Morodunka - açıklama, habitat, ilginç gerçekler

Morodunka, su çulluğu, charadriiformes ailesinin bir parçası olan bir kuştur. Ailedeki kardeşleri şunlardır: Kocagöz, bitki uzmanı, sakası, turukhtan, Chernysh, dunlin.

Terek Sandpiper

Kuşun büyüklüğü ortalama 26 cm, açılan kanatların uzunluğu bir ötücü kuşa benzer şekilde 45 santimetreye kadardır. Serçelerden biraz daha fazla olan 60-125 gram ağırlığındadır.

Uzun bir gaga göze çarpıyor, kavisli ve iki kafa boyutu, siyah. Bunda, görünüşte kardeşlerinden farklıdır. Kuşun rengi, diğer su çulluğu gibi parlak değildir. Sırt ve kanatlar kahverengi veya koyu kahverengidir. Karın genellikle beyazdır, bazen kahverengi veya kahverengi bir renk tonu ile. Kuyruk gri. Kanatların ve kuyruğun ucundaki tüyler çok daha koyu, kahverengi, hatta siyaha daha yakındır.

Midye uzun sarı renkte bacaklara sahiptir, uçları siyahtır, metatarsusun yüzeyinde kalkanlar vardır. Orta ve dış parmaklar arasında daha belirgin membranlar var. Boyun orta, kuyruk uzar ve kuşun uçuşu sırasında çok güzel görünür. Hafif kaşlar.

Erkek ve dişi arasındaki renk farklılığı yoktur. Yaz aylarında, kuşların sırtlarında döküldükten sonra kaybolan iki siyah çizgi vardır. Kışın, renk katıdır, neredeyse yaz aylarında olduğu gibi. Tüylerin parlak renkleri yoktur. Sadece taranmış piliç, taşıyıcıya benzer, ancak sarımsı veya daha kahverengi olan tüylü bir "kıyafeti" vardır. Üstte genç büyüme daha koyu bir renge sahiptir - kahverengi, tüylerin uçları koyu sarı veya kırmızıdır. Kuş çok hızlı, hareket yörüngesini önemli ölçüde değiştirebilir.

gıda

Esas olarak hayvan yemi ile beslenirler. Taşlar yiyebilir, ancak kuşların sadece midede yiyecek öğütmesini ve sindirimini iyileştirmek için onlara ihtiyacı vardır. Böcekleri, örneğin karasal ve sucul böcekleri (yüzücüler) yerler. Ayrıca grubs yemeyi seviyorum. Suda yaşayanların yengeçler, yumuşakçalar, kerevitler, örümcekler ve solucanlar ile beslenirler ve onları toprakta arayabilirler. Kuşlar yerken çok sayıda toplanırlar. Sığ yerlerde suda pençeler olun ve kurbanı yakalayın. Gaga, bir açıyla havuza indirilir ve orada bir yandan diğer yana sürülür. Hayvansal kökenli yiyeceklere ek olarak, yosun ve tohumlar tüketilir. Küçük bir Morodka yeterince büyük bir av yakaladığında, suda durulayıp yiyor. Karada, gagasının uzunluğu boyunca kumu delerek yiyecek arar.

üreme

Küçük kuşlar ilkbaharda (Nisan-Mayıs) çiftleşme mevsimi için yuvalarına uçarlar. Kimin çifti yok - şu anda oluşuyor. Kuşlar tek eşlidir, ancak çiftler nadiren yaşam için toplanırlar. Genellikle, birkaç yıl sonra, kuşlar eşlerini değiştirir.

İlkbaharda küçük kuşlar yüksek bir ses çıkarır, ancak bu her zaman çok fazla gürültü yaptıkları anlamına gelmez. Sadece çiftleşme mevsiminde, tüm kuş türleri heyecanlanır ve yüksek sesle davranır. Dişi davet eden erkek, rezervuarın kıyısında durur, kuyruğunu kaldırır, gagası açıkken gövdesi ve kanatlarıyla titriyor.

Kanatlılar çok huzurludur, diğer kuş türleriyle kolayca geçin. Yerde yuva yaparlar, yaklaşık üç santimetre derinlikte ve ondan az genişlikte küçük delikler kazarlar. Yapraklar, yosun, sazlar, dallar, ağaç kabuğu, çim ve diğer orman döküntüleri ile kaplıdır. Yuvaların görünmeyeceği yerleri arayın. Genellikle karasal bitki örtüsünde gizlidirler. Yuvadan birkaç santimetre durabilir ve onu ve oradaki kuşu fark edemezsiniz.

Mayıs-Haziran aylarında yumurtlama dolu. Çiftler halinde, bir kuluçka olmak üzere iki ila beş yumurta ortaya çıkar. Sadece duvar kaybı ile bir dişi tekrar yumurta bırakabilir. Armut şeklindedirler, renkleri buffy'den kahverengiye veya kahverengi lekelerle gridir. Bunları sırayla yumurtadan çıkarın, erkek dişiden daha fazla oturur.Yaklaşık üç hafta sürer, sonra civcivler ortaya çıkar. İlk yavrular çok çaresiz. Büyüme hızlıdır, bu nedenle ebeveynler onlara çok fazla yiyecek getirmelidir. Dişi civcivleri yırtıcılara görünmez ve güvenli olacakları suya yönlendirir. Orada yüzmeyi öğreniyorlar, tehlike altında dalış yapabilirler veya uzaktan yüzebilirler. Yaklaşık üç hafta sonra uçmaya başlarlar. Bu iki ay içinde olur, bundan sonra civcivler bağımsız hale gelir.

doğal ortam

Harç habitatı
Habitat - Doğu Avrupa, orman-tundra ve orman bölgesi. Sibirya'da da bir Morodka ile tanışıyorlar. Çok miktarda bitki örtüsünün olduğu yerde yaşar. Çoğu kuş ormanların kuzey tarafında bulunur. Fin, taşkın çayırlarının sürüklendiği çeşitli rezervuarların nehirleri, gölleri ve bataklık kıyılarına yerleşmeyi sever. Genellikle su kütlelerinin kıyısında oluşan küçük su birikintilerinde bulunur. Göllerin çevresindeki alanı, otsuz, bataklıklı, siltli veya turbalı yerler olacak şekilde seçin.

Nadiren ağaçlara otur, eğer otururlarsa, sonra söğüt çalılarına. Nehirlerden ve denizlerden uzakta yaşayabilirler, ancak bu çok yaygın değildir. Göçmen bir kuştur.

Kış için, Temmuz ayında - Eylül sonu Asya, Afrika, Avustralya'ya uçuyor. Orada siltli kıyılarda yaşıyor.

Ölüm tehdidi

Yuvalar, bankalardan akan nehirler, meralar üzerinde çok sayıda sığır ile yok edilir. Diğer kuşlar yuvalarını mahvedebilir. Çiftleşme mevsimi boyunca tedirgin ve gürültülü davranırlar, bu da tehlike ile doludur. Kuş utangaç değil, güvenli bir mesafeye uçacak ve bir engel üzerinde oturacak, gözlemleyin.

İlginç gerçekler

Morodunkların hayatından birkaç ilginç gerçek var:

  1. Diğer kuşlarla “arkadaş olurlar”; yuvalama yerlerinde genellikle bir kızak, bir teğmen, bir fener ağacı ve bir fifi ile birlikte bulunurlar.
  2. Ses kıvrımlara benzer, ancak daha yumuşaktır. Sesler iki ila beş heceden oluşur. Bir kuş korktuğunda, “nihayetinde” yayınlar. Çiftleşme mevsiminde erkeğin şarkısı: “krruuu-krrruuu”, bu sesler oldukça yüksek. Yerden alçakta uçuyor, başını eğiyor ve kanatlarını açıyor.
  3. Rusya ve Belarus'ta Kırmızı Kitapta listelenmiştir.

Video: Morodka (Xenus cinereus)

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat