Yaban turpu yaprakları - tıbbi özellikleri ve uygulama

Uzun yıllar, yaban turpu vücuda fayda sağlayan yararlı bir ürün olarak kabul edilir. Ancak bazıları bunu sadece bir baharat, yemeklere aromatik bir katkı maddesi olarak algılıyor. Vücuda maksimum fayda sağlamak için nasıl kullanılacağını düşünün, çünkü içinde yoğun bir besin kaynağı var mı?

Horseradish yaprakları

Yaban turpu nedir?

Horseradish, çok yıllık lahana ailesinden bir bitkidir. Tarihi kökeni Akdeniz bölgesine gider ve şu anda yaban turpu Avrupa çapında yetiştirilmektedir. Vücut üzerindeki yararlı etkisi uzun zamandır bilinmektedir ve onunla ilgili hikayeler nesilden nesile aktarılmaktadır. Horseradish diğer ülkelerde de bilinir, örneğin Yunanistan'da birçok yemeğe eklenir ve İngiltere'de horseradish tıbbi bir üründür.

Ayrıca, tadı nedeniyle popüler hale gelen vazgeçilmez bir baharattır. Horseradish bir kişinin iştahını arttırır, vücudun genel tonunu iyileştirir ve onunla yemek daha lezzetli ve keskin olur. Yaban turpu, her tür et ve balık için bir baharat olarak idealdir. Birçok turşu ve konserve sebzeye, salatalara eklenen jöleli etleri baharatlamak için kullanılır. Yaban turpu birçok çeşit, hatta vahşi çeşitler vardır, bitkinin en yakın akrabaları turp ve hardaldır. Geniş bir bileşen listesi içerir, bazıları keskin bir tat sağlarken, diğerleri faydalı özellikler sağlar.

Yaban turpu yapraklarının yararlı içeriği

Kültürün yaprakları, yemek için uygun diğer bitki türleri arasında en besleyicidir. Kalori içeriği 65 kcal, bileşimin yarısından fazlası proteinler,% 39 - karbonhidratlar,% 20 - yağlar tarafından işgal edilir. Buna ek olarak, yaban turpu yaprakları vücutta azot dengesini koruyan uçucu, amino asitler, uçucu yağlar içerir. Yaban turpu, diyet lifi, sindirimi iyileştirmek için gerekli olan asidik özelliklere sahip organik maddeler içerir. B vitamini, C vitamini, E ve PP'nin bir kompleksinin yanı sıra.

Yaban turpu bütün bir mineral hazinesidir, insan için gerekli olan bir takım maddeleri içerir: potasyum, kalsiyum, kükürt, magnezyum ve selenyum. Özellikle grip ve soğuk algınlığı mevsiminde ihtiyaç duyulan askorbik asit, bitkide gerekli günlük miktarda bulunur. Asit içeriği açısından, yaban turpu, limon ve frenk üzümü gibi sağlıklı gıdalar arasında liderdir.

İstenmeyen bakteriler ve virüsler, yaban turpu açısından zengin olan uçucu madde tarafından yok edilir. Kuru yapraklar yüksek bakterisit etkiye sahiptir ve konserve için aktif olarak kullanılır.

Allyl - yaban turpu hardal yağı, keskin ve hafif yanıcı bir tat sağlar. Yağ açlığa neden olur ve iştahı artırır. Bitkinin kök ve kök sisteminde, önemli eser elementlerin büyük kısmı konsantre edilir.

Kültürün faydalı ve iyileştirici özellikleri

Yaban turpu yararlı ve iyileştirici özellikleri

 1. Horseradish, insanlara zararlı mikroplara karşı mükemmel bir şekilde korur, özünde doğal bir antibiyotiktir. Virüsleri, bakterileri ve mikropları yok etme yeteneği uzun zamandır bilinmektedir ve tıpta uygulanmaktadır.
 2. Bitkinin ezilmiş yaprakları, takviyeyi önlemek için pansuman olarak küçük yaralar için kullanılır. Yaban turpu, mukoza zarının iltihaplanma sürecini kaldırabilir.
 3. Yaban turpu yaprakları ağzı dezenfekte edebilir ve diş eti hastalığını rahatlatabilir. Buna ek olarak, ağzınızı tentürle periyodik olarak yıkarsanız, yaban turpu diş ağrısını giderir. Japonlar, kültürü diş çürüklerinden koruyan diş macunlarının bileşimine dahil ettiler.
 4. Toksinler ve toksinler insan vücudunda günlük olarak birikir ve bunlar çıkarılmalıdır. Yaban turpu bunu çok iyi yapabilir, bu da vücudu zararlı birikimlerden temizler. Bunun için, yaban turpu alkolü tentürü uygundur, bu da aynı zamanda vücuttaki tuzların birikmesini önler.
 5. Yukarıda belirtildiği gibi, yaban turpu iştahı artırır ve ayrıca aktif sindirimi uyarır. Mide suyu ve sindirim enzimlerinin artan üretimi nedeniyle doğru ve dengeli hale gelir.
 6. Horseradish, metabolizmayı düzenlemeye ve gastrointestinal sistemin işleyişini iyileştirmeye yardımcı olur. Vücutta emmek için çok fazla enerji harcadığı için, gıdada kültürün kullanımı ve yağ dokusunun birikmesi, ekstra kilo birikimi ile doludur.
 7. Solunum organları da bu eşsiz kültürle güçlendirilebilir. Bitkinin yaprakları solunum yollarının iltihaplanmasını nötralize etmeye yardımcı olacak ve ayrıca bir balgam söktürücü olarak hizmet edecektir. Yaban turpu, anjina ve öksürük hastalığı sırasında kullanılması tavsiye edilir. Boğaz ağrısı ile gargara yapmanız gerekir ve bal ile yaban turpu karışımı öksürüğü giderir.
 8. Yaban turpu sinüzit tedavisine yardımcı olacaktır.
 9. Osteokondroz, bu hastalıktan muzdarip insanlara birçok sorun getirir. Yaban turpu yaprakları, ağrı semptomlarını ve eklem, kıkırdak ve kas dokusunun iltihaplanmasını ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır. Semptomları hafifletmek için, tentür veya yaban turpu ilavesiyle kompres yapmanız veya banyo yapmanız gerekir. Artrit ağrısı, radikülit kas ağrısı bu bitki ile hafifletilebilir.
 10. Yaban turpu, vücut üzerinde genel bir güçlendirme etkisi sağlayarak bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Bitkide bulunan vitaminler ve mineraller grip, soğuk algınlığı, vitamin eksikliği ile savaşmaya ve direnmeye yardımcı olur. Horseradish'in bakterisidal özellikleri vücudun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olur.
 11. İdrar yollarının iltihabı ve ortaya çıkan hastalıklar ile bir diüretik gereklidir, yaban turpu bu eylemden övünebilir. Yollardan geçerek onları temizler ve iltihabı hafifletir. Sistit ve böbreklerde taş ve kum oluşumu için tavsiye edilir.
 12. Bitkinin diüretik etkisi, damla ve gut tedavisinde iyi tespit edilmiştir.
 13. Yaban turpu düzenli olarak kabul edilebilir miktarlarda kullanırsanız, damarlar, kalp ve karaciğer çalışmalarını iyileştirir. Horseradish kalbin etkinliğini arttırır, kan basıncını düşürmeye yardımcı olur, kalp hastalığı, anemi ve aterosklerozda yararlıdır.
 14. Karaturların tentürlerinin kullanımı ile hepatit ve karaciğerin sirozu tedavisi daha hızlı ve daha kolay olacaktır.
 15. Bitkinin yaprakları, kadınlarda ve erkeklerde üreme sistemi bozukluklarında olumlu bir etkiye sahiptir.
 16. Prostatit, prostat adenomu, kadınlarda menstrüel düzensizlikler karmaşık tedavi ile tedavi edilebilir.

Yaban turpu, diğer birçok bitki gibi çiçek açar. Bu nadirdir, ancak bitki çiçek açarsa, çiçekleri fayda ile kullanılabilir. Yaban turpu çiçekleri kanserin önlenmesi için kullanılır. Bunun için yaban turpu rengi su ile dökülür, 9 gün ısrar edilir ve hemen tüketilir. Tentür zorlanma gerektirmez, günde bir çay kaşığı yeterlidir. Bu bitkinin yaprakları geleneksel tıbbın birçok alanında kullanılır.

Kozmetoloji ve bitki

Kültür cildin nazikçe temizlenmesine katkıda bulunur, daha elastik hale gelir ve yaşlanmaya daha iyi direnir. Saç ve tırnakların yapısı, yüksek karoten ve amino asit içeriği nedeniyle güçlendirilir. Saç daha az dökülür, daha ipeksi ve itaatkar olur.

Yaban turpu yaprakları sebore gibi bazı cilt hastalıklarını tedavi edebilir. Bitki, aşırı kilo ile mücadele eden insanlar için yararlı olacaktır, çünkü metabolizmayı artırabilir, paralel olarak bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudu gerekli vitaminlerle zenginleştirir.

Kim yaban turpu kullanmayı bırakmalı?

Bu bitkinin faydaları zarardan çok daha fazlasıdır.Ancak yaban turpu, mide mukozası tahriş olduğu için ülser, kolit veya gastrit ile yemek kesinlikle yasaktır. Yaprakları ciddi böbrek ve karaciğer hastalıkları için önerilmez.

Bebeği taşırken ve emzirirken, yaban turpu da menüden silmeniz gerekir. Kontrendikasyon, bireysel bileşenlerinin bireysel hoşgörüsüzlüğü olabilir. Her durumda, bu bitkiyi yiyecek için kullanmadan önce, hastalıklar varsa, bir uzmana danışmanız gerekir.

Halk tıbbında kültür nasıl kullanılır?

Turp yaprakları halk hekimliğinde nasıl kullanılır
Geleneksel tıp genellikle bu bitkinin kullanımını uygular, ancak aynı zamanda iyileştirici özelliklerini kaybetmemesi için düzgün bir şekilde saklamak ve hazırlamak gerekir. Bitkinin taze yaprakları hemen yemek için en iyisidir, tüm yararlı maddeler insan vücuduna bu şekilde girer. Ancak geleceğe uygulamak için ileride yaban turpu hazırlayabilirsiniz. Yaban turpu yaprakları bir mantar oluşturmayacak şekilde iyice kurutulmalı ve sonra doğranmalıdır. Ezilmiş yapraklar serin bir yerde saklanması gereken kapalı, opak bir kapta istiflenir.

Yaban turpu yaprağı sosu
Osteokondroz, dorsal ve servikal bölgelerde ağrı ile kendini gösterir. Yaban turpu yapraklarından bir kompres, hoş olmayan semptomlarla başa çıkmaya yardımcı olacaktır. Bunu yapmak için, taze yaprakların kaynar suya kısaca yerleştirilmesi, daha sonra bunları sudan çıkarması ve hafifçe soğumaları gerekir. Yapraklar etkilenen bölgeye sabitlendikten, bir filmle kaplandıktan ve yumuşak bir bezle yalıtıldıktan sonra. Bir kompres, özellikle gece boyunca uygulanırsa, hafif bir yanma hissi oluşabilir.

Sabahları kompresi çıkarmanız gerekir ve altındaki cildin beyaz tabakası fark edilir, bu vücudun aşırı tuzudur. Sadece yaban turpu cilt gözeneklerinden vücut tuzları çekebilir. Nemli bir bezle çıkarılmalı, ardından kuruluğu ve gerginliği önlemek için cilde bir nemlendirici sürülmelidir. Kalıcı bir sonuç elde etmek için, 7 ila 8 gün içinde bir kompres uygulanmalıdır, bir kompres için 2 ila 3 yaprak orta boy gereklidir.

Bitki yaprağı ekstresi
İkinci en popüler tarif tentürdür. Hazırlamak için yıkanmış taze yaban turpu yapraklarına ihtiyacınız olacak. Yapraklar iyi yıkanmalı ve kurutulmalı, iyice doğranmalı, su dökülmeli ve bir cam kavanoza yerleştirilmelidir. Tentür en az 7 gün buzdolabında durmalıdır. Kavanozları saklamak için buzdolabının alt rafını seçmek daha iyidir. 7 gün sonra, ortaya çıkan karışım filtrelenmelidir. Ana yemekten 30 dakika önce günlük olarak bir çorba kaşığı tentür alın.

Romatizma tedavisi için, terapötik yulaf ezmesinin yapıldığı yaban turpu kökü idealdir. Bitkinin kökü en küçük rende üzerine öğütülür, 70-80 gram miktarında yarım bardak zeytinyağı ile dökün. Karışım iki saat boyunca demlenmelidir. Bir torba gazlı bez yapmanız gerektiğinde, posayı oraya koyun. Horseradish ile bir gazlı bez, su prosedürleri sırasında banyoya indirilmelidir, daha sonra duşla durulamak daha iyidir. Ciltte tahrişten kaçınmak için 1.5 ila 2 hafta süren bir turp banyosu yaklaşık 30 dakika boyunca alınabilir.

Osteokondroz, ateroskleroz genellikle kaslarda ve eklemlerde ağrı ve ağrı ile birlikte görülür, bitki semptomları azaltmaya ve vücudun genel durumunu iyileştirmeye yardımcı olur. Yaban turpu yardımıyla cüruflar ve toksinler birkaç kez daha hızlı bir şekilde elimine edilir.

Horseradish sadece birçok yemek için vazgeçilmez bir baharat değil, aynı zamanda birçok hastalığın semptomlarını tedavi etmek ve hafifletmek için harika bir araçtır.

Video: yaban turpu yaprağı büyüsü

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat