Çocuklar için siyah kimyon yağı: faydaları ve uygulamaları

Siyah kimyon, vücudumuz için faydalı değerli esansiyel yağlar ve mineraller biriktiren eşsiz bir oryantal bitkidir. Bu bitkinin tohum özü, eski Mısır ve Doğu'da cilt hastalıkları, kolik ve spazmların yanı sıra bronşiyal astımla mücadele etmek için kullanıldı.

Çocuklar için siyah kimyon yağı

Kaliteli siyah kimyon yağı birçok çocukluk hastalığının tedavisinde etkilidir. Bebekler için siyah kimyon tohumu tohumlarından sıkma nasıl uygulanır ve güvenli bir ürün nasıl seçilir - daha ayrıntılı olarak anlayacağız.

Yararlı siyah kimyon yağı nedir

Zira, kazıyıcı veya kimyon - buna da bu bitki denir - bağışıklık oluşumunu uyaran ve vücudun savunmasını uyandıran bir vitamin kompleksi bakımından zengindir. Doğal ortamda sadece balık organizmalarında ve bazı eterik bitkilerde bulunabilen çoklu doymamış yağ asitleri, Omega-3 ve Omega-6 kompleksleri içerir. Bu kompleksler, sağlığın korunmasında önemli bir rol oynarken, insan vücudunda üretilmez. Ayrıca, yağın bileşimi demir, kalsiyum ve potasyum, fosfor, E ve B vitaminleri, linoleik ve stearik asitler ve diğer değerli bileşikleri içerir.

Bitkinin ana iyileştirici özellikleri arasında, aşağıdaki fonksiyonlar not edilebilir:

 1. Yağın acılığı, choleretic bir etkiye sahiptir ve toksinlerin karaciğerinin temizlenmesinde rol oynar.
 2. Antioksidan özellikler, vücudu serbest radikallerden arındırarak hücreleri geri kazanmaya yardımcı olur.
 3. Yağ, cildin hızla restore edildiği elastin ve kollajen üretimini uyarır, iltihaplanma süreçleri ve yaralanmalar, yara izleri ve çatlaklar giderildikten sonra dokular rejenere edilir.
 4. Yağın bileşenleri balgam söktürücü bir etki üretir, balgamı inceltir ve özellikle soğuk algınlığı için şişmeyi hafifletmeye yardımcı olur.
 5. Kimyon tohumları mide bulantısı, mide krampları, şişkinlik, hazımsızlıktan kurtarılır ve bağırsaklardan toksinleri ve toksinleri giderir.
 6. Aktif maddeler iştahı uyarır ve metabolizmayı normalleştirir.

Çocuklar için siyah kimyon özü nasıl kullanılır

Bir çocuğun vücudu için, bu ürünün özellikleri çok önemlidir. Siyah kimyon yağı çocukların tedavisinde kullanılır:

 1. Gıda zehirlenmesini ortadan kaldırın, midede ağırlığı azaltın.
 2. Sindirimi iyileştirin, dışkıyı normalleştirin, iştahı artırın.
 3. Öksürüğü ortadan kaldırın ve soğuk algınlığı ve bronşiyal astım için hava yollarını ısıtın.
 4. Çeşitli krampları ve ağrıyı gidermek için.
 5. Cilt hastalıklarını, alerjileri tedavi etmek, böcek ısırıklarını ve çizikleri iyileştirmek ve terlemeyi önlemek için.
 6. Vücudun direncini güçlendirin.
 7. İnflamasyonu, örneğin anjina ile rahatlatın.
 8. Solucanları ve diğer parazitleri çıkarın.
 9. Diş çıkarma rahatlayın.

yemek tarifleri

Çocuklar için siyah kimyon yağı ile tarifler

 1. Soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı için sürtünme için masaj karışımına yağ eklenir, bunun için yağlı tabana - zeytinyağı, losyon - 1 ila 5 parça oranında birkaç damla yağ eklenir.
 2. Soğuk algınlığı ve astım atakları için inhalasyon da yapabilirsiniz: 1 litre sıcak suya 1 çorba kaşığı verilir. yağlar, şifalı buharlar kan damarlarını genişletir, spazmları hafifletir, solunum yolunun mukoza zarlarındaki mikro çatlakları iyileştirir, ödemi hafifletir, enfeksiyonu giderir, nefes almayı kolaylaştırır, sıcaklığı azaltmaya ve vücut direncini arttırmaya yardımcı olur.
 3. Öksürük veya bulantı için çocuğunuza dilin altında bir çay kaşığı yağ verebilirsiniz. Ürünün ağız boşluğunda emilmesine izin verilmelidir.
 4. Bağışıklık sistemini güçlendirmek, iştahı ve sindirimi iyileştirmek için yağ saf formda verilir - her biri 1 çay kaşığı. 4 yaşın altındaki büyük çocuklar ve yarım kaşık bebekler için bir gün.
 5. Bağırsak bozukluklarından sonra, ishali, şişkinliği, spazmları ortadan kaldırmak ve bağırsak mikroflorasını normalleştirmek için, çocuğa siyah kimyon yağı ile yoğurt veya kefir (100-150 g süt ürünü başına 1 yemek kaşığı) verilebilir.
 6. Soğuk inhalasyonlar (şişeden) ve bu yağ ile tapınakların hafif bir masajı baş ağrısından kurtulmanıza yardımcı olacaktır.
 7. Bebeğin dişleri kesilirken, saf yağ diş etlerine sürülebilir veya ağızda elma sirkesi diş ağrısı ile karıştırılabilir.
 8. 1 çay kaşığı oranında sıcak içecek. 200 g su başına yağ, burun akıntısı ve halsizlikle başa çıkmaya yardımcı olacaktır.

Yanıkların, alerjik döküntülerin ve diğer cilt lezyonlarının iyileşmesi için böyle bir oryantal tarif var:

 • 1 birim gül suyu;
 • 1 kısım kimyon yağı;
 • 2 parça kahverengi un.

Merhemi karıştırın ve cilde uygulayın. Yer bir gazlı bezle korunabilir.

Bir başka tarif ise 1: 2 kimyon esansiyel yağını zeytinyağı ile karıştırmak ve hasarlı cilt bölgelerini yağlamaktır. Karışımı yüzeyde 1 saat tutun ve cildin daha hızlı nefes alması ve iyileşmesi için suyla durulayın.

Güvenlik önlemleri

Çocukların vücuduna zarar vermemek için, ürünü kullanmadan önce bir doktora danışın ve ayrıca siyah kimyon maddelerine alerjik reaksiyonlar kontrol edin. Bunu yapmak için, sağlam cilde yağ uygulayın ve kızarıklık olup olmadığını yarım saat gözlemleyin.

İç kullanım sağlıklı bir dönemde yavaş yavaş küçük dozlarda başlar ve çocuğun refahını izler. Sıcaklıktaki bir artış veya kaşıntı görünümü, ürüne karşı bireysel hoşgörüsüzlüğü gösterebilir. Ebeveynlerden birinde alerjilerin varlığı, çocukta intoleransı tespit etme şansının artması anlamına gelir.

Önerilen dozları aşmayın ve ayrıca yağ uygulama kursları arasındaki molaları koruyun.

İyi bir ürün nasıl seçilir

Soğuk preslenmiş birinci sınıf yağ seçin - daha kullanışlı bileşenler içerecektir. Çift paket seçilmesi tavsiye edilir: bir cam kavanoz veya tıbbi plastikten yapılmış bir şişenin yanı sıra talimatlar, ürünün bileşimi ve üreticinin bilgileri hakkında bireysel bir karton kutu. Uluslararası kalite standartlarına uyum konusunda petrol üzerinde bir işaret olması iyidir.

Yağ, kirlilik ve tortu olmaksızın yarı saydam koyu renkte olmalıdır. Ürün eterik bir “nane” notu ile acı bir bitkisel aromaya sahiptir. Yağ eski ve katı görünüyorsa, büyük olasılıkla düşük kaliteli sebze bazları ile seyreltilir. Böyle bir araç, büyük olasılıkla, artık yararlı özelliklere sahip değildir.

Video: çocuklar için siyah kimyon yağı

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat