Benekli zemin sincap - açıklama, yaşam alanı, yaşam tarzı

Benekli öğütülmüş sincaplar, uzun bir gövdeye ve kısa bir kuyruğa sahip küçük öğütülmüş kemirgenlerdir. Boyut ve şekil olarak, bu hayvan bir sincaba benzer, ancak ceket renginde, daha küçük kulaklarda ve daha kısa bir kuyrukta farklıdır. Doğu Avrupa'da yaygın olan endemik bir türdür. Bu hayvanlar Rusya, Ukrayna, Moldova'da az miktarda Belarus'ta ve Polonya'nın güneydoğusunda bulunur.

Benekli zemin sincap

tanım

Benekli öğütülmüş sincap, sincaba benzer şekilde orta büyüklükte bir kemirgendir (178-247 mm). Kürkün rengi, kuyruğun uzunluğu ve kulaklarından farklıdır. Sert saçlarla kaplı kuyruk, 2.5-5.6 cm uzunluğundadır, kulaklar çok kısadır, başın saçında neredeyse tamamen gizlenmiştir. Saç çizgisinin uçları açık renkte boyanır. Göğüsteki ceket grimsi kahverengimsi veya grimsi sarıdır. Eritmeden sonra olgun gophers'ın rengi genç bireylerden daha parlak hale gelir. Gözler büyük, koyu, sarımsı öğrencilerle. Ön bacakların dört parmağı vardır, üzerlerinde delikler kazmaya yardımcı olan düz, uzun ve güçlü pençeler vardır. Kemirgenlerin arka ayaklarında 5 parmak.

Mevsime bağlı olarak, yetişkin bir zemin sincapının vücut ağırlığı 170 ila 260 g arasında ve istisnai durumlarda 490 g'a kadar değişebilir.Yer sincapları kış uykusunda yattığında vücut ağırlığı ilkbahardan sonbahara kadar artar. Kış uykusu sırasında, gopher'in vücudu daha önce biriken yağ rezervlerinden enerji çeker, bu nedenle vücut ağırlığı bahara kadar yavaşça düşer. Yetişkin erkekler genellikle kadınlardan daha büyüktür.

doğal ortam

Benekli öğütülmüş sincap çeşitleri Doğu Avrupa'dadır. Yaşam alanları Polonya'nın güneydoğusundan doğuda Rusya'nın merkezindeki Volga Nehri'ne kadar uzanır. Benekli zemin sincapları Ukrayna ve Moldova'nın birçok bölgesinde yaygındır. Belarus'un doğu ve batı kesimlerinde küçük parçalanmış nüfuslar bulunmaktadır.

Benekli zemin sincapları Palearktik Menzil boyunca birçok habitatı işgal edebilir. Tipik habitatları bozkır alanları veya bozkır çayırlarıdır. Ayrıca otlakların ve düşük bitki örtüsüne sahip açık alanların bulunduğu yerleri tercih ederler.

üreme

Üreme mevsimi boyunca, dişiler kış uykusundan çıktıktan hemen sonra, erkekler kendilerini çekmek için münhasırlıklarını göstermeye başlarlar. Erkekler genellikle birkaç dişi ile çiftleşir, toplulukta yavrular yetiştirirler. Bu topluluklardaki gophers çok yoğun yaşıyor, bu da yakından ilişkili haçlara yol açıyor.

Benekli zemin sincapları yılda bir kez ürer. Üreme mevsimi 2 hafta sürer. İklim koşulları nedeniyle, genellikle düşük üreme oranları ve düşük doğurganlık oranları vardır. Nisan ayı sonunda ve Mayıs başında yavrular doğar. Ayrılmadan bir ayı bir delikte geçirirler. Gopher'in gebelik süresi yaklaşık 27 gün sürer ve çöp boyutu ortalama 6 yavrutur.

Benekli öğütülmüş sincaplar erken ilkbaharda çöpleri doğurur. Bu yeraltında gerçekleşir ve hayvanlara elementlerden ve yırtıcılardan korunma sağlar. Kural olarak, çöplere dikkat eden ve onları koruyan dişilerdir. Yavrular biraz büyüdükten sonra, alışmak ve uyum sağlamak için araziyi inceleyerek deliği terk etmeye başlarlar. Yetişkin bireyler olgunlaşmamış zemin sincaplarını gözlemler ve yırtıcılar yakında olduğunda, hayvanlar karakteristik sesler çıkarır, toplumu tehlikenin yakınında olduğu konusunda uyarır, bu nedenle deliklerde saklamanız gerekir.

Ömrü

Benekli zemin sincap
Benekli kara sincaplarının ortalama ömrü 6 yıldır. Olgunlaşmamış bireyler daha savunmasızdır ve daha az hayatta kalma sergiler. Olgunlaşmamış zemin sincaplarının ölüm oranı% 73; yetişkinlerde% 58 arasında değişmektedir.

davranış

Benekli zemin sincabı, Ekim ayından Nisan ayına kadar kışlayan bir günlük türdür. Güneşin yeryüzünü biraz ısıttığı ve gündüz sıcağı gelene kadar inin dışında zaman geçirdiği sabah aktiftir. Gophers öğleden sonra deliği de bırakabilir, ancak günün sonunda geri gelirler.

Benekli öğütülmüş sincaplar fosil (kazmaya eğilimli) memelilerdir. Zamanlarının çoğunu yırtıcıları aramak için çevreyi keşfederek arka ayaklarına geçirirler. İletişim, bu hayvanların hayatta kalmasında hayati bir rol oynar. Yırtıcı saldırılarını önlemelerine yardımcı olduğu için genellikle açık mera arazilerini işgal ederler. Tehlike durumunda, çeşitli ses sinyalleri kullanabilirler. Ancak seslendirmeyi sadece bu amaçlar için değil. Çiftleşme oyunları sırasında kadınları çekmek için ses çıkarabilirler.

Gophers dikey ve yatay yuvaları kazar. Dikey, tutarsız açıklıklar olarak hareket eden yapılardır, yavruların doğumu ve yetiştirilmesi için yatay delikler kullanılır.

Benekli yer sincapları, bir çift bireyden hektar başına 300 kişiye kadar büyük kolonilerde yaşar. Çoğu aile kompakttır, genellikle yaşam alanları 2 ila 28 hektar arasında uzanır. Koloniler genellikle birbirinden 5-14 kilometre mesafede bulunur.

uyku

Kışın, kış uykusuna yat. Bu anda yaşamlarının yoğunluğu önemli ölçüde azalır. Vücuttaki metabolik süreçler yavaşlar, vücut sıcaklığı 2.8 ° C'ye düşer, kalp atış hızı dakikada 300 ila 4-7 kasılmaya düşer ve akciğer aktivitesi dakikada 1 nefese bile düşer. Böbrekler ve diğer iç organlar da yavaşlar - motor aktivite azalır.

Spermophilus suslicus

Hazırda bekletme sırasında, gopher kıvrılır, başını ve bacaklarını vücudun altına saklar. Hayvan 6 ay uyur, nadiren uyanır. Kış aylarında gophers'ın ölüm oranı oldukça yüksektir. Bunun en yaygın nedeni aşırı sert kış. Ortam sıcaklığı çok yüksek olduğunda, hayvan çok sık uyanır, bu da yağ dokusunda önemli bir azalmaya ve sonuç olarak vücudun enerji rezervlerinde hızlı bir azalmaya yol açar, bu nedenle tüm bireyler bahara kadar hayatta kalmaz.

iletişim

Seslendirme yoluyla iletişim, benekli kara sincaplarının günlük hayatta kalmasında kilit bir rol oynar. Potansiyel yırtıcı hayvanların kolonisini uyarmaya yardımcı olan karakteristik seslerle roll çağrı yoluyla iletişim kurarlar. Bazı durumlarda, ses tedavileri belirli kişiler için tasarlanabilir. Örneğin, dişiler yavrularından belirli bir hayvan için tasarlanmış bireysel ses sinyallerine sahip olabilir.

Yeme alışkanlıkları

Benekli zemin sincabı bir otoburdur ve tohumlar ve yeşil bitkilerle beslenir. Yeşil çimen, çiçek ve tohumların bahar sürgünleri hayvanın diyetinin temelini oluşturur. Benekli zemin sincabı da böcekleri besleyebilir.

yırtıcılık

Benekli zemin sincapları, yırtıcılara direnmelerine yardımcı olan bazı teknikler geliştirdi. Düşmanlara karşı ana savunmaları, kolonideki bireyler arasındaki tehlike uyarısı sağlayan akustik bağlantıdır.

Ekosistem Etkisi

Benekli zemin sincaplarının toprak üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Yaşamındaki her birey, toprak havalandırmasını artıran çok sayıda delik kazar. Ayrıca kullandıklarından çok daha fazla delik kazdıklarını belirtmek gerekir, bu nedenle yerdeki bu girintiler diğer türler için barınak haline gelir.

Video: gophers - hakkında çok şey bilmediğiniz hayvanlar

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat