Yavru kediler ne zaman kendi başlarına yemeye başlar?

Bir yavru kedi herhangi bir çocuğun ve bazen de bir yetişkinin hayalidir. Nezaket, hassasiyet ve şefkat hissine neden olurlar. Ancak, bunun yanı sıra, herhangi bir yavru kedi küçük bir hayvanın yaşamından ve sağlığından sorumludur. Çaresiz doğarlar ve özel bakım gerektirirler. Doğumdan üç hafta sonra, bağımsız olarak hareket etmeye başlarlar. Ve birçok sahibin, bir yavru kedi kendi başına yiyecek almaya başladığında ve bir yavru kedinin yemeyi nasıl öğreteceği konusunda bir sorusu vardır.

Yavru kedi kendi başına yemeye başladığında

Bir kedi yavruları nasıl besler?

Bir yavru kedi yetişkin bir kedi tarafından yetiştirilirse, hızla bağımsız hale gelir. Yaklaşık iki ay boyunca, yavru kedi anne sütü ile beslenir, ancak gelişimi ve adaptasyonu kendinden eminse, kedi yavruları sütten daha erken sütten keser. 3-4 aylıkken, yavru kedi annelerinden ayrı olarak bağımsız olarak yiyebilir.

Normal olarak, yavru kediler 6-8 haftaya kadar bir kediyi emebilir ve bu durumda kedinin kendisini izlemek önemlidir. İyi beslenmeli ve dinlenmelidir, böylece tüm yavru kedi yeterli süt alır ve yararlı özelliklerini kaybetmez. Kedi tüm gereksinimleri almazsa, hızla tükenir ve hastalanabilir, bu anlarda kedilerde anne içgüdüsü tetiklenir ve kendini koruma içgüdüsü arka plana kaybolur. Bir kedinin bir süre yavru kedilerden alınması, beslenmesini izlemesi, yiyeceklere vitamin katması veya kalsiyum enjeksiyonları yapması gerekir.

Yavru kedi kedi olmadan bırakılırsa

Yavruların anne bakımı olmadan bırakıldığı zamanlar vardır ve onlar hakkındaki tüm sorumluluk ve endişeler sahibinin omuzlarına düşer. Yavru kedinin rahat hissetmesi için sadece beslenmeye değil, aynı zamanda bakım, bakım ve sevgiye de ihtiyacı vardır. Sıcak ve rahat bir konut ayarlamalıdır, özel bir ev veya yumuşak bir bezle kaplı bir kutu olabilir. Kendini güvende hissettiği anda yemek yemekten mutluluk duyacaktır.

Kedi sütü, daha önce 37 dereceye kadar ısıtılan inek sütü ile değiştirilebilir. Yavru kedi 2 haftalık olana kadar, günde 8 kez beslenmesi gerekir, düzenli bir tıbbi pipet, besleme sürecini hem sahip hem de hayvan için daha uygun hale getirecektir. Pipet, emzikli özel bir küçük şişeyle değiştirilebilir, bir veteriner eczanesinde satın alınabilir. Yavru kedi aç olduğunda, tanınması kolaydır, gıcırdayacak ve burnunu süt arayışı içinde sokacaktır.

Bir yavru kedi kendi başına yemek için nasıl yardımcı olur?

1.5 aylıkken, yavru kedi akıllı değildir ve bazen bu bağımsız olarak yemeyi öğrenmenin önünde bir engeldir. Bir kedi yavrusu bir kedi tarafından yetiştirildiğinde, örneğine göre, ona düzgün bir şekilde nasıl yemek yiyeceğini gösterir, onu bir kaseye iter, gerekli sakinliği ve güvenliği sağlar. Meraklı yavru kedi süt içtikten sonra bir kediyi ve ağzını koklar ve hatta yalayabilir. Bu, yavru kedinin bağımsız yemeye hazır olduğuna dair bir işaret olarak hizmet eder - yeni olaylardan ve değişikliklerden korkmaz.

Anne olmadan bırakılan yavru kedi daha huzursuz ve temkinli, kaseye yaklaşmaktan korkacak. Başlangıçta, hayvanı okşayarak sakinleştirmeniz, hiçbir şeyin onu tehdit etmediğini açıkça belirtmeniz gerekir. Bir sonraki adım: hayvana kasede sevdiği bir muamele olduğunu göstermeniz gerekir. Parmağınızı bir kaseden sütle ıslatabilir ve bir yavru kedinin ağzını bulaştırabilir, ardından namluyu dikkatlice bir kaseye doğru yönlendirebilirsiniz. Kase, büyümesi için uygun olan yavru kedi için rahat olmalıdır.

Hangi yaşta bir yavru kedi beslenebilir?

Kedi olmadan büyüyen bir yavru kedi genellikle 3 haftalıkken kendi başına yemeye hazırdır. Bu önce kontrol edilmelidir. Küçük bir tabakta, bir çorba kaşığı kadar olmayan bir hacme sahip ılık süt dökmeniz gerekir, yavru kedi kendini yemeye hazırsa, içmeye başlayacaktır. Tabii ki, ilk bağımsız yemeğe yüksek sesli bir snort, kirli bir namlu eşlik edecek, ancak bir yavru kedi bir pipet yardımı olmadan yemeyi nasıl öğrenecek.

Birkaç gün sonra, vücuduna gerekli tüm vitamin ve mineralleri alması için sütün üzerine küçük bir bebek sütü karışımı ekleyebilirsiniz. Beslenme, hayvanın büyümesi ve sağlığı için gerekli olan tam beslenme ve gelişimi sağlayacaktır.

Süt ile beslenme başarılı olursa, 6-8 hafta boyunca konserve et, tavuk suyu veya yavru kedi için özel yem şeklinde tamamlayıcı gıdalar sunabilirsiniz. Başlangıçta, tamamlayıcı gıdaların kısımları küçük olmalı, yavaş yavaş arttırılmalıdır.

Yavru kedi beslenme yaşı

Yavru kedi beslenmesi
Şirin yavru kedi sahiplerinin çoğu, hayvan kendi başına yemeye başlar başlamaz, beslenmenin izlenmesi gerekmediğine inanmaktadır. Ancak bu görüş yanlıştır, hayvanın yaşına karşılık gelmeyen yanlış bir diyet ciddi sindirim sorunlarına neden olabilir.

Dikkate alınması gereken ana kurallar:

  1. Bir yavru kedi bir aylık olduğunda, henüz dişleri olmadığı için beslenmesi hala akıcı olmalıdır. Bu dönemde bebek maması, sıvı irmik, yumuşak kaynatılmış yumurta sarısı idealdir. Et ve balık pürelerine izin verilir, ancak sadece sıvı patates püresi şeklinde.
  2. İki aylıkken, yavru kedi değil, bir adam tarafından yetiştirilmiş olsa bile, tamamen ve dışarıdan yardım almadan yiyebilir. Hayvanın süt dişleri vardır, bu sayede diyete daha sert yiyecekler dahil edilebilir. Ancak rahat ve uygun bir sindirim için sıvı yiyecekler hariç tutulmaz. Bu yaşta, yavru kedinin iyi pişmiş tavuk, süzme peynir, karabuğday veya pirinç kabuğu çıkarılmış tane menüsüne ekleyebilirsiniz. Haşlanmış sarısı, ekşi sütlü ürünler sunabilirsiniz.
  3. Üç aylıkken, kediler için kuru yiyecekleri tanıtmayı deneyebilirsiniz, kedinin cinsine ve yaşına göre seçilmelidir. Özet akışından tasarruf etmeye gerek yok, premium özet akışını seçmek daha iyidir. Ucuz yemler kemik ve et atıklarından yapılır; bir yavru kedilere doğru beslenme sağlayamazlar.
  4. Yiyeceklere ek olarak, yavru kedi çekirdeksiz balık, sakatat ve sebzeleri tadabilir. Hayvanın beslenmesinin çeşitlendirilmesi, bir yiyeceğe alışması önemlidir, kediler yetişkinlikte diğer yiyecekleri yemeyi reddeder.

Hayvanın sahibi hangi yiyeceğin daha iyi seçileceğinden şüphelenirse, bir veterineri ziyaret edebilirsiniz. Beslenme ile ilgili önerilere ek olarak, yavru kedinin bakımı ve yeni yiyeceklere alışması hakkında ipuçları verecektir.

Yararlı İpuçları

  1. Yavru kedinin bir kaseden yemekten zevk alması için, uygun bir boyuta ek olarak, her zaman temiz olmalıdır. Kabın yanında, düzenli olarak değiştirilmesi gereken temiz su içeren bir daire olmalıdır.
  2. Başlangıçta, bir yavru kedi pençeleriyle bir kaseye adım atabilir, sabırlı olmanız ve bunun için bir yavru kedi azarlamanız gerekmez, aksi takdirde beslenme ile ilgili bir korkusu olacaktır. Bunu dikkatlice düzeltmeniz gerekiyor, zaman içinde yavru kedi bunun gerekli olmadığını anlayacak.
  3. Bir yavru kedinin yiyor olup olmadığını anlamak için tepsisine dikkat etmeniz gerekir. Hayvan düzenli olarak tepsiye giderse, yeterli miktarda beslenme aldığı anlamına gelir. İyi beslenmiş bir kedi yavrusu eğlenceli ve eğlenceli olacak.
  4. Yavru kedinize sağlığını iyileştirmek için ekstra vitaminler verebilir ve sindirimi iyileştirmek için karnına düzenli olarak masaj yapabilirsiniz.

Yavru kedi erken bağımsız hale gelir, ancak onlara gelişim için gerekli tüm koşulları sağlamak ve onları sevgi ile çevrelemek önemlidir.

Video: nasıl bir yavru kedi bağımsız olarak yemek öğretmek

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat