Çocuklar için aronia mümkün mü

Bitkinin tam adı Aronia chokeberry gibi geliyor ve her zamanki dağ külü ile berry fırçalarının benzerliği dışında bir ilgisi yok. Aslında, farklı cinslere aittirler ve çiçek salkımları ile gerçekten Pembe aileye aittirler. Çilek ve yaprakların iyileştirici özellikleri geleneksel tıp tariflerinde kullanılır.

Çocuklar için aronia mümkün mü

Tanım ve özellikler

2 seçenek vardır: ağaç ve çalı. Kuzey Amerika, yaklaşık 20 tür chokeberry'nin büyüdüğü doğum yeri olarak kabul edilir, Avrupa'da bahçelerin ve parkların dekorasyonunda kullanılmıştır. Rusya'da, bir bitkiye ilk dikkat çeken Michurin, seçim için mükemmel verilerini kaydetti. Zamanla, chokeberry tüm bölgelere yayıldı, iyi don direnci ve toprağın bileşimine iddiasızlık gösterdi.

Uzun çalı 3 m'ye ulaşır, taç alanı 1.5-2 m'dir.

Ben merak: Yunancada "chokeberry" ismi yardım, fayda demektir.

Bitkinin ayva, armut, kayısı ve kuşburnu ile ilişkisini belirlediğimizde yararlı özellikleri düşündük. Çilek bileşiminde bulundu:

 • C, E, A, B To, PP vitaminleri;
 • beta karoten;
 • potasyum;
 • magnezyum;
 • kalsiyum;
 • silikon;
 • bor;
 • fosfor;
 • demir;
 • çinko;
 • niasin;
 • nişasta;
 • bioflavonoids;
 • pektin;
 • tanen.

Biyolojik olarak aktif bileşenler, vücuttaki gerekli elementleri yenilemeyi, bağışıklığı arttırmayı, sindirim sistemini düzenlemeyi amaçlayan iyileştirici özelliklere sahiptir. Meyve suyu ve taze meyveler kan basıncını düşürebilir, kan damarlarına elastikiyetini geri kazandırabilir, kolesterol plaklarını çıkarabilir ve ateroskleroz gelişimini önleyebilir.

Bu önemlidir: Aronia ağır metallerin, radyonüklidlerin, toksinlerin tuzlarını giderir.

Kapsamlı bir tedavinin bir parçası olarak, meyve suyu aşağıdakiler için reçete edilir:

 • anemi;
 • vitamin eksikliği;
 • hipertansiyon;
 • karaciğer, bağışıklık, endokrin sistemin çalışmalarındaki ihlaller;
 • kanama;
 • düşük kan pıhtılaşması;
 • egzama;
 • kızamık;
 • gastrit;
 • romatizma.

Şiddetli viral ve bulaşıcı hastalıklardan sonra iyileşme döneminde meyveler özellikle fayda sağlar.

Halk tariflerinde kullanın

Meyveler harika, 1 yıl sonra çocuklara bir dizi endikasyonla verilebilir. Chokeberry'den, kaynatma, tentür, çay, komposto, uzvara, reçel, marmelat, şekerlenmiş meyve, jöle hazırlanır. Armut, elma, kiraz, vişne erik, erik, kayısı, ahududu ile mükemmel bir şekilde birleştirilir. Yapraklarda ayrıca vitamin, uçucu, pektinler bulunur.

Çocukların tedavisi için su kaynatma önerilir. Alkol tentürleri çok daha uzun süre saklanır, ancak çocuğun vücudu için güvenli değildir.

Halk tariflerinde chokeberry kullanımı

kaynatma
Bağışıklığı arttırmak, büyük soğuk algınlığı döneminde destek, grip salgını için yararlıdır. 100 gramlık komposto yerine içiyorlar. yedikten sonra. Yemek pişirmek için 3 yemek kaşığı alın. 250 gr ham madde. kaynar su, bir su banyosunda 10 dakika boyunca durur, daha sonra bir termosta yarım saat ısrar eder.

Hatırlamaya değer: kaynatma sadece gün boyunca tıbbi özelliklerini korur. Sıkılaştırıcı bir ajan olarak 3 yaşından büyük çocuklar için önerilir.

Vitamin içeceği
Bal ile birlikte, tarif anemi, düşük hemoglobin, kronik yorgunluk, sık soğuk algınlığı ile yardımcı olur. Chokeberry, kuş üzümü ve kuşburnu meyveleri ve yaprakları eşit oranlarda karıştırılır. 6 çorba kaşığı. karışımın yemek kaşığı 0.5 l alınır. kaynar su ve bir termos içinde 5-6 saat demlendirilir. 100-150 gr alınır. Bal ilavesi ile günde 4 kez. Sezon dışı ve yüksek akademik yüke sahip çocuklar ve ergenler için yararlıdır.

meyve suyu
Etkisinin kümülatif bir etkisi vardır, bu nedenle tedavi süresi 30 veya daha fazla gün boyunca tasarlanmıştır. Hipertansiyon için reçete edilir, kan basıncını azaltır ve kalp ve kan damarlarının çalışmasını stabilize eder. Saf haliyle veya posa ile alınır.Bunu yapmak için, meyveyi 1 kg başına 1 bardak oranında su ile dökün, kısık ateşte ısıtın, kaynatmayın ve hemen bir kıyma makinesinden geçin. Elde edilen bulamaç tülbentten geçirilir. Meyve suyu buzdolabında 48 saatten fazla saklanmaz, 50 gr alın. Günde 3 kez. Tat için, kullanmadan hemen önce biraz bal ekleyebilirsiniz.

tentür
1 litre sıvı başına 1 bardak hammadde oranında alkol veya votka ilavesiyle hazırlanır. Ajan 2 hafta boyunca karanlık ve serin bir yerde infüze edilir. Günde 3-4 kez 1 çay kaşığı alın.

Lezzetli tedavi

Isıl işlem sırasında, chokeberry meyveleri besinlerin çoğunu tutar. Kış için bir rezerv yapmak için birkaç yöntem kullanın.

chokeberry

 1. Kurutma vitaminleri mümkün olduğunca korur. Bunu yapmak için tamamen olgunlaşmış fırçalar seçilir, meyveler onlardan dikkatlice çıkarılır, kontrplak üzerine ince bir tabaka veya balmumu kağıdı ile kaplı bir fırın tepsisine yerleştirilir. Havanın serbest olduğu gölgeli bir yerde kurur. Açık bir fırında kurumaya izin verilir. Meyveler kanvas torbalarda veya sıkıca kapatılmış cam kaplarda saklanır.
 2. Komposto yaz ve kış versiyonlarında hazırlanır. Geleneksel olarak 1 çorba kaşığı alınır. litre suda üvez. Dozaj yaklaşıktır, kişisel tercihlere bağlı olarak değişebilir. Yaz kompostosu kaynatılır ve kısıtlama olmadan derhal içilir. Döndürmek için, 1 bardak şeker ve 1.5 litre sudan bir şurup hazırlayın, meyveleri kaynar suyla dökün, 10 dakika sonra dökün, kavanozu şurupla doldurun ve sıkıca yuvarlayın. Elma ve chokeberries eşit oranlarda hafif tart tadı olan güzel bir içecek elde edilir.
 3. Reçel sadece tıbbi amaçlar için kullanıldığında çok ekonomiktir. Bağışıklığı korumak için 2-3 çay kaşığı güzellik yeterlidir. Böyle bir hacim her zaman çocuklar için çok küçük görünüyor, bu yüzden sandviçler onlar için hazırlanıyor, ekmek, bisküvi veya karabuğday üzerine reçel yayıyor. Klasik tarife mükemmel bir tat vermek için limon, portakal, tarçın, fındık kabuğunu ekleyin.

Büyük dozlarda, meyveler kabızlığa, kan basıncında keskin bir azalmaya neden olabilir, bu nedenle makul bir çerçeve takip edilmelidir. Gerçekten bir tart tadı istiyorsanız, o zaman bir avuç kurutulmuş çilek almak daha güvenlidir. Vücudun soğuk algınlığına, viral ve bulaşıcı hastalıklara karşı direncini arttırmak için gıda alerjileri, diyatezi önlenmesi için çocuklara faydalıdırlar.

Chokeberry, düşük tansiyon ve bireysel hoşgörüsüzlük dışında neredeyse hiç kontrendikasyona sahip değildir. Yetişkinler ve çocuklar için yararlıdır, çünkü herkes lezzetli bir tedaviyi sever.

Video: chokeberry - kullanışlı özellikleri ve tarifleri

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat