Küçük Gopher - açıklama, yaşam alanı, yaşam tarzı

Kırım yarımadası eşsizdir. Kendi topraklarında üç iklim bölgesi vardır. Sonuç olarak, çeşitli hayvanlar açısından zengindir. Kırım'da küçük gopherlerin atalarının eski kalıntıları bulundu. Bilim adamları uzun süre boyunca yarımada üzerinde çalıştılar, 179 kişi yakaladılar.

Küçük gopher

Gopher nüfusu

Nüfusun bir kısmı, özellikle insan eli tarafından yaratılan biyojeosinozdur, yani yapay bir ekosistemdir. Nüfus, tahıl ürünlerinde karşılanıyor. Yakalanan gophers'ın üç tanesi kış mahsullerinde bulundu.

Bir orman kuşağında küçük bir gopher bulabilirsiniz. Bununla birlikte, biyotopun eski bileşenleri ile ilişkili değildir, bu da küçük gopher ile sadece tek katmanlı dikimlerde karşılaşmanın mümkün olduğu anlamına gelir.

Küçük Gopher kışlık bir türdür. İlkbaharda, Şubat-Mart civarında uyanırlar. Uyanış sıcaklığa bağlıdır. Bazı yer sincapları yaz aylarında kış uykusuna yatar.

Küçük gopher türleri

Vücut uzunluğu 19 ila 24 santimetre arasında değişir, bir bireyin ağırlığı 460 gramdır. Kuyruk vücudun sadece 1 / 5'i, uzunluğu 4 santimetreden az. Bununla birlikte, boyutuna rağmen, kuyruk bir kemirgen hayatında çok önemlidir. Kuyrukta, yeraltı pasajlarında zemin sincabı için kılavuz olan özel hassas uçlar bulunur.

Goperin gövde rengi dünyevi gri olabilir ve gri-açık kahverengi-sarımsı olabilir. Vücut şekli uzar, uzuvlar kısadır. Bir gopher başı oval bir şekle sahiptir. Küçük bir gopherin yanaklarında küçük lekeler görebilirsiniz. Genellikle gopher karnı grimsi renktedir. Yan gövde ve uzuv bölgesi, bazen sarımsı bir renk tonu ile gri renktedir.

Küçük gophers yeraltında çok zaman geçirir, bunun sonucunda zayıf görme yeteneği vardır. Bu nedenle, genellikle yuvalarından uzağa gitmezler.

Zemin sincaplarında toz ve kire karşı dirençli gözyaşı bezleri bulunur. Gophers'ın gözleri sürekli kirlendiği için bu çok önemlidir. Bu nedenle, çok küçük, neredeyse görünmez bir kulak kepçesine sahiptirler.

Küçük gophers inanılmaz bir yeteneğe sahiptir - sesli bir uyarı. Genellikle kemirgenler gıcırdıyor veya ıslık çalıyor. Ses, tehlikenin ölçeğine bağlıdır.

Küçük goperin yaşayabilirliği 1 ila 3 yıl arasında değişir. Çevre ve iklim koşulları uygunsa, kemirgen 5 yıla kadar yaşayabilir.

doğal ortam

Küçük gopher dağılımı oldukça büyüktür. Genellikle düz ve alçak dağ bozkırlarına ve yarı çöllere yerleşirler. Doğuda küçük gopher yerleşiminin sınırları - batıda Betpak-Dala çölüne - Dinyeper'den başka bir şey değil; kuzeyde - Zaysan Gölü'ne, güneyde - Karadeniz sahili.

yaşam biçimi

Küçük gopher yaşam tarzı
Bilim adamlarının gözlemlerine dayanarak, erkeklerden daha fazla küçük yer sincapının olduğu ve cinsel endeksin 0.8 olduğu ortaya çıktı. Eğer yavrular hakkında konuşursak, erkeklerden daha fazla kadın doğar.

Hazırda bekletme modu hazırda bekletme modundan sonra gerçekleşir. Genellikle hamile bir kadın ilkbaharda (Mart-Mayıs) karşılanabilir, ancak yaz aylarında (Haziran-Temmuz) buluşurlar. Embriyoların boyutunu belirlemek kesinlikle imkansızdır, çünkü dişiler uzunluğu 2-3 mm olan embriyolarla karşılanmıştır. Bu, embriyonun zaten 31-36 mm'lik bir vücut uzunluğuna sahip olduğu kadınlarla aynı anda gerçekleşti. Gophers yavrularına çok iyi bakar. Gençler kör, sağır ve saçsız görünüyor, bu yüzden onlara yardım edecek birine ihtiyaçları var.

Bir yılda bir üretken döngü vardır. Genellikle dişi 5-8 yavru getirir. Hayatlarında ilk kez kesinlikle deliğe girerler.Nisan - Mayıs aylarında (hava koşullarına bağlı olarak) genç gopher yavruları delikten ortaya çıkar. Bundan sonra, yaklaşık bir ay sonra yeniden yerleşim gerçekleşir.

Gophers, birkaç kilometre uzayabilen kolonilerde yaşar. Gophers, derinliği 1.8 metreye kadar ulaşabilen yuvalarda yaşar ve hareketlerinin uzunluğu 4 metreden fazla olabilir.

Gophers yuvalarını kış dönemi için hazırlar. Kemirgenlerin girişi, sadece ilkbaharda kazılan özel bir toprak fişiyle kapatılır. Delikten çıkma işlemi 3-4 güne kadar sürebilir. Delik eskiyse, birkaç girişi olabilir.

Dikkat! Küçük gopher, veba, tularemi ve brusellozun etken maddesinin bir taşıyıcısıdır. Kırım'da kemirgenlerin böbrek sendromlu hemorajik ateşi olduğu bulundu.

gıda

Gopher besleme
Bu, gophers'ın diyetlerinde titiz olduğu anlamına gelmez. Bir bireyin yaklaşık 32 çeşit yem yediği bilinmektedir. Küçük gopher'in hayvan yemi kullandığını, yani Kırım kertenkele, yanı sıra çeşitli böcekler. Küçük gophers farklı tahıllar yer - bu nedenle kemirgen bir haşere olarak kabul edilir. Sadece yabani otları geride bırakarak tüm yem bitkilerini yiyebilir.

Küçük gopher'in diyetinde nane, tüy otu, buğday otu ve laleler de bulunur.

düşmanları

Küçük gopher yetiştirme yoğunluğunun çok yüksek olması ve yüksek bir zararlılığa sahip olması nedeniyle, bu tür kemirgen korunan türlere ait değildir. Bununla birlikte, bu hayvanların yuvaları çok önemlidir, çünkü Kırmızı Kitapta listelenen birçok hayvan tarafından kullanılırlar.

Bilim adamları son zamanlarda nüfus sayısının azaldığını, bazı türlerin tamamen kaybolduğunu fark ettiler. Bunun nedeni, iklimin yavaş yavaş değişmesiydi. Arazinin küçük gopherlerin yaşayabilirliğini olumsuz yönde etkileyen kimyasallarla yetiştirilmesiyle önemli bir rol oynandı.

Küçük gopher büyük düşmanlarla yüzleşmek zorunda kalır: yılanlar, bozkır kartalı, looney, balaban, sansar ve tilki. Tipik olarak, kemirgenler önce gümüş martı, sonra tilki ve sadece bataklık ayına dikkat edin. Kalan düşmanlar nadirdir, baskınlar.

Video: İlginç Gopher Gerçekleri

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat