Kırmızı portakal - sağlık yararları

Hepimiz portakalların turuncu olduğu gerçeğine alışkınız. Yüzyıllardır İngilizce meyvenin adı bile "turuncu" gibi geliyor ve bu da isme uygun renk veriyor. Bununla birlikte, herkes özel bir portakal türünün varlığını bilmiyor - kırmızı. Bize güneşli Sicilya adasından geldiler, bu yüzden Sicilya (veya kanlı) olarak da adlandırılırlar.

Kırmızı portakal

Kırmızı portakallar insan vücuduna yararlılıktan daha düşük değildir ve bazı yönlerden turuncu muadillerini bile aşar. Sulu kırmızı hamurun şaşırtıcı tonları herhangi bir tabloyu süsleyecek ve olağandışı tat kimseyi kayıtsız bırakmayacak.

Kırmızı portakal neyle geçti?

Her zamanki turuncu portakal Çin'de ortaya çıktı ve oradan dünyaya adım attı. Bu turuncu meyve iki narenciye - pomelo ve mandalina - kesilerek oluşturuldu. Bugün, portakallar o kadar yaygındır ki, herhangi bir süpermarkette satın alabilirsiniz.

Portakal portakalları ile her şey az çok açıktır. Fakat kırmızı akrabası nedir? Bazen bunun sıradan turuncu portakal ve narın bir melezi olduğuna dair bir ifade vardır. Ancak bu temelde yanlış bir ifadedir, çünkü bunlar farklı türlere ait bitkilerdir ve birbirleriyle melezleşemezler. Aslında, kanlı portakallar, bazı doğal faktörlerin etkisi altında meydana gelen sıradan portakal çeşitlerinin doğal bir mutasyonudur.

Bu olağandışı meyvelerin kesin kökeni hala bilinmemektedir. Belki de anavatanları, portakal portakalları gibi, Güneydoğu Çin'dir. Ancak bugün en yaygın olarak, ilk kez Etna Dağı yakınlarındaki Sicilya adasında kırmızı turunçgillerin bulunmaya başladığına inanılıyor. Bu yanardağ aktiftir ve çevreyi volkanik gaz ve külle doyurmak suretiyle nispeten sık patlar. Buna ek olarak, volkanik aktivite ve denize yakınlığı, gündüz ve gece sıcaklıklarında güçlü bir fark yaratır. Bu doğal özellikler sayesinde, portakallarda alışılmadık bir kırmızı rengin görünümü açıklanabilir.

İnanılmaz bir mutasyon kalıtsal olmaya başladı ve sonuç olarak birkaç kırmızı portakal çeşidi bile yetiştirildi. Cilt ve pulpa tonlarında farklılık gösterirler.

Remontant turuncu akrabalarının aksine, yıl boyunca olgunlaşan kırmızı meyveler mevsimsellik gösterir. Aralık-Mayıs ayları arasında olgunlaşırlar, bu dönemde volkanik topraktan tüm faydalı maddelerle doyurulurlardı.

Bugün Sicilya portakalının çeşitli çeşitleri sadece İtalya'da değil, aynı zamanda Güney Afrika, Fas, İspanya, Çin, ABD'nin güney kıyı devletleri - Kaliforniya ve Florida'nın yanı sıra gezegenimizin diğer subtropikal bölgelerinde de yetiştirilmektedir. Bununla birlikte, uzmanlar en iyi tat ve aromanın hala Etna Dağı'nın eteğindeki sihirli bir toprak parçası üzerinde yetişen meyveler olduğunu söylüyor.

Kırmızı turuncu ve sıradan arasındaki fark nedir

Kırmızı portakalların meyveleri normalden biraz daha küçüktür, boyut olarak büyük mandalinalara benzemesi daha olasıdır. Neredeyse hiç tohumları yok. Onların tadı da normal turuncu meslektaşlarından farklıdır. Gurmeler, üzüm, ahududu ve çilek notalarının aynı anda kırmızı portakalların tadında bulunduğunu ve farklı çeşitlerde farklı tatların tonlarının bulunduğunu iddia ediyor. Lezzetleri çok kokulu ve birçok mutfak yemeklerinde uygulamasını buldu.

Sicilya portakalları, renklerine kan kırmızısı bir ton veren çok sayıda antosiyanin içerir. Bunlar “renkli” sebze ve meyveleri (patlıcan, biber, erik vb.) Oluşturan pigmentlerdir. Vücut için, özellikle sağlıklı bir vizyonu sürdürmek için çok faydalıdırlar. Sıradan portakallarda, sadece karoten bulunur ve onlara parlak turuncu bir renk verir.

Kompozisyon ve kalori içeriği

Kırmızı portakalın kalori içeriği düşüktür: 100 g'da 36-39 kcal Bu gösterge, çeşitliliğe ve büyüme yerine bağlıdır. Glisemik indeks 35 birimdir.

Meyvelerin enerji değeri (ortalama değer):

  • karbonhidratlar - 9.93 g;
  • yağ - 0.13 g;
  • protein - 0.7 g.

A (beta-karoten), C, B1, B2, B4, B5, B6, B9, E, H, PP, K vitaminleri içerir. Özellikle askorbik asit (C vitamini) hakkında söylenmelidir. Kırmızı portakallarda turuncudan çok daha fazladır. Sicilya portakalının bir meyvesi, bu vitamin için vücudun günlük ihtiyacını telafi edebilir.

Meyvelerdeki eser elementlerden kalsiyum, potasyum, magnezyum, sodyum, fosfor, demir, iyot, kobalt, manganez, çinko vardır. Diyet lifi, pektinler, flavonoidler, hidroksisinnamik asitler, antosiyaninler (ona alışılmadık bir renk verir) bakımından zengindir. Tüm turunçgiller gibi, kırmızı portakallar uçucu ve uçucu yağ içerir.

Kırmızı portakalların faydaları nelerdir?

Sicilya portakalları sadece sağlıklı malzemelerin bulunduğu bir depo. Bunların gıdada düzenli kullanımı ile sağlığı önemli ölçüde artırabilir.

Kırmızı portakalların faydaları nelerdir?

Her şeyden önce, bu meyveler, herhangi bir narenciye gibi, bağışıklığı arttırmak için kullanılır. Bu, bahar vitamin eksikliği olan akut solunum yolu enfeksiyonları ve influenza mevsimsel salgınları için geçerlidir.

Bileşimlerinde diyet lifinin varlığı bağırsak hareketliliğini normalleştirir ve tokluk hissini arttırır. Lifler vücuttan toksinleri ve fazla kolesterolü toplar ve çıkarır. Bu temizliğin bir sonucu olarak, bir kişi strese karşı daha büyük dirence sahiptir ve yorgunluğu azaltır.

Beta-karoten, hücrelerin üreme fonksiyonunun normal bir durumda kalmasına yardımcı olur, saç, cilt, tırnaklar, ter bezlerinin sağlığını olumlu yönde etkiler.

Antosiyaninler fosfolipid metabolizmasını düzenler, kolajen üretimini teşvik eder, "gece körlüğü" sendromunu ortadan kaldırarak görsel sistem üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir. Kemikler ve dişler güçlendirilir, lenfatik drenaj arttırılır.

Kırmızı portakallar karaciğer fonksiyonu ve genel metabolizma üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir, iştahı arttırır. Günlük diyete dahil olduklarında, sinir sistemi güçlendirilir, psiko-duygusal durum normalleşir, hafıza iyileştirilir, uyku normalleşir, performans ve dikkat artar.

Meyve suyu, dolaylı bir antikoagülan görevi görür ve kan pıhtılarının oluşumunu önler. Yiyeceklere bir baharat olarak eklenen kırmızı portakal kabuğu, kan basıncını stabilize etmeye, kalp kasını güçlendirmeye ve kalp krizi ve inmeyi önlemeye yardımcı olur.
Olağandışı Sicilya meyvesi özellikle çocuklar ve ergenler için yararlıdır, çünkü büyüyen vücut için gerekli miktarda pektin, kalsiyum, fosfor ve diğer mineraller ve vitaminler sağlar.

Düşük glisemik indeks nedeniyle, bu meyvelerin diyabet için az miktarda olmasına izin verilir.

Kırmızı portakal yemek pişirmede yaygın olarak kullanılmaktadır. Şarap yapımında ve meşrubat, tatlı üretiminde ana yemeklerde baharat olarak kullanılır.

Tıpta kırmızı portakal

Sicilya portakalları, çok çeşitli eser elementler ve vitaminler sayesinde, çeşitli hastalıkların önlenmesi ve tedavisi için bir besin takviyesi olarak kullanılır. Bunları kullanmanın en iyi yolu taze veya taze sıkılmış meyve suları şeklindedir. Bu kullanımla, maksimum yararlı maddeler korunur.Fabrika yöntemiyle paketlenen suyu reddetmek daha iyidir, çünkü ısıl işleme tabi tutulur ve içindeki birçok yararlı madde basitçe yok edilir.

Kanlı portakallar, bir hastalıktan sonra zayıflamış bir vücut için ve iskorbüt tedavisinde faydalıdır. Soğuk algınlığı sırasında, meyveyi hafif bir antipiretik ve bir immünostimülan olarak kullanabilirsiniz.

Ürünü oluşturan flavonoidler, kemikleri ve dişleri güçlendirmeye, bağ dokusunu geri kazanmaya ve romatizmayı tedavi etmeye yardımcı olur. Kırmızı portakallar, kan damarlarının ve kılcal damarların büyümesini ve güçlendirilmesini uyarır. Bu nedenle, meyve varisli damarların ve hemoroidlerin ilk aşamaları için etkili bir tedavi olarak kabul edilir. Demirin varlığı, aneminin önlenmesi ve tedavisi için vazgeçilmezdir.

Potasyum hücreler arası metabolizmayı geliştirir, bu da vücuttaki fazla sıvıyı gidermeye ve şişmeyi hafifletmeye yardımcı olur. Bu yüzden kırmızı portakallar aşırı kilo ve selülitle mücadelede etkili bir şekilde kullanılır. Meyveler düşük kalorili, bu onları kilo kaybı olan bir diyette kullanmanıza izin verir.

Uçucu yağın bileşiminde magnezyum ve terpenler varlığı, sinir sisteminin işleyişi üzerinde, durumunu normalleştiren yararlı bir etkiye sahiptir. Yorgunluk ve depresyondan kurtulmanın basit bir yolu, vücudun dayanıklılığını arttırmak - sabah veya akşam bir kırmızı portakal yiyin.

Antosiyaninler antioksidan görevi görür ve serbest radikalleri nötralize ederek kanser hücreleriyle savaşmaya yardımcı olur. Ayrıca retina üzerinde yararlı bir etkiye sahiptirler, bunun sonucunda görme geri yüklenir, göz içi basıncı normalleşir.

Hücre suyunun antiseptik özellikleri, ağız boşluğunun iltihaplanmasını tedavi edebilir. Periodontal hastalıkta diş etlerinin kırmızı portakal suyu ile durulanması endikedir. Mide suyunun artan asitliğinin yokluğunda gastrit tedavisi de dahil olmak üzere gastrointestinal sistemin mukoza zarlarının iltihaplanmasını iyileştirmeye yardımcı olur. Bronşit, zatürree, tüberküloz, astım ile önemli yardım sağlayacaktır.

Kırmızı portakal, aterosklerozla savaşmaya, kan kolesterolünü düşürmeye, safra kanalını ve karaciğeri normalleştirmeye yardımcı olur. Böbrek taşı hastalığının tedavisinde kullanılırlar. Meyve suyu iştahı artırır ve susuzluğunuzu gidermeye yardımcı olur.

Sicilya portakalları hafif bir müshil. Bileşimlerindeki asitler, yiyeceklerin sıkı topaklarını parçalamaya yardımcı olarak, bağırsaklarda sıkışmasını ve birikmesini önler. Düzenli olarak kırmızı portakal yemek, sindirim kalitesini önemli ölçüde artırabilir, şişkinlikten kurtulabilir, metabolizmayı artırabilir.

Kırmızı turuncu uçucu yağ ateşli ilaçlar oluşturmak için kullanılır. Ayrıca sakinleştirici, dezenfekte edici özellikler gösterir, kalp ritmini, idrar sisteminin işlevini ve safra kanallarının çalışmasını uyarır.

Bir halk ilacı olarak, akşamdan kalma sendromunu durdurmak için portakallar (kırmızı olanlar dahil) kullanılır.

Kozmetolojide kırmızı portakal

Sicilya portakalı, zengin yararlı özellikler listesi sayesinde, kozmetolojide güçlü bir yer almıştır. Birçok kozmetik bileşimi hamur özü ve yağı içerir.

Kozmetolojide kırmızı portakal

Hamur özü cildi serbest radikallerin etkilerinden ve zararlı atmosferik faktörlerin - rüzgar, soğuk, doğrudan güneş ışığı - etkilerinden korur. Daha önce de belirtildiği gibi, her bakımdan dikkat çeken bu meyvenin suyu, kolajen üretimini etkiler. Bu, epidermisin sıkılığını ve elastikiyetini geri kazanmaya yardımcı olur, küçük kırışıklıkları düzeltir. Cilt tonu artar ve kas gerginliği azalır.

Ekstrakt yağlı cildi temizlemeye ve sağlıklı bir durumda nemlendirmeye ve yatıştırmaya yardımcı olur.

Evde, tüm meyve genellikle kullanılır. Tüm cilt tipleri için, tuhaf bir meyvenin lezzetinden ve hamurundan yapılan maskeler çok etkilidir.Bu maskeler cildi yenilemeye ve hatta gençleştirmeye yardımcı olur, beyazlatıcı bir etkiye sahiptir.

Sicilya portakal yağı, posa gibi, gençliği ve sağlığı korumak için doğal bir biyoaktif ilaçtır.

Kırmızı portakal yağı: özellikleri ve uygulamaları

Kırmızı portakallardan iki farklı yağ türü elde edilir: meyve tohumu yağı ve uçucu yağ.

Çekirdek yağı
Tohum yağı, özelliklerinde sıradan tohum yağı, portakal, portakal ile çok benzerdir. Bunu elde etmede bazı zorluklar, kırmızı portakalların çok az tohum içermesidir. Bu nedenle, bu tür yağlara daha fazla değer verilir.

Soğuk presleme ile alın, daha sonra temizlenir ve rafine edilir. Açık sarı bir renge sahiptir ve bir organik asit kompleksi içerir: oleik, linoleik, palmitik. Bu bileşenler tohum yağına nemlendirici, besleyici ve iltihap önleyici özellikler kazandırır.

Derideki kendi hyaluronik asit ve kollajen üretimimizi teşvik etme yeteneği, tohum yağını kozmetolojide vazgeçilmez bir ürün haline getirir. Buna dayalı kozmetik preparatların kullanımı cildi sakinleştirir ve nemlendirir, ultraviyole radyasyondan korur, lipit metabolizmasını arttırır ve bariyer işlevini arttırır. Ek olarak, tohum yağı cilt tarafından hızla emilir ve yağlı bir kalıntı bırakmaz.

Bu yağ, akne için etkili olan kuru ve yaşlanan cildin yanı sıra iltihaplanma eğilimli cildin bakımına yardımcı olur. Yağlı cildin bakımında kullanılabilir, çünkü yağlılığını artırmadan besler ve temizler.

Kırmızı turuncu tohum yağının saç bakımı için faydalarını söylemek önemlidir. Buna dayalı preparatların kullanımı saça parlaklık ve hacim kazandırır, büyümeyi uyarır, hasarlı uçları korur. Bu yağ, çeşitli şampuanların ve saç balsamlarının bir parçasıdır.

Esansiyel yağı
Kanlı portakal esansiyel yağı, lezzetin bastırılması ve ardından yağın sıcak buhar ile damıtılarak elde edilir. Bu değerli ürün sadece kozmetolojide değil, aynı zamanda farmakoloji ve yemek pişirmede de bulunmuştur.

Turuncu tohum yağının aksine, uçucu yağ, cildin ultraviyole radyasyona karşı direncini azaltır. Bu nedenle, düzgün ve güzel bronzlaşmış bir cilt elde etmek için güneş koruyucularının bileşimine dahil edilir.

ÖNEMLİ! Hiçbir durumda uçucu yağı saf halde cilde uygulamayın! Aksi takdirde, derin bir bronzluk yerine güneş yanığı alabilirsiniz.

Ancak aynı zamanda kırmızı portakal esansiyel yağının beyazlatıcı bir etkisi vardır. Cildi aydınlatmak için kozmetik maskelere dahil edilebilir.

Kırmızı portakal esansiyel yağı gençleştirici bir etki verir, genellikle olgun ciltler için çeşitli kremlere ve losyonlara eklenir.

Evde, bir bardak ılık kaynamış su, 1 çay kaşığı bal ve 5 damla esansiyel yağı karıştırarak serinletici buz hazırlayabilirsiniz. Daha sonra sıvı kalıplara dökülür ve dondurulur. Ortaya çıkan buz yüzün derisine silinmelidir.

Bu tür kozmetiklerin düzenli kullanımı cilt tonunu arttırmaya ve yüzdeki küçük kırışıklıkları yumuşatmaya yardımcı olur.

Aynı çözüm, enflamatuar süreçler için boğaz ve ağzı durulamak ve aynı zamanda diş etleri için uygulamalar yapmak için kullanılabilir. Bu tür prosedürler için su, papatya veya St.John's wort infüzyonu ve soda veya tuzlu bal (sofra veya deniz) ile değiştirilebilir.

Üç damla kırmızı portakal esansiyel yağını iki çay kaşığı hypericum yağı ile karıştırarak soğuk algınlığı, hatta kronik bir yağ için etkili bir ilaç alabilirsiniz. Ortaya çıkan karışım, günde iki ila üç kez her burun deliğine iki damla damlatılacaktır.

Esansiyel yağ sıklıkla selülit karşıtı çizgiye dahil edilir, çünkü deri altı yağın parçalanmasını etkilediği kanıtlanmıştır. Buna dayalı kozmetikler, banyolar için bir katkı maddesi olarak anti-selülit masajı, sarma için kullanılır.Uçucu yağın etkisini arttırmak için, bir banyoda (en fazla 5-7 damla) kullanılabilir, su ile seyreltilir ve sıcak taşlara sıçratılır.

Kırmızı portakal esansiyel yağına aşinalık saç için de iyi olacaktır. Kuru kafa derisini yumuşatır, tonlar, saç köklerini güçlendirir, kepekle savaşmaya yardımcı olur. Bu yüzden bu madde birçok şampuan ve balsamda bulunur. Böyle bir etkinin saç alanı güçlü, parlak, hacimli hale gelir. Bazen tarakta 1-2 damla uçucu yağın dağıtılması ve bu tarakla saçın taranması önerilir. Eşzamanlı uçucu yağ uygulamasıyla yapılan masaj, saç foliküllerinin güçlendirilmesine, saç gücüne ve parlamasına yardımcı olur.

Yağın farmakolojik etkisi öncelikle sinir sistemi üzerindeki etkisinden kaynaklanmaktadır. Uçucu aromatik madde sinir sisteminin dengesini geri kazanabilir, sakin, endişe, sinirlilik, üzüntü azaltabilir, güven hissini artırabilir. Kırmızı Portakal Esansiyel Yağı mükemmel bir antidepresandır.

İçinde uçucu yağ kullanılması bir doktora danışmadan önerilmez.

Zarar ve kontrendikasyonlar

Yararlı özelliklerin büyük listesine rağmen, kırmızı portakalların kontrendikasyonları vardır.

Kırmızı portakalların zarar görmesi ve kontrendikasyonları

Her şeyden önce, bu ürüne karşı bireysel bir hoşgörüsüzlüktür.

Ayrıca, kırmızı olanlar da dahil olmak üzere herhangi bir portakalın güçlü alerjenler olduğu gerçeğini gözden kaçırmayın. Hafif kızarıklıktan akciğer ödemine reaksiyona neden olabilirler. Bu nedenle, alerjik reaksiyon olmadığından emin olmak için önce ürünü az miktarda test etmelisiniz. Ancak o zaman diyetinize güvenle dahil edebilirsiniz.

Organik asitler ve uçucu yağlar mide ve bağırsakların mukoza zarında tahrişe neden olabilir, bu nedenle taze portakal kabuğu yememelisiniz. Kırmızı portakallar, yüksek asitli gastritte ve ülserlerde kontrendikedir. Asitler diş minesini olumsuz yönde etkiler, bu nedenle ürün kötüye kullanılmamalıdır.

Dikkatle, bu meyveleri hamilelik ve emzirme döneminde kadınlara tanıtmak gerekir. Bir yandan, vücuda hamileliğin düzgün gelişimi için gerekli olan folatlar da dahil olmak üzere birçok yararlı madde sağlayarak şüphesiz yarar sağlayabilirler. Ancak alerjik reaksiyonlar, hem annenin hem de fetusun durumunda bozulmaya neden olabilir. Bu nedenle, alerjiye neden olmamak için çok fazla kırmızı portakal yemeyin. Aynı nedenlerle, emzirme döneminde bu meyvelerle taşınmayın.

Kilo vermek için kırmızı portakal sayısını sınırlamak gerekir. Düşük kalorili içeriğe rağmen, yenen çok sayıda meyve vücuda giren karbonhidrat miktarını arttırır, bu da aşırı kilo ile uğraşırken hiç arzu edilmez.

İlginç gerçekler

Portakal ağaçları subtropikal bölgenin bitkileridir. Yaprak dökmeyen yapraklar ile kaplıdır ve 700 yıla kadar yaşarlar. Dikimden 10-12 yıl sonra meyve vermeye başlayın. Hoş bir aroma ile büyük beyaz çiçekler açar. Kırmızı portakalların meyveleri genellikle portakallardan koyu kırmızıya kadar çeşitli tonlarda kolayca çıkarılabilir kabukları olan portakallardan daha küçüktür.

Üç ana kırmızı portakal çeşidi vardır. Onların temelinde, yetiştiriciler şaşırtıcı meyve yeni melezleri geliştiriyorlar.

Sangvinello
Uzun orta boy meyveler ile geç olgunlaşma çeşididir. Ten rengi kahverengimsi kırmızıdır, pası andırır. Hamur yoğun kırmızı renktedir ve tadı çok tatlıdır. Çoğunlukla İspanya'da yetiştirilir.

tarokko
Küçük meyveler ile sezon ortası çeşididir. Kabuğu turuncu, kırmızı lekeler ile olgunlaşma anı ile kaplıdır. Hamur, portakal-kırmızıdır, ahududu-üzüm notaları ile tatlı ve ekşidir. Bu, Syracuse eyaletinde hala yetiştirilen gerçek bir Sicilya çeşididir.

Moreau
Orta meyveler ile erken olgun çeşididir.Meyve, kırmızı lekeler ve menekşe lekeler ile portakal kabuğu ile kaplıdır. Meyve eti kalın kırmızı, bazen koyu mor renktedir. Tat, belirgin bir portakal aroması ve meyveli tat ile tatlıdır.

Kırmızı Sicilya portakalları bugün egzotik bir denizaşırı mucize olmaktan çıkıyor. Bu meyve giderek daha sık ülkemizin raflarında bulunabilir. Maliyetleri sıradan portakallardan biraz daha yüksektir, ancak çok fazla değildir. Bu nedenle, satışta bu muhteşem meyvelerle tanıştıktan sonra, onları aldığınızdan ve deneyin. Sizi harika bir tat ile memnun edecek ve sağlık verecekler.

Video: kırmızı portakal - vitamin deposu ve eşsiz bir tat

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat