Egzersiz yaptıktan sonra bir elma yiyebilir miyim?

Hızlı yaşamı ile modern yaşam, bir kişinin dayanıklılığını gerektirir. Ve bu kalite sadece, ana aktif bir yaşam tarzı olan bir dizi koşul gözlenirse elde edilebilir. Belki de bu nedenle, farklı yaş kategorilerindeki birçok insan isteyerek belirli spor türleriyle ilgilenmektedir.

Eğitimden sonra bir elma yemek mümkün mü

Tabii ki, her bireyin kendi spor hedefi vardır: biri vücut yağıyla mücadele ederken, diğerleri aksine kas inşa etmek ister. Ancak her durumda, spor alanında olumlu bir sonuç elde etmek için, sıkı bir eğitim rejimine ek olarak, beslenme kurallarına sıkı sıkıya uymak gerekir.

Beslenme, tüm başarıların temeli diyebiliriz. Sonuçta, sadece uygun şekilde inşa edilmiş bir diyet, sporcunun muazzam fiziksel efora dayanmasına ve bir dizi zorunlu egzersiz yaptıktan sonra hızla iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Eğitim Sonrası Yeme Davranışı

Her türlü fiziksel aktivite vücut tarafından stres olarak algılanır. Gerçekten de, sadece bir saatlik eğitimde, sporla ciddi şekilde ilgilenen bir sporcu yaklaşık 400 kcal harcıyor. Bu nedenle, böyle bir olaydan sonra, vücut enerji kaynakları sıkıntısı yaşar. Gerçek şu ki, vücuttaki yoğun yüklerden sonraki ilk saatlerde, yağ aktif bir modda parçalanır. Bu faktör göz önüne alındığında, uzmanlar iki saat boyunca yemeyi önermiyor.

Bazı sporcular spor salonunda egzersiz yaptıktan sonra küçük bir elma yemenin kabul edilebilir olduğuna inanırlar. Diyette böyle bir rahatlamanın ne kadar haklı olduğunu, cevaplamaya çalışacağız.

Uzmanlar eğitimden sonra elma diyetiyle nasıl ilişkilidir?

Derhal belirtilmelidir ki beslenme uzmanlarının diğer meyveler gibi elmalara karşı tutumu belirsizdir. Bahçelerin tüm hediyeleri vücut için çok yararlı olmasına rağmen, vitamin ve diğer faydalı elementlerin içeriği için en değerli ürünlerdir. Ancak aynı zamanda, elmalarda çok fazla fruktoz bulunur (% 60'a kadar) ve bu bileşen karbonhidrat bileşikleri ile ilgilidir. Bu maddeler kolayca birikimi bir sporcu için istenmeyen glikojen veya yağa dönüşür. Özellikle bu anı dikkatle, figürün düzeltilmesi için, yani kilo vermek amacıyla eğitim gören insanlar için gereklidir.

Glikojen için vücudun veya daha çok karaciğerin günlük gereksiniminin sadece yaklaşık 150 gram olduğu bilinmektedir. Günlük meyve dozunun anlamlı olmaması gerektiği sonucuna varılır. Elmalar hakkında konuşuyorsak, günlük menüye bir sarı veya 2 yeşil meyve eklemek yeterlidir. Böyle hafif bir meyve atıştırması en iyi günün ilk bölümünde bir atlet tarafından yapılır. Ama hiçbir bahane altında bir akşam antrenmanından sonra yatmadan önce elma yemelisiniz. Bu sınırlama, vücudun pasif bir durumunda, karbonun daha aktif olarak bölünmesinden kaynaklanır ve buna enerjinin serbest bırakılması eşlik eder. Talep edilmemiş enerji kaynağı mutlaka yağa dönüştürülür.

Yukarıdakilerden, egzersizden sonra bir elma yiyebileceğiniz ve hatta bazen de ihtiyacınız olduğu sonucuna varabiliriz. Her şey spor faaliyetlerinin özel durumuna ve amacına bağlıdır. Örneğin, hızlı bir şekilde kas kütlesi kazanmak isteyen bir sporcunun sıkı bir diyet programında böyle bir geri çekilme yapmasına izin verilir. Eğitim kilo kaybına dayanıyorsa, bir elma atıştırmasını reddetmek daha iyidir.

Elmanın besin değeri

Elmalar, yoğun antrenmandan sonra sporcunun vücuduna etkili yardım sağlayacak birçok yararlı niteliğe sahiptir. Meyveler aşağıdaki yararlı özelliklere sahiptir:

Sporcular için Elmaların Beslenme Bilgileri

 1. İçindeki yüksek bitki lifi içeriği nedeniyle sindirim süreçleri normalleştirilir.
 2. Hemoglobini stabilize ederler, çünkü fetusun bileşiminin ana bileşenlerinden biri demirdir.
 3. Kanı oksijenle doyurduklarından yağların aktif yanmasına yardımcı olurlar.
 4. Toksinlerin ve toksinlerin vücudunun temizliğinde ortaya çıkan belirgin antioksidan özelliklere sahiptirler.
 5. Elmalarda bulunan tanenler, ürolitiyazisin gelişmesini önleyerek önleyici bir görevi yerine getirir.
 6. Organik asitler bağırsaklardaki çürüme sürecini engeller.
 7. Askorbik asit (C Vitamini), kan damarlarının normal durumunu ve işlevini destekleyen doğal bir immünomodülatördür.
 8. Pektin ağır metallerin tuzlarını nötralize eder ve temizler.

Yararlı etkiler listesinin tamamı küçük bir elma sağlayabilir. 100 gram ürünün enerji değeri yaklaşık 46 kcal'dir. Bu nedenle, bir meyve açlık hissini tatmin etmek ve vücuda canlılık yükü vermek için yeterli olacaktır.

Bir egzersiz yaptıktan sonra elma nasıl yenir

Dersten sonraki ilk 20 dakika içinde hafif bir atıştırmalık yapılması tavsiye edilir. Bu dönemde, anabolik pencere vücutta açık kalır, yani içine düşen tüm bileşenler kurtarma sürecine yönlendirilir.

Sporcunun diyeti için en uygun elma çeşitleri Simirenko, Granny Smith'dir. Çok fazla demir ve minimum şekerleri var. Bu nedenle, eğer eğitim süreci kilo vermeyi hedefliyorsa, bu elma çeşitleri kilo alımını hiçbir şekilde etkilemez. Kırmızı meyveler bu niteliklerden övünemez, ayrıca alerjiye neden olabilirler.

Bir elmayı nasıl değiştirebilirim

Sporun kapsamı diyette rahatlamanıza ve hatta küçük bir elmayı yemenize izin vermiyorsa, bir alternatif bulabilirsiniz. Eğitimden sonra içmek çok faydalıdır. Ayrıca, içeceğin şeker içermemesi koşuluyla, sıvı miktarı sınırlandırılmamalıdır.

Su dengesini eski haline getirmek için bu tür içecekler uygundur:

 • yeşil çay
 • kakao;
 • meyve suyu;
 • arıtılmış sade su.

Sporcunun menüsüne bu şekilde dahil olmak hızlı bir şekilde iyileşmeye yardımcı olacaktır. Başka bir seçenek var - az yağlı kefir. Fermente süt içeceğinin optimal dozu 2 bardaktır.

Özetle, elmaların aktif olarak sporcu yetiştirmek için çok yararlı olduğunu söyleyebiliriz. Diyete rasyonel olarak sokulursa, sıvı eksikliğini ve gerekli enerjiyi doldurmaya yardımcı olurlar.

Video: eğitim öncesi ve sonrası beslenme

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat