Egzersiz yaptıktan sonra muz yiyebilir miyim?

Muz, esas olarak yüksek biyoaktif madde ve vitamin içeriği nedeniyle çok popüler bir üründür. Çoğu zaman, sporcular antrenmandan sonra onları yerler, ancak soru kalır - bu meyveyi egzersizden hemen sonra yemek mümkün mü ve ayrıca kaç muz en uygun olacak.

Egzersiz yaptıktan sonra muz yiyebilir miyim?

Kilo kaybı egzersiz sonrası muz

Genel olarak, egzersizden sonra muzlar esas olarak gücü geri kazanmaya ve kas tonusunu korumaya yardımcı oldukları için tüketilir. Bununla birlikte, kilo verirken, oldukça yüksek kalorili olduğu için bu meyveye dikkat etmelisiniz.

Muzlar öncelikle A, B, C, E gruplarının büyük miktarlarda vitamin kompleksleri içermesinde faydalıdır. Ek olarak, bileşimlerinde potasyum gibi eser elementler bulunabilir. Muz ayrıca stresi azaltabilir ve saçları daha güçlü ve daha güçlü hale getirebilir ve özellikle büyümelerini hızlandırabilir. Bu özellikler bu meyvede tiamin, kolin, nikotinik asit, siyanokobalamin, pantotenik asit, inositol, B6 vitamini, folik asit, riboflavin ve biyotinin varlığı nedeniyle bulunur.

Ayrıca muz, doğal bir antioksidan olan C vitamini içerir. Bu element yaşlanmayı etkileyerek onları durdurabilir. C vitamini kırışıklıkların oluşumunu önler, vücutta interferon üretimini arttırır. Bu madde sayesinde vücut çeşitli hastalıklara karşı daha dirençli hale gelir. C vitamini ayrıca serbest radikalleri de bağlayabilir. Yukarıdakilerin hepsine ek olarak, muzlar büyük miktarda glikoz ve fruktoz içerir, bu nedenle yüksek enerji değerine sahiptir. Bu nedenle, spor beslenmesinin yanı sıra dersten sonra atıştırmalık olarak da kullanılabilir.

Muzun bir diğer avantajı rahatlığıdır. Bu meyve taşımak için çok uygundur. Ayrıca, soyunma odasında eğitimden sonra hızlı ve lezzetli bir atıştırmalık yiyebilirler. Muz yemek, örneğin pirinç ve tavuk göğsü yemekten çok daha uygundur. Muzun pişirilmesine gerek yoktur, herhangi bir mağazada satılan, herhangi bir kişi ve birçok kişinin zevkine açık bir üründür.

Bilim adamları bugün bir muzun gerçekten harika bir atıştırmalık olduğunu belirlediler. Birçok uzmana göre, bu meyve karbonhidrat içeren birçok spor içeceğinden bile daha sağlıklı. Ek olarak, bilim adamları ayrıca muz yemenin enerji içeceği tüketiminin yerini alabileceğine inanıyorlar.

Egzersiz yaptıktan sonra muz nasıl yenir?

Yoğun eğitim sırasında spor beslenmesi muz içerebilir. Sadece küçük bir programa bağlı kalmalısınız:

Bir egzersiz yaptıktan sonra muz nasıl yenir

  1. Egzersiz yapmadan önce, egzersiz başlamadan yaklaşık bir saat önce bir veya iki muz yemelisiniz. Bu, vücuda enerji vermeye ve yaklaşan enerji harcamalarına hazırlamaya yardımcı olacaktır.
  2. Kayıp enerjiyi geri kazanmak ve bir sonraki tam teşekküllü yaşam alımına kadar güçten tasarruf etmek için eğitimden sonra bir muz da yenebilir.
  3. Yatmadan önce muz püresi yiyebilir veya muzlu bir tatlı hazırlayabilirsiniz. Düşük yağ içeriğine sahip yemekleri seçmelisiniz, örneğin, biraz az yağlı süzme peynir yiyebilirsiniz.

Yatmadan hemen önce küçük bir atıştırmalık gereklidir, böylece vücudun daha fazla hücre üretimi için gerekli olan doğru miktarda vitamin ve minerallere sahip olması gerekir. Sentez süreçleri gece, uyku sırasında gerçekleşir.Böyle bir beslenme sayesinde, verimliliği arttırmak ve eğitimden elde edilen sonucu iyileştirmek mümkündür.

Spor yaptıktan sonra muz yemek neden iyidir?

Muzların çoğu karbonhidrattır. Bu ürün çok hızlı bir şekilde emilir ve sindirilir, vücuda yük verilmez. Bu özelliklerden dolayı, muzların sindirim sisteminin çeşitli hastalıklarından muzdarip insanlar tarafından kullanılması önerilir. Ek olarak, adet öncesi bir semptomun semptomlarını hafifletmek için iyi yenilirler. Onları yemek, çok düşük tansiyon, depresyon, anemi veya mide ekşimesi için iyidir.

Eğitimden sonra, yoğun egzersiz nedeniyle önemli ölçüde azaltılmış glikojen seviyelerini geri kazanmaya yardımcı oldukları için muz yemelisiniz. Glikojen depoları yenilenmezse, fiziksel aktivitenin etkisi o kadar fark edilmeyecektir. En azından bir sonuç görmek için, sporcunun çok zaman harcaması gerekecektir.

Bazı durumlarda, antrenmanınız sırasında en fazla üç muz yemek tavsiye edilir. Bu meyveler daha yoğun ve etkili aktiviteler için enerji verir ve güç verir. Bu koşullar altında eğitim daha kalitatif ve etkili olacaktır.

Muzların sadece fiziksel efordan sonra değil, aynı zamanda kahvaltı veya akşam yemeği için de bir yemek olarak çok yararlı olduğuna dikkat edilmelidir. Bu meyvenin mideye girdiğinde, duvarlarını saran, böylece mukoza zarını kostik ve kaba gıdalardan koruyan özel bir yapıya sahiptir. Muz, insanlar için mümkün olduğunca güvenli olan ürünlerden biridir, bu meyvenin 6 aylıktan küçük çocuklar tarafından bile tüketilmesine izin verilir. Muzda çok sayıda yararlı maddenin bulunduğunu dikkate alırsanız, bu ürünün her kişi için gerekli olduğunu ve günlük menüde bulunması gerektiğini güvenle söyleyebiliriz. Bu nedenle, bu tatlı ve lezzetli meyveyi yemenin keyfini inkar etmeyin.

Muz, vücutta serotonin üretimini destekleyen bir üründür. Bu madde için ikinci isim sevinç hormonudur. Bu hormon sayesinde, bir kişinin ruh hali önemli ölçüde iyileşir ve canlılık artar. Bu nedenle, bir depresyon veya artan fiziksel efor döneminde muz yemek faydalıdır.

Video: eğitim öncesi ve sonrası beslenme

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat