Chokeberry kompostosu: 8 tarif

Chokeberry, kompozisyonda bulunan yararlı elementlerin ve vitaminlerin geniş listesi nedeniyle birçok yararlı özelliğe sahiptir. Berry toksinleri ve zehirleri giderir, kolesterolü normalleştirir, hafif diüretik özelliklere sahiptir, kısmen ateroskleroz ve radyasyon hastalığına karşı savaşır. Ayrıca, haşlanmış meyve kompostosu kabızlığı ortadan kaldırır, soğuk algınlığı sırasında bağışıklığı korur ve tiroid hastalıkları üzerinde profilaktik bir etkiye sahiptir.

Chokeberry kompostosu

Chokeberry kompostosu: klasik

 • limon - 30 gr.
 • toz şeker - 480-500 gr.
 • siyah chokeberry - 550 gr.
 • sofra suyu (içme) - 2,4 l.
 1. Meyvenin bir adımda sıcak tatlı bir bazla döküldüğü için tarifin uygulanması kolaydır. Tekrarlanan kaynama ve infüzyon hariç tutulur. Bu bileşenlerin tümü 3 litrelik bir kavanozda listelenmiştir.
 2. Önce içeceğin şişeleneceği kapları hazırlayın. Soda ile yıkayın, durulayın ve iyice kurulayın. Bir damla nem bile oksidasyona ve hasara katkıda bulunur.
 3. Chokeberry'yi sıralayın, sadece sağlıklı meyveleri seçin. Manikür için makas al, at kuyruğunu kes. Mermiye zarar vermeyin. Meyveleri musluğun altında yıkayın, havlularla kurutun.
 4. Dağ külünü steril bir kaba gönderin, dilimlenmiş limon (çekirdeksiz) ekleyin. Ayrı olarak, sofra suyunu tavaya dökün, şekerle karıştırın. Bir kaynamaya getirin ve kumu tamamen çözün.
 5. Tatlı taban pürüzsüz olduğunda, 3 dakika daha pişirin. Ayrılan aralıktan sonra şurubu chokeberry'ye aktarın ve kavanozu sallayın. Kabın boynun altına, üstte hava birikmeyecek şekilde doldurun.
 6. Kapları hemen kalay içeriği ile sıkın, eski sweatshirt'i kavanozun üzerine sarın. İçeceği soğumaya bırakın, uzun süreli koruma için 24 saat sonra soğumaya bırakın.

Haşlanmış aronia ve kiraz

 • vişne suyu (taze sıkılmış) - 235-240 ml.
 • chokeberry - 650 gr.
 • filtrelenmiş su - aslında
 • kiraz yaprakları (tercihen kuru) - 12 adet.
 • toz şeker - 0,5 kg.

 1. Kiraz yapraklarını hasat etmek için ideal seçeneğin Mart'tan Nisan'a kadar olduğu düşünülmektedir. Ancak, kurutulmuş değil, taze yaprakları alabilirsiniz. Sitrik asit yerine vişne suyu eklenir.
 2. Önce hammaddeleri hazırlayın. Aronia sıralamak, dalları kaldırmak, yaprakları, tırnak makası ile ponytails kesmek. Çilekleri durulayın ve havlular üzerinde kurutun.
 3. Kiraz yaprakları taze ise, durulayın. Kuru kompozisyon, peçete ile durulamak ve kurutmak için yeterlidir. Yaprakların hacminin yarısını ölçün, 0.5 l ile karıştırın. temiz su, şeker, ocakta koyun.
 4. Kaynatın, 5 dakika daha bekleyin ve ısıyı kapatın. Siyah chokeberry'yi soğutulmuş et suyu ile karıştırın, 7 saat bekletin. Son tarih bittiğinde, oluklu kaşıkla bir meyveyi yakalayın.
 5. Yaprakları ve vişne suyunu infüzyona ekleyin, kaynadıktan sonra 6 dakika orta ateşte pişirin. Çilekleri beyazlatmak için içeri girin: 3 dakika kaynar suya daldırın, sonra hemen buzlu suya aktarın.
 6. Soğutulmuş dağ külünü sterilize kuru kavanozlara koyun, şurubu ekleyin. Kavanozu tavaya koyun, omuzların üzerine kaynar su dökün. Kompostoyu yarım saat kaynatın ve orta derecede kaynatın.
 7. Zaman geçtiğinde, içeceği kapaklarla sıkın, bir kazakla sarın ve soğuyana kadar baş aşağı bırakın (10-14 saat). Sonra kompostoyu soğuğa aktarın.

Haşlanmış chokeberry ve frenk üzümü kompostosu

 • toz şeker - 0.75 kg.
 • Aronia - 1 kg.
 • kuş üzümü (tercihen siyah) - 0,5 kg.
 • içme suyu - 3 l.
 1. Her şeyden önce, en çok zaman alan kısmı yapın. Kuş üzümü ve aronia sıralayın, yabancı enkaz, dallar, yapraklar, kuyruklardan kurtulun. Her tür meyveyi musluğun altında durulayın, kurulayın.
 2. 4 litre veya daha fazla hacme sahip ısıya dayanıklı pişirme kaplarını seçin. Kuş üzümü, toz şeker ile üvez dökün. İçeriği elinizle yavaşça karıştırın.
 3. Suya dökün, kaynar sıvı için biraz yer bırakın. Kabı ateşe gönderin, şeker parçacıkları çözünene kadar karıştırın. Bu olduğunda, 6 dakika daha buzdolabında saklayın.
 4. Bir kap soda ile iyice durulayın, kaynatın ve kurulayın. Aynı şekilde, kapakları sterilize edin. Sonra bitmiş komposto ve mantarı dökün. Baş aşağı serin, soğuğa koy.

Haşlanmış aronia ve elma

Haşlanmış aronia ve elma

 • limon suyu - 60 ml.
 • su - 2.3 litre.
 • Antonovka elması - 0.3 kg.
 • chokeberry - 350 gr.
 • toz şeker - 330 gr.
 1. Elmayı durulayın, çekirdeği özel bir bıçakla kesin. Kabuğu çıkarmayın. Güzel dilimler elde etmek için her meyveyi 4-6 bölüme ayırın.
 2. Elmaları bir tencereye koyun, limon suyu serpin ve karıştırın. Böyle bir hareket meyvenin kararmasını önleyecektir. Chokeberry'yi sıralayın, at kuyruğunu çıkarın, durulayın ve kurulayın.
 3. Kapları sterilize ettikten sonra kuru bir kaba meyve ve çilek gönderin. Suyu kaynatın, bulaşıkların boynuna dökün. Kapronu kapatın, 7-10 dakika bekleyin.
 4. Süzün, toz şekerle karıştırın, ateşe koyun ve parçacıkların çözünmesini bekleyin. Şurup hazır olduğunda, kaynar bir durumda, meyveleri ve meyveleri geri aktarın. Hemen sarın ve soğumaya bırakın.

Haşlanmış chokeberry ve deniz topalak kompostosu

 • içme suyu - 2.2 litre.
 • Deniz topalak - 0.45 kg.
 • toz şeker - 0.3 kg.
 • chokeberry - 270-280 gr.
 1. Malzemeler üç litrelik bir kavanoza dayanmaktadır. İlk önce dağ külünü ayırın, manikür için makas kullanarak kuyruklarının meyvesinden kurtulun. Sağlıklı meyveleri durulayın ve kurumaya bırakın.
 2. Deniz topalakını da aynı şekilde hazırlayın. Meyveler kurutulurken, kompostoyu dökmek için kapları sterilize edin. Kapakları kaynatın ve kabı kurutun.
 3. Kutulara siyah chokeberry ile deniz topalak gönderin, suyu kaynatın ve hammaddelere dökün. Bir saatin üçte birini bekleyin, ardından meyve suyunu boşaltın. Üzerine şeker ekleyin, tahıllar eriyene kadar kaynatın.
 4. Kütle homojen hale geldikten sonra, şurubu tekrar çilek kavanozuna dökün. Özel bir anahtarla kapatın, bir kazak altında çevirin ve soğutun.

Haşlanmış chokeberry ve ahududu kompostosu

 • ahududu - 370 gr.
 • chokeberry - 650 gr.
 • toz şeker - 360-400 gr. (tatmak için).
 • sofra suyu - 1.2 ml.
 1. Aroniyi duruladıktan sonra, meyveleri bir havlu üzerinde kurutun. Ahududu hamuruna zarar vermeden yavaşça durulayın. Ayrıca kurumaya bırakın.
 2. Şimdi meyveleri bir tencereye koyun ve üzerine kaynar su dökün, 10 dakika kısık ateşte pişirin (beyazlatma).
 3. Ham maddeleri hemen çıkarın, buz gibi sıvıya batırın. Bileşenleri sterilize edilmiş kaplara yerleştirin.
 4. Şimdi şurupla ilgilenin, sudan ve toz şekerden hazırlayın. Tahıllar çözündüğünde, kaynar tatlı tabanı meyvelere dökün.
 5. Kompostoyu mantar, kavanozları bir kazak veya eski bir battaniye ile sarın, ters çevirin. Bu pozisyonda, içeceği oda sıcaklığına getirin.

Dondurulmuş üvez ve nane kompostosu

Dondurulmuş üvez ve nane kompostosu

 • limon - 50 gr.
 • taze nane yaprakları - 30 gr.
 • donmuş aronia - 0.5-0.6 kg.
 • toz şeker - 550 gr.
 • su - 3.8 litre.
 1. Bu teknoloji ile pişirme kompostosunun avantajı, dondurulmuş meyvelerin hazırlanmasına gerek olmamasıdır. Zaten temizlenir ve yıkanır. Dağ külünün çözülmesini beklemeyin, hemen tencereye taşıyın.
 2. Limonun yarısını yıkayın, kurutun, dilimler halinde doğrayın, tohumları çıkarın.Meyveleri meyvelere karıştırın. Suya dökün, tavayı ateşe koyun ve içindekilerin kaynamasını bekleyin.
 3. Delme başladığında, toz şeker ekleyin. Kristaller eriyene kadar kütleyi kısık ateşte pişirmeye devam edin. Aynı aşamada, yıkanmış nane yapraklarına girin (tadı alınır).
 4. Şurup homojen hale geldikten sonra, bulaşıkları ısıdan çıkarın. Bir kapakla örtün, karışımın ılık bir duruma gelmesine izin verin. Meyveler biraz yumuşar, bu da ihtiyacımız olan şeydir.
 5. Komposto istenen koşula ulaştığında, mükemmel temiz kavanozlara dökün. Kalay veya naylon kapaklı mantar ve 10 saat bekletin. Soğuğa götürün.

Chokeberry ve erik kompostosu

 • sofra suyu - 2.6-2.8 litre.
 • Aronia - 300 gr.
 • erik (tercihen kırmızı) - 300 gr.
 • toz şeker - 0.6 kg.

 1. Orta derecede olgun ve sert erik seçin. Durulayın, ikiye bölün, taşı çıkarın. Şimdi chokeberry'yi hazırlayın (yıkayın, kurulayın, soyun).
 2. Üzerine komposto dökülecek kapları önceden sterilize edin. Kapakları kaynatın. Erikleri ve üvezleri kavanozlara koyun, suyu kaynatın ve meyveye ekleyin. Bir saatin çeyreğini bekleyin.
 3. Meyveler eşit olarak ısındığında, infüzyonu tavaya boşaltın ve kaynatın. Şekeri dökün, çözünmesini bekleyin. Kabı tatlı bir kütle ile çileklerle doldurun ve hemen bükün.

Haşlanmış İpuçları

 1. Yukarıdaki tarifler orta derecede tatlı bir içecek seven insanlara yöneliktir. İsteğe bağlı olarak, şeker miktarını artırabilir veya bal ile birleştirebilirsiniz.
 2. Bazı ev hanımları şekersiz komposto pişirmeyi tercih eder. Bu durumda, tedavi kullanımdan önce tadı tatlandırılır.
 3. Meyvenin değerli özelliklerini korumak için, yuvarlamadan önce kompostoya biraz limon suyu (5-15 ml) ekleyin.

Chokeberry'yi tatlı ve ekşi elma, ahududu, erik, siyah veya kırmızı kuş üzümü, bektaşi, armut ile birleştirin. İçeceği kiraz, kiraz, kayısı ve diğer mevsim meyveleri ile besleyerek kendi tariflerinizi oluşturun.

Video: kış için haşlanmış aronia ve elma

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat