Ayçiçek yağı saç maskeleri

Ayçiçek yağı gibi basit ve yaygın bir ürün, her mevsim aşırı dozda ve kırılgan saçlar için etkili bir cankurtaran olabilir. Ev kozmetikleri tüm bileşenlerin doğallığı ve satın alınabilirliği ile ünlüdür, bu nedenle ayçiçek yağı ile maskeler ve kompresler sağlıklı saçları korumak için çok karlı bir seçenektir: ucuz, kullanımı kolay ve etkilidir. Yalın hammaddeler her zaman elinizin altındadır, bu nedenle kriz veya "tarla" koşullarında bile yardımcı olacaktır. Bukleleri ayçiçek yağı ile restore etmek için kendinize bazı değerli tarifler kaydedin - ve zevkle kullanın.

Ayçiçek yağı saç maskeleri

Ayçiçek yağının faydaları nelerdir?

Yüksek kaliteli bitkisel yağ, hücreleri besleyen ve iyileştiren vitamin ve değerli asit deposudur. Saç durumunda, maksimum yararlı bir etkiye sahiptirler:

 1. Buklede nemi tutarlar, kavurucu güneşin altında veya ısıtılmış odaların kuru havasında bile kurumasını önlerler.
 2. Saç kütikülünün yapısını geri yükleyin, terazileri yumuşatın, böylece saç pürüzsüz ve itaatkar olur, daha az kırılır ve bölünür, daha iyi taranır.
 3. Ampulleri, saç büyümesini teşvik ettikleri, kafa derisini besleyerek kuru kepekten tasarruf ettikleri besleyici bileşenlerle doyururlar.
 4. Boyalı olsa bile saça sağlıklı bir parlaklık ve zengin bir renk verir.
 5. Genellikle kimyasal ve ısıl işleme tabi tutulan bukleleri yumuşatmaya yardımcı olurlar: boyama, şekillendirme, kıvırma, düzleştirme ve diğer prosedürler için dayanıklı kozmetiklerin kullanımı.
 6. Elektrifikasyonun etkisini kaldırın.

Doğal yağların eklenmesiyle elde edilen araçlar sayesinde saç itaatkar hale gelir, güzel uyum sağlar, yumuşaklık ve parlaklık kazanır ve ayrıca her zaman güneşin, donun, yağmurun etkilerinden korunur, bu da bukleleri donuk ve cansız hale getirir.

Ayçiçek yağının bileşimi, saç elastikiyetini ve sağlıklı kafa derisini koruyan keratin ve fosforik asit içerir. Ayrıca oleik ve linoleik asitler, A, E, B grubu vitaminleri, kalsiferol ve diğer değerli bileşikleri içerir. Yağdaki antioksidanlar yaşlanmayı durdurur ve saçı “canlı” tutar. Rafine yağ güvenlidir, bu nedenle tüm saç tiplerinde her durumda kullanılabilir.

Yağ seçimi ve uygulama kuralları

Sonucu zaman zaman hoş bir hale getirmek için, saç kozmetiklerinde ayçiçek yağı kullanımı hakkında birkaç basit öneri izlemeniz gerekir:

 1. Temiz filtrelenmiş hammaddeleri seçin. İdeal olarak, bu, tüm faydalı maddelerin depolandığı soğuk preslenmiş bir ürün olmalıdır. Süspansiyon halindeki maddenin varlığı bir sorun değildir, çünkü fosfatid içerir - bu biyoaktif maddeler bukleler için yararlıdır.
 2. Kuru ve kırılgan saç tutucular yağı saf halde bile kullanabilirler, ancak yağlı veya normal olanlar için yağı bitkisel kaynatma ile seyreltmeniz veya narenciye eter eklemeniz gerekir. Konsantre yağlı ekstraksiyon aktif bezleri olan ciltler için zor olabilir.
 3. Ayçiçek yağı içeren maskeler sıcaklığı sever ve ısıtıldığında daha aktiftir. Bu nedenle, yağ bileşenini karışıma sokmadan önce, + 30- + 40 derecelik bir sıcaklığa getirerek bir su banyosunda tutmanız tavsiye edilir - yağ ısıyı iyi tutar, hassas kafa derisini sıcak bir karışımla yakabilirsiniz. Aynı nedenle, bu maskeleri ve losyonları uygulamadan sonra sarmak tavsiye edilir: önce polietilen, sonra bir havlu ile. Bununla birlikte, ürünü uzun süre tutmak buna değmez - saçların nefes alması gerekir. Tipik olarak, böyle bir maske, bileşimindeki diğer aktif bileşenlere bağlı olarak 10-30 dakikaya dayanabilir.
 4. Ürünü kuru buklelere uygulamak daha iyidir - bu şekilde daha iyi emilir ve buklelerin yapısına daha derin nüfuz eder. İlk olarak, karışım cilde masaj yaparken saç köklerine uygulanır ve daha sonra tüm uzunluk boyunca dikkatlice uçlara dağıtılır.
 5. Yıkama yağı her zaman kolay değildir. Başlamak için, biraz şampuan kuru uygulayabilir ve ürünün büyük kısmını bu şekilde çözerek, saçtan dağıtarak ılık suyla durulayabilirsiniz. Bundan sonra, sabun çözeltisi ikinci kez uygulanır. Yağ zayıf bir şekilde yıkanırsa, asidik meyve suyu yardımcı olacaktır - suya birkaç damla taze limon ekleyin.

Kalıcı bir etki elde etmek için, bir prosedürü takip etmek en iyisidir - arka arkaya 10-15 uygulama. Kuru saçlar için - haftada 2 kez, yağlı için - 7-10 gün içinde 1 kez. Bununla birlikte, düzenli olarak kullanılması tavsiye edilmez; sağlığı iyileştiren bir kursu tamamladıktan sonra, saçlara birkaç ay dinlenir.

Sıcak preslenmiş yağ kozmetik amaçlı kullanılabilir, ancak daha az etkili olacaktır. Böyle bir ürün renk ve koku ile ayırt edilebilir: genellikle kızartılmış tohumların belirgin bir aroması ve olası bir tortusu olan koyu kahverengimsi çay sıvısıdır. Soğuk preslenmiş yağ, kural olarak, bir kokuya sahip değildir veya hassas, çimenli-cevizdir ve hammaddenin rengi soluk altındır.

Dikkat ve kontrendikasyonlar

Ayçiçek yağı herkese uygundur ve halkalara zarar vermez. Bununla birlikte, küçük miktarlarda ve seyrek olarak kullanılmalıdır, böylece teller ağır ve kirli görünmez. Beslenme prosedürünün etkisi uzun süre devam eder ve erken tekrarlanması bir tür aşırı doza yol açar. Saçlar nefes almalıdır, bu nedenle bukleleri iyileştirme ve geri yükleme ihtiyacı durumunda yağ akışı gerçekleştirilir. Önleyici amaçlar için, ayda 1-2 kez kullanmak yeterlidir.

Doğal olarak, kozmetik prosedürlerde safsızlık olmadan sadece taze, kızartılmamış yağ uygulamak mümkündür. Ve keskin aktif bileşenler, örneğin, ısınma esansiyel damlaları ürüne dahil edilirse, maskenin yaşlanma süresini izlemek gerekir.

Ayçiçek yağı ile faydalı tarifler

 Ayçiçek Yağlı Saç Tarifler
İyileştirici bir bileşenin eklenmesiyle, durulama gerektiren balsamlar, sargılar ve saç maskeleri çoğunlukla yapılır, çünkü bu yağ oldukça ağır bir dokuya sahiptir ve saçta fark edilir. Büyük miktarda yağ şampuanla yıkanır ve daha küçük bir miktar ılık asitli su veya papatya, dulavratotu, ısırgan otu, devedikeni, muz gibi bir bitki kaynatma ile durulamak için yeterlidir.

Kepek Balsamı
Kafa deriniz kurursa, yanma hissi ve gerginlik hissi vardır, böyle bir tarif çok yararlı olacaktır:

 • 30-40 ml calendula infüzyonu;
 • 30-40 ml papatya kaynatma;
 • 25 ml yağ;
 • Meşe kabuğu 50 ml infüzyonu;
 • 4 damla çay ağacı yağı;
 • 1 yumurta akı.

Ürünü hazırlamak için proteini bir köpük içinde yağ ile çırpmak ve daha sonra sıvı bileşenleri sokmak gerekir. Bu balsam saç derisine vurgu yaparak saç üzerine dağıtılır ve 10-15 dakika yaşlandırılır. Preparatın her seferinde taze hazırlanması gerekir - zamanla, yararlı bileşikler parçalanır ve karışım kaybolur. Kursu 10 prosedürde kullanabilirsiniz.

Hasarlı ve yorgun saçların rehabilitasyonu: ayçiçek yağı ile sarın
Bunu yapmak için sadece yaklaşık 50 ml yağa ihtiyacınız vardır - saç uzunluğunuzu ne kadar alacaktır. Ürün su banyosunda vücut sıcaklığına ısıtılmalı, kuru kilitlere uygulanmalı ve bir film veya torba ile sarılmalıdır. Yağ bazı durumlarda 30-40 dakika tutulur - bir saat. Verimliliği artırmak için, sıcak modda bir saç kurutma makinesi kullanabilirsiniz, sıcaklığı korumak için torbanın üzerine bir hava akışı yönlendirin veya sadece başınızı banyo havlusuna sarın.

Belirtilen süreden sonra, kafa şampuanla yıkanır ve saçların doğal olarak kurumasına izin verilir. Prosedür ayda bir kez yapılabilir.

Kendin yap nazikçe tamir şampuanı
Periyodik kullanım için, bu tarif kullanışlı olabilir:

 • karahindiba ve ısırgan otu yaprakları - her biri 10 g;
 • lavanta yağı - 6 damla;
 • su - 20 ml;
 • sabun bileşeni - 50 ml;
 • ayçiçek yağı - 5 ml.

Şampuanın hazırlanması basittir: yaprakları suyla doldurmanız ve yaklaşık 20 dakika boyunca bir su banyosunda tutmanız gerekir. Süzülmüş bir et suyu bir baz ve yağlarla karıştırılır. Araç saçı güçlendirir ve yeniler.

Bölünmüş uçlara karşı normal ve yağlı saçlar için maske
Saçları daha uzun süre temiz ve taze tutmak ve ayrıca şekillendirme sırasında zarar görmemek için bu maskeyi kullanabilirsiniz:

 • sardunya yağı - 3-4 damla;
 • ayçiçek yağı - 25 ml;
 • limon suyu - 25-30 ml.

Bitmiş, iyice karıştırılmış kütle saça uygulanır, kafayı sarın ve maskeyi 40 dakika bekletin. Bundan sonra saçlar şampuanla yıkanır.

Kuru Saçlar İçin Besin İksiri
Böyle bir maske sık sık saç kurutma makinesi, renk, kıvrılma veya karda ve güneşte gevşek saçlar kullanırsanız yardımcı olacaktır. Saçı yumuşatır, yapısını ve parlaklığını geri kazandırır.

İhtiyacınız olacak:

 • 1 yumurta sarısı;
 • hint yağı - 15 ml;
 • ayçiçek yağı - 30 ml;
 • yüksek yağlı kefir - 100 ml.

Yağı hazırlamak için kefir ile karıştırmanız ve bir su banyosunda ısıtmanız, sonra çırpılmış sarısı girmeniz gerekir. Elde edilen karışım saça tüm uzunluk boyunca sarar ve sarar. Maskeyi en az bir saat tutun, sonra şampuanla durulayın.

Aktif büyüme için karışım
Saçlarınızı kalınlaştırmak için böyle bir besleyici maske yapabilirsiniz:

 • 50 ml ayçiçek yağı;
 • 50 ml ekşi krema;
 • 290 g hardal tozu.

Hardal ekşi krema ile karıştırılmalıdır, daha sonra ısıtılmış yağ ekleyin. Kütle bir çırpma teli ile çırpılır ve ortaya çıkan köpük saçın köklerine ve tüm uzunluk boyunca uygulanır. Daha iyi bir etki elde etmek için saç sarılmalıdır. 20 dakika sonra maske yıkanabilir.

Bileşenin sizin için uygun olup olmadığını görmek için saçınızın maskelere tepki göstermesini izleyin. Belki de mükemmel parlaklık ve hacim kazanmanıza yardımcı olacak ayçiçek yağıdır.

Video: saçlar için ayçiçek yağı

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat