Çocuklar için ahududu: hangi yaşta verebilirim?

Parlak meyvelerle saçılmış ahududu çalıları her mevsim evinde büyür. Çocukluktan tanıdık olan benzersiz bileşimleri ve mükemmel lezzetleri için değerlidirler. Ahududu kullanımı yadsınamaz, şölen yapmak, kış için değerli meyveleri stoklamak, bir çocuk için iyileştirici bir et suyu yapmak, neşelendirmek ve gribi önlemek için bir kaşık reçel ile tedavi etmek için yetiştirilir.

Çocuklar için ahududu

Sweet life için benzer kelimeler

"Ahududu jingle", komik bir şarkı yazarı, bir robin ve diğer birçok isim ve deyim bu kokulu berry için popülerlik ve halk sevgisini gösterir. Bahçe ahududularının ilk dikimi, uzak XII.Yüzyılda Yuri Dolgoruky'nin emriyle düzenlendi. O zamandan beri, bitkinin özellikleri iyi çalışılmış ve tüm kısımları için uygulama bulunmuştur. Yemek pişirme, ilaç, kozmetoloji - bunlar çilek, yaprak, bir çalı genç sürgünlerinin en yaygın uygulama alanlarıdır. Orman ahududu hasadı, insanlar ve hayvanlar arasında dürüstçe paylaşılır ve bahçe neredeyse tamamen çocuklara aittir. En sevdikleri muamele için cesur dikenli dalların içine cesurca tırmanıyorlar.

Tanım ve özellikler

Ahududu, iddiasız çalılar aittir, yeterli neme maruz kalan hemen hemen her toprakta yetişir. Bir özellik, sürünen rizomlar nedeniyle yeni bir alanı hızla fethetme yeteneği olarak kabul edilir. Bu nedenle, esas olarak bir ülkenin veya kişisel arsanın çevresine ekilir, büyüme bölgesini kazılmış demir veya arduvaz levhalarıyla örter. Genç sürgünler meyve verir, ikinci yılda eski vygonki kesilir ve yenileri bazal tomurcuklardan gelir. Mevsimsel ve kalıntı türleri ayırt eder.

Yetiştiriciler birçok çeşit yetiştirdi, altın çilek veya böğürtlenli haçlardan elde edilen kirpi gibi başarılı bir melez zaten tanıdık hale geldi.

Bu önemlidir: meyvelerin rengi ve büyüklüğünden bağımsız olarak, bileşimleri neredeyse aynıdır. Her dut şunları içerir:

 • vitaminler;
 • mikro ve makro elementler;
 • pektin;
 • uçucu yağlar;
 • fiber;
 • taninler;
 • organik asitler;
 • su.

Kalori içeriği küçüktür, 100 kcal başına sadece 50 g. Grip salgını sırasında düşük bağışıklık, sık soğuk algınlığı için çilek, meyve suyu, kompostolar, kaynatma ve infüzyonlar önerilir. Bu araç bebeklerin ve hamile kadınların sağlığını mükemmel bir şekilde destekleyecektir, eczane ilaçlarının bir dizi yan etkisinden kaçınmak için halk ilaçlarının kullanılması tercih edilir.

Ahududuların doğal bir antibiyotik olarak özellikleri, bitkinin tüm kısımlarında büyük miktarda C vitamini ve salisilik asit nedeniyle ortaya çıkan anti-enflamatuar ve antipiretik etkisi iyi bilinmektedir.

Ayrıca ahududu şunları yapabilir:

 • iştahı arttırmak;
 • şişliği hafifletir;
 • bağırsakları temizler ve durgun süreçleri önler;
 • ağır metallerin toksinlerini ve tuzlarını çıkarın;
 • vitamin eksikliğini önlemek;
 • vücudun tonunu arttırmak;
 • stresi azaltmak;
 • duygusal arka planı stabilize etmek;
 • menopoz sendromunun şiddetini azaltmak;
 • sıcaklığı düşürmek;
 • ateş durumunu hafifletmek.

Çocuklar için faydalar

Bu tür güzelliklerin varlığını öğrenen çocukların ahududuları düzenli olarak ziyaret etmelerini durdurmak zordur. Herhangi bir bahane altında, bir avuç meyveyi kesmek için yakın olmaya çalışırlar. İlk tanıdık, 1: 1 oranında su ile seyreltilmiş birkaç damla meyve suyu ile başlar. 1 yaşın altındaki çocuklar için, yüksek asit içeriği nedeniyle ürünün verilmesi tavsiye edilmez.

Ahududu ortalama bir alerjenite seviyesine sahiptir, buna tepki çileklerden çok daha hafiftir, ancak yine de bir seferde çok fazla çilek vermenize gerek yoktur, miktardaki kademeli bir artış yoluna gitmek daha iyidir. 1 - 1.5 yaş arası bir çocuk için 50-70 gram yeterlidir. günde çilek. Yaşlandıkça porsiyon artar.

Ahududu, sindirim kurmaya yardımcı olur, çocuğun vücuduna gerekli vitamin ve mineralleri sağlar, bağışıklığı artırır, soğuk algınlığına, mantar ve viral enfeksiyonlara karşı korur. Taze meyvelerin ve bunlara dayanan kaynatmaların terletici ve analjezik etkisi çocukların soğuk algınlığı için çok değerlidir. Ahududu bazlı bir ürün sıcaklığı azaltabilir, boğulma hissini ve soğuk algınlığı ile baş ağrısını hafifletebilir, yatıştırıcı ve kolay bir uyku hapına sahip olabilir.

Ahududuların çocuklar için faydaları

Magnezyum ve potasyum, çocuğun büyüme döneminde kardiyovasküler sistemi destekler, kan damarlarının duvarlarını güçlendirir, duygusal patlamaları azaltır. Antitoksik etki reçelde bile devam eder ve taze meyveler toksinleri hızla giderir, bağırsak hareketliliğini uyarır. Ana şey, miktarla aşırıya kaçmamaktır, aksi takdirde tam teşekküllü uzun süreli ishal ve alerjiler alabilirsiniz.

Şunları bilmelisiniz: Ahududu, metabolizmayı ve yağların parçalanmasını hızlandırmak için aşırı kilolu ve metabolik bozukluklar için çocukların diyetine dahil edilir.

Ahududu inceliği, bireysel hoşgörüsüzlük durumunda, gastrit, ülser, bağırsaklardaki enflamatuar süreçlerin alevlenmesi döneminde kontrendikedir. Böbrek yetmezliği ve çok kalın kan da ürünün reddedilmesine neden olur.

Seçim kriterleri

Çocuğa çalıdan taze çekilmiş meyveler vermek en iyisidir. Bu mümkün değilse ve incelik piyasada satın alınırsa, meyvelerin bütünlüğüne, kabın altındaki meyve suyunun eksikliğine dikkat etmeniz gerekir. Aroma taze, hafif tatlı olmalıdır. Ekşi bir koku durumunda, meyveler şarap veya liköre konmak zorunda kalacak; Çocuklar artık onları yiyemez.

depolama

Sezonda çok fazla çilek var, tüm arzularla yemek yemek için işe yaramayacak. Buzdolabında saklanmaları gerekir ve 2-3 günden uzun olmamalıdır. Ancak ahududu mükemmel şekilde dondurulur ve kurutulur, yararlı özelliklerin çoğunu korur. Taze meyve iyi saklanır, dikkatlice 1: 2 oranında şekerle rendelenir. Kavanozlara yerleştirilir, sıkı kapaklarla kapatılır ve sadece buzdolabında saklanır.

Beş dakikalık reçel ayrıca tıbbi özelliklerini de kaybetmez. Hazırlanması için eşit miktarda çilek ve toz şeker alınır, karıştırılır ve birkaç saat ılık bırakılır. Meyve suyu çıktıktan sonra, karışım sürekli karıştırarak kısık ateşte kaynatılır. Kaynama anından itibaren 5 dakika boyunca algılarlar, daha sonra kapatırlar ve sterilize edilmiş kavanozlara yuvarlanırlar.

Jöle, haşlanmış meyve, jöle, lezzetli ve sağlıklı ahududu bazlı tatlılar da favori çocuk ikramları olmaya devam ediyor. Yaşamın ilk yılından itibaren, ahududu tadını öğrenen çocuk, lezzetli yaz meyvelerini tekrar denemek için gelecek yaz için sabırsızlanıyor.

Video: Ahududu çayı yararlı mı

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat