Havuç üstleri - tıbbi özellikleri ve kontrendikasyonları

Parlak havuç kökü sebzesi uzun zamandır masalarımızda ve halk tıbbı sandıklarında ana etkenlerden biri olmuştur. Birçok insan turuncu bir sebzenin yararlı özelliklerini biliyor. Bununla birlikte, herkes havuç üstlerinin iyileştirici etkilerini bilmese de, değerli bir ilaçtır. Ve bu "altın" ne sıklıkta çok yakın büyür - kendi bahçesinde ve kolayca atılır. Yararlı havuç yaprakları nelerdir, nasıl hasat edilir ve uygulanır - daha fazlasını anlatacağız.

Havuç üstleri

Havuç üstlerinin faydaları nelerdir: kompozisyon ve terapötik etki

Herkes havuçların iltihabı hafifletmeye, dokuları yenilemeye ve görüşü iyileştirmeye yardımcı olan en değerli şifa ve rejeneratif bileşen A vitamini açısından zengin olduğunu bilir. Havuçların üst kısımlarında bu madde kök ürününden daha az değildir ve ayrıca şunları içerir:

 1. Bağışıklık oluşumuna katkıda bulunan C vitamini, güçlü bir antioksidan etkiye sahiptir, vasküler sistemi güçlendirir, iyileşmeyi hızlandırır, vücudun gücünü destekler ve genç kalmaya yardımcı olur.
 2. Sinir ve metabolik süreçleri uyaran B grubu K vitaminleri, iç sistemlerin düzgün çalışmasına katkıda bulunur.
 3. Metabolizmaya katılan çinko ve selenyum, cildin ve iç organların durumunu temizler ve iyileştirir, erkek vücudunun seminal sıvı oluşturması ve prostat bezinin sağlığını koruması için gerekli olan hormonal dengeyi korur.
 4. Kardiyovasküler sistemi ve böbrekleri uyaran potasyum, su dengesini korumaya, vücudu temizlemeye, kan basıncını ve kalp atış hızını normalleştirmeye yardımcı olur.
 5. Malign tümörlerin gelişimini durduran, toksinlerin vücudunu temizleyen, kolesterolü ve fibröz doku gelişme riskini azaltan furokoumarinler ve flavonoidler.
 6. Antiseptik ve antimikrobiyal etkileri olan ve kanı temizleyen klorofil ve antibakteriyel maddeler.

Tüm bu maddelerin karmaşık etkisi nedeniyle, havuç üstleri ve ondan gelen ilaçlar bir dizi hastalığı tedavi etmek için kullanılır: hafif veya kronik semptomları hafifletmek için bağımsız bir araç olarak ve ciddi rahatsızlıkların tedavisinde destekleyici bir bileşen olarak.

Havuç üstleri yardımcı olur:

 1. Enflamatuar süreçleri gidermek, hasarlı dokuların iyileşmesini hızlandırmak, yanıkları iyileştirmek ve diğer birçok yaralanma türünü iyileştirmek.
 2. Mantar hastalıklarının cildini, çeşitli kökenlerden dermatiti, sivilceleri temizleyin. Sağlıklı bir cilt, elastik ve tonlu konturunu ve gençliği uzatın.
 3. Toksinlerin, kolesterolün, zararlı mikroorganizmaların kanını temizlemek için.
 4. Doğurganlığı artırın, mikrop hücrelerinin kalitesini artırın ve hormon üretimini normalleştirin. Ek olarak, bu yeşillikler kasları ve damarları iyi durumda tutmaya yardımcı olur ve bu hem vücudun genel dayanıklılığını arttırmaya hem de gücü arttırmaya yardımcı olur. Yetişkinlikte böyle bir afrodizyak kullanımı, yaşlılığa kadar cinsel aktivite zevkini korumaya yardımcı olacaktır.
 5. Böbrek fonksiyonunu uyarır. Bu malzeme dokulardaki tuz birikintilerini dikkatlice çözmeye yardımcı olur, boşaltım sistemi hastalıklarında ağrıyı hafifletmek ve iyileşmeyi hızlandırmak için kullanılır. Bununla birlikte, bu tür ciddi hastalıklarda, halk ilaçlarının kullanımını bir doktorla tartışmak gerekir.
 6. Ayrıca, diyet yemeklerinde havuçların üst kısımları önerilir. Değerli proteinler ve lif içeren zengin bileşimi nedeniyle, bu baharat, oruç sırasında ve sınırlı beslenme ile daha hızlı doygunluğa ve güç ve enerjiyi korumanıza izin verir.Ek olarak, ürün bağırsakları temizler ve şişkinlik ve şişkinlik gibi hoş olmayan semptomları ortadan kaldırır.
 7. Araç, hızlı bir iyileşme için bulantı ve zehirlenme için kullanılabilir.
 8. Havuç iksirlerinin yulaf ezmesi ve kaynatma ev kozmetiklerinde kullanılır, yüz ve saçlar için maskeler ve losyonlar yapar. Araç, bukleler ve tırnakların yapısını güçlendirir, tahrişleri ve döküntüleri ortadan kaldırır ve kepekle savaşır. Ancak bu tür kozmetikler, fitokoumarinlere cilt reaksiyonu olanlar için kullanılamaz. Yutulduğunda, bu maddeler güvenlidir, ancak hassas ciltlerde kaşıntı ve kızarıklığa neden olabilir. Bu nedenle, kullanmadan önce, özellikle çocukları tedavi etmek söz konusu olduğunda ilacı küçük bir alanda test etmek gerekir.
 9. Bazı uzmanlar, kereviz ve havuç üstlerinin kokularının güveleri ve sivrisinekleri korkuttığını söylüyor, bu nedenle cildi bir yazlık evinde böyle bir losyonla ovmak onları sinir bozucu böceklerden koruyacaktır.
 10. Havuç bileşenlerinin bir özelliği, vücut tarafından mükemmel bir şekilde emilmeleridir. Bu, yiyeceğe eklenen bir fışkın bile vitamin ve mineral rezervlerini yenilemeye ve vücudun sağlığını iyileştirmeye yardımcı olduğu anlamına gelir.

Nasıl başvurulur

Havuç üstleri nasıl kullanılır
Havuç yaprakları ve sürgünleri pişirme ve geleneksel tıpta kullanılır. Tüm bitki ailesi için karakteristik bir aromaya sahiptirler ve bu nedenle genellikle baharat olarak kullanılırlar. Havuçların üst kısımları balık, et, fasulye ve sebzeli birinci ve ikinci sıcak yemeklerde marinatlara, turşulara eklenir. Baharat, diğer birçok baharatla iyi gider - kişniş, kereviz, zerdeçal ve köri, fesleğen, sarımsak. Böyle bir bileşenin eklenmesi ile bulaşıklar sadece kokulu değil, aynı zamanda yararlı olur.

Taze yapraklardan, yulaf ezmesi, kompresleri, çayları ve infüzyonları, vücudu temizleyen merhemleri iyileştirmek için hazırlanır. Hammaddeleri tüm yıl boyunca korumak için, yapraklar kış için uygun bir şekilde hasat edilir.

Hammadde nasıl hazırlanır

Üstleri hasat etmek için en uygun dönem, güney ithal havuç çeşitlerinin zaten olgunlaştığı Haziran-Temmuz'dur. Yerel seçenekler alırsanız, meyvelerin dökülmesine izin vermeyerek havuçları önceden çıkarmanız gerekir. Taze kalın sürgünlerde, maksimum iyileşme bileşikleri ve uçucu yağ miktarı birikir ve bu da sonunda özelliklerini kaybeder. Bu nedenle, ilaçlar için toplanan sağlıklı kalın yapraklı üst kısımdır.

İlacın hazırlanması için sadece kendi yataklarında, serada veya en azından pencere veya balkonda yetiştirilen ev yapımı havuçların yeşilliklerinin alınması gerektiğini anlamanız gerekir. Mağaza içi ürünler çoğunlukla özel işleme tabi tutulur ve büyüme sürecinde uyarıcılar ve hızlandırıcılar ile gübrelenir. Ancak, nitratların, böcek ilaçlarının ve ağır metallerin kalıntılarının biriktiği yeşilliktedir. Bu nedenle, şüpheli kökenli hammaddeler kullanmayın.

Taze çekilmiş havuçlar yeşilliklerden ayrılır, yapraklar akan su altında iyice yıkanır ve hava kuruması için kağıt veya temiz bir bez üzerine serilir. Ayrıca, havuçlar 4 şekilde işlenebilir, böylece iyileştirici iksir uzun süre devam eder:

 1. Doğal kurutma. Uygun koşullar altında, yapraklar birkaç gün boyunca açık havada kurutulabilir. Önceden, doğranmış olabilirler veya döşemeye serbestçe yerleştirilebilirler. Süreci hızlandırmak için gazlı bezi gerebilir ve üstleri üzerine dağıtabilirsiniz - bu her taraftan iyi havalandırma sağlayacaktır. Yapraklar yüzeye uzanırsa - periyodik olarak çevrilmeleri gerekir.
 2. Termal kurutma. Hammaddeler birkaç gün boyunca kendilerine toz toplamadığından, böyle bir işlem daha da "hijyenik" olarak kabul edilir - bu yöntem kentsel koşullar için idealdir. Önceden yıkanmış ve doğranmış yeşillikler bir fırın tepsisine serilir ve birkaç saat boyunca 40-60 derecede fırına gönderilir.Burada ayrıca yapraklar eşit şekilde kuruması için karıştırılmalıdır, dokularına göre ürün hazır olduğunda netleşecektir. Bu yaklaşık 5-6 saat sürebilir.
 3. Dondurun. Yıkanmış ve kurutulmuş yeşillikler bir demet veya doğranmış olarak toplanmalı ve daha sonra dondurucuda polietilene yayılmalıdır. Yapraklar tamamen dondurulduktan sonra, bir kaba veya uygun bir torbaya aktarılabilir.
 4. Tuzlama. Hazırlanan yeşillikler uygun bir kavanoza yerleştirilir ve cömertçe tuz serpilir, daha sonra 6 aya kadar buzdolabında saklanır veya toplanır. Böyle bir ilacın optimal kullanım süresi 3-4 aydır, daha sonra yararlı maddeler kaybolacaktır. Genellikle tuzlu yaprakları bir baharat olarak ve nadiren tıbbi amaçlar için kullanırım, ancak böyle bir ilacın uzatıcı özellikleri vardır.

Kuru yapraklar, keten torbalarda yabancı kokular olmadan kuru bir yerde veya kapak ve cam veya seramik tabaklarda nem ve güneş ışığından kaçınarak saklanır.

Havuç yaprakları ile yararlı yemek tarifleri.

Tıbbi bir iksir hazırlamak için havuç üstlerinden ilaç kullanmanın bazı oranlarını ve yöntemlerini bilmeniz gerekir. İşte bazı yararlı tarifler.

Havuç yaprakları ile yararlı yemek tarifleri.

Cilt tedavisi
Basınç ülserleri, yanıklar, donma ve diğer cilt rahatsızlıkları kompres ve losyonlarla tedavi edilir. Bunu yapmak için, soğuk mevsimde, üst kısımların bir kaynağını hazırlayabilirsiniz ve yaz aylarında taze bitkilerden yulaf ezmesi kullanın. Ezilmiş yapraklar meyve suyunu verene kadar öğütülür, gazlı bezle dağıtılır ve ürün kuruyana kadar sorunlu bölgeye uygulanır. Kullanımdan sonra, tedavi edilen bölgeyi deniz topalak yağı veya bebek kremi ile yağlayabilirsiniz.

Alerjileri ortadan kaldırmak için havuçların üst kısımlarında infüzyonla banyo yapabilirsiniz:

 1. 100 g calendula ve havuç yeşillikleri karışımı bir harç içinde öğütülür.
 2. Kütle üzerine 2 l kaynar su dökün ve 3-4 saat ısrar edin.
 3. Süzülmüş konsantre banyoya eklenir, bu banyo birkaç gün üst üste 15-20 dakika alınır. Sonuç ürtiker semptomlarının ve diğer cilt sorunlarının ortadan kaldırılması olmalıdır.

akne
Greyfurt yağı ile havuç infüzyonu karışımı, yüzünüzü her gün böyle bir losyonla silerseniz sivilceleri ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Faydalı infüzyon
Varisli damarları, hemoroidleri, aterosklerozu ve diğer vasküler problemleri, iltihabı tedavi etmek, ayrıca enfeksiyon ve toksinlerin vücudunu temizlemek için bu infüzyonu içebilirsiniz:

 • 20 g kuru üst kısım 0,5 litre kaynar suya dökülür.
 • Yaklaşık 10 saat boyunca sıcaklık / termosta ısrar edin.
 • İçeceği süzün.
 • Su ile seyreltmeden çeyrek fincan için günde 4-5 kez içilir.

Birkaç gün önceden böyle bir içecek hazırlamanız gerekmez, sadece taze bir infüzyon faydalı olacaktır.

Aynı karışım hemoroid, pelvik organ hastalıkları için harici olarak sulama ve losyonlar için kullanılabilir. Her bir vaka doktorunuzla tartışılmalıdır.

Kontrendikasyonlar

Tedavi için kullanmadan önce ürüne alerjiniz olmadığından emin olun. Enflamatuar süreçlerin yanı sıra böbreklerin veya kardiyovasküler sistemin ciddi hastalıklarının varlığında, bir havuç ilacının ilaçlarının kullanımı ve kombinasyonu hakkında doktorunuza danışın.

Video: Havuç üstlerinin faydaları

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat