Eğitimden sonra su içebilir miyim?

Su yaşamın kaynağıdır, ancak kulağa acıklı gelebilir. Onsuz, dünyadaki yaşam var olamaz. Bu kesinlikle herhangi bir kanıt gerektirmeyen bir aksiyomdur. Önemli fiziksel eforla karşı konulmaz bir susuzluk hissi olduğu iyi bilinmektedir. Spor yaptıktan sonra bir kişi sadece içmek istiyor. Dersten önce ve sonra iki saat boyunca yemek yememeniz gerçeği uzun zamandır bilinmektedir. Herhangi bir eğitmen bunu söyleyecektir. Peki ya su? Ciddi fiziksel efor sarf edildikten sonra yeterince büyük miktarlarda içmek mümkün müdür?

Eğitimden sonra su içebilir miyim?

Bu soru, spor tıbbındaki bilimsel beyinler ve uzmanlar hakkında o kadar endişe duyuyor ki, tartışmalar bu güne kadar çökmedi. Görüşler taban tabana zıt olarak bölünmüştür. Bazıları bununla ilgili yanlış bir şey olmadığını söylerken, diğerleri kategorik bir yasağa karşı koyar. Argümanları, kalbin bu kadar büyük yüklere dayanamayacağı gerçeğine dayanıyor. Sıvı kullanımı taraftarları, su dengesini yenilemenin son derece önemli olduğunu savunuyorlar.

Bu konuda kesin bir görüş yoktur ve bu durumla ilgili tüm artıları ve eksileri tartın ve ayrıntılı olarak analiz ederek bu konuyu iyice anlamalısınız.

Egzersizi tamamladıktan sonra su dengesini geri kazanın

Her şeyden önce, vücudun yoğun fiziksel efordan sonra sıvıyı gerçekten yenilemesi gerekip gerekmediğini belirlemeniz gerekir. İki saatlik bir eğitim sırasında vücudun yaklaşık üç litre sıvı kaybedebildiği bulundu. Sınıfların yapıldığı sıcak bir takım elbise de buna kesin bir iz bırakıyor. Bazı denekler, sınıflara paralel olarak, belirgin bir diüretik etkisi olan ilaçlar alırlar. Bu durumda, vücut tarafından sıvı kaybı daha da önemli olabilir. Bazı durumlarda, kritik bir noktaya bile ulaşabilir.

Vücut tarafından bu tür sıvı yoksunluğunun sadece gönüllü olarak gerçekleştirildiği belirtilmelidir. Bu durum vücudun durumunu bir bütün olarak olumsuz etkileyebilir. Vücutta yoğun fiziksel efor ile, bir takım fizyolojik değişiklikler meydana gelir:

  • Vücut ısısında bir artış var.
  • Hiperhidroz belirginleşir.
  • Termoregülasyon işlemlerinde bazı değişiklikler gözlenir.

Sonuç olarak, kan viskozite indekslerinin önemli ölçüde arttığı bir durum gözlenebilir. Bu kesinlikle bayılma, hipotansiyon ve tromboembolik komplikasyon potansiyeline yol açacaktır. Ek olarak, bu durum böbreklerdeki taş oluşumuna, diğer patolojik fenomenlerin ortaya çıkmasına katkıda bulunabilir.

Sonuç, yoğun fiziksel efordan sonra suyun su dengesini sağlamak için hatasız içilmesi gerektiğini göstermektedir. Tek soru tüketilen su miktarıdır.

Ne kadar su tüketilebilir?

Bir kerede, mide bir litreden fazla su ememez. Ancak bu, dersin bitiminden sonra bir yudumda içebileceğinizin tam olarak böyle bir su hacmi olduğu anlamına gelmez. Bu açıdan açgözlülük en iyi danışman ve asistan değildir. Küçük porsiyonlarda ölçülen su tüketimi gereklidir. Bu, vücudu aşırı yüklememek için gereklidir. Yorucu fiziksel aktivitelerden sonra zaten oldukça yorgun ve dinlenmeyi gerektiriyor.

Tek bir doz sıvı 150-200 ml'yi geçmemelidir.Büyük miktarda suyun aynı anda kullanılması kalp kası üzerinde ek bir yük oluşturacaktır. Sıvı kanı inceler, viskozitesi azalır ve bu nedenle kalbin çalışması kanın reolojik parametrelerindeki bir değişiklikle bağlantılı olarak yoğunlaşır.

Küçük porsiyonlar su alma aralığı bir saatin çeyreğidir. Su dengesi tamamen geri kazanılana kadar su içerler. Böylece egzersiz sonrası susuzluk güçlü olmaz. Bu özellikle soğuk havalarda sıklıkla görülür. Buna rağmen, içmek hala gereklidir. Su kayıpları tamamen telafi edilmelidir. Yükler altındaki suyun yaklaşık olarak aynı miktarlarda kaybolduğu ve hava koşullarına bağlı olmadığı bilinmektedir.

Hangi su tercih edilir?

Eğitimden sonra su
Tatlı soda içmek susuzluğunuzu tamamen gidermez. Böyle bir ürünle istenen efekti elde etmek imkansızdır. Ek olarak, şekerli karbonatlı içecekler vücuda faydadan çok zarar verir. Maden suyu, gerekli miktarda sıvıyı yenilemek için en ideal seçenek olacaktır. Gazsız olsa bile daha iyi. Küçük miktarlarda özel spor içeceklerine izin verilir. Gerekli vücut sıvılarına ek olarak, yeterli miktarda elektrolit içerirler.

Tabii ki, hiçbir durumda soğuk su tüketmemelisiniz. Bu yasak, bilimsel gerekçe üzerine kuruludur. Buzlu su içmek, kalp damarlarının refleks spazmına neden olabilir. Mide vücudumuzun ana "motoruna" çok yakın olduğunu unutmamalıyız.

Soğuk su içerken kalp kası muazzam stres altındadır. Bu tür suyun, önemli fiziksel efordan iki saat sonra tüketilmesine izin verilir.

Söylenenlerin sonucu, fiziksel egzersizlerden sonra suyun mutlaka kullanılması gerektiği iddiası olabilir. Bazı rakipler bu ifadeden şüphe duyuyorlar, ancak sadece büyük miktarlarda suyun eşzamanlı kullanımı ile ilişkili olumsuz sonuçlardan kaynaklanıyor.

Bu konuya rasyonel bir yaklaşım zarar vermeyecektir. Aksine, bir vagon ve küçük bir araba faydalı olacaktır. Küçük hacimlerde oda sıcaklığına sahip olan saf su sadece fayda sağlar. Bundan hiçbir zarar gelmeyecektir, ancak egzersiz sırasında kaybedilen sıvının rasyonel bir şekilde yenilenmesini sağlamak oldukça mümkündür.

Ana görev, egzersiz sonrası içme rejiminin doğru organizasyonudur. Bu, yaklaşan sınıflardan önce mükemmel sağlık ve ikmal elde edilmesini sağlayacaktır.

Egzersiz sonrası içme suyu yasağı bir efsaneden başka bir şey değildir. Bu ifade, şekillendirmeye yoğun olarak katılanlardan geldi. Etkili kilo kaybı için fazla suyu vücuttan uzaklaştırmanın gerekli olduğuna inanıyorlardı. Acaba bunu nereden aldılar? İnsan vücudunun% 80 su olduğu bir sır değildir. Karmaşık bir biyolojik sistemde gerçekleşen tüm biyokimyasal reaksiyonlar sadece çözünmüş formda gerçekleşir. Fazla su vücuttan nereden geliyor? Aksine, hava kadar ihtiyacı var.

Başka bir şey, suyun vücudun ihtiyaç duymadığı miktarlarda aşırı tüketilmesi. Su kullanımı da dahil olmak üzere her şeye makul bir yaklaşım olmalıdır.

Video: Eğitimde su içebilir miyim?

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat