Bir çocuğu aşılamadan sonra yıkamak mümkün mü?

Ebeveynler, çocuklarının sağlığından sorumludur, bu nedenle aşı takvimini açıkça takip ederler ve doktor tarafından verilen önerileri ihlal etmezler. Son zamanlarda aşılanmış bir bebek için su prosedürlerinin düzenlenmesine izin verilip verilmeyeceği sorusu son derece önemlidir. Herkes, mantoyu ıslatmanın imkansız olduğunu biliyor, ancak farklı tipte aşılarla ilgili durum ne olacak? Tüm sorularınızı cevaplamak için birlikte anlamaya çalışalım.

Bir çocuğu aşılamadan sonra yıkamak mümkün mü

Çocukları aşılamanın amacı nedir

Çocuklara bağışıklık sistemini güçlendirmek için aşı yapılır, çocuğun vücudu virüslere ve diğer dış saldırılara dayanabilmelidir. Diğer insanlarla iletişim kurarken veya halka açık yerlerde olduğunuzda her zaman enfekte olabileceğiniz için bebeğin korunmaya ihtiyacı vardır. Aşı ile birlikte, kan dolaşımına az sayıda zayıf aktivite bakterisi verilir. Böylece bağışıklık sistemi aktive olur, vücut kendini savunmayı öğrenir. Bütün bunlar, enflamatuar süreçlerin ve çeşitli ortamların hastalıklarının oluşumunu önler.

Aşıdan sonra yüzmenin yasak olmasının nedenleri

 1. Deneyimli doktorların tüm tavsiyelerine uyursanız, aşırı yüzme tahmini aşılama tarihinden bir gün önce yapılır. O zaman vücudun güçlenmesi için yaklaşık üç gün beklemelisin. Sadece belirlenen aralıktan sonra uzun zamandır beklenen yüzmeyi ayarlayabiliriz. Böyle bir hareket, düşük bağışıklık nedeniyle enfeksiyonu ve soğuk algınlığını önleyecektir.
 2. Her durumda her şeyin bireysel olduğunu anlamak önemlidir. Her şeyden önce, çocuğun sağlık durumu üzerine inşa etmek gerekir. Aşıdan sonra birkaç gün sonra bile gitmeyen bir arıza fark ederse, yüzmek yasaktır. Aynı şey su prosedürlerini yürütmek için bir kontrendikasyon olan ateş için de geçerlidir. Aşı uygulandıktan 3 gün sonra bebeğin gücü ve canlılığı doluysa kısıtlamalar kaldırılır.
 3. Bazı "zihinlere" göre, aşılamadan sonra yüzmek mümkün değildir, bağışıklık sistemi zayıfladığından, sudan bulaşma olasılığı vardır. Musluk suyunun uzak durmanız gereken bir mikrop yatağı olduğuna inanıyorlar. Aslında, su belirli bir tehlike taşımamaktadır. Bebeğin banyodan sonra üşütmesi veya soğuması çok daha kötüdür. Üç gün bekleyecek zamanınız yoksa, çocuk kendini iyi hissediyorsa 2 gün içinde çocuğunuzu yıkayın.
 4. Aşıdan hemen sonra, vücudun bakterilere karşı koyabilecek birkaç antikoru vardır. Herhangi bir olumsuz etki, hatta bir taslak, bebeğin hasta olmasına yol açacaktır. İlk gün özellikle dikkatli olmanız gerekir, çünkü bu aralıktaki birçok çocuğun ateşi, öksürüğü, boğaz ağrısı vardır.
 5. Çocuklar yukarıdaki belirtilere sahip olmasalar bile, suya banyo yapmak ve sıçramak onlara neden olabilir. İyi işaretlenmeyen bir sıcaklık farkı oluşur.
 6. Ayrıca, sadece bebeğin yıkanması tavsiye edilmez, aynı zamanda sokakta ve özellikle temiz havada (örneğin sundurmada) varlığını da sınırlandırmalısınız. Havadaki damlacıklar tarafından bulaşan çok sayıda virüs vardır.
 7. Doğal olarak, SARS, grip belirtisi varsa, herhangi bir su prosedürü en katı yasağın altındadır. Refah, burun akıntısı, uyuşukluk ve ilgisizlik, öksürük, ateşte genel bir bozulmadan bahsediyoruz.
 8. Aşılardan sonra çocuğun hastalandığı sık durumlar vardır. Bu gibi durumlarda, endişe verici semptomları en kısa zamanda tanımlamanız, bir çocuk doktoruna başvurmanız ve tedaviye başlamanız gerekir.Bu süre için diğer çocuklarla iletişim sınırlıdır, su prosedürleri azaltılır (sadece eller ve ayaklar yıkanır), dışarı çıkmazlar.

Aşılamadan sonra banyo özellikleri

Bir çocuğu aşılamadan sonra banyo yapma özellikleri

 1. Soru popüler ve oldukça ilginç, bu konuda birçok araştırma yapıldı. Sonuç olarak, su ile temastan sonra aşılama yerinin bebeğe yönelik bir tehdit oluşturmadığı ortaya çıkmıştır.
 2. Düzenli hijyen prosedürleri gereklidir. Bir daha endişelenmeyin, bu tür önemsiz şeyler çocuğun sağlığını olumsuz etkilemez. Bu nedenle, çocuğu su prosedürleri almakla sınırlamak gerekli değildir (2-3 gün geçtiyse).
 3. Uzmanlar, vücut sıcaklığını düzenli olarak ölçmenizi ve çocuğun refahını izlemenizi önerir. Hiçbir değişiklik olmazsa ve bebek harika hissederse, endişelenmenize gerek yoktur.
 4. Refahta veya ateşte bir bozulma fark ederseniz, bebeğe yönlü ilaçlar verilmelidir. Bir çocuk doktoru tarafından önerilmelidir. Bu tür haplar bazen ateş olmasa bile önleyici hedefler olarak verilir. Bu uzman tavsiyesi gerektirir.
 5. Çocuklara aspirin vermenin yasak olduğunu bilmeye değer. İlacın bileşimi asetilsalisilik asit içerir. Böyle bir madde sadece anti-enflamatuar değildir, aynı zamanda kan viskozitesini de azaltır. Böyle bir fenomen çocuğun kırılgan bedenine çok zararlıdır.
 6. Okuldaki herkes mantoyu ıslatmanın yasak olduğunu bilir. Ancak bu, ellerin yıkanmasının yasak olduğu anlamına gelmez. Enjeksiyon bölgesine nem girmesini önlemeye çalışın. Bu ter parçacıkları için de geçerlidir. Bu nedenle, bebeğin çok fazla terlemediğinden emin olmaya değer. Mantu ıslanırsa, büyük ölçüde artacaktır.
 7. BCG aşısı yapılmışsa, enjeksiyon bölgesinde pürülan bir sivilce oluşabilir. Korkma, bu durumda vücudun reaksiyonu oldukça normaldir. Böyle bir aşıdan sonra bebeğin yıkanmasına da izin verilir.
 8. DTP'ye karşı bir enjeksiyon yapılmışsa, bu sitede genellikle hafif bir şişme görülür. Cildin kızarması veya şişmesi de görülebilir. Önceden korkmayın, vücudun tepkisi oldukça normal kabul edilir. Şişlik hızla kayboldu, sadece sıcak bir su kompresi ve bandaj uygulayın.

Pratik öneriler

Çocuğunuz yüzmeyi sevmiyorsa veya herhangi bir nedenle istemiyorsa, onu zorlamaya gerek yoktur. Bebeğin su prosedürlerine ihtiyacı olduğuna hala karar verirseniz, bazı faktörleri düşünmeye değer.

 1. Çocuğunuzun yatmadan önce düzenli olarak suya sıçraması alışkanlığı varsa, sınırlamayın. Aksi takdirde, bebek çok gerginleşmeye başlayabilir. Gerekirse, sadece suda harcanan zamanı sınırlayabilirsiniz.
 2. Her gün su prosedürleri yapmanın mümkün olup olmadığından şüpheleniyorsanız, kendinizi basit bir duşla sınırlandırmalısınız. İşlemi tamamlamak için birkaç dakikanızı ayırın. Su yeterince ılık olmalıdır.
 3. Kontrast duş almak kesinlikle yasaktır. Ani sıcaklık değişikliklerinden kaçının. Ayrıca oda sıcaklığı dikkate değer. Henüz kışın ısıtma vermediyseniz, çocuğunuzu sıcak suda yıkamayın. Orta derecede sıcak olmalıdır.

Çocuğun aşılamadan sonra yıkanmasına izin verilir. Sadece ilk 3 günü beklemeniz tavsiye edilir. Bu durumda, hiçbir sonuç olmayacaktır. Aşıya bağlı olarak, su prosedürlerini ne zaman alabileceğinizi doktorunuza da sorabilirsiniz. Pratik önerileri takip edin ve bebeğin durumunu izleyin.

Video: Bir bebek nasıl yıkanır?

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat