Yavaş bebek - neden ve ne yapmalı?

Her anne çocuğunu sever. Ancak melek sabrı olan ebeveynler bile, çocuğun her sabah okula hazırlanmak için zamanı olmadığında, geceye kadar ödev yaptığında, zar zor hareket ettiğinde rahatsız olabilir. Yavaşlığın düzeltilmesi gereken bir kusur olduğu genellikle kabul edilir. Ama gerçekten öyle mi?

Yavaş bebek

Nedeni flegmatik

Yavaşlık, flegmatik mizacın ana işaretidir. Bu tür insanlar için bir tür aktiviteden diğerine geçmek zordur, bunun sonucunda diğer insanların birkaç dakika süren eylemleri flegmatik insanlar arasında bir saat boyunca uzanır. Yavaşlığın gerçek nedeni gerçekten mizaçta ise, ebeveynler muhtemelen ilk belirtileri okul öncesi yaşta, anaokulunun tek başına giyinemediği, kendi kollarına karıştığı zaman gözlemleyebilirlerdi.

Okulda, flegmatik semptomlar yoğunlaşır. Bu genellikle çocuğun mükemmel notları olan herhangi bir konuya geçmesi ile biter. Ancak geri kalan disiplinler açıktır: öğrencinin onlar için zamanı yoktur. Çevrelerle aynı şey - boş zamanlarında, balgam insanlar nadiren birkaç aktiviteye kendilerini adamışlardır.

Faydaları nelerdir
Mizaçlar iyi ve kötü olarak ayrılmaz ve flegmatik insanlar gizli erdemlere sahiptir. Yavaşlık, düşünceli olma, sakin bir doğa ve düşünme esnekliği ile el ele gider. Büyürken, bu çocuklar aceleci kararlar vermeyecek ve yüzeysel sonuçlar çıkaracaktır. Enerjileri, kendilerini ilgilendiren, başarılı olmalarına izin veren alanda gelişmeye yönlendirilecektir.

Hızlanma yolları
Hiçbir durumda füme bir çocuğu zorla daha hızlı bir şey yapmaya zorlayamazsınız. Daha da kötüsü, ebeveyn, hiç talep etmese bile, belirtilen süre içinde bazı eylemleri gerçekleştirememe cezasıyla tehdit ettiğinde. Bu tür "tekmeler" istenen sonucu vermeyecek, sadece çocuğun izole olacağı ya da büzüşeceği gerçeğine yol açacaktır. Ancak gelecekte, çocuk öz disiplin ve zaman planlamasını öğrenmek zorunda kalacağı gerçeğiyle yüzleşecektir. Ve bu süreci daha az acı verici hale getirmek için şimdi onun için sahneyi ayarlayabilirsiniz. Toynuzu dağıtmak için özel egzersizler vardır.

  1. Timer. Herhangi bir mesleğe daldıktan sonra, çocuk saatlerce onun arkasında oturabilir. Zamanın nasıl bittiğini fark etmez ve gücü tükenir. Bunu önlemek için, saatinizde bir zamanlayıcı ayarlayın ve çocukla saat çaldığında mola vermesi gerektiğini ayarlayın. Eylemin tamamlanması için geçmesi gereken sürenin sona ereceği arama sayısını ayarlayın. Saat öğrencinin önünde, gözlerinin önünde olmamalıdır. Yanda bir yere yerleştirilmeleri daha iyidir. Çocuğun dikkati dağılmayacak, ancak ne kadar zaman kaldığını görebilecek. Son teslim tarihini karşılayacağı için, onu bir şeyle ödüllendirdiğinizden emin olun. Tek bir tatlılık veya harçlıktaki küçük bir artış bile iç ritimleri hızlandırmak için güçlü bir motivasyon olacaktır.
  2. Okul ile yarış. Flegmatik insanların yeni öğretim yılına alışması zor olduğu için, çalışmanın ilk ayında, müfredatın gerisinde kalacak. Böyle bir durumda, en iyi çözüm yaz aylarında ders kitapları satın almak olacaktır, böylece çocuk önünüzdeki şeyleri tanıyabilir ve buna hazırlanabilir. Bu tür derslerin avantajı, yaz aylarında bir öğrencinin çok fazla boş vakti olmasıdır. Bir paragrafı istediği kadar tekrar okuyabilecektir. Ve sonra belki de öğrenmeye samimi bir ilgi ile aydınlanacak ve derslerin başlangıcında bilgisini göstermekten mutluluk duyacaktır.Bir kişi iyi yaptığı şeyle meşgul olduğunda, işi yarıda bırakmadan devam etme arzusu verir.
  3. Rekabet. Flegmatik herhangi bir bölüme sürüklemek zordur, çünkü bu tür şeylere zaman kaybetmeye alışık değildir. Peki ya daire rekabetçi bir unsur içeriyorsa? Koşu, yüzme, kayak - tüm bunlar sadece bir rakibi sollama arzusu geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda fiziksel bir form geliştirir. Spor kendine güven verir ve takımda yeni arkadaşlar edinmeye yardımcı olur.

Mizaç değilse - o zaman ne?

Yavaş bebek
Yavaşlığın nedeni her zaman flegmatik bir karakter değildir. Bazı durumlarda, ana rol, çocuğun herhangi bir önemsemeyle dikkati dağıldığında ve oturumu ortada bıraktığında banal konsantrasyon eksikliği tarafından oynanır. Ödev yapmak yerine yakındaki nesnelerle oynanabilir. Veya okul ücretleri sırasında akıllı telefonunuzda oturun.

Bu durumda, çocukla geleceği hakkında bir konuşma yardımcı olacaktır. Ona iyi bir çalışma ve soğukkanlılığın sonuçlarını göstermeliyiz. Hiçbir durumda onu şöyle bir ifadeyle korkutmamalısınız: “Bir mokasen olacaksın - evsiz bir adama dönüşeceksin!” Sadece korkuya neden olur ve korku her zaman saldırganlığa yol açar. Çocuğunuza kim olmak istediklerini ve ne istediklerini sorun. Zihin hakkında uzamsal felsefi düşüncelere kapılmayın - büyük bir ev veya güçlü bir aile gibi basit arzularla ilgili kolay bir konuşma olmasına izin verin. Onun görüşlerini takdir ettiğinizi ve bir rüyaya giderken ona yardım ettiğinizi gösterin, ama her şeyden önce çocuk kendi çabalarını göstermelidir.

Başka bir durumda yavaşlık, hata yapma korkusunun bir sonucudur. Çocuk yanlış sonuçtan o kadar çok korkar ki, hiçbir şey yapmamayı tercih eder - aptal görünme korkusu tembel olma korkusundan çok daha güçlüdür. Bazen buna doğuştan gelen karakter özellikleri ve ideal için samimi bir arzu neden olur. Ancak çoğu zaman bu korku, ebeveynlerin tehditlerinin etkisi altında oluşur. Bir deuce veya zayıf yıkanmış yemekler için ceza, bir dahaki sefere bir şey yapma arzusunu tamamen caydırır. Bu nedenle, kendi davranışınıza yandan bakmaya ve düzeltmeye çalışmaya değer.

Çocuğun normal bir hızla okulla ilgili olmayan şeyler yapması çok daha zordur. Örneğin, yemekten sonra, tüm yemekler iki faturada yıkanır ve bakkaliye gitme talebi anında gerçekleştirilir. Ama şimdi okula hazırlanma zamanı geldi - ve çocuk onu itinceye kadar odadan çıkmıyor ve derslerden sonra isteksizce derslere oturuyor. Belki de bu davranışın nedeni öğretmenler veya akranları ile ilgilidir. Birincisi herhangi bir yanlışlık için seslerini yükseltebilir, ikincisi şirketten atılabilir ve yetki eksikliği ile alay edilebilir. Takımdaki rahatsız edici atmosfer her zaman endişe vericidir.

Bu arada, endişeler hakkında - stres genellikle uyanıklık ve soğukkanlılığın azalmasına neden olur. Belki de çocuk bildiğiniz olaylardan muzdariptir, ancak değerli olarak değerlendirmediniz. Çocuklar her şeye yetişkinlerden daha keskin tepki verirler. Bu, acımasız denetimiyle onu çevreleyen, herhangi bir nedenle çocuğun etrafında acele etmeye değer olduğu anlamına gelmez.

Kalpten kalbe konuşma, çoğu sorunun çözümünün başladığı yerdir. Çocuğa günlerinin nasıl geçtiğini, ruh halinin ne olduğunu sorun. Temas kurmayı reddederse bir sorgulamaya gerek yoktur. Sadece her zaman desteğinize güvenebileceğini ve duygularını paylaşabileceğini bildirin.

Video: Yavaş hareket eden bebek - ne yapmalı?

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat