Emzirirken mantar çorbası alabilir miyim?

Annenin doğru beslenmesi, emzirirken bebeğin gelişim ve doygunluk için besleyici yiyecek alacağı garantisidir. Yenidoğanın emziren bir anneye doğrudan bağımlılığı göz önüne alındığında, bir kadın hangi ürünlerin yararlı, işe yaramaz veya zarar verebileceğini tam olarak bilmelidir. Avrupalı ​​doktorlar emzirme döneminde çorba tüketmeyi tavsiye ediyor, ancak her ev hanımı bu yemeği farklı hazırladığı için bazı tarifler daha ayrıntılı olarak incelenmelidir.

Emzirme döneminde mantar çorbası

Anne ve çocuk için mantarlardan herhangi bir fayda olup olmadığını öğrenmek için, bitkinin kompozisyonunu ayrıntılı olarak düşünmeye değer:

yapı

Kompozisyonları gerçekten eşsiz. Ürünün çoğu, tüm kapanımların% 90'ı olan sudur. Gerisi enzimler ve A, B, C, D, PP vitaminleridir. Katıların proteinleri% 70'i kaplar, bu da mantarları vejetaryenler için çekici kılan şeydir. Zengin vitamin bileşimi karaciğer ve maya ile eşitlenebilir, ancak değerleri sıcaklıkla önemli ölçüde azalır.

Mineral miktarı önemsizdir, ancak vücudu potasyum, fosfor ve demir ile doyurmak oldukça mümkündür. Küçük miktarlarda, mantarlar iyot, bakır, magnezyum, çinko ve kalsiyum içerir. Bilimsel çalışmalar, bazı mantarların kansere karşı iyi bir profilaktik olan değerli bir madde olan lenitan içerdiğini ve ayrıca vücudu immün yetmezlik virüsüne karşı dirençli hale getirdiğini doğruladı. Kadınlarda meme kanserini önlemek için diyete petrolün dahil edilmesi tavsiye edilir. Östrojen üreten enzimleri inhibe eden maddeler içerirler. Ürün diyet olarak da sınıflandırılabilir, bu da önemlidir.

Emzirme döneminde mantar çorbası kabul edilebilir mi?

Slavlar genellikle ilk dersleri hazırlar, genellikle bunlar Ukrayna ve Rus mutfağının geleneksel tarifleridir. Daha önce, bir kadın her zamanki yemeğini, özellikle nüansları düşünmeden yedi, sonra uzun zamandır beklenen bebeğin ortaya çıkmasıyla, kurallar değişti.

Mantarların sindirimi zor bir ürün olduğu göz önüne alındığında, kadınlar onları hayatlarında çok önemli bir anda diyetlerine dahil etmekten korkuyorlar. Doktorlar, diyetlerini küresel olarak değiştirmek zorunda kalmayacağınız önerileri dinleyerek mitleri ortadan kaldırabilir:

 1. Mantarlar diyetten tamamen çıkarılmamalıdır. Bir anne tarafından yenen az miktarda kaliteli ürün çocuğa zarar veremez. Ürünün görünümüne dikkat etmek ve şüpheli kökenli mantarları kullanmamak önemlidir.
 2. Kalitede hiç şüphe olmamalıdır. Bunlar mantar çiftliklerinde yetiştirilen sertifikalı mantarlar veya ekolojik olarak temiz yerlerde profesyonel bir mantar seçici tarafından toplanabilir. Atmosferin egzoz gazlarını ve toksinlerini emmek için bir sünger olarak mantarların özelliği, şehirde veya yolların eteklerinde toplanan bitkilerin tüketimini ortadan kaldırır.
 3. Mantarlar pişirilebilir, ancak emziren bir kadının tuzlu veya salamura yemek kontrendikedir.
 4. Sadece taze çorba tüketilmelidir.

Önemli! Mantarlar zehirlidir. En az bir zehirli numune yemeğe girerse, bu sadece annenin değil bebeğin de zehirlenmesine yol açabilir. Bulantı, kusma, hazımsızlık belirtileri olduğunda, gücünüze güvenmeyin. Erteleme ve kendi kendine ilaç tedavisi başarısızlıkla sonuçlanabilir. Bir doktor ekibi çağırmak acildir.

Annem mantar çorbası kullanımına dikkatle yaklaşmalıdır.Her şeyin ılımlılıkta iyi olduğu ve tüketilen yemeklerin ilk porsiyonlarının bebeğin vücudunda rahatsızlığa neden olmamak için küçük olması gerektiği unutulmamalıdır. Bu tür yiyeceklerin ilk alımından sonra, bebeğin durumunu dikkatlice izlemek, olası tüm bağırsak reaksiyonlarını ve deri döküntülerini dışlamak gerekir. Bir süre sonra, kısmını hafifçe artırarak bile çorba yemeye çalışabilirsiniz.

Doktorlar mantar çorbasını yasaklamaya odaklanmaz, ancak yapay olarak yetiştirilen çeşitler, istiridye mantarları ve petrolleri tercih etmek daha iyidir. Diğer bitki türlerinin miktarının küçük oranlarda dahil edilmesi tavsiye edilir. Şu anda, raflarında mantarların göstermediği bir süpermarkete rastlamak zordur, bu nedenle masayı bu ürünle sağlamakta sorun olmamalıdır. Mümkün olduğunda, kurutulmuş mantar yemek tercih edilir. Sindirimi daha kolaydır ve çorbanın tadını daha belirgin hale getirir.

Mantarlar vazgeçilmez bir gıda ürünü olarak adlandırılamaz, ancak günlük olarak diyete sürekli dahil edilmelerinden bahsetmiyoruz. Mantarların hostes masasına sık sık misafir olması durumunda, emziren bir kadının neden diyetini en aza indirmesi gerektiğini bilmeniz gerekir:

 1. Mantarlar çok miktarda protein içerir, bu nedenle sindirimine daha fazla enerji harcanırken, vücuda giren besin miktarı minimumdur.
 2. Bitkinin bir parçası olan kitin sindirilmez, ağırlık hissi veren kişidir.
 3. Mikro gözenekler sayesinde, bitki çevredeki atmosferin tüm kirlerini emer.
 4. Yanlış hazırlanmış bir mantar veya rastgele seçilmiş bir sahte mantar zehirlenmeye yol açabilir.
 5. Mantarlar, bağırsaklarda fermantasyona neden olabileceğinden gaz oluşumuna neden olabilir.
 6. Olgunlaşmış veya solucandan etkilenen mantarlar hazımsızlığa neden olabilir.

Güvenli Kullanım Önerileri

Annenin verdiği karar ne olursa olsun, çocuğunun sağlığından ve sağlığından sorumludur. Ürünün kalitesi hakkında hiç şüphe yoksa, olumlu bir sonuç için aşağıdaki kurallara uymalısınız:

Emziren anneye mantar çorbası mümkün mü

 1. Mantarlar tuzlu suda kaynatılır, kaynatıldıktan sonra iki kez değiştirilir. Bu basit manipülasyon, toksik madde ve zararlı bileşenlerin miktarını azaltmaya yardımcı olacaktır.
 2. Favori bir ürünü kullanmaya karar vermeden önce, çocuğun 6 aylık olana kadar beklenmesi önerilir.
 3. İlk kısım çok fazla mantar içermemelidir. Kendinizi 4 küçük parça ve et suyuyla (100 g) sınırlamak yeterlidir. Yeni bir ürün tanıtmaya başlamak için en iyi zaman sabahtır, ancak annenin midesi boş değilse yine de daha iyidir.
 4. En az iki gün boyunca çocuğun durumunun izlenmesi devam eder ve daha kapsamlı olmalıdır. Sindirim sisteminin bozulması, alerjik reaksiyon, kusma, solgunluk, halsizlik, ateş, sinirlilik - acil tıbbi müdahale gerektirir.
 5. Mantarlar sürekli tüketilen bir ürün haline gelmemelidir.
 6. Çorbanın sonraki her kullanımı, ilk porsiyondan sonra bebeğe aynı dikkat gerektirir. Bu tür sinir şoklarının gastronomik karmaşıklığının buna değip değmeyeceğini düşünmeniz gerekir, çünkü sonuç zehirlenme, böbreklerin, karaciğerin yanı sıra alerjik semptomların kısmen veya tamamen başarısız olması olabilir.
 7. En azından bir fayda elde etmek için, çorbaya eklemeden önce mantarları kızartmanız önerilmez. Bağırsakların şişmesine neden olmamak için, çiğ sebzeler çorbaya servis edilmez.

Sonuç olarak, incelik kullanımının çocuğun kendi kendine beslenmesine kadar ertelenmesinin daha iyi olduğu sonucuna varabiliriz.

Video: Fransız champignon kremalı çorba tarifi

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat