Çocuklar için irmik - yararları ve zararları

Eski zamanlardan beri irmik bebek maması temelinin bir parçası olmuştur. Buna ek olarak, birçok yetişkin bu yemeği çok sever. Bununla birlikte, şimdi daha sık ve yulaf lapasının yararlı bir özelliği olmadığını duyabilirsiniz. Bazı durumlarda, yemek bile zarar verebilir. Çocuk doktorları, bebeğin diyetine 1 yıla kadar irmik eklememeyi önerir. Sorun, kompozisyonda sıklıkla alerjilerin gelişmesine neden olan glutenin bulunmasıdır.

Çocuklar için irmik lapası

İrmik kullanımı

 1. Yemeğin şüphesiz avantajı, vücudu hızla ve uzun süre besinlerle doyurmasıdır. Yemekler arasında uzun bir süre olacağını biliyorsanız, yulaf lapasını daha sık tüketmeniz önerilir.
 2. Özellikle akşamları hiperaktif çocuklara bir yemek sunmak en iyisidir. Bu şekilde çocuğunuzun akşam geç saatlerde yemek istemesini engelleyebilirsiniz. Bütün bunlar uyku kalitesini olumsuz etkiler.
 3. İrmik ana yararlarına gelince, mideyi nazikçe ve nazikçe etkiler. Yemeğin avantajı, lif içermemesidir. Bu nedenle, yulaf lapası ameliyattan sonra diyete girmesine izin verilir.
 4. Ek olarak, yemeğin gastrointestinal sistem hastalıkları olan insanlar için ana diyete sokulması tavsiye edilir. Ürünün sistematik olarak yemesi ile ülser ve gastritli kramplar geçer.
 5. Bebeğin vücut ağırlığı eksikliği şeklinde problemleri varsa, irmik durumu kısa sürede düzeltmeye yardımcı olacaktır. Vücudun tükenmesi ve distrofi eğilimi olan bir tabak tüketilmesi tavsiye edilir. Bu arka plana karşı, artan verimlilik, enerji, yorgunluk kaybolur.
 6. Yulaf lapası, bebeğin vücudunun tam gelişimi için gerekli olan bir B vitamini kompleksi içerir. Bu maddeye ek olarak, tüm sinir sistemi doğru bir şekilde oluşur. Çocuk daha dengeli ve sakin hale gelir.
 7. Tahılın avantajı, minimum miktarda protein içermesidir. Bu nedenle, yulaf lapası böbrek problemleri durumunda tüketmek için yararlı olacaktır. Böyle bir yemek hasarlı iç organlar üzerinde ek yük oluşturmaz.
 8. Diğer şeylerin yanı sıra, ürünün yararlı özellikleri tam olarak mineral bileşimindedir. İrmikte çinko, kükürt, magnezyum, klor yeterli miktarda bulunur. Birlikte, maddelerin bağışıklık sistemi üzerinde güçlendirici bir etkisi vardır. Mineraller tüm iç organların normal çalışmasını sağlar.

Tuzağın zararı

Çocuklar için zarar verici yemler

 1. Çoğu durumda, tahıllar, fitinin varlığı nedeniyle çocukların vücuduna zarar verebilir. Sonuç olarak, bir öğünde tüketildiğinde, yiyeceklerden gelen kalsiyum zayıf bir şekilde emilir. Bu arka plana karşı, iskelet sistemi ciddi şekilde etkilenir ve tam olarak gelişmez. Bu gibi fenomenler büyüyen organizma için oldukça tehlikelidir.
 2. Bir yaşın altındaki bebeklere sistematik olarak yulaf lapası verirseniz, raşitizm riski önemli ölçüde artar. Ayrıca irmik çocuklara da zarar verebilir. Bileşimde gluten bulunur. Protein, bireysel hoşgörüsüzlüğü olan insanlarda kontrendikedir. Hastalığa çölyak hastalığı denir.
 3. Ek olarak, irmik genellikle alerjik reaksiyona ve zayıflığa neden olur. Böyle bir yemek diyabet durumunda kesinlikle kontrendikedir. Çanak nedeniyle, kabızlık sıklıkla gelişir. Bu, rafine edilmiş, lifsiz tahıllardan kaynaklanmaktadır.
 4. Ürünü aşırı kilolu eğilimli çocukların diyetine dahil etmek yasaktır. Sıklıkla irmik tüketirseniz, bu istenmeyen bir kilogram setine yol açacaktır. Su üzerinde yulaf lapası pişirirken, 100 gr. yaklaşık 100 kcal'dir.Yemeğin tadının arzulanan çok şey bıraktığını unutmayın.
 5. Böyle bir ürünün 10 aylıktan küçük bebeklere verilmesi kesinlikle yasak olduğunu belirtmek gerekir. Gerekirse, alerjik reaksiyonu veya bireysel gluten intoleransı varsa çocuğu gıdalardan koruyun. Aksi takdirde, bebek sindirim sistemi ile ciddi problemler yaşamaya başlayacaktır.

İrmik seçme kuralları

İrmik seçme kuralları

 1. Bir ürünün besin değeri doğrudan tahılın kalitesine bağlıdır. Seçerken, makarnalık buğdaydan irmik tercih edin. Pakette "T" harfi şeklinde adlandırmayı gözlemleyebilirsiniz. Yumuşak tahıllar kullanılırken, “M” sembolü konur.
 2. İkinci durumda, ürünün kalitesinin arzulanan çok şey bıraktığını belirtmek gerekir. Ancak böyle bir tahılın maliyeti daha düşüktür. Her durumda, irmik, suyu emme kabiliyeti ile düşük bir fiyata sahiptir.
 3. Hammadde seçerken, renge dikkat ettiğinizden emin olun. Yüksek kaliteli ürün açık krem ​​veya saf beyaz renge sahiptir. Sarı renkte bir tane gördüyseniz, satın almaya çalışmayın. Ayrıca, akışkanlığa dikkat edin.
 4. Yulaf lapasında topaklar bulunmamalıdır. Tahılları sıkıştırırken, partiküllerin parçalandığına dikkat edin. Birlikte yapışmaya başlarlarsa, bu yüksek nemi ve ürünü saklama kurallarının ihlal edildiğini gösterir.
 5. Yüksek kaliteli irmik, uygun depolama süresi en fazla 9 aydır. Ayrıca, seçim yaparken, hammadde kokusuna çok önem vermeyin. Ayrıca, paketteki bileşimi koklayamayacaksınız. Paketten çıkardıktan sonra irmik hiç kokmamalı.
 6. Tahıl seçerken, satın alırken yaygın hatalar yapmak istemiyorsanız, şeffaf paketlerdeki hammaddeleri tercih edin. Paketi açtıktan sonra, bileşimi cam sızdırmaz bir kaba dökün. Mutfak dolabında bir rafta saklayın.

Bebeğin maksimum miktarda besin almasını istiyorsanız, tüm kuralları inceleyerek ona püresi sunun. Son kullanma tarihinden önce çanağa girmeyin. Olağanüstü yüksek kaliteli bir ürün seçin. Saklama koşullarına uyun. Bebek tamamen sağlıklıysa, irmik tüm organizmanın durumunu olumlu yönde etkiler.

Video: Çocuklar için irmik lapasının tehlikeleri ve faydaları hakkında

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat