum yöntemi kullanılarak bile yetiştirilir. Çiçekleri yabani otlardan özenle temizlenen ve işlenen bir yere ekmeniz gerekir. İlkbaharın başında ekersen, ilk sürgünleri 10 gün içinde bekleyebilirsin. Bitki çok iddiasızdır, çünkü kök sistemini oluşturmak ve gövdeyi yapraklarla güçlendirmek çok zaman almaz. Ancak, yoncayı yabani otların istilasından korumak için, ikinci yıla kadar, çiçeklerin yakınındaki toprak düşen yapraklar ile doldurulmalıdır.

Yonca özel bakım gerektirmez, periyodik olarak sulanması ve azot içeren organik gübrelerle beslenmesi gerekir. Büyümeyle ilgili tek sorun, yeni çiçeklerin hızlı büyümesidir. Bu nedenle, yüklenmesi gerekir.

Terapötik özellikler

Tıbbi amaçlar için, kafaları üst yapraklarla birlikte içeren çim ve çiçek salkımları kullanılır. Kök de kullanılır, çünkü çalışması sırasında antifungal bir madde olan trifolizin ortaya çıkar.

Çiçeklenme sırasında toplanan yonca, biraz tatlı olan alışılmadık bir büzücü tada sahiptir ve sadece kurutulmuş formda değil, aynı zamanda turşu ve turşu olarak da hasat edilir.

Bitki insanlar için birçok yararlı madde topladı. Gizli renklerde:

 • glikozitler, esas olarak izo ve trifolin;
 • askorbik asit;
 • bir grup B vitamini;
 • biyokinon A;
 • flavonlar;
 • karoten;
 • alkaloit.

Yapraklar şunları içerir:

 • pigmentleri;
 • askorbik asit. Üstelik yüzde 25'ten fazla.

Çimende:

 • fitosteroller;
 • C ve E vitaminleri;
 • karoten;
 • tirosin;
 • asitler - salisilik ve kumarik.

Biyoaktif bileşiklerin başarılı içeriği, bitkinin harici olarak kullanılmasına veya içeri girmesine bakılmaksızın insanlar üzerinde çok güçlü bir etkiye sahiptir.

Yonca çayır: birçok hastalıktan kurtuluş

Çim genellikle ateroskleroz tedavisi sırasında kullanılır, çünkü yonca flavonoidlerle yağların metabolizmasını geliştirebilir. Şifalı bitkiler-şifacılar arasında en etkili olanı, sadece çiçeklerle yapraklı üst kısımların kullanıldığı alkol tentürü olarak kabul edilir. Ancak, bir kişide baskının nispeten kararlı olması şartıyla, baş ağrıları ve kulak çınlaması rahatsız edici.

Yonca çayır hastalıklardan

Aşağıdaki önerilere uyarak böyle bir çözüm yapabilirsiniz: 40 gr. yonca 10 gün boyunca 0,5 litre alkol ile verilmelidir. Yüzde 40 olmalı. Depolama yeri, ilacın güneşten güvenli bir şekilde saklanması için sadece karanlık bir yerde olmalıdır. Periyodik olarak, şişenin çalkalanması gerekecektir. Çare hazır olduğunda, akşam yemeğinden önce veya yatmadan hemen önce için. Doz - günde 20 ml. Katılan hekim izin veriyorsa, kursa iki hafta devam edilebilir. Bu günler geçtikten sonra, vücut yaklaşık iki ay dinlenmeli, daha sonra kurs tekrarlanabilir.

Solunum yolu ile ilgili tedavi gerekiyorsa, geleneksel tıp bu şifa bitkisini kullanır:

 • soğuk algınlığı;
 • bronşit, özellikle kronik hale gelmişse;
 • boğmaca ile;
 • kalıcı öksürük;
 • bronşiyal astım.

Bu hastalıklardan kurtulmak için bu tarifi kullanın: 5 dakikadan fazla kaynatılmamış yüzde 10'luk bir kaynatma, günde 3 veya 4 kez 0,5 fincan içine alınır.

Bitkinin kullanımı sayesinde, "kötü" kolesterol seviyesini azaltmak, oksijen açlığını gidermek ve bağışıklık sisteminin yeteneklerini arttırmak mümkündür.

Yonca, anti-enflamatuar bir etkiye sahiptir. Kuru ot gazlı bezden yapılmış bir torbaya doldurulur ve kısa bir süre kaynar suya indirilir. Hafifçe soğumaya bırakın ve sıcakken, bir kümes hayvanı olarak iltihaplı bölgeye uygulayın. Bu nedenle çeşitli apse, skrofula, furunculosis, mısır, yanıklar tedavi ederler ve bu tedavi nevralji ve eklem ağrısı söz konusu olduğunda da yardımcı olur.

Hepatit B, mastitis, PMS ve diğer hastalıkları olan kadınlara yardımcı olmak için yonca

 1. Emzirme. Emziren, ancak yeterli sütleri olmayan kadınlar için iyi haberler var. Yonca ile oluşumunu artırabilirler. Bunu yapmak için, özellikle laktasyonu iyileştirmek için aromatik yonca çayı için. Aşağıdaki gibi hazırlanır: 10 gram alınır. doğranmış yonca kafaları ve St.John's wort, 20 g karışıma eklenir. Frenk üzümü yaprağı. Kaynar su ile demlemeniz gerekir.
 2. PMS. Bitkideki flavonlar, bir kez insan vücudunda, kendilerini seks hormonları olarak gösterir. Yonca kafaları, kadın cinsiyet hormonlarına çok benzeyen maddeler içerir. Bu özellik menopozal sendromlar, uterus kanaması sırasında her ay menstruasyon ağrılı ve zor ise parlak patlamaları söndürmek gerektiğinde kullanılır. Bunu yapmak için aşağıdaki ilacı hazırlayın. Oranlar aşağıdaki gibidir: Bir bardak kaynar suya 3 çay kaşığı doğranmış çiçek başları alınır, ancak stipüller ile birlikte toplanırlar. İnfüzyon iyi sarılır ve 1 saat bekletilir, daha sonra infüzyonu süzmek ve içmek için kalır. Günde 4 kez içerseniz, yaklaşık yarım saat, çeyrek fincan yediğinizden emin olduğunuzda tıbbi etki fark edilir.
 3. Meme iltihabı. Bir kadın mastite başlarsa, ondan kurtulmanın basit bir yolu vardır. Yonca ve keten çiçeklerini eşit oranlarda alın, birkaç gün boyunca bunların infüzyonunu için. Ancak keten tohumu çiçeklerinin toksik olduğunu ve müshil özelliklere sahip olduğunu düşünmelisiniz, bu yüzden dikkatli olunmalıdır.

Diğer hastalıklar

 1. Kadınlar lökorea konusunda endişe duyduklarında, vulvit ortaya çıktı; Bu hastalıkları durdurma fırsatı var. 6 saat içinde, 0.5 l kaynar su ile 2 yemek kaşığı yonca üste verilir. Daha sonra bu infüzyon, kaynamış suyun zaten bulunduğu temiz bir kaba dökülür.Sıvı yeterince sıcak olmalıdır. Yerleşik banyolar şeklinde bir alet kullanın. Ama douching yapabilirsiniz.
 2. Kadınlar için, sitosterollerin bitkide varlığı önemli bir faktördür, çünkü yaşlanma karşıtıdırlar ve kolajen ve elastin sentezini önemli ölçüde uyarabilirler. Ayrıca, bu maddelerin doğal bir UV filtresi olduğu ortaya çıktı.
 3. Yoncada izoflavonoid maakyanin vardır. Bu bileşik fungisidaldır, özellikleri mantar hastalıklarıyla mücadele gibi bir kaliteyi içerir.

Yonca başka hangi yararlı maddelere sahiptir?

Bitkilerde tanenler var. Onların değeri, iltihaplanma süreçlerinin gelişmeyeceği mukoza zarlarında özel bir koruyucu membran oluşturabilmeleridir.

Yonca çayırının faydalı maddeleri

Ayrıca hücresel düzeyde metabolizmada aktif rol alırlar. Vücut üzerinde toksik etkisi olan ağır metallerin tuzları vücutta birikirse, tanenler onlarla birleşebilir, çökelebilir ve daha sonra vücuttan uzaklaşabilir. Yonca, zehirlenme meydana gelirse veya bir kişi artan radyasyon bölgesinde ise yardımcı olabilir.

Yonca salisilik asit içinde yeterli miktarlarda bulunur. Çünkü yonca antiseptik ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Özellikle bitkinin bu yararlı özelliği bademcik iltihabı, akciğer hastalıkları ve soğuk algınlığı için kendini gösterir.

Durumu iyileştirmeye, balgam söktürücü, antiseptik ve hemostatik olarak desteklemeye yardımcı olacak basit bir tarif var. 3 yemek kaşığı alın, bir termos içine koyun, 0,5 litre kaynar su dökün. 6-8 saat içinde açabilirsiniz, ancak o zaman infüzyon hazır olacaktır. Ortaya çıkan içecek üç bölünmüş dozda içilmelidir. Yemeklerden 40 dakika önce alınmalıdır.

Lif de yoncada bulunur. Bu, bağırsağa girmenin sinir uçlarını tahriş etmeye başladığı anlamına gelir, bu da olumlu bir etki verir:

 • peristalsis gelişir;
 • daha iyi bir genel sindirim süreci var.

Bağışıklığı arttırmak sadece gerekli, hayat modern bir insan için çok stresli. Ve zengin bir vitamin ve protein, karbonhidrat ve yağ içeriğine sahip yonca buna tekrar yardımcı olacaktır. Bu tarifi takip etmek yeterlidir: 3 yemek kaşığı bitkinin bir termos içine dökün ve iki litre kaynar su dökün. Kapağı sıkıca kapatın ve 2-3 saat bekletin, iyice demlenmesine izin verin. Sonra biraz sıkılmış limon suyu ve biraz da tatlandırın tatlım. Yemeklerden önce, günde üç kez, yarım bardak içmeniz gerekir.

Yonca insanlar için çok faydalıdır. Dahası, çok nazik bir şekilde birçok hastalıktan kurtulabilen tentürler, losyonlar, kompresler, kaynatma şeklinde alınabilir.

Yonca çeşitli rahatsızlıklara yardımcı olur. Bu:

 1. Soğuk algınlığı, ateş, boğazda konsantre ağrı ve şiddetli öksürük eşlik eder. Yonca, balgamın daha yoğun terlemesini ve sıvılaşmasını teşvik eder.
 2. Migren, kramp ve kramplar, nevralji. Semptom azalması, yonca alındıktan sonra kan damarı duvarlarının esnekliğinin geri gelmesi, kan pıhtılaşmasının iyileşmesi ve temizlenmesi nedeniyle oluşur.
 3. Genitoüriner sistemde meydana gelen iltihap.
 4. Anemi, dismenore, tümörler.
 5. Göz hastalıkları. Bir diken ortaya çıkarsa, aşılanması gereken taze bir bitkinin suyu yardımcı olacaktır ve bir alerji oluşursa, sadece gözlerinizi yıkayın.

Kontrendikasyonlar nelerdir?

Yoncayı tıbbi amaçlar için kullanmadan önce, arzunuzu bir doktorla tartışmalısınız. Bu bitkinin düşük kadınlara sahip olduğu için hamile kadınlara önemli ölçüde zarar verebileceği unutulmamalıdır.

İnme sonrası, ishal ve bazı kanser türleri olan tromboflebit için yonca kullanılması önerilmez.

Video: tıbbi özellikleri ve kontrendikasyonları yonca çayır

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat