Doğum günü haçları verebilir miyim?

Pektoral haç sadece bir dekorasyon değil, Ortodoks inancının bir sembolü, günah ve ölümden insanlık için bir kurtuluş ve kefaret nesnesi. Eski zamanlardan beri, haç her zaman sahibini koruyan en gizli sembol olmuştur. Pektoral haç ile ilişkili birçok işaret ve batıl inanç vardır. Haç vücuda yakın giyilir ve meraklı gözlerden gizlenir. Bugün bir doğum günü için bir haç vermenin veya bu kutsal hediyeyi kabul etmenin mümkün olup olmadığını anlamaya çalışacağız.

Doğum günü haçları verebilir miyim?

Neden doğum günü için haç veremezsiniz?

Bir haçı hediye olarak kabul edemeyeceğinizi söyleyen popüler bir işaret var. Bunda bir gerçek var, çünkü verici, haçla birlikte, günahlarını ve hayatın sıkıntılarını verebileceği için, bir başkasının haçını ve sorunlarını yaşam için taşımanız gerekecek. Aynı nedenle, hiçbir durumda, kıymetli metalden yapılmış olsa bile, sokakta bulunan bir haç almamalısınız. Haç ile birlikte inancı kaybeden bir kişinin sorunlarını ve hastalıklarını üstlenebilirsiniz.

Kilisenin haç verilmesi konusunda kendi görüşü vardır. Din adamları, bazı durumlarda, vericinin iyi niyetlerinden eminseniz bir haç verebileceğinizi söyler. Yani, bu tür hediyeler tanıdık insanlar arasında gerçekleşmemelidir. Sadece düşüncelerinizden şüphe duymadığınız yakın akrabalara bir haç verebilirsiniz. Özellikle bir kişinin haç ihtiyacı varsa, inancını değiştirmiş veya eski bir haçı kaybetmişse (kırılmışsa). Bu durumda, hediye kesinlikle uygundur ve kullanışlı olur.

Hangi durumlarda doğum günü için bir haç verebilirim?

Uzun bir geleneğe göre, kilisede Vaftiz sırasında pektoral haç vaftiz babaları tarafından verilir. Bu haç ömür boyu bir insanla kalır. Bununla birlikte, haç kırıldığı veya kaybolduğu durumlar vardır. Bu gibi durumlarda kesinlikle yeni bir haç almalısınız. Çocuk zaten bir yetişkin olsa ve kendisi de bir inanç satın alabilse bile, vaftiz babalarının bununla ilgilenmesi gerektiğine inanılmaktadır. Vaftiz babası veya anne yeni bir haç satın alıyor, ancak bir kişi kendisi için bir zincir satın alabilir. Kırık bir haç atılmamalıdır, kiliseye götürmek ve Batiushka'dan kabul etmesini istemek gerekir. Kural olarak, Kilisede bu tür ürünler için özel fırınlar vardır.

Yakın ve sevgili bir insana iyi ve iyi niyetleri olan bir haç vermek, iyi niyetin harika bir jestidir. Böylece kişinin Tanrı'ya daha yakın olmasını, inancını güçlendirmesini istersiniz. Birinden hediye olarak bir haç almak iyi bir işarettir, bu bir kişinin size olan sevgisini ve samimi sevgisini sembolize eder. Genellikle genç akrabalarına bir haç verirler, bu şekilde gücünüzü ve yaşam deneyiminizi aktardığınıza inanılır. Ancak, sadece kişinin ihtiyacı varsa bir haç vermeniz gerektiğini unutmayın. Kendi vücut haçınızın varlığında ikinci bir haç vermek istenmeyen bir durumdur.

Sevdiklerinizin yeni bir çarmıha ihtiyacı olduğunda, doğum günü beklemek gerekli değildir. Koruyucu Meleğin gününde veya büyük Ortodoks bayramlarının arifesinde haçı almak çok sembolik ve doğrudur. Herhangi bir kutlama planlanmamışsa, böyle bir karşılama hediyesi alın. Satın alınan haç herhangi bir malzemeden yapılabilir, Kilise bu konuda belirli bir anlam görmez. Altın, gümüş, bakır veya ahşap - fark etmez, ana şey bir hediyeye koyduğunuz anlamdır. Satın alınan ürün Kilisede kutsanmalıdır, unutmayın.

Haçımı verebilir miyim?

Haçımı verebilir miyim
Daha önce belirtildiği gibi, kendi haçınızı veremezsiniz, aksi takdirde günahlarınızı, hastalıklarınızı ve problemlerinizi bir kişiye verebilirsiniz. Bununla birlikte, bazı durumlarda, kişinin kendi haç vermesine izin verilir. Örneğin, verici ölümcül bir hastalıktan kurtulur ve iyileşirse. Benzer bir talihsizlikle sevdiğiniz birine haç verebilirsiniz. Bu durumda, çapraz hastalıktan iyileşme umududur. Bazen haçlar birbirlerine eşler verir, yani onları değiştirir. Bu özel sevgi, saygı ve sevginin bir işaretidir. Ancak, kural olarak, bu aşırı durumlarda olur, sadece birine haç vermemeniz gerektiğinden, sembole saygı, huşu ve tutumlu davranmanız gerekir. Şüphe duyuyorsanız ve şu anda ne yapacağınızı bilmiyorsanız, tavsiye için Baba'ya başvurarak ona her şeyi söyleyebilirsiniz. Dine aykırı değil, doğru kararı vermeye yardımcı olacaktır. Eğer pozitif enerjiyle haçla birlikte olumsuz nitelikleri geçeceğinizden korkuyorsanız, o zaman vermeden önce haç kilisede kutsanmalıdır. Kutsal ayin iman sembolünü tüm olumsuzluklardan arındıracak ve yeni bir insana sadece Tanrı'ya güç, ışık ve iman kazandırmaya yardımcı olacaktır.

Bir haçı hediye olarak kabul edebilir miyim?

Daha önce de belirtildiği gibi, haçları sadece niyetleri hiç şüphe duymadığınız en yakın insanlardan hediye olarak kabul edebilirsiniz. Bir haçı hediye olarak kabul etmek, sadece veren kişiye değil, aynı zamanda Tanrı'ya da büyük şükranla olmalıdır. Haçları, haksız bir yaşam tarzı süren insanlardan hediye olarak kabul edemezsiniz. Bu haçlar, aydınlatmadan sonra bile, kiliseye bir hediye olarak bırakılmalı veya ihtiyaç sahiplerine verilmelidir. Aniden size ikinci bir haç sunulduysa, bunlardan biri giyilebilir ve diğeri evdeki simgelerin yanına konabilir. Haç, daha önce yakmış olan akrabalarından birine verilebilir. Doğum günü haçı, sadece arkadaşlar ve akrabalar arasında yapılan çok hassas, samimi bir armağandır. Doğal olarak, doğum günü erkeğinin inancına karşı çıkmamalı, ateistlere veya başka bir inancın temsilcilerine böyle bir türbe vermemelidir, her durumda, en azından kişi hediyeyi reddetmek zorunda kalacaktır.

Pektoral haçın iyi şans getiren bir tılsım olmadığını unutmayın. Bu, herhangi bir Ortodoks kişiyi koruması gereken kötülük ve felaketten bir korumadır. Saygı ve huşu ile bir haç giyin ve zor durumlarda size yardımcı olacaktır.

Video: Bir haç verebilir miyim?

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat