Patates emzirilebilir mi?

Yeni doğmuş bir bebeğin doğumu, genç bir annenin hayatındaki en önemli dönemdir. Şu anda, kadınlar çoğunlukla kırıntıların doğru beslenmesi için diyetlerini doldurmak için hangi yiyeceklerin kullanılması gerektiğini soruyorlar. Emziren annenin günlük menüsü yararlı vitaminler ve mineraller içermeli, dengelenmeli ve hiçbir durumda bebeğin sağlığına zarar vermemelidir.

Emzirme Patates

Ortalama bir insanın masasındaki en popüler ürün patates. Bu bileşen, ilk derslerden yan yemeklere kadar çok çeşitli tarifleri tamamlar. Bir bebeğin doğumundan sonra, anneler mutfak tercihlerini değiştiremeyebilir, çünkü emzirme döneminde bile patates yemekleri tüketilebilir. Patates meyveleri yararlı vitaminler ve mineraller bakımından zengindir, bu nedenle genç annelerin sağlığı için gereklidir.

Patates yetiştiriciliğinin yararlı özellikleri ve tarihçesi

Patatesin masamıza görünümü tarihin derinliklerine gider. Patates meyveleri bize yaklaşık 13 bin yıl önce Güney Amerika'dan geldi. Rusya'da patates, Peter I'in hükümdarlığı sırasında 18. yüzyılda dağıtıldı. Rus imparatoru yurt dışından patates yumrularını getirdi ve meyvelerini toprak sahiplerinin topraklarına dikmeyi emretti. Patates kökü bitkileri, sadece 19. yüzyılda yemek pişirmede en büyük popülerliği kazandı. Modern dünyada, patates tarımda en popüler üründür.

Patates kökü bileşimi% 75 su ve% 25 kuru madde içerir. Patatesin kuru maddesinin bir kısmı nişasta -% 20, şeker -% 1, protein -% 1.5, lif, azot bileşikleri, asitler ve mineraller (magnezyum, kalsiyum, fosfor, vb.) Bazı patates türleri de C vitamini içerir, B, PP, A.

Nişasta patateslerde besleyici bir maddedir. Bu sebzenin yumruları, emziren bir annenin ve yeni doğmuş bir bebeğin vücudundaki ana karbonhidrat kaynaklarından biri olarak kabul edilir. Kök mahsul ayrıca insan vücudunda üretilen ve ayrıca değerli bir kazein kaynağı olan amino asitler içerir. Kazein veya süt proteini, bir kadının vücudunu faydalı C vitamini ile doyurmada önemli bir rol oynar.

Dikkat! Doktorlar diyete günde 300 g patates eklemeyi tavsiye ediyor. Bu, vücuttaki gerekli C vitamini miktarını% 40 oranında yenilemeye yardımcı olur.

Doktorlar, kardiyovasküler hastalık ile ilgili sorunları olan hastalar için fırında patates yemeği yemeyi önerir. Sonuçta, patates yumruları potasyum tuzları bakımından zengindir. Mide hastalıklarından muzdarip insanlar için taze patates suyu içmek de yararlıdır: ülser ve gastrit ile.

Emziren bir annenin diyetinde patates

Anne sütü, bebeğin tam gelişimi için en yararlı gıda olarak kabul edilir. Bir çocuğun hayatının ilk aylarında, yeni basmış anneler genellikle karın kırıntılarında ağrılı semptomlarla karşılaşırlar: güçlü gaz, kabızlık ve kolik. Bu belirtiler, çocuğun vücudunun emziren annenin günlük diyetini doldurduğu ürünlere reaksiyonudur. Bu bağlamda, bebek emziren anneler doğru menüyü yapmalı ve diyetlerindeki yiyecek sayısını yavaş yavaş artırmalıdır. Kırıntıların belirli gıdalara reaksiyonunu zamanında tanımlamak için menüye diğerlerinden ayrı olarak yeni bileşenler eklenmelidir.

Emziren bir annenin diyetinde patates

Sabahın erken saatlerinde ve küçük porsiyonlarda bilmediğiniz yiyecek kırıntılarını yemeye başlamak en iyisidir. Bu, önümüzdeki on iki saat içinde, yeni ürünün çocuğun sağlığı üzerindeki etkisini belirlemek mümkün olacak şekilde yapılır. Örneğin, emziren anneler, bebeğin hayatının ilk haftasından itibaren az yağlı yağsız patates çorbası yemeye başlayabilir. Ancak haşlanmış ve fırında patates en iyi çocuk gelişiminin ikinci haftası için menüye eklenir.

Çocuğun vücudunda herhangi bir alerjik reaksiyon yoksa ve üç aylıktan itibaren sağlıklı hissediyorsa, emziren anne normal yiyeceklerini yiyebilir.

Bununla birlikte, bazen bir patatesin bazı bileşenleri yeni doğmuş bir bebekte alerjiye neden olabilir. Örneğin, patates nişastası veya protein. Patates alerjisinin nedeni, bebeğin kırılgan vücudunun henüz karmaşık karbonhidratları büyük miktarlarda parçalayamamasından kaynaklanabilir. Bu nedenle, patates yemeklerinin kullanımı da ılımlı olmalıdır.

Emziren kadınlar tarafından ne tür patates yemekleri yenebilir?

Patates yemekleri oldukça çeşitlidir. Bu nedenle, patatesler sadece et için normal garnitür değildir. Patates meyvelerinden köfte, krep, turta, güveç, salata ve lezzetli çorbalar pişirebilirsiniz. Yenilebilir ve sağlıklı sebze haşlanabilir, haşlanabilir, kızartılabilir ve pişirilebilir. Tabii ki, emzirirken, yeni anneler haşlanmış ve fırınlanmış patatesleri tercih etmelidir. Patates çorbası ve patates püresi de olabilir. Haşlanmış patates meyveleri, kompozisyonlarında en fazla sayıda faydalı eser element ve vitaminleri korur. Bu nedenle, haşlanmış sebze en iyi yeni doğmuş bir bebeğin ve annesinin vücudunda emilir.

Gerçek! Patatesleri buğularken ve pilavlarken, kök nişastası en yüksek seviyede kalır.

Beslenme uzmanlarının yağda kızarmış patates yemeleri, kızarmış patates veya cips yemeleri tavsiye edilmez. Bunun nedeni, bu yemeklerde bulunan büyük miktarda yağ ve kanserojen. Bu tür patatesler anne ve bebeğinin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir, dışkı ile komplikasyonlara neden olabilir, şişkinliğe yol açabilir ve bebeğin cildinde kızarıklıklara neden olabilir.

Kalorili patates yemekleri

Uzmanlar, en fazla kalori miktarının kızarmış patateslerde (192 kcal.) Ve patateslerde (445 kcal.) Bulunduğunu söylüyor.

En düşük enerji değeri patates yemeklerinde bulunur: çorba (39 kcal.) Ve haşlanmış patates (40 kcal.). Aynı zamanda, çiğ patates yaklaşık 88 kilokalori ve buğulanmış patates (136 kcal.) Ve patates püresi (106 kcal.) İçerir - Bunlar ortalama kalori değerleridir.

HS ile sağlıklı bir patates yemek nasıl pişirilir?

Haşlanmış veya haşlanmış patates, emziren bir annenin diyetinde en yararlı olarak kabul edilir. Ayrıca, bu sebzeyi pişirmenin en uygun ve en hızlı yoludur. Patatesleri bir parçada kaynatabilir, küçük parçalar halinde kesebilir veya “üniforma” içinde kaynatabilirsiniz.

HS ile sağlıklı bir patates yemek nasıl pişirilir

Patatesi gerçekten sağlıklı ve lezzetli hale getirmek için aşağıdaki önerilere uymanız gerekir:

  1. Patates yemekleri, nişasta şişene kadar kısık ateşte pişirilmelidir.
  2. C vitamini korumak için, patates meyveleri bir kaynar su kabına yerleştirilmelidir.
  3. Bir kabukta haşlanmış patates daha fazla vitamin tasarrufu sağlayabilir, ancak soyulduktan sonra sebze yararlı özelliklerinin yarısını kaybeder.
  4. Patatesleri tavada kapağı kapalı olarak pişirmek gelenekseldir.
  5. Pişirmeden önce sebzeyi soyun.
  6. Bir patates suda uzun süre kalırsa, besinsel özelliklerini kaybeder.

Hangi patatesler yemek için uygun değildir?

Çoğu zaman patates yumrularının yararlı ve besleyici özelliklere sahip olmasına rağmen, bazen bu sebze insan sağlığı için olumsuz bir reaksiyona neden olabilir.Patates meyveleri nighthade olarak sınıflandırılır. Bu, sebzenin toksik bir bileşen - konserve sığır eti içerdiğini gösterir. Bu madde, uzun süre güneşte bulunan yeşil veya filizlenmiş patateslerin kabuğu ve dış tabakasında üretilir. Böyle bir sebze gıdada kullanım için uygun değildir.

Video: patateslerin yararları ve zararları

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat