Yenidoğanlarda kolik: belirtiler, nedenler ve tedavi

İlk çocuk ailede göründüğünde, her zaman yeni ve bilinmeyen, büyük bir sevinçtir. Çocuk ağlamaya başlarsa, genç ebeveynler endişelenir, endişelenmeye ve bunun için endişelenmeye başlar. Yenidoğanlarda kolikin çocuğun vücudunda normal bir süreç olduğunu söylemeye değer, ancak oldukça acı verici ve bunun için henüz bir tedavi yok.

Yenidoğanlarda kolik

Kolik karın bölgesinde şiddetli ağrıya neden olur, bu nedenle bebek korkunç bir şekilde ağlar. Ama her şey ilk bakışta göründüğü kadar korkutucu değil. Bir bebekte veya yenidoğanda kolik oluşumu sürekli bir fenomen değildir ve yavaş yavaş kaybolur. Ve acıyı biraz hafifletmek için birkaç yöntem var.

Ebeveynlerin anlaması gereken ana şey: bir bebekte kolik korkunç bir sorun değildir, bir süre sonra kendi kendine kaybolur. Bir çocuk doğar ve üç hafta sonra karnında sorun yaşamaya başlayabilir. Genellikle bebeğe üç aya kadar eşlik ederler.

Yenidoğanlarda bağırsak kolik görünümü

Yeni doğmuş bir bebeğin olduğu bir ailede, özellikle geceleri bebeğin sık çığlıklarını duyabilirsiniz. Çoğu durumda, çocuk karın ağrısı nedeniyle yırtılır. Bunlar koliktir, süreleri üç saate kadar olabilir.

Hemen hemen her yenidoğan kolikten muzdariptir ve böyle bir süreç muhtemelen insanlık kadar uzun bir süredir bilinmektedir. Ancak ilaç henüz bu sorunu ortadan kaldıracak bir ilaç icat etmedi. Daha büyük çocuklar da kolik var, ancak vücut daha güçlü ve dış ortama uyarlanmış.

Bebeklerin neden kolik geliştirdiğine dair birkaç hipotez vardır. Bunlardan en yaygın olanı mideye aşırı hava girmesidir. Beslenme veya güçlü ağlama sürecinde, çocuk onu yutar ve bu da böyle bir eyleme neden olur.

Tıp uzmanları koliklerin çeşitli nedenlerini tanımlar:

 1. Besleme işlemi meme tarafından gerçekleştirilirse, belki de bebek meme ucunu doğru şekilde yakalamaz. Bu süreçte, bebeğin yeterli havası olduğu ortaya çıkıyor. Bu koliklere neden olmayabilir, ancak karmaşıklaşır ve seyrini daha acı verici hale getirir.
 2. Besleme bittiğinde, bebek midede bulunan aşırı hava ile geğirmedi. Daha sonra hava bağırsaklara dağıtılır, duvarlarını sıkar ve korkunç ağrı ortaya çıkar.
 3. Çocuk çok yalan söylüyor. Bu sindirim sırasında rahatsızlığa yol açar ve şiddet ve ağrı ortaya çıkar.
 4. Bebek sık sık ağlar. Bir çocuğun mide ağrısı olduğunda, çığlık atıyor ve kükrüyor ve kükrüyor, şu anda çok fazla hava yutar ve bu da yeni ağrılara yol açabilir.
 5. Çocuk aşırı beslendi. Bir bebek vücudunun sindirebileceğinden daha fazla yiyecek yediğinde, yiyecek midede kalır, fermantasyon başlar, gazlar ve kolik nöbetleri ortaya çıkar.

Yenidoğan ve bebekte kolik belirtileri

Genellikle kolik, çocuğun davranışında ortaya çıkan semptomlara göre ebeveynler tarafından belirlenir. Çocuk ağlayarak yüksek sesle çığlık atmaya başlar. Bu fenomen beklenmedik bir şekilde başlıyor ve bitiyor. Küçük çocuklarda, mide problemleri genellikle akşamları beslendikten sonra başlar. Bu durum ortalama üç saate kadar sürebilir. Daha büyük çocuklar hafif bir şişkinliğe sahip olabilirken, genellikle gerginlik, sıkı bacaklardan kırmızı bir yüze sahiptirler.

Yenidoğan ve bebekte kolik belirtileri

Kolik acıdır ve her insanda kendini farklı şekillerde gösterir.Bir çocuk çok ağlayabilir, ellerini sallayabilir, başka bir bebek acı içinde bükülür ve üçüncüsü - şiddetli ağrıdan yumruğunu ısırmaya çalışır.

Her durumda, kolik oluşumunun teşhisi doktor tarafından yapılmalıdır. Bebek aniden ağlamaya başladıysa ve sarsılamıyorsa, hemen bir çocuk doktoruna danışın. Çocuk doktoru bebeği muayene edecektir ve sadece bu durumun olası tüm varyantları hariç tutulduğunda kolik teşhis edebilirler.

Ebeveynlerin hatalı spekülasyonları

Belki de her anne, çocuk küçükken ve karnındaki bir ağrı nedeniyle gece yüksek sesle çığlık attığında böyle bir sorunla karşılaştı. Bunu yapmak için, elbette, ağrıyı ortadan kaldırmak veya en azından azaltmak için çeşitli yöntemler kullandı, böylece çok acı verici olmayacaktı. Tüm annelerin seçtiği yöntemler neredeyse aynıdır. Bunlardan herhangi biri bebeğin ağrıyı hafifletmesine ve daha ziyade onları rahatlatmasına yardımcı olmayı amaçlamaktadır - ağrı giderse, sorun olmaz.

Küçük bir çocuk acı çektiğinde, ona herhangi bir şekilde yardım etmek istiyorum ve daha sonra ebeveynler, etkili olup olmadıklarını anlamadan tüm yöntemleri üst üste kullanmaya başlarlar. Örneğin, bebeklerde ve yenidoğanlarda kolik oluşumu ile ilgili birkaç hipotez vardır, buradan kabul edilen tedavi yöntemlerinin genellikle bir sonuç vermediği ve bazı durumlarda kırıntıların sağlığına zarar verebileceği açıktır.

 1. Hipotez: Yenidoğanlarda ve bebeklerde bu tür ağrının emzirmeden sonra ortaya çıkabileceği, ancak anneden önce belirli yiyecekler kullandığı düşünülmektedir. Yani, özel diyetleri takip etmez ve böyle bir reaksiyona, çocuğun vücuduna yol açan yiyecekleri yer. Ve eğer özel bir diyet uygularsa, bebeğin karın ağrısı olmaz. Sonra soru şu, bu tür maddeler yapay beslenmekte olan bir çocuğun vücuduna nasıl giriyor? Annenin yediği, yeni doğmuş bir bebekte kolik görünümünü etkilemez.
 2. Hipotez: Bazıları koliklerin disbiyozdan geldiğine inanır. Çocuk hala çok küçük ve vücudu oluşum sürecine yeni başlıyor, bu nedenle midesinde koruyucu mikroflora yok. Hiçbir kitapta ve çocukluk çağı hastalık kayıtlarında disbacteriosis yoktur.
 3. Hipotez: Dört aylıktan küçük çocuklarda bağırsaklar kararsızdır ve sindirim sırasında kolik görülür. İstatistiklerden, yenidoğanların neredeyse% 70'inin kolik muzdarip olduğu izlenmektedir. Geri kalan% 30'unun yetişkin olarak belirlenmiş bir işi olan bir midesi var mı?
 4. Hipotez: Genç ebeveynler, bebeklerinin laktoz intoleransı nedeniyle kolik olduğunu düşünür. Laktoz içermeyen karışımları yiyen çocukların da kolik vardır. İstatistiklere göre, üç aylıktan küçük çocukların% 70'i 130.000 yaşta bir çocukta kolik ve konjenital laktoz eksikliğinden muzdariptir.

Çocuğun kolik varsa ve anne diyetinde diyet kullanmaya başlarsa, dysbiosis için ilaçlar satın alınır, laktozu emmek için ilaçlar ve enzimler kullanılır, o zaman bu girişim iyi bir şeye yol açmaz, ancak sadece çocuğun sağlığına zarar verebilir. Bu tür yöntemler çocuğu kolikten kurtarmaya yardımcı olmaz. Bebeği korkunç acıdan kurtarmak için, deneyimli doktorların önerilerini kullanmak daha iyidir, bu her zaman yardımcı olmaz, ancak kesinlikle çocuğun sağlığı için güvenli olacaktır.

Yenidoğanlarda ve bebeklerde kolik oluşumunu önlemek için zararsız yollar

Bugün eczanede küçük çocuklarda karın ağrısı için birçok farklı ilaç bulabilirsiniz, yani kolik, ancak bu fenomen için tek bir güvenilir ilaç olmadığını iddia eden tıp uzmanları var. Böyle bir sorunla başa çıkmak için, üç ay ve zaman boyunca stok yapması gereken sadece ebeveyn sabrı yardımcı olacaktır. Karındaki ağrılar geçicidir ve çocuk üç aylık yaşlara ulaştığında geçer.

Yenidoğanlarda ve bebeklerde kolik oluşumunu önlemek için zararsız yollar

Bu gibi durumlarda çocuk doktorları hemen ilaç reçete etmez, başlangıçta aşağıdaki eylemleri sunarlar:

 1. Bebeğin karnına masaj yapın, bu tür masajlar her gün ve birden fazla kez yapılır.
 2. Sıcak bebek bezi. Birçok anne karnın ısınmasının ağrıyı azalttığını belirtti. Bunu yapmak için, bebek bezini ütülemek ve bebeğin karnına koymak yeterlidir.
 3. Çocuk daha dik olmalıdır. Bu sadece yedikten sonra değil, gün boyunca gereklidir. Buna göre, bu bir sonuçtur - bebeği olabildiğince taşımaya değer.
 4. Mümkünse, ebeveynlerin özel bir sırt çantasında veya bir askıda giymesi çocuk için iyi olacaktır. Bebeğin herhangi bir hareketi bağırsakları için faydalıdır.
 5. Bebek emziriyorsa, emzirme uzmanından yardım alabilir ve tavsiyesini alabilirsiniz. Özel dernekler ve merkezler var.
 6. Çocuk yapay besleniyorsa, ilavesi bir tüp olan bir şişe satın almalısınız. Havayı boşaltmak için kullanılır. Bu set sayesinde, beslenme sırasında hava pratik olarak bebeğin midesine girmez.
 7. Havalandırma borusunu kullanabilirsiniz. Çocuk uzun süre osurmamış ve osurmamışsa kullanılır. Yardımı ile rektuma girmiş olan gazları çıkarabilirsiniz. En önemlisi, bağırsakta biriken hava ağrıya neden olur. Her zaman hızlı gitmez ve böyle bir süreci hızlandırmak başka türlü mümkün değildir.

Yeni doğmuş bir bebekte ve kolikli bir bebekte ağrı nasıl giderilir

Yeni doğmuş bir bebekte ve kolikli bir bebekte ağrı nasıl giderilir
Çoğu çocuk doktoru, modern tıpta, tek bir ilacın değil, bir çocuğu kolikten kurtarmaya yardımcı olabileceği versiyonuna uymaktadır. Tüm bunlara rağmen, yenidoğanda ve bebekte kolik nedeniyle şiddetli ağrı için kullanılabilecek bazı ilaçlar vardır. Koliklerden kurtulup kurtulmayacaklarını söylemek zordur, ancak gaz üretiminin daha az olacağı kesin olarak garanti edilebilir.

Bileşimlerinde simetikon içeren ilaçlar, çocuğun bağırsaklarında gaz oluşumunu azaltmaya yardımcı olur. Eylemi, kabarcıkların bir sıvıya dönüştürülmesini ve daha sonra midenin duvarlarındaki baskının düşmesini amaçlamaktadır. Bu arada, Riabal en etkili ilaç olarak kabul edilir - şiddetli ağrısı olan bebeklere şurup verilebilir, etkisi 10-15 dakika sonra görülür ve 8 saat sürer.

En güvenli olanı rezene meyveleri ile farmasötik preparatlardır. Bu tür fonlar çocuğun vücuduna zararsızdır ve üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir, bağırsakta gaz oluşumunda bir azalmaya katkıda bulunur.

Sonuç olarak, yenidoğanda kolik yaygın bir olgudur ve oldukça sık görülür. Bir anne bebeğinin ağlamasını veya acı hissetmesini istemez, ancak bu süreç acı verir, bu nedenle bebek ağlar, ağlar ve hatta kolik ile bağırır. Bebeği kolikten kurtarmak için modern tıp henüz bir ilaç icat etmedi. Ve hemen hemen her çocuk böyle bir fenomenden muzdariptir. Böyle bir durumda, ebeveynler sadece sabırlı olabilir ve elbette bebeklerinin ağrısını azaltmak için çeşitli teknikler uygulayan ağrı geçene kadar bekleyebilir. Doğumdan üç ay sonra kolik geçecek ve artık bebeği veya ebeveynlerini rahatsız etmeyecektir.

Video: yenidoğanda kolik nasıl tedavi edilir

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat