Egzersiz yaptıktan sonra kahve içebilir miyim?

Kahve tüm dünyada inanılmaz derecede popüler. Bu aromatik içecek enerji verir ve yorgun bir vücuda enerji ekler. Bu nedenle, bir kişi yorgun olduğunda, bir fincan aromalı kahve ile güç kazanır. Genellikle sporcu sporcularını veya aktif bir yaşam tarzına öncülük eden kişileri eğittikten veya ziyaret ettikten sonra bu yönteme başvurdu. Sportif bir yaşam tarzının tonik bir içecekle nasıl birleştirildiğini anlamak için önce kahvenin kompozisyonunu incelemelisiniz.

Eğitimden sonra kahve içebilir miyim?

İçeceğin bileşimi ve kullanışlı özellikleri

Kahve içeceğinin özellikleri uzun zamandır incelenmiş olsa da, onları tekrar hatırlamaya değer. Bir fincan güçlü kahve tonları ve canlandırır. Ancak bu etki kısa vadelidir, özellikle vücudun bir dürtü vermesi gerektiğinde, sonunda uyanması için sabahları yararlıdır. Buna ek olarak, kaliteli bir içecek performansı önemli ölçüde artırır. Kahve çekirdekleri bileşiminde bazı faydalar vardır. Bu noktada ana vurgu yapmaya değer. Bu nedenle, kahve çekirdekleri bileşiminde aşağıdaki bileşenler bulunur:

 • alkaloidler;
 • proteinler;
 • fosfor;
 • tanin;
 • nikotinik asit;
 • karbonhidratlar;
 • klorojenik asit;
 • demir;
 • Kafein.

Son bileşen olan kafein, içeceğin ana bileşenidir. Spor eğitiminden sonra içmenin tavsiye edilmesine ilişkin anlaşmazlıklar olduğu hakkında.

Egzersiz yaptıktan sonra kahve içebilir miyim?

Ve şimdi sorunun özüne bakalım. Profesyonel düzeyde spor yapan insanlar sağlıklarını dikkatle izlerler. Onlar için yiyecek seçimi özel bir süreçtir. Menüye giren her ürün önce birçok gösterge ile değerlendirilir. Ayrıca, sadece kalori içeriği değil, faydaları ve potansiyel riskleri de dikkate alınır. Kahveye gelince, profesyonel sporcuların bile bu içeceğe karşı belirsiz bir tutumu vardır. Eğitim için çok büyük kaynaklar harcadıktan sonra, herhangi bir kişi canlandırıcı bir içecek yardımıyla güçlerini yenilemek isteyecektir.

İlk olarak, bu doğal arzu tatmin edilirse hangi olumlu etkinin takip edeceğini düşünün.

Çalışmadan sonra kahvenin faydaları:

 1. Eğitimden sonra, hoş olmayan ağrıyan ağrı ile kendini gösteren kas dokusunda laktik asit birikir. Kafein bu maddeyi hızla nötralize eder.
 2. Bir kahve içeceği, beyin aktivitesini uyardığı için özellikle yoğun bir antrenmanın ardından anında hayata geçer.
 3. Hipotansiyon eğilimi olan aktif insanlar için (düşük tansiyon), bir fincan kahve kan basıncını stabilize etmeye yardımcı olacaktır. İçecek baş ağrısını hafifletir ve normal sağlığı iyileştirir.

Belki de tüm artılar budur. Negatif niteliklerin listesi biraz daha uzundur.

Olumsuz etki

Yüksek kafein içerikli bir içeceğin, bir egzersizden hemen sonra aşağıdaki nedenlerle içilmesi istenmez:

Egzersizden önce kahve hasarı

 1. Herhangi bir fiziksel aktivite, vücut tarafından stresli bir durumla aynı şekilde algılanır. Sinir sistemi aşırı gerginliğe özellikle sert tepki verir. Her şeyden önce harcanan kaynakları telafi etmesi gerekir. Ancak bir uyarıcı olan kafein, sadece doğal iyileşme sürecine müdahale edecektir. Sonuçta, bu madde sinir, heyecanlı bir duruma yol açabilen beyni aktive eder.
 2. Spordan sonra normal iyileşme için en iyi çözüm sağlıklı bir uyku. Bu nedenle, eğitim öğle yemeğinden sonra gerçekleşirse, kahve içmek normal olarak uykuya dalmanıza izin vermez.Ertesi sabah, bir kişi kendini iyi hissetmeyecek, birden fazla dozda kafeine ihtiyaç duyacaktır. Sonuç olarak, vücut birkaç gün içinde bile tamamen iyileşemeyecektir.
 3. Spor sırasında vücut çok fazla su harcar. Kas dokusu özellikle sıvı kaybında aktiftir. Bu nedenle, eğitimden sonra su dengesini normalleştirmek gerekir. Bu, çürüme ürünlerini dokulardan çıkarmak ve glikojen depolarını yenilemek için gereklidir. Ancak kafeinin belirgin bir diüretik özelliği vardır, yani sıvıyı giderir. Ve bu, eğitimden sonra normal iyileşme sürecini ihlal eder.
 4. Buna ek olarak, aç bir kahve içeceği kesinlikle midede rahatsızlık ve ağırlığa neden olacaktır.
 5. Ciddi bir antrenmanın ardından küçük bir fincan kahve bile içerseniz, hazımsızlık ve dışkı riski vardır.

Burada listelenen bir kahve içeceğinin önemli fiziksel efordan sonraki bir süre ile kombinasyonunun negatif taraflarına, daha önemli bir eksi eklenmelidir - kahvenin kardiyovasküler sistem üzerindeki etkisi. Spor yapmak zaten olağanüstü maliyetler ve stres gerektirir, çünkü şu anda kalp yoğun modda çalışır. Gemiler ayrıca tam kan tedarikini sağlamak için tüm kaynakları yoğunlaştırmaya zorlanır. Bu nedenle, hem damarların hem de kalbin dinlenmeye ihtiyacı vardır. Kahve içmek onların rahatlamasına izin vermez, bu da vücudun bu hayati sisteminin ek tükenmesine neden olur.

Açıkçası, eksileri pozitifleri ağır basar.

İçmek ya da içmemek bireysel bir seçimdir.

Özetlemek gerekirse, çoğu sporcunun spor eğitiminden önce kahve içmeyi tercih ettiğini belirtmek isterim. Aktif bir yaşam tarzının taraftarları, bu eylemi kafeinin enerji verdiği ve eğitim sürecine yardımcı olduğu gerçeğiyle açıklar. Bu, onların anlayışında, yaklaşan eğitimden önce garip bir “ısınma” yöntemidir. Ancak burada bile profesyonel çalışmalar ve amatör bir sporcu tarafından bir dizi zorunlu egzersiz uygulanması arasındaki farkı anlamanız gerekir. Bu nedenle, herkes kendileri için karar vermelidir: kahve içmek veya canlandırıcı bir içeceği başka bir şeyle değiştirmek. Akılda tutulması gereken bir şey: ılımlılık her şeyde kesinlikle gözlemlenmelidir.

Video: Antrenmandan önce çay veya kahve içebilir miyim?

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat