Deniz topalak yaprakları - kullanışlı özellikleri ve kontrendikasyonları

Deniz topalakının tart meyvelerinin tıbbi özelliklerini listelemeye ve vitamin potansiyelinden bahsetmeye değmez. Ancak bu şifalı bitkinin yaprakları, bitki uzmanları tarafından bile sıklıkla göz ardı edilir. Bununla birlikte, sadece soğuk algınlığı ile başa çıkmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda anemi veya kardiyopati ve diğer bazı hastalıkların tedavisinde de oldukça etkilidirler.

Deniz topalak yapraklarının yararlı özellikleri ve kontrendikasyonları

Deniz topalak yapraklarında bulunan maddeler

Üç bileşik ve bir grup asit, bu bitkinin yapraklarını kayda değer miktarlarda biriktiren en belirgin iyileşme özelliklerine sahiptir.

 1. Serotonin. Nörotransmitter, yaygın olarak "mutluluk hormonu" olarak bilinir. Bununla birlikte, vücut tarafından üretimi veya alımı, sadece sinir sisteminin işlevselliğinin (örneğin uykunun normalleştirilmesi veya bilişsel süreçlerin iyileştirilmesi) genel olarak geliştirilmesine katkıda bulunmaz. Serotonin ayrıca malign tümörlerin gelişimini de önler.
 2. Tanen. Deniz topalak meyvelerinin ve yapraklarının büzücü tat özelliğini sağlayan bu polifenolik bileşiklerin varlığıdır. İçlerindeki tanen içeriği% 10'a ulaşabilir. Faydaları anti-enflamatuar etkilerdir.
 3. Tanen bileşikleri. Deniz topalak yapraklarının hem infüzyonlarının hem de kaynatmalarının antiseptik özelliklerini sağlar.
 4. Oleanolik asit. Hepatoprotektif ve antiviral özellikleri birleştirir.
 5. Askorbik asit. Kemik ve bağ dokusunun ana "tuğlalarından" biri.
 6. Ursolik asit. Geniş anabolik özelliklere sahip yağ yakıcı; kanser hücrelerinin büyümesini engelleyebilir.

Genel olarak, deniz topalak yaprakları en iyi hepatoprotektif etkileri ile bilinir. Şiddeti, araştırmacıların bu yaprağa dayalı fonları, benzer özelliklere sahip hindiba veya süt devedikeni kadar etkili olarak görmelerini sağlar. Bu nedenle, karaciğeri karbon tetraklorür ile olumsuz etkileşim faktörlerinden etkili bir şekilde korumak için, günlük 100 mg deniz topalak yaprağı ekstresi dozu almak yeterlidir.

Pratik kullanım

Deniz topalak yaprağını kullanmanın yaygın yöntemleri, temel olarak hazırlanan et suyu, infüzyon veya çay içmektir. Listelenen içecek, aşağıdaki durumların ve bozuklukların tedavisinde etkilidir:

 1. ARVI tedavisi. Deniz topalak çayının mevsimsel hastalıklar için bir tedavi olmasına ek olarak, aşılayıcı bir profilaktik olarak kullanılabilir.
 2. Yüksek tansiyonun düzeltilmesi. Deniz topalak yapraklarına dayanan hem kaynatma hem de tentürlerin antihipertansif özellikleri sadece hipertansiyon gelişimini önlemekle kalmaz, aynı zamanda bozulmuş basıncın normalleşmesine de katkıda bulunur.
 3. Kardiyopati tedavisi ve vasküler duvar güçlendirme. Yukarıdaki fonların anjina pektoris, koroner kalp hastalığı ve diğer kardiyopatiler gibi durumlar üzerindeki olumlu etkisi kaydedildi. Deniz topalak yapraklarında bulunan maddeler sadece kan basıncını düşürmekle kalmaz, aynı zamanda kan dolaşımını da temizler.
 4. Diyabetes mellitus. Deniz topalak yaprağı temelinde hazırlanan hem infüzyonlar hem de kaynatmaların belirgin hipoglisemik özellikleri vardır. Bu, onları etkili bir şekilde birleştirmenizi sağlar (ancak değiştirmez!) Diyabet tedavisi için diğer ilaçlarla.
 5. Eklem patolojisi. Romatoid artrit veya gutun karakteristik bileşiklerinin ağrı ve şişmesi, deniz topalak yaprağı kullanılarak ajanlar alınarak hafifletilebilir. Bu uygulama özellikle eklem hastalıklarının alevlenmesi dönemlerinde geçerlidir.
 6. Karaciğer hastalığı. Amerikalı araştırmacılar, deniz topalak yaprağının hepatoprotektif özelliklerini ortaya çıkardılar. Bu özellik, bu organın iltihaplanması ile karaciğer hücrelerini yenilemenin bir aracı olarak kullanmanızı sağlar.

yemek tarifleri

Deniz topalak yaprağı tarifleri

 1. Çay. Deniz topalak yaprakları kullanmanın en uygun yolu. 1 yemek kaşığı kaynar su için, 1 yemek kaşığı kuru veya taze yaprak hazırlayın. Yaprakları bir cam veya toprak kabına dökün, kaynar su dökün; 15-20 dakika infüzyondan sonra süzün. Sıcak, günlük 2-3 kez alımı için çay aldı. Bal / şeker ilavesi kabul edilebilir. Hem akut solunum yolu viral enfeksiyonlarının hem de enflamatuar hastalıkların mükemmel önlenmesi. Genel bir etki aracı olarak, bu çay uykusuzluk, sinirlilik, ilgisizlik ve motive olmayan ruh hali değişiklikleriyle mücadelede mükemmel bir yardımcıdır.
 2. İnfüzyon. Hazırlamak için kuru veya taze bir yaprağa da ihtiyacınız olacak. Her 500 ml kaynar su için 2 yemek kaşığı otlar gerekir. Israr için ideal bir konteyner, yarım saat - bir saat boyunca ılık bir yere yerleştirilmesi gereken bir termostur. Elde edilen sıvıyı süzün; infüzyon alımı - günlük, ¼ yemek kaşığı başına 3-4 kez. Bu ilacın eklem hastalıkları veya metabolik bozukluklar durumunda kullanılması önerilir. Blefarit ile, deniz topalak yapraklarının infüzyonunun harici kullanımı gözleri yıkamaktır.
 3. Broth. 1 litre kaynar su için 4 yemek kaşığı yaprak gerekecektir. Soğuk su ile doldurulmuş yaprakları kaynatın, sonra su banyosunda veya düşük ateşte 10-15 dakika pişirin. 30-40 dakika demlenmesine izin verin; boşaltın, serin. Her ne kadar kaynatma hazırlanması - örneğin çaydan daha zor olsa da, terapötik etkilerinin spektrumu geleneksel infüzyondan çok daha geniştir. Ek olarak, kaynatma avantajı, içinde tanenlerin çok daha büyük miktarlarda geçmesidir. Patolojilerde etkilidir: gastrointestinal sistem, kardiyovasküler sistem, karaciğer, diş doğası (stomatit, diş eti iltihabı). Ayrıca boğaz (farenjit, tonsillit, akut solunum yolu viral enfeksiyonları), diyabet, yüksek tansiyon tedavisi için kullanılır. Durulama ile ağız ve boğaz mukoza zarının lezyonlarını tedavi etmek. Listelenen geri kalan hastalıklar, ¼-1/2 yemek kaşığı için et suyunun günde 3-4 kez uzun süre kullanılmasını gerektirir. Bu arada, tanı mide ülseri ve duodenum ülseri vakalarında bile mümkündür. Sindirim sistemindeki tahriş ve iltihabı etkili bir şekilde ortadan kaldırır. Hazırlanan suyu ve harici uygulama için bir araç olarak kullanmak mümkündür. Örneğin, sebore veya saç dökülmesi için etkili olabilir. Ek olarak, siyah noktalardan ve aşırı terlemeden kurtulmak için kaynatma içeren losyonlar kullanılır.
 4. Alkol tentürü. Bu aletin avantajı raf ömrüdür. Yaprağın iyileştirici özellikleri yıllarca korunur, aynı zamanda tentürün sahiplerini kaynatma hazırlama zahmetinden kurtarır. Deniz topalak tıbbının bu şekilde hazırlanmasının bir başka artısı, serotoninin alkol içindeki çözünürlüğünün sudan çok daha yüksek olmasıdır. İçindekiler: tables 2 yemek kaşığı kurutulmuş yaprak başına% 40 alkol / 5 yemek kaşığı taze yaprak. Karanlık bir yerde 2 hafta ısrar edin, bazen tentürü karıştırın. Hastalığın dinamiklerine göre günde 2-3 kez ½-1 çay kaşığı alın.

Ek olarak, deniz topalak yapraklarının tıbbi kullanımı sadece belirli ürünlerde bağımsız bir bileşen olarak değil, aynı zamanda diğer bitkilerle birlikte koleksiyonun bir parçası olarak da mümkündür. Örneğin, deniz topalak yapraklarına ek olarak, papatya, kartopu dalları veya atkuyruğu salkımları içeren bir karışım etkili olabilir. Sedef hastalığı veya nörodermatit gibi bozukluklarda kullanılması tavsiye edilir.

Kontrendikasyonlar

Deniz topalak yapraklarının avantajları sadece kullanımdaki çok yönlülüklerinde değil, aynı zamanda güvenliktedir. Böylece, hamilelik ve emzirme döneminde onlara dayalı fonlar alınabilir. 1 yaşından büyük çocuklara infüzyon ve kaynaşma verilebilir. Kontrendikasyonlar sadece deniz topalak yaprağı tentürü için geçerlidir ve alkol içeren tüm ürünler için ortaktır. Emzirme, hamilelik, karaciğer patolojisi olan kişiler ve 12 yaşın altındaki çocuklar sırasında kullanımı yasaktır. Ve elbette, yüksek güvenlik gereksinimleri, karmaşık cihazlar / mekanizmalar, sürüş araçları ile çalışırken tentürlerin kullanımı kabul edilemez.

Deniz topalak yaprakları ile profilaksi / tedavi kursundan önce, bir doktora danışmanız önerilir.

Video: deniz topalak sağlık yararları

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat