Kuru kayısı emzirilebilir mi?

Kuru kayısı, tüm vücut ve emziren bir anne için en gerekli maddelere sahip çok yararlı bir ürün olarak kabul edilir - fayda iki kat daha fazla olacaktır. Gerçek şu ki, doğumdan sonra vücut zayıflar ve kuru kayısılarda bulunan vitamin ve mineraller tedariklerini yenilemeye yardımcı olur. Ancak bu kurutulmuş meyveyi kullanmadan önce, bu ürünün özelliklerini tanımanız önerilir.

Emzirirken kuru kayısı

Kuru Kayısıların Faydaları

Kuru kayısı kuru kayısıdır. Kuru bir üründeki vitamin içeriği, taze bir meyveden çok daha düşük olmasına rağmen, kuru kayısı, emziren bir annenin vücudu üzerinde yararlı bir etkiye sahip birçok eser element içerir. Bu yararlı ürün şunları içerir:

 1. Kemikleri güçlendiren kalsiyum, tırnaklar ve saçlar için de iyidir.
 2. Bu ürün ayrıca tiroid bezi, sinir sistemi ve böbrekler için faydalı olan fosfor içerir.
 3. Kandaki normal hemoglobini destekleyen demir.
 4. Magnezyum. Vücutta yeni hücreler oluşturmaya yardımcı olur.
 5. Meyvedeki glikoz içeriği ona tatlı bir tat verir.
 6. Saç ve tırnakların yapısını iyileştirmenin yanı sıra, bağışıklığı uygun seviyede tutmaya yardımcı olan A Vitamini.
 7. C vitamini, başta demir olmak üzere çeşitli maddelerin asimile edilmesine yardımcı olur.
 8. Vücudun metabolik sürecine dahil olan vitaminler ve onu enerji ile doyurur.
 9. Güçlü bir antioksidan, aynı zamanda bir immünomodülatör olan E vitamini.
 10. Kuru kayısı ayrıca kan dolaşımına ve tiroid bezinin düzgün çalışmasına yardımcı olan özel bir nikotinik asit içerir.

Bu kurutulmuş meyve, potasyum gibi yararlı bir madde içerir, bu yardımcı olur:

 • Kalp işlevini geri yükleyin ve ritmi normalleştirin.
 • Vücuttaki fazla sıvı ve fazla sodyumdan kurtulun.
 • Kan basıncını normale döndürün.
 • Sinir sisteminin işleyişini geliştirin.
 • Kas tonusunu koruyun.

Bu ürün, emziren bir anne için bebeğin doğumundan sonraki ilk ay içinde gereklidir, çünkü vücudu bebeğin bakımı sırasında gerekli olan eksik maddeler ve enerji ile doldurmaya yardımcı olur.

Kuru kayısı taze olandan çok daha kaloridir, ancak vücut tarafından kolayca emildiği için korkutucu değildir ve içinde diyet lifi bulunması, gastrointestinal sistemin normal çalışmasını sağlar ve çeşitli toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Hamilelik sırasında, bir kaynatma içmeniz veya kuru kayısı eklenmesi ile komposto yapılması tavsiye edilir. Bu, bebeğin doğumundan sonra kadın vücudundaki yük ile başa çıkmanın harika bir yoludur. ürün, emziren annenin daha iyi hissedeceği ve daha hızlı şekil alacağı için besin eksikliğini doldurmaya yardımcı olur.

Emziren kadınların süpermarketlerden meyve yemeleri tavsiye edilmediğinden ve kışın gerçek ürünler elde etmek o kadar kolay değildir, kuru kayısı sağlıklı meyveler için mükemmel bir alternatif olacaktır. Birçok yemeğe eklenebilir. Sadece lezzetli bir tedavi değil, aynı zamanda vücut için büyük bir fayda olacaktır.

Emzirme döneminde kuru kayısı hakkında bilinmesi gerekenler

Böylece kuru kayısılar emziren bir kadında kontrendikedir. Hangi durumlarda kuru kayısı kullanımından kaçınmak daha iyidir:

Emzirme döneminde kuru kayısı hakkında bilinmesi gerekenler

 1. Bir kadının kan basıncı düşükse. Bu durumda, kurutulmuş meyvelerin kullanımı en aza indirilmeli ve günde 50 gram ile sınırlandırılmalıdır.
 2. Emziren bir kadının çiçeklenmeye, kayısı ve kuru kayısıya karşı alerjik reaksiyonları durumunda. Bu yetenek bebek tarafından benimsenebilir. Beslenme sırasında alerjenler bebeğin vücuduna sütle bulaşabilir, bu da hoş olmayan bir reaksiyona neden olur.

İlk başta, ısıl işlem görmüş kuru kayısı kullanmak en iyisidir (bebeğin doğumundan sonraki 3 ay içinde). Gerçek şu ki, bu dönemde bağırsak henüz bebek ve kadında tam olarak oluşmamıştır. Çok miktarda kuru kayısı yemek, çocukta kolik ve gazın yanı sıra şişkinliğe neden olabilir. Bu rahatsızlığı önlemek için, kuru kayısı kaynatma kullanılması veya haşlanmış kuru kayısı yemek tavsiye edilir.

Kontrendikasyonlar şunları içerir:

 • Bu tür ürünlere alerjik reaksiyonlar.
 • Kuru kayısı kullanımından kaynaklanan hazımsızlık.
 • Ürüne bireysel hoşgörüsüzlük.
 • Yüksek kan şekeri.
 • Artan gaz oluşumu.

Bu belirtiler gözlenmezse, sağlığı korumak ve vücudu gerekli maddelerle doyurmak için kuru kayısıların gıdada kullanılması yeterlidir. Kuru kayısıların sistematik alımı kabızlığı ortadan kaldırır, dışkıyı normalleştirir, vücudun koruyucu işlevlerini geri kazandırır ve gücü geri kazanmaya yardımcı olur. Kuru kayısıların iyi bir özelliği, vücuda faydalı özelliklerinin hem taze hem de ısıl işlem görmüş kurutulmuş meyvelerde korunmasıdır.

Kurutulmuş meyveleri seçerken bilmeniz gerekenler nelerdir?

İlk ve en önemli kural ürünün görünüşüdür. Ve, mükemmel pürüzsüz ve kurutulmuş meyveler zarar görmeden seçmeniz gerektiğini düşünüyorsanız, çok yanılıyorsunuz. Aslında, zararlı kimyasallar bu ürünlere güzel bir şekil ve renk vermek için kullanılır. Örneğin, sülfür yakılarak oluşturulan bir madde. Bu kimyasal, daha sonra kurutulmuş olan taze meyveleri işler. Böyle bir işlemden sonra, meyve güzel görünümünü korur, ancak doğal olarak yetiştirilen ve kuru kayısılara göre çok daha az fayda sağlayacaktır. Ancak sülfürik anhidridden kendiniz kurtulabilirsiniz: sadece kuru kayısı almanız ve 15 dakika boyunca ılık suya koymanız gerekir.

Kuru kayısı çok hoş bir görünüme sahip değilse, ancak doğal olarak kurutulursa, tadı çok zengin ve tatlı olacaktır. Yapısında çok sert ve kurudur.

Emzirme döneminde kuru kayısılardan kadınlara tarifler

Bu kurutulmuş meyve ayrı bir ürün olarak veya kuru üzüm, kuru erik ve çok daha fazlası gibi diğer meyvelerle birlikte yenebilir. Ayrıca çeşitli kuru meyveleri birlikte karıştırabilir, kıyılmış ceviz ve doğal bal ekleyebilirsiniz. Bu, çok yararlı olan çok lezzetli bir tedavi olacaktır.

Ayrıca kuru kayısıların lezzetli bir kompostosunu da pişirebilirsiniz. Bu komposto 10 ay sonra bebekler için bile içilebilir. Böyle bir komposto için tarif basittir: bir bardak kuru kayısı, kuru erik ve kuru üzüm almanız gerekir. Bütün bunları 3 litre su ile dökün ve uygun gördüğünüz kadar bal ekleyin. Kuru kayısı eklemeden önce 10-15 dakika ılık suya batırılması önerilir. Bir tavada, suyu ısıtmak, ardından tüm kurutulmuş meyveleri eklemek gerekir. Kompostoyu 30 dakika kaynatmak gerekir, bundan sonra su dökülür. Birisi meyveleri kompostodan çıkarmamanızı önerir. Pişirdikten sonra, kompostoyu soğutun ve bir veya iki saat demleyin. Afiyet olsun!

Video: kuru kayısıların yararlı özellikleri

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat