Kefir emzirme için mümkün mü?

Annelik sadece bakım, sevgi, sabır ve sık çocuk bezi değildir. Bu, annelerin mümkün olan en kısa sürede öğrenmeye zorlandığı bir bilimdir. Doğumdan hemen sonra genç kadınlar çok miktarda bilgi - bir yenidoğanın göbeğinin nasıl işleneceği, bir bebeğe nasıl bakılacağı - yıkanması, bebek bezinin değiştirilmesi, giyilmesi hakkında bilgi sahibi olmalıdır. En basit durumda, bir çocuk kesinlikle sağlıklı doğduğunda, asimilasyon için gerekli bilgi miktarı şaşırtıcıdır. Ayrı, çok alakalı ve gerekli bir sorun, bebeği emziren annenin beslenmesidir. Bu makalede, kefir hakkında konuşacağız - bu ürünün tüketiminin çocuğun ve annenin durumunu nasıl etkilediğini, emzirme sırasında kefirin yararlarını ve zararlarını öğreneceğiz ve ayrıca kendi başına bir ekşi süt tedavisi hazırlamaya çalışacağız.

Emzirme Kefir

Emzirirken ne yenmemeli?

Modern doktorlar, emzirme sırasında belirli ürünlerin tüketimi konusunda belirli bir yasak olmadığını savunuyorlar. Bilim adamları ve çocuk doktorları, bebeğin anne sütü aracılığıyla yavaş yavaş farklı lezzetler ve yemek kompozisyonları ile tanışması gerektiğine inanmaktadır. Ancak, bazı kurallara uymak hala buna değer. İlk olarak, annelerin midede fermantasyona neden olan yiyecekleri yemeleri yasaktır. Bunlar arasında çörek, lahana, baklagiller, gazlı içecekler vb. Gerçekten de, çocuğun yaşamın ilk aylarında en sık karşılaştığı sorunlardan biri, gastrointestinal sistemin olgunlaşmamışlığı ile ilişkili koliktir. Durumu ağırlaştırmak buna değmez, mümkün olduğunca diyetinizi güvence altına alın. Bu bağlamda, kefir kabul edilebilir, ancak sadece küçük miktarlarda. Tam yağlı sütün, süt ürünlerinden daha fazla şişkinlik, şişkinlik ve şişkinliğe neden olduğuna inanılmaktadır.

İkincisi, genç bir anne alerjenleri diyetten çıkarmalıdır. Genel yasaklar arasında yumurta, çikolata ve tatlılar, kırmızı meyveler ve meyveler bulunur. Süt ve süt ürünleri de laktoz intoleransı adı verilen bir alerjiye neden olabilir. Bir bebeğin böyle bir teşhisi olup olmadığını anlamak bir doktor yardımı ile olabilir. Kural olarak, süt ürünlerini tükettikten sonra laktoz intoleransı ile çocuk güçlü bir şişkinlik, gaz oluşumu geliştirir, bebek kaprislidir ve uykuya dalamaz. Bu, süt ürünlerinin parçalanması ve işlenmesi için gerekli olan bebeğin midesinde enzim eksikliğinden kaynaklanır. Çocuğa bu bozukluk tanısı konursa, bebeğin yapay laktoz içermeyen gıdalara aktarılması önerilir ve artık anne tüketen kefir hakkında herhangi bir konuşma yoktur.

Ek olarak, annenin çok aromatik ve sert yiyecekler tüketmeyi reddetmesi önerilir - bunlar sarımsak, biber ve soslar, soğanlardır - anne sütünün tadını değiştirebilirler. Ayrıca, anne alkol ve kahve içmemelidir - heyecan verici bir etkisi vardır. Yasaklı ilaçlar almaktan kesinlikle kaçınmalısınız, çünkü ilacın aktif maddesinin bir kısmı süte geçer. Neyse ki, bu kriterlere göre, kefir kesinlikle güvenlidir, bu da genç anneler tarafından yenilebileceği anlamına gelir.

Kefirin emzirme için faydaları

Bildiğimiz gibi, kefir emzirme sırasında tüketilebilir, ancak sadece bebek süt ürünlerine alerjisi yoksa. İlk ayda, kefir, çocuğun vücudunun reaksiyonunu dikkatlice izleyerek, büyük bir dikkatle ve günde 100 ml'den fazla olmayan küçük porsiyonlarda tüketilmelidir. Dışkısının değişip değişmediğini, gaz üretiminin artmış olup olmadığını, bebeğin daha kaprisli ve ağrılı hale gelip gelmediğini veya uykusunun kalitesinin değişip değişmediğini izlemek önemlidir.Bütün bunlar kırıntıların bağırsaklarındaki fermantasyon süreçlerini gösterebilir. Kefire böyle bir tepki yoksa, zevkle iç. Sonuçta, sadece lezzetli değil, aynı zamanda çok sağlıklı.

  1. Her şeyden önce, kefir sindirimi iyileştirir ve kabızlığa karşı korur. Sonuçta, doğumdan sonra bu özellikle doğrudur, birçok kadın sert dışkı nedeniyle ağırlaşan hemoroid belirtileri ile karşı karşıyadır.
  2. Ekşi süt ürünleri, doğum sonrası dönemde de çok önemli olan vajinal mikrofloranın oluşturulmasına yardımcı olur.
  3. Orta derecede kefir tüketimi, sindirim kurmaya, zamanında boşalmaya ve bağırsaklarda fermantasyondan kaçınmaya yardımcı olur. Bu bebeğin sindirimini etkiler, kolik ve şişkinliğe karşı korur.
  4. Kefirdeki kalsiyum, kadın sütünü daha besleyici, yağlı ve doymuş hale getirir. Çocuk daha hızlı yiyor, daha uzun süre dolu kalıyor ve daha iyi kilo alıyor.
  5. Kadın doğum uzmanları ve jinekologlar, doğumdan sonraki ilk günlerde günde 100-150 ml kefir yemeyi ve tüm hacmi birkaç doza böler. Bu, anne sütünün daha hızlı gelişine katkıda bulunur, kolostrum daha besleyici hale gelir.

Genel olarak, düzenli kefir tüketimi, emziren kadınlar için gerekli olan değerli bir kalsiyum kaynağıdır. Sonuçta, kalsiyumun muazzam kısmı anne sütüne geçer, sonuç olarak emziren genç anneler saçlarını kaybetmeye başlar, dişleri ve tırnakları parçalar, cilt kurur ve çatlar, kemikler incinir, kas-iskelet sistemi hastalıkları ağırlaşır. Ve anne sütünde kalsiyum eksikliği olsa bile, bebeğin raşitizm riski vardır, ayrıca asimile etmek için ona kalsiyum ve D vitamini vermelisiniz. HB ile düzenli olarak kefir içerseniz tüm bu problemlerden kaçınabilirsiniz.

Emzirme ile hangi kefir içmek daha iyidir?

Tabii ki, kendiniz tarafından yapılan ev yapımı ve doğal kefir içmek en iyisidir. Ne yazık ki, çoğu şehir sakininin kendi başına kefir pişirme fırsatı yoktur. Bu durumda, günlük taze kefalet malzemelerini yenilemek için bugünün kefirini mağazadaki küçük paketlerden satın almaya çalışın. Bir günlük kefirin en güvenli olarak kabul edildiğini unutmayın - içinde daha az alkol vardır, fermantasyon süreçleri ilk aşamadadır, bu tür kefir sadece fayda sağlayacaktır. Hiçbir durumda 3-4 günden fazla kefir içmemelisiniz, hem sizde hem de bebeğinizde bağırsaklarda sorunlara yol açabilir.

Emzirme ile hangi kefir içmek daha iyidir

Piyasadan çiftçilerden doğal süt alma şansınız varsa, kullandığınızdan emin olun. Kefiri pişirmek zor değildir. Bunun için önce süt iyice kaynatılmalıdır. Süt yükselmeye başladığında, ısıyı düşürün ve sütü yaklaşık yarım saat ateşte bırakın. Sıvı daha yağlı olacak ve kefir doymuş ve lezzetli hale gelecektir. Ateşin üzerinde yarım saat çalıştıktan sonra süt kapatılmalı ve ılık halde soğumaya bırakılmalıdır. Sütün fermente edilmesi gereken sıcaklığı seçmek çok önemlidir. Sütün çok soğuk olduğu ortaya çıkarsa, hamur mayası almayacaktır, çok sıcaksa, yararlı bakteriler basitçe ölecektir. Sıvı sıcaklığı yaklaşık 40 derece olmalıdır. Termometre yok - önemli değil, temiz bir parmağı sütün içine daldırın - sıvı orta derecede sıcak, rahat olmalıdır.

Bir maya olarak, ekşi krema veya kefirin önceki bölümünü kullanabilirsiniz. Bağırsak durumunu iyileştirecek laktobasiller veya bifidobakteriler ekleyebilirsiniz. Mayayı ılık süte ekleyin (bir çorba kaşığı kadar değil), iyice karıştırın, kavanozu bir havluyla örtün ve sarın, ılık bir yerde bırakın - sobanın veya akünün yakınında. Oda sıcaklığında, kefir 3-4 saat içinde fermente olur, bazen bu 6-8 saate kadar sürebilir. Unutmayın, kefiri çok uzun süre tutamazsınız, aşırı fermantasyon, ürünün çok asidik olacağı gerçeğine yol açacaktır.Kefir “ayarlandığında”, yani süt sıvılaşmaz durur, kavanoz hemen buzdolabına çıkarılmalıdır. Birkaç saat sonra kefir soğuyacak, yiyecek olarak tüketilebilir. Gelecekte, bu kefir bebeğin ilk beslenmesi için kullanılabilir. Süt ürünleri yaklaşık 8-9 ayda diyete sokulur. Ev yapımı kefiri muz ve süzme peynir ile yenerseniz, sadece lezzetli değil, aynı zamanda çocuğunuzun reddedemeyeceği inanılmaz derecede sağlıklı süt kütlesi elde edersiniz.

Emzirirken kefir, her türlü kurabiye ve tatlı olmadan lezzetli ve sağlıklı bir atıştırmalıktır. Bu, doğumdan sonra bir kadının hızlı bir şekilde kilo verebileceği, figürünü iyileştirebileceği ve birkaç ay içinde iyi bir şekle dönebileceği anlamına gelir. Kefir iç, sağlıklı ve güzel ol!

Video: emzirirken ne ve ne kadar içilir

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat