Mısır püresi emzirilebilir mi?

Bir kadının gebelik ve emzirme sırasındaki kaygısı haklıdır. Bebeği ile ilgilenir, çünkü bu aşamada bebek tamamen annesine bağımlıdır. Bir kadın, küçük, gelişmekte olan bir organizma için yenen her ürünün özelliklerini ve değerini araştırmak için beslenmesini tamamen kontrol etmelidir. Her gün soru ortaya çıkıyor - kaçınmak daha iyi mi? Emziren anne, özellikle yenidoğanın gastrointestinal sisteminin aktif hale geldiği ve yararlı mikroflora ile doldurduğu dönemde endişe duyar. Diyet değişikliklerinizde laktasyon kalitesini etkilememeniz önemlidir.

Emzirme Mısır Püresi

Yulaf lapası her insanın beslenmesinde gerekli bir üründür. Genellikle diyetin ana bileşenidir. Vücudun metabolik süreçlerinde yer alan lif bakımından zengindirler. Birçok tahıl çeşidi vardır; yapı ve özellik bakımından farklılık gösterirler. Bu nedenle bir kadın emzirme döneminde ciddi bir görevle karşı karşıyadır - doğru seçimi yapmak için. Ayrıca, her yulaf lapasının kendi kontrendikasyonları vardır.

Emziren bir kadın neden mısır irmiklerine dikkat etmelidir? Nasıl sağlıklı?

Mısır lapasının faydaları

 1. Vücudun bariyer fonksiyonlarını güçlendirir. Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 2. Vücuttaki yaşlanma sürecini yavaşlatır, kırışıklık ve cilt yaşlanmasını önler.
 3. Sindirim sistemini iyileştirir. Faydalı mikrofloranın hayati aktivitesini iyileştirir. Bağırsaklarda fermantasyonu ve çürümeyi önler.
 4. Çocuk vücudundaki sindirim ve metabolik bozuklukları önler.
 5. Merkezi sinir sisteminin işleyişini olumlu yönde etkiler, beynin işleyişini geliştirir.
 6. Bir çocuğun doğumundan sonra, doğumdan sonra figürün modellenmesine katkıda bulunur.
 7. Kan kolesterolünü ve kalbin, kan damarlarının çalışmasını normalleştirir.
 8. Kan basıncı ile ilgili sorunları ortadan kaldırır.
 9. Sağlıklı saçları, cildi, tırnakları destekler. Terlemeyi normalleştirir. Postpartum dönemde bir kadının vücudunda hafif hormonal değişiklikleri teşvik eder.
 10. Vücudu değerli maddelerle besler ve nispeten düşük kalori içeriğine sahiptir.
 11. Toksinleri ve toksinleri giderir.
 12. Kan şekerini azaltır, şeker emilimini azaltır.
 13. İyi bir ruh hali için anahtardır.
 14. Diş minesini güçlendirir, diş yapısının tahrip olmasını önler.
 15. Antitümör etkisi vardır.
 16. Kan yapısını iyileştirir, demir ile zenginleştirir. Anemiye karşı profilaktiktir.

Zengin kimyasal bileşimi nedeniyle mısır lapasının yukarıdaki değerli özellikleri.

yapı

Tahıl yapısı:

 • Yağlar, proteinler, karbonhidratlar.
 • B grubunun vitaminleri (B1, B2, B5, B6, B9).
 • Karoten.
 • A, RE, PP, NE, Niasin, E.
 • Makrobesinler (potasyum, fosfor, kalsiyum, kükürt, magnezyum, sodyum).
 • Eser elementler (alüminyum, çinko, krom, bor, demir, titanyum, manganez, kalay, bakır, nikel, molibden).
 • Dekstrinler ve nişasta.
 • Disakkaritler, monosakkaritler.
 • Esansiyel amino asitler.
 • Esansiyel amino asitler.

Mısır püresi lezzetlidir ve haşlanmış kulakların spesifik, hoş bir aromasına sahiptir ve ayrıca çok yararlıdır. Anneler ve bebekler için önemli bir özellik, tahılda tam gluten bulunmaması nedeniyle hipoalerjenikliğidir.

Zarar verebilir mi?

Ürünün çok fazla nişasta içerdiğini düşünmek önemlidir ve bu bebekte kabızlığın nedeni olabilir. Annenin diyetine mısır lapası sokarken, yenidoğanın dışkısındaki olası değişiklikleri dikkatlice izlemek gerekir. Ayrıca, yulaf lapası bir kadında veya bebeklerde mide hastalıklarında kontrendikedir.

Emzirme döneminde mısır lapasının zararı

Mısır irmik bazlı tüm ürünlerin emzirme döneminde bir kadın tarafından kullanılmasına izin verilir. Haşlanmış mısır kontrendikedir, kendinizi tahıl, patlamış mısır, mısır çubukları ile tedavi edebilirsiniz. Kolik alevlenmesine, şişkinliğe ve bağırsağın şişmesine neden olabilir. Konserve ürünler genellikle emzirme döneminde beslenme için dikkate alınmaz.

Emzirme sırasında mısır lapası nasıl kullanılır

Başarının anahtarının ve mısır püresinden sağlık için maksimum sonuç almanın, tahılların uygun şekilde hazırlanması olduğunu belirtmek gerekir. Bebeğin vücudu için tehlikeli olabileceğinden, annenin diyetinde çok fazla tuz ve baharat uygun değildir. Haşlanmış yulaf lapasını kızartmayın. Yemeğe eklenen soslar gelişmekte olan vücuda fayda sağlamayacaktır.

Düzgün pişirilmiş mısır lapası, tahıl (200 g) ve su (1 l) kombinasyonudur. Kokulu bir mutfak ürünü, haşlanmış sebzeler, bir dilim tavuk veya kuru meyve ve bal ile iyi bir şekilde birleştirilir.

Diyete parlak, güneşli bir bileşenin sokulması, bebeğin doğumundan üç ay önce başlamamalıdır, bu da tüketimden kaynaklanabilecek olası yan etkileri önleyecektir. 175 gr'da normu aşmayan, haftada iki defadan fazla mısır lapası yemek tavsiye edilir.Bu oran, vücuda sağlığa zarar vermeden faydalı maddeler, vitaminler ve mineraller ile takviye edilmesini mümkün kılacaktır.

Doğumdan sonra annenin diyetine verilen tahılların ilki olan bu yulaf lapasıdır. Tüketim için belirgin bir kontrendikasyon yoksa, lezzetli ve besleyici bir kahvaltıdır.

Kontrendikasyonlar

 1. Aşırı sinirsel sinirlilik, epilepsi, duygusal dengesizlik.
 2. Sindirim ülserleri. Duodenum, ince bağırsak, mide mukozasının bütünlüğünün ihlali.
 3. Ağrılı adet döngüsü.
 4. Ürolitiyazis, böbrek yetmezliği, kronik böbrek hastalığı.

Ve izin verilen normlara tabi olarak, haftada iki kereden fazla püresi olmayan bu tür kontrendikasyonları olan anneler bile - sağlığa zarar vermeden yenebilir.

İlk besleme olarak bebeklere mısır lapası sokulması önerilmez. Asit-baz dengesini bozabilir ve kalsiyumun bebeğin vücudundan atılmasına katkıda bulunabilir. Tamamlayıcı yiyecekleri, bu tür tahıllarla, çocuğun menüsünün daha çeşitli olacağı daha sonraki bir tarihe kadar ertelemek gerekir.

Video: sütlü mısır lapası yapma

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat